|
|
|
|
Oct 25-31, 2014 Steeple Results: Results from Women's Steeplechase Report, a free newsletter sent to readers about 30 times each year.Automatic Timing and 3000m race distance unless stated otherwise. Reported Age, Birthdate, or Birth Year included
(in parentheses) of athletes eligible for age-based championships such as Under age 23, Juniors, Youth, or Masters.
DNF=Did Not Finish MR = Meet Record; NR=National Record PB = Personal Best; SB = Season Best
National Sports Festival November 1, 2014 Jeju, Korea Automatic Timing
|
---|
Results: Women, Nov 2: 1- Shim Mi-Young 10:28.11; 2-Lee Se-Jung 10:28.53; 3-Shon You-Na (1995) 10:38.19; 4-Oh Jung-Hyun 11:05.75; 5-Shin Sa-Hin 11:10.14; 6-Lee Hyun-Ok 11:20.89; 7-Kwon Yeong-Ju 11:36.80;
High School Girls, Nov 1: 1-Jo Ha-Rim (1996) 10:54.85 2-Jo Ha-Rim (1996) 10:54.85; 3- Ko Hee-Ju (1998) 10:54.87; 4-Kim Yeon-Ji (1997) 11:18.82; 5-Shim Hye-Jung (1996) 11:43.91; 6-Kim Hyun-Hee (1997) 11:56.23; 7-Ha Jae-Eun 2:02.04 8-Kim Ji-Min (1997) 12:09.86.
| National Championships October 31, 2014 Hsinchu, Taipei Automatic Timing
|
---|
Results: 1-Li Ting-Yu 11:15.47; 2-Huang Tzu-Yu (1996) 11:37.83; 3-Chen Mei-Hsiu (1996) 11:45.26; 4-Su Feng-Ting 12:02.77; 5- Chen Chi-Ying 12:11.18; 6-Hsieh Ting-Yu 12:31.54; 7-Huang Tsui-Lien 12:39.41; 8-Wu Yi-Hsuan (1995) 12:45.71;
| National Youth Championships October 28, 2014 Shymkent, Kazakhstan Automatic Timing
|
---|
Results: 2000m SC : 1-Lada Fomina (1998) 7:34.89; 2-Elina Rumyabnzeva (1998) 7:39.89.
| Queensland All-Schools Champs October 26, 2014 Brisbane, Australia Automatic Timing
|
---|
Results: 2000m SC, Under age 18: 1-Caitlin McQuilkin-Bell 6.56.11, 2-Joanna Hills 6.59.51, 3-Gabriella Dalton 7.20.26, 4-Isobel Kelly 7.25.68, 5-Georgia Jones 7.34.89, 6-Emily Beston 7.36.42, 7-Rhoda Thornton 7.42.38, 8-Rachel Dunn 7.52.18, 9-Kayla Mi Mi 7.55.58, 10-Zali Eason-Coutts 7.55.98
2000m SC, Under age 16: 1-Lucinda Crouch 7.10.51; 2-Angelica Ball 7.15.64; 3-Brielle Erbacher 7.16.87; 4-Georgia Silvestri 7.30.99; 5-Kelly McNamara 7.40.68; 6-Thwane Fouche 7.42.40; 7-Aeysha Granzien 7.49.62; 8-Jessica Bennett 7.54.14; 9-Anna Dent 7.58.07
| South Australia All-Schools Meet October 26, 2014 Adelaide, Australia Automatic Timing
|
---|
Results: 2000m SC, Under age 18: 1-Caitlin Adams (1997) 7.31.72, 2-Montana MacFarlane (1998) 7.36.04; 3-Amy Marin (1997) 8:11.64.
2000m SC, Under age 16: 1-Jenna Kelley (1999) 7.22.88; 2-Brooke Webb (1999) 8:34.48; 3-Brooke Johnson (2000) 8:59.58
| Shield Meet at Williamstown October 25, 2014 Melbourne, Australia Hand Timing
|
---|
Results: 2000m SC: 1-Katie Webb 7.26.5; 2-Molly Gallagher 7.28.4; 3-Jennifer Mendes 7.41.6; 4-Allison Rogers 7.47.9.
| Treloar Shield Meet at SOPAC October 25, 2014 Sydney, Australia Automatic Timing
|
---|
Results: 1-Beth Croft (17) 11:10.63; 2-Nicole Fagan (25) 12:48.07. 2000m SC: 1-Rosie-May Davidson (16) 7.04.84: 2-Ali Thomson (15) 7.29.97; 3-Ellen Kriedemann (14) 7.35.90; 4-Emily Jones (16) 8:21.25; 5-Clare Dodson (15) 8:29.08; [2 other runners disqualified]
| | Home | About Us
|
| |
Steeple Chics Store: Get cool stuff, promote the steeplechase |
The Runner's Cookbook
Proceeds go to the Ryan Shay Memorial Fund & Jenny Crain "Make it Happen" Fund |
Donate to the Jenny Crain Make It Happen Fund
http://www.jennycrain.net |
Website Design & Creation:
|
|