|
|
|
|
Jun 28-Jul 5, 2016 Steeple Results: Results from Women's Steeplechase Report, a free newsletter sent to readers about 30 times each year.Automatic Timing and 3000m race distance unless stated otherwise. Reported Age, Birthdate, or Birth Year included
(in parentheses) of athletes eligible for age-based championships such as Under age 23, Juniors, Youth, or Masters.
DNF=Did Not Finish MR = Meet Record; NR=National Record PB = Personal Best; SB = Season Best
International Open Champs July 5, 2016 Bangkok, Thailand Automatic Timing
|
---|
Results: 1-Ina Yulianingsih, INA 11:07.55; 2-no name, THA 12:22.77; 3-Natthida Yuangkaew, THA 12:28.67.
| National Juvenile Championship July 5, 2016 Las Tunas, Cuba Automatic Timing
|
---|
Results: 2000m SC: 1-Edileime Verdecia (2000) 7:01.9; 2-Osmairys Gonzalez (2000) 7:18.8; 3-Yaremis Perez (2000) 7:23.1; 4-Adachely Julia (1998) 7:36.2 [ 7 finishers; Last = 10:26.3.]
| Olympic Team Trials / Steeplechase Heats July 4, 2016 Eugene, Oregon, USA Automatic Timing
|
---|
Results: 14 advance to Final [P = 3 Places from each heat, T = 5 more by Time].
First Heat 1-Bridget Franek, Team Run Eugene 9:39.93 P; 2-Courtney Frerichs, Nike Bowerman TC 9:40.98 P; 3-Ashley Higginson, Saucony 9:42.18 P; 4-Nicole Bush, New Balance 9:46.29 T; 5-Sarah Pease, unattached 9:46.83 6-Maddie Van Beek, Brooks 9:49.56; 7-Nicol Traynor, Hoka One One 9:56.17; 8-Alex Wilson, Oiselle 9:57.57; 9-Erica Richardson, Boise Betties 9:58.43; 10-Rachel Johnson, Asics 10:07.81; 11-Madelin Talbert, Lipscomb 10:09.76; 12-Collier Lawrence, Oiselle 10:29.42.
Second Heat: 1-Leah OConnor, Adidas 9:35.77 P; 2-Stephanie Garcia, New Balance 9:35.95 P; 3-Colleen Quigley, Nike Bowerman TC 9:37.03 P; 4-Jessica Kamilos, unattached 9:41.88 T; 5-Rena Williams-Chesser, unattached 9:43.80 T; 6-Betsy Graney, Gazelle Sports Elite 9:50.08; 7-Brianna Nerud, Oregon 9:57.67; 8-Jamie Cheever, Oiselle 10:01.46; 9-Elinor Purrier, New Hampshire 10:08.39; 10-Paige Kouba, Harvard 10:13.82; 11-Emily Ritter, NJ-NY TC 10:19.44; 12-Devin Clark, Arkansas no time
Third Heat: 1-Emma Coburn, New Balance 9:35.28 P; 2-Megan Rolland, Oiselle 9:37.90 P; 3-Shalaya Kipp, Oiselle 9:38.01 P 4- Mel Lawrence, Oiselle 9:42.05 T; 5-Katie Landwehr, Michigan State Univ 9:46.15 T; 6-Sarah Boyle, Saucony 9:58.27; 7-Erin Clark, Colorado 10:00.85; 8-Becky Wade, ASICS 10:04.10; 9-Megan Patrignelli, Team Run Eugene 10:07.68; 10-Emily Oren, unattached 10:12.97; 11-Danielle Winslow, Boston College 10:22.18; 12-Carmen Graves, Adidas Garden State TC 10:31.29.
| Flag of KBS Athletics Meeting July 4, 2016 Kimchun, Korea Automatic Timing
|
---|
Results: Women 3000m SC (July 5) 1-Nam Bour-Ha-Na 10:59.30; 2-Shon You-Na 11:01.54; 3-Shin Sa-Hyun 11:01.94; 4-Oh Jung-Hyun 11:02.15. [8 finish, Last = 12:06.40]
High School Girls 3000m SC (July 4) 1-Ko Hee-Ju (1998) 11:19.34; 2-Lee Su-Ji-Ne (1998) 11:26.95; 3-Kang Ye-Jin 11:38.57.
| Mistrzostwa Polski Junioro July 2, 2016 Suwalki, Poland Automatic Timing
|
---|
Results: 1-Aneta Konieczek (8 Jun 1997) 6:35.65 PB; 2-Daria Maik (28 Aug 1997) 6:56.08 SB; 3-Patrycja Kapala (26 Mar 1997) 6:57.63; 4-Sylwia Baba (5 Jan 1998) 6:57.85; 5-Paulina Szostecka (17 Jun 1998) 7:13.14; 6-Weronika Kamierczak (29 Sep 1998) 7:14.55; 7-Justyna Warchol (3 Mar 1997) 7:14.67 PB; 8-Klaudia Kobior (1 July 1998) 7:19.95; 9-Adriana Maniukiewicz (31 Oct 1998) 7:22.30; 10-Agnieszka Gierun (9 June 1998) 7:24.30; 11-Maria Szumada (1 Nov 1998) 7:26.40 SB. [17 finish, 1 DNF; Last = 8:13.94]
| UK Women's League July 2, 2016 Lee Valley, Great Britain Automatic Timing
|
---|
Results: 1-Charlotte Green (2 Apr 1985) 6:40.20; 2-Emily Brown 7:19.34; 3-Ashlee McGuigan (7 Aug 1986) ; 7:25.18; 4-Amy Rose Cauley (30 Dec 1988) 7:36.51.
| Hungarian Youth Champs July 2, 2016 Miskolc, Hungary Automatic Timing
|
---|
Results: 2000m SC: 1-Boglarka Mogor (1999) UTE 7:04.04; 2-Kata Kocsis (2000) AC Bonyhad 7:29.32; 3-Johanna Maria Strijk (2000) 8:29.97. [5 finishers, Last = 9:20.95]
| Varldsungdomsspelen July 1, 2016 Goteborg, Sweden Hand Timing
|
---|
Results: 1500m SC: 1-Sophie Soefeldt (2000) DEN, 5:02.51; 2-Sara Gunnarsson (1999) Molndals AIK, 5:04.29; 3-Ellinor Aurell (2001) ?gelholms IF 5:08.08; 4, Hanna Naslund (2000) Trangsvikens IF 5:17.06; 5-Amanda Ivehammar (2001) Linkopings GIF 5:21.65; 6-Julia Samuelsson (1999) Hogby IF 5:22.65; 7-Emilia Bentayeb (2000) Taby IS 5:31.32; 8-Holly Little (1999) GBR 5:39.33; 9-Nora Midttun (2001) NOR, 5:40.09; 10-Julia Nielsen (2001) Savedalens AIK 5:47.72; 11-Dagbojort Lilja Magnusdottir (2000) ISL 5:49.74; 12-Wilma Nielsen (2001) Savedalens AIK 5:51.20.
| Paavo Nurmi Games June 29, 2016 Turku, Finland Automatic Timing
|
---|
Results: 1-Ophelie Claude-Boxberger, FRA 9:34.96 PB; 2-Sviatlana Kudzelich, BLR 9:41.21 SB; 3-Anna Emilie Moller [28 JUL 1997] DEN 9:41.43 NR; 4-Ingeborg Lovnes, NOR 9:43.97 PB; 5-Nastassia Puzakova, BLR; 9:51.58 PB; 6-Camilla Richardson,FIN 9:53.75; 7-Aisse Sow, FRA 10:02.00; 8-Claire Perraux, FRA 10:08.99.
[Intermediate times, both by winner -- 1000m in 3:08.63 and 2000m in 6:22.66.]
| India Senior National Champs June 29, 2016 Hyderabad, India Automatic Timing
|
---|
Results: 1-Parul Chaudary (15 Apr 1995) Uttar Pradesh 10:46.92; 2-Nandini Gupta (4 Nov 1997) Uttar Pradesh 11:08.92; 3-Angel James (14 Mar 1996) Kerala 11:13.21; 4-Monika Raut (28 Jun 1990) Maharastra 11:20.09. [8 finishers, Last = 12:31.42]
| Inter State Senior Champs June 29, 2016 Hyderabad, India Automatic Timing
|
---|
Results: 1-Parul Chaudhary 10:46.92; 2-Nandini Gupta 11:08.92; 3-Angel James 11:13.21; 4-Monika Raut 11:20.09; 5-Khushbu Kumari 11:41.63; 6-Vijaya Laxmi 11:59.85; 7-Aishwarya Kalyankar 12:07.41; 8-M.P.Safeeda 12:31.42.
| USATF Hershey Youth Champs June 28, 2016 Milliersville, Pennsylvania, USA Automatic Timing
|
---|
Results: 2000m SC, Age 17-18 Division: 1-Clare Martin, unattached 6:55.63; 2-Michaela Peterson, Firebirds 7;55.62; 3-Jasmine McClintock, unattached 8:03.16. 2000m SC, Age 15-16 Division: 1-Jordan Boyer, unattached 7:49.23; 2-Allison Sibold, Wellesley 7:49.39; 3-Kadreya Simeon, Vo2max 8:05.59.
| | Home | About Us
|
| |
Steeple Chics Store: Get cool stuff, promote the steeplechase |
The Runner's Cookbook
Proceeds go to the Ryan Shay Memorial Fund & Jenny Crain "Make it Happen" Fund |
Donate to the Jenny Crain Make It Happen Fund
http://www.jennycrain.net |
Website Design & Creation:
|
|