Join our Mailing List     Follow SteepleChics on Twitter     Become a Fan on Facebook


April 2017 Steeple Results:
Results from Women's Steeplechase Report, a free newsletter sent to readers about 30 times each year.

Automatic Timing and 3000m race distance unless stated otherwise. Reported Age, Birthdate, or Birth Year included (in parentheses) of athletes eligible for age-based championships such as Under age 23, Juniors, Youth, or Masters.

DNF=Did Not Finish MR = Meet Record; NR=National Record PB = Personal Best; SB = Season Best


Oregon State Invitational
April 29, 2017
Corvallis, Oregon, USA
Automatic Timing
Results:
1-Grayson Murphy, Utah 10:05.77; 2- Tansey Lystad, unattached 10:13.25; 3-Sage Hurta, Colorado 10:15.75. [13 finishers, Last = 11:10.07 ]

Drake Relays
April 29, 2017
Des Moines, Iowa, USA
Automatic Timing
Results:
1-Hope Schmelzle, Northern Illinois 10:04.17; 2-Breanna Colbenson, U.Minnesota-Duluth 10:10.74; 3-Taylor Austin, Indiana State 10:13.42.
[21 finishers, Last = 11:31.95]

Hyogo Relay Carnival
April 23, 2017
Kobe, Japan
Automatic Timing
Results:
1-Misaki Sango 9;50.72; 2-Nana Sato 10:09.52; 3-Hiroe Yabuto 10:12.52.

Larry Ellis Invitational
April 21, 2017
Princeton, New Jersey, USA
Automatic Timing
Results:
1-Meredith Rizzo, Yale 10:07.93; 2-Elizabeth Bird, Princeton 10:09.04; 3-Briar Brumley, Cornell 10:13.03. [Section 1 / 19 finish]

Virginia Challenge
April 21, 2017
Charlottesville, Virginia, USA
Automatic Timing
Results:
1-Katie Landwehr, USA 10:03.92; 2-Ellie Abrahamson, Wake Forest 10:09.59; 3-Nell Crosby, Columbia 10:18.41. [15 finishers, Last = 11:09.24]

Penn Relays
April 17, 2017
Philadelphia, Pennsylvania, USA
Automatic Timing
Results:
Section 1: 1-Brianna Ilarda 9:57.22; 2-Kira Garry 9:58.18; 3- Claire Borchers10:04.10; 4-Christine Eisenberg 10:09.45; 5-Jessy Lacourse 10:09.66. [19 finish, Last = 11:07.98]

Section 2: 1-Greta Lindsley 10:27.57 [22 finish; Last = 11:32.88]

Ocean State Invitational
April 15, 2017
Providence, Rhode Island, USA
Automatic Timing
Results:
3000m SC: 1-Elinor Purrier, New Hampshire 9:43.65, 2-Madeline Strandemo, Minnesota 10:04.98, 3-Laura Rose Donergan, New Hampshore 10:17.93. [8 finishers; Last = 11:23.26]

Mt. SAC Relays
April 14, 2017
Torrance, California, USA
Automatic Timing
Results:
Elite 3000m SC: 1-Alicja Konieczek, Western State 9:51.09; 2-Jamie Cheever, Oiselle 9:53.14; 3-Belen Casetta, Argentina 9:57.00; 4-Kristi Rush, Brigham Young 9:57.72; 5-Erica Birk, Brigham Young 9:58.22; 6-Maria Bernard, Canada 9:58.89. [15 finish, Last = 10;45.57]

Bison Outdoor Classic
April 14, 2017
Lewisburg, Pennsylvania, USA
Automatic Timing
Results:
1-Tori Gerlach, Penn State 9;50.60; 2-Sophia Cologer, UMBC 10:28.76; 3-Clare Losito, Lipscomb 10;35.59. [15 finishers, Last = 11:27.41]

Athletics meet
April 13, 2017
Zhenghou, China
Automatic Timing
Results:
1-Xinyan Zhang 9:57.02; 2-Zhong Xiagian 10:00.87; 3-Lu Yangchun 10:25.05 [5 finishers]

Bryan Clay Invitational
April 13, 2017
Azusa, California, USA
Automatic Timing
Results:
1-Claire Borchers, Michigan 10:02.77; 2-Devin Clark, Arkansas 10:08.15; 3-Ellie Child, Weber State 10:10.38; 4-Breanna Colbenson, Duluth 10:10.69. [Section 4, 13 finishers. Last = 11:15.93]

National Team Trials
April 9, 2017
Diyagama, Sri Lanka
Automatic Timing
Results:
3000m SC: 1-U.K.Nilani Rathnayake 10:03.94 National Record [4 other finishers; Last = 12;25.81]

Australian Championships
April 2, 2017
Sydney, Australia
Automatic Timing
Results:
[from Paul Jenes]

Women 3000m SC: 1-Victoria Mitchell (1995) 9:44.09; 2-Stella Radford (1995) 9:56.47; 3-Charlotte Wilson (1992) 10:03.85; 4-Paige Campbell (1996) 10:18.94; 5-Rosa Flanagan (1996) NZL 10:19.88; 6-Sarah McSweeney (1990) 10:25.37. [17 finish, Last = 12:22.93]

Girls (under age 18) 2000m SC: 1-Montana McAvoy 6:35.57; 2-Ebony Webb 6:57.55; 3-Anabelle Eastman 6:59.61; 4-Meg Oakley Kerr 7:15.72. [6 finish; Last = 7:43.50]

Girls (under age 17) 2000m SC: 1-Jamie Hiscock 6.47.84; 2-Emily Casaclang 7.01.77; 3-,Matilda Moore 7:26.00; 4-Nina Brown 7.27.29; 5-Sophie Westcott 7.27.96. [11 finish, Last = 7.52.24]

Girls (under age 16) 2000m SC: 1-Nikita Moore 7.05.87; 2-Ella Wooldridge 7.09.59; 3-Amy Sligar 7.14.11; 4-Zoe Manning 7.16.53. [8 finish, Last = 7.40.59]

Girls (under age 15) 2000m SC: 1-Taryn Furletti 7:05.74; 2-Mia White 7:13.27; 3-Abigail Graham 7.21.82; 4-Hannah Cadden 7.29.41. [8 finish, Last = 7:43.52]


Home  |  About Us

 

Steeple Chics Store:
Get cool stuff, promote the steeplechase






The Runner's Cookbook

Proceeds go to the Ryan Shay Memorial Fund & Jenny Crain "Make it Happen" Fund

Donate to the
Jenny Crain
Make It Happen Fund

http://www.jennycrain.net

Website Design & Creation: