|
|
|
|
July 21-30, 2016 Steeple Results: Results from Women's Steeplechase Report, a free newsletter sent to readers about 30 times each year.Automatic Timing and 3000m race distance unless stated otherwise. Reported Age, Birthdate, or Birth Year included
(in parentheses) of athletes eligible for age-based championships such as Under age 23, Juniors, Youth, or Masters.
DNF=Did Not Finish MR = Meet Record; NR=National Record PB = Personal Best; SB = Season Best
England Senior AAA Championships July 30, 2016 Bedford, Great Britain Automatic Timing
|
---|
Results: 1-Charlotte Green 10:23.70; 2-Philippa Bowden 10:44.16; 3-Ellie Stevens 10:54.40; 4-Claire Thompson 11:04.87; 5-Vicki Cronin 11:06.52. [ 8 finish, Last = 11:37.63; 1 dnf ]
| Deutsche Jugendmeisterschaften July 30, 2016 Monchengladbach, Germany Automatic Timing
|
---|
Results: 2000m SC, under age 20: 1-Liane Weidner (1997) Berlin 6:46.95; 2-Lea Meyer (1997) Loningen 6:50.32; 3-Kira Reinhardt (1998) Ohra 6:56.65; 4-Kerstin Schulze Kalthoff (1998) Rosendahl 6:58.59; 5-Leah Hanle (1997) Holzelfingen 7:00.53; 6-Saskia Pingpank (1998) Hannover 7:12.42; 7-Alicia Sudholt (1997) Rhede 7:20.22.
1500m SC, under age 18: 1-Lisa Vogelgesang (1999) Eintracht Hildesheim 4:58.37; 2-Lisa Oed (1999) Hanau-Rodenbach 4:59.77; 3-Leandra Lorenz (1999) Eintracht 5:00.12; 4-Lisa Basener (2000) Ingolstadt 5:03.79 5-Eva Bartmann (1999) Breisgau 5:05.16; 6-Alissa Lange (2000) Hannover 5:03.33; 7-Carolin Peuke (2000) Hildesheim 5:06.13; 8-Luca Marie Jahn ((2000) Flieden 5:07.30; 9-Johanna Beck (2000) Karlstadt 5:07.58; 10-Luca Anna Liersch (1999) Wurm 5:14.51; 11-Sarah Heidner (1999) Hildesheim 5:15.78; 12-Anna Walter (1999) Dresdner 5:15.96; 13-Elisabeth Mayr (2000) Penzberg 5:24.17; 14-Charlotte Wagenaar (1999) Dusseldorf 5:31.07.
| National Junior Championships July 30, 2016 Jelenia Gora, Poland Automatic Timing
|
---|
Results: 1-Amelia Czerwinska 10:33.80; 2-Ewelina Gawlak 10:39.83 PB; 3-Katarzyba Kargol 10:42.19; 4-Sylwia Celezak 10:47.10 [ 8 finishers, Last = 12:19.36 ]
| Hungarian Championships July 30, 2016 Szekesfehervar, Hungary Automatic Timing
|
---|
Results: 1-Viktoria Gyurkes (1992) Ikarus BSE 10:15.99; 2-Anett Somogyi (1996) Vedac 10:23.27 PB; 3-Kriszta Koszas (1994) Gyori Atletikai Club 10:45.34.
| Tri-Province Youth meet July 30, 2016 Regina, Saskatchewan, Canada Automatic Timing
|
---|
Results: 1500m SC: 1-Madison Ford, Alberta 5:10.82; 2-Sara Novakowski, Saskatchewan 5:23.43; 3-Margrett Watt, Manitoba 5:34.60.
| Hungarian Championships July 30, 2016 Szekesfehervar, Hungary Automatic Timing
|
---|
Results: 1-Viktoria Gyurkes 10:15.99; 2-Anett Somogyi (1996) 10:23.27; 3-Kriszta Koszas (1994) 10:45.34; 4--Rebeka Kozak (1997) 12:02.29.
| Greek U23 Championships July 30, 2016 Larisa, Greece Automatic Timing
|
---|
Results: 1- Zoi-Anita Andrikopoulou (1996) 11:09.33; 2-Margarita Dina (1995) 11:13.61; 3-Yeoryia Dimitriadou (1997) 11:21.33; 4-Vasilia Gounaki (1998) 11:33.47; 5 Irini Ria Mihala (1997) 11:37.63. [ 10 finishers, Last = 13:08.94 ]
| Track Town Meet July 29, 2016 Eugene, Oregon, USA Automatic Timing
|
---|
Results: 1-Stephanie Garcia,New York 9:39.81; 2-Ashley Higginson, New York 9:42.52; 3-Shalaya Kipp, Philadelphia 9:45.05; 4-Bridget Franek, Portland 9:45.99; 5-Marie Lawrence, San Francisco 9:55.21; 6-Megan Rolland, Portland 10:01.78; 7-Sarah Pease, Philadelphia 10:08.84. DNF - Nicole Bush, San Francisco.
| USATF Junior Olympic Meet July 28, 2016 Sacramento, California, USA Automatic Timing
|
---|
Results: 2000m SC, Age 17-18: 1-Jenna Melanson 7:02.55; 2-Britney Johnson 7:03.65; 3-Marissa Flournoy 7:18.46; 4-Makennah Mills 7:24.30; 5-Gracie Long 7:26.71; 6-Simone Freeland 7:28.28; 7-Brooke Santiesteban 7:33.47, 8-Summer Wilson 7:35.38; 9-Cloe Cox 7:46.08; 10-Emma Godfrey 7:51.35; 11-Haley Click 7:51.90; 12-Madeline Hurt 7:55.70.
2000m SC, Age 15-16: 1-Hayleigh Palotti 7:10.99; 2-Emily Simon 7:23.58; 3-Taylor Ewert 7:24.09; 4-Jordyn Ewert 7:31.61; 5-Abigail Hill 7:34.35; 6-Preseley Timmons 7:34.83; 7-Grace Patterson 7:37.70; 8-Rachel Hirschkind 7:37.38; 9-Kenzie Richards 7:44.13; 10-Kate Bowen 7:44.26; 11-MacKenzie Duck 7:53.40; 12-Darian Lee 7:56.39.
| National High Schools Meet July 28, 2016 Asan, Korea Automatic Timing
|
---|
Results: 1-Kang Ye-Jin (1998) 11:24.72; 2-Jung He-Jung (1999) 11:40.02; 3-Jeng Hyon-Eon 12:09.05.
| SUKMA Games July 28, 2016 Kuching, Malaysia Automatic Timing
|
---|
Results: 1-Salesnella Gabi (1999) 11:50.13; 2-Manissha Arokiasamy (1999) 12:00.11; 3-Ainur Shafiqah Azmi (2002 ) 12:09.32. [5 finish; Last = 13:01.59]
| Folksam Grand Prix Meet July 27, 2016 Karlstad, Sweden Automatic Timing
|
---|
Results: 1-Jana Sussman (1990) GER 9:46.67; 2-Nastassia Puzakova (1993) BLR, 10:00.48; 3-Amber Schultz (1990) USA, 10:07.25; 4-Frida Kristiansson (1992) Orgryte IS, 10:18.59; 5-Amelie Svensson (1996) Savedalens AIK 11:10.31. DNF - Jamie Cheever (1987) USA.
| ASEAN School Games July 27, 2016 Chiangmai, Thailand Automatic Timing
|
---|
Results: 2000m SC: 1-Hoang Thi Trang, VIE 7:16.38; 2-Falita Nusalung, THA 8:01.73; 3-Chansouk Mingkhamyong, LAO 8:24.42
| Finland National Championships July 24, 2016 Oulu, Finland Automatic Timing
|
---|
Results: 1-Sandra Eriksson 9.40.70; 2-Camilla Richardsson 10:18.98; 3-Mira Tuominen 10:33.55.
| Weekly Relays Series Meeting July 24, 2016 Pasig, Philippines Hand Timing
|
---|
Results: 1-Millefacne Matchino (2000) 12:42.6; 2-Marcris Naciluan (1999) 12:47.2; 3-Remali Magallanes (2003) 12:52.0. [ 6 finishers / Last = 13:46.2 Hand Times ]
| Under age 23 Athletics Meet July 24, 2016 Bochum-Wattenscheid, Germany Automatic Timing
|
---|
Results: 1-Lena Knirsch (1996) Karlsruhe 10:36.64; 2-Ronja Bohrer (1995) Leipzig 10:37.13; 3-Marina Wrede (1996) Koln 10:42.60; 4-Amelie Svensson (1996) Karlsruhe 10:46.35; 5-Hanna Grober (1996) Tubingen 10:48.53; 6-Babinja Wirth (1995) Ebermannstadt 10:54.46.
| Anniversary Games / IAAF Diamond League July 23, 2016 London, Great Britain Automatic Timing
|
---|
Results: 1-Habiba Ghribi, TUN 9:21.35; 2-Stephanie Garcia, USA 9:26.26; 3-Purity Cherotich Kirui, KEN 9:30.95; 4-Aisa Praught, JAM 9:31,75; 5-Shalaya Kipp, USA 9:34.12; 6-Sara Louise Treacy, IRL 9:39.41; 7-Caroline Chepkurui Tuigong, KEN 9:41.14; 8-Ophelie Claude-Boxberger, FRA 9:42.14; 9-Genevieve Lalonde, CAN 9:42.44; 10-Jessica Kamilos, USA 9:44.90; 11-Jamie Cheever, USA 9:47.70; 12-Nicole Bush, USA 9:51.87; 13-Erin Teschuk, CAN 9:51.89; 14-Rosie Clarke, GBR 9:51.97; 15-Katie Landwehr, USA 10:09.51. DNF - Lennie Waite, GBR; Madeline Heiner Hills, AUS.
| Spanish National Championships July 23, 2016 Gijon, Spain Automatic Timing
|
---|
Results: 1-Maria Jose Perez (12 Jun 1992) 9:50.45; 2-Irene Sanchez Escribano (25 Aug 1992) 9:56.14; 3-Carolina Robles (4 Dec 1991) 9:59.18; 4-Diana Martin (31 Jul 199) 10:09.84; 5-Margarita Fuentes-Pila (6 Oct 1982) 10:14.29; 6-Vanesa Pacha (9 Feb 1982) 10:14.36; 7-Penelope Raquel Banos (12 Jul 1985) 10:15.93 8-Clara Simal (1987) 10:21.33; 9-Eva Arias (8 Oct 1980) 10:24.29; 10-Raquel Gomez (30 Sep 1982) 10:25.30; 11-Clara Vinaras (8 Sep 1993) 10:28.44; 12-Paloma Sanchez (10 Jun 1991) 11:27.34.
| Memorial-Rasschaert July 23, 2016 Ninove, Belgium Automatic Timing
|
---|
Results: 1-Victoria Mitchell, AUS 9:51.00; 2-Kerry Flaerty, IRL 9:55.41; 3-Lina Wrede, GER 10:25.27; 4-Emma Neigel, CAN 10:31.06; 5-Eline Dalemans, Avlo 10:32.11; 6-Jolien Van Hoorebeke, Riem 10:50.64; [8 finish; Last = 11:50.43]
| World under age 20 Championships July 22, 2016 Bydgoszcz, Poland Automatic Timing
|
---|
Results: NR/U20 = National Record for under age 20
1-Celliphine Chepteek Chespol, KEN 9:25.15 MR; 2-Tigist Getnet, BRN 9:34.08; 3-Agrie Belachew, ETH 9:37.17 PB; 4-Betty Chepkemoi Kibet, KEN 9:38.27 PB; 5-Anna Emilie Moller, DEN 9:43.84; 6-Charlotte Prouse, CAN 9:44.62; 7-Peruth Chemutai, UGA 9:49.29; 8-Asimarech Naga, ETH 9:55.14 PB; 9-Aneta Konieczek, POL 10:00.58 NR; 10-Lili Toth, HUN 10:04.17 NR/U20; 11-Marwa Bouzayani, TUN 10:05.25 NR/U20; 12-Liane Weidner, GER 10:22.27; 13-Beth Croft, AUS 10:29.67; 14-Chika Mukai, JPN 10:35.71; 15-Georgia Winkcup, AUS 10:41.16.
Heats on 19 July 2016 -- determining who advances to final. [P = Advance by Place; T = Advance by Time]
Heat 1: 1-Tigist Getnet, BRN 9:54.65 P; 2-Betty Chepkemoi Kibet, KEN 9:54.65 PB P; 3-Agrie Belachew, ETH 9:54.84 PB P; 4-Peruth Chemutai, UGA 9:54.85 NR/U20 P; 5-Chika Mukai, JPN 10:13.61 P; 6-Lili Toth, HUN 10:14.18 PB T; 7-Beth Croft, AUS 10:19.51 SB T 8-Alexa Lemitre, FRA 10:27.40; 9-Tatsiana Shabanava, BLR 10:29.96 SB; 10-Glnaz Uskun, TUR 10:31.16; 11-Patrycja Kapala, POL 10:35.71; 12-Xiaoqian Zhong, CHN 10:37.51; 13-Nicole Reina, ITA 10:51.34; 14-Rachel Nichwitz, USA 11:01.69; 15-Luz Karen Olivera, PER 11:02.23; 16-Catherine Beauchemin, CAN 11:24.11.
Heat 2: 1-Celliphine Chepteek Chespol, KEN 9:55.21 P 2-Asimarech Naga, ETH 10:05.71 P; 3-Anna Emilie Moller, DEN 10:06.26 P; 4-Charlotte Prouse, CAN 10:06.91 P; 5-Aneta Konieczek, POL 10:12.26 P; 6-Marwa Bouzayani, TUN 10:13.77 NR/U20 T; 7-Georgia Winkcup AUS 10:16.14 PB T; 8-Liane Weidner, GER 10:21.09 T; 9-Aimee Pratt, GBR 10:25.51; 10-Yuki Shibata, JPN 10:25.66; 11-Rina Cjuro, PER 10:26.45 PB; 12-Lena Millonig, AUT 10:31.83; 13-Lea Navarro, FRA 10:33.56 14-Kelly Naumann, USA 10:45.90; 15-Yayla Kilic, TUR 10:46.28; 16-Eleonora Curtabbi, ITA 10:50.46.
| Russian Cup July 21, 2016 Zhukovski, Russia Automatic Timing
|
---|
Results: 1-Viktoriya Ivanova 9:50.39; 2-Natalia Leontyeva 10:01.70; 3-Natalia Aristarkhova 10:09.04 4-Svetlana Shestakova 10:12.83; 5-Valeriya Mara 10:14.74 6-Nataliya Khokhlova 10:23.39 7-Anastasia Vasilieva RUS 10:40.33
| | Home | About Us
|
| |
Steeple Chics Store: Get cool stuff, promote the steeplechase |
The Runner's Cookbook
Proceeds go to the Ryan Shay Memorial Fund & Jenny Crain "Make it Happen" Fund |
Donate to the Jenny Crain Make It Happen Fund
http://www.jennycrain.net |
Website Design & Creation:
|
|