Join our Mailing List     Follow SteepleChics on Twitter     Become a Fan on Facebook


May 2017 Steeple Results:
Results from Women's Steeplechase Report, a free newsletter sent to readers about 30 times each year.

Automatic Timing and 3000m race distance unless stated otherwise. Reported Age, Birthdate, or Birth Year included (in parentheses) of athletes eligible for age-based championships such as Under age 23, Juniors, Youth, or Masters.

DNF=Did Not Finish MR = Meet Record; NR=National Record PB = Personal Best; SB = Season Best


Rice All-Comers Meet
June 1, 2017
Houston, Texas, USA
Automatic Timing
Results:
2000m SC 1-Lennie Waite, Scotland 6:21.31; 2-Cali Roper 7:05.51; 3-Lauren Schultz 7:25.33. [5 finish]

International Athletics Meeting
May 27, 2017
Oordegem, Netherlands
Automatic Timing
Results:
1-Anna Emilie Moller, DEN 9:37.58; 2-Lucie Sekanova, CZE 9:46.22; 3-Matylda Kowal, POL 9:47.14; 4-Maeva Danois, FRA 9:47.89; 5-Nawal Yahi, ALG 9:48.53; 6-Irene Sanchez-Esccribano, ESP 9:48.55; 7-Francesca Bertoni, ITA 9:49.68; 8-Maria Jose Perez, ESP 9:53.91; 9-Aisse Sow, FRA 9:55.78; 10-Cornelia Griesche, GER 9:58.77.

Prefontaine (Diamond League)
May 26, 2017
Eugene, Oregon, USA
Automatic Timing
Results:
1-Celliphine Chepteek Chespol, KEN 8:58.78; 2-Beatrice Chepkoech, KEN 9:00.70; 3-Ruth Jebet, BRN 9:03.52; 4-Emma Coburn, USA 9:07.96; 5-Courtney Frerichs, USA 9:19.09; 6-Purity Kirui, KEN 9:20.07; 7-Gesa Felicitas Krause, GER 9:20.32; 8-Stephanie Garcia, USA 9:25.04; 9-Genevieve Lalonde, CAN 9:33.95 10-Marie Lawrence, USA 9:39.32. . DNF - Caroline Chepkuru Tuigong, KEN.

NCAA Division 2 Championships
May 26, 2017
Bradenton, Florida, USA
Automatic Timing
Results:
1-Alicja Koniezek, Western State 9:55.39; 2-Breanna Colbenson, Duluth 10:02.18; 3-Colett Rampf, Saint Leo 10:04.60; 4-Nicole Borofski, Stonehill 10:09.02; 5-Leah Hanle, Mount Olive 10:09.34; 6-Molly Oren, Hillsdale 10:11.37 [12 finish, Last = 10:36.68]

NCAA Division 1 East Semi-Final
May 26, 2017
Lexington, Kentucky, USA
Automatic Timing
Results:
Advance 12 (P=by Place; T=by Time) to June NCAA Championship in Eugene.

Heat 1: 1-Ellie Abrahamson 10:00.39 P; 2-Neil Crosby 10:02.02 P; 3-Teri Gerlach 10:04.62 P.

Heat 2: 1-Claire Borchers 9:56.57 P; 2-Brianna Ilarda 9:57.97 P; 3-Amy Cashin 10:01.19 P; 4-Paige Stoner 10:06.26 T.

Heat 3: 1-Elinor Purrier 9:50.51 P; 2-Sarah Edwards 9:52.89 P; 3-Taylor Austin 10:02.89 P; 4-Katy Kunc 10:03.95 T; 5-Shelby Brown 10:06.67 T..

NCAA Division 1 West Semi-Final
May 26, 2017
Austin, Texas, USA
Automatic Timing
Results:
Advance 12 (P=by Place; T=by Time) to June NCAA Championship in Eugene.

Heat 1: 1-Allie Ostrander 10:00.02 P; 2-Hope Schmelzle 10:04.37 P; 3-Madison Boreman 10:11.70 P; 4-Emily Myers 10:14.28 T.

Heat 2 1-Grayson Murphy 10:04.35P; 2-Madeline Strandemo 10:10.68 P; 3-Taylor Janssen 10:13.00 P; 4-Ellie Child 10:15.25 T.

Heat 3: 1-Janelle Lincks 10:14.34 P; 2-Sage Hurta 10:17.67 P, 3-Kristi Rush 10:18.39 P; 4-Audra DeStefano 10:20.28 T.

Swedish Meet
May 25, 2017
Jonkoping, Sweden
Automatic Timing
Results:
1500m SC: 1-Juli Samuelson (1990) Hogsby IF 5:16.55; 2-Cornelia Hendberg (1996) IK Ymer 5;33.0; 3-Johanna Bulow (2002) Hovslatts IK 5;36.61. [6 finish, Last = 7;50.47]

Asian Youth Athletics Champs
May 23, 2017
Bangkok, Thailand
Automatic Timing
Results:
2000m SC: 1-Kim Hyang Suk (2001) PRK 7:02.77 NJR; 2-Ngo Thi Khanh Ny (2001) VIE 7:04.25; 3-Kim Mi Hae (2001) PRK 7:10.82. [6 finishers, Last = 8:38.16]

Jamaica International Invitational
May 20, 2017
Kingston, Jamaica
Automatic Timing
Results:
1-Aisha Praught, JAM 9:31.85; 2-Sarah Pease, USA 9:48.89; 3-Jessica Kamilos, USA 10:02.03.

USATF Distance Classic
May 20, 2017
Los Angeles, California, USA
Automatic Timing
Results:
1-Marie Lawrence, Oiselle 9:40.20; 2-Marisa Howard, Oiselle 9:40.40; 3-Alexina Wilson, Oiselle 9:40.90 ; 4-Rachel Johnson, Asics 9:42.50; 5-Maria Bernard, CAN 9:45.01; 6-Megan Rolland, Oiselle 9:48.46; 7-Erin Teschuk, Asics 9:53.83; 8-Jamie Cheever, Oiselle 9:59.26; 9-Kira Garry, unattached 10:00.37; 10-Alicia Nelson, Boulder Track Club 10:01.00; 11-Katie Landwehr, unattached 10:03.82; 12-Misaki Sango, JPN 10:05.74; 13-Alycia Butterworth, CAN 10:05.83; 14-Lennie Waite, GBR 10:06.90.

Islamic Solidarity Games
May 17, 2017
Baku, Azerbaijan
Automatic Timing
Results:
1-Ruth Jebet, BRN 9:15.41; 2-Amina Bettiche, ALG 9:25.90 PB; 3-Tigest Mekonen, BRN 9:26.00; 4-Tugba Guvenc, TUR 9:26.09; 5-Fadwa Sidi Madane, MAR 9:29.64; 6-Ozlem Kaya, TUR 9:41.27

[Split Times: 1000m Guvenec 3:08.90; 2000m Jebet 6:09.20]

National Games
May 16, 2017
Jinan, China
Automatic Timing
Results:
1-Zhan Xinyan 10:07.04; 2-LiYuanfeng 10:19.24; 3-Tian Wanhua 10;23.33. [6 finishers; ,Last = 10:42.11]

Portland Twilight Meet
May 14, 2017
Portland, Oregon, USA
Automatic Timing
Results:
1-Collier Lawrence, Oiselle 10:01.67; 2-Caroline Austin, Seattle Running Club 10:04.91; 3-Tansey Lystad, unattached 10:14.43.
[6 finish, Last = 11:10.29]

Slovenian Cup (athletes under age 18)
May 14, 2017
Celje, Slovenia
Automatic Timing
Results:
2000m SC: 1-Karin Gosek 6:48.79 NR; 2-Ela Tekavec 7:33.98; 3-Maja Per 7:39.58.

IAAF Diamond League
May 13, 2017
Shanghai, China
Automatic Timing
Results:
1-Ruth Jebet, BRN 9:04.78; 2-Hyvin Kiyeng Jepkemoi, KEN 9:06.72; 3-Celliphine Chepteek Chespoi, KEN 9:07.08; 4-Norah Jeruto Tanui, KEN 9:15.35 5-Purity Cherotich Kirui, KEN 9:24.97; 6-Birtukan Adamu, ETH 9:24.97; 7-Peruth Chemutai, UGA 9:27.72; 8-Rosefline Chepngetich, KEN 9:28.63; 9-Stephanie Garcia, USA 9:29.79; 10-Birtukan Fente, ETH 9:44.05; 11-Anastasiya Puzakova, BLR 9:47.59; 12-Ophelie Claude-Boxberger, FRA 9:48.09; 13-Sarah Pease, USA 9:51.17; 14-Katie Landwehr, USA 9:56.27; 15-Xinyan Zhang, CHN 9:58.62 16-Victoria Mitchell, AUS 10:16.72.

[DNF: Ann Gathoni, KEN; Luiza Gega, ALB; Caroline Tuigong, KEN].

Big Ten Championships
May 13, 2017
University Park, Pennsylvania, USA
Automatic Timing
Results:
1-Madeline Strandemo, Minnesota 9:51.83; 2-Claire Borchers, Michigan 9:58.45 3-Tori Gerlach, Penn State 10:19.28.
[16 finish; Last = 11:10.78]

Atlantic Coast Conference Championships
May 13, 2017
Atlanta, Georgia, USA
Automatic Timing
Results:
1-Sarah Edwards, Virginia Tech 10:05.58; 2-Ellie Abrahamson, Wake Forest 10:06.42; 3-Paige Stoner, Syracuse10:06.98. [21 finishers, Last = 12:08.50]

PAC-12 Championships
May 13, 2017
Eugene, Oregon, USA
Automatic Timing
Results:
1-Madison Boreman, Colorado 10:06.83; 2-Sage Hurta, Colorado 10:07.87; 3-Grayson Murphy, Utah 10:08.26. [15 finishers; Last = 11:18.60 ]

Southeast Conference
May 13, 2017
Columbia, South Carolina, USA
Automatic Timing
Results:
1-Katy Kunc, Kentucky 10:02.95; 2-Regan Ward, Arkansas 10:08.23; 3-Shelby Brown, Mississippi 10:11.69; 4-Caroline McCaslin, Kentucky 10:11.84. [11 finishers, 1 DNF; Last = 11:28.24]

Big East Champs
May 13, 2017
Villanova, Pennsylvania, USA
Automatic Timing
Results:
1-Brianna Ilarda, Providence 9:56.33; 2-Autumn Eastman, Georgetown 10:23.12 [10 finish, Last = 11:33.74 ]

BMC Grand Prix
May 13, 2017
Solihull, Great Britain
Automatic Timing
Results:
2000m SC: 1-Jade Williams 6:38.76; 2-Katie Ingle 6:44.34; 3-Laura Riches 6:48.19; 4-Melanie Wilkins 6:54.31 [9 finishers, Last = 7:47.81]

Oxy Invitational
May 6, 2017
Los Angeles, California, USA
Automatic Timing
Results:
1-Lennie Waite, GBR 10:05.07; 2-Maria Mancebo, DOM 10:12.79; 3-Anett Somogyi, HUN 10:23.58. [10 finishers, Last= 10:46.71]

IAAF Diamond League Meet
May 5, 2017
Doha, Qatar
Automatic Timing
Results:
1-Hyvin Kiyeng Jepkemoi, KEN 9:00.12; 2-Beatrice Chepkoech, KEN 9:01.57; 3-Ruth Jebet, BRN 9:01.99; 4-Celliphine Chepteek Chespol, KEN 9:05.70 (under age 20 World Record) 5-Emma Coburn, USA 9:14.53; 6-Sofia Assefa, ETH 9:15.66; 7-Aisha Praught, JAM 9:19.29; 8-Gesa-Felicitas Krause, GER 9;15.70; 9-Habiba Ghribi, TUN 9:27.97; 10--Stephanie Garcia, USA 9:30.43; 11-Purity Cherotich Kirui, KEN 9:31.73; 12-Colleen Quigley, USA 9:33.13; 13-Genevieve LaCaze, AUS 9:37.10 14-Charlotta Fougberg, SWE 9:42.14; 15-Tigest Getent, BRN 9:46.35; 16-Courtney Frerichs, USA 9:54.91. [ DNF - Ann Gathoni, KEN; Caroline Chepkurui Tuigong, KEN ]

Payton Jordan Invitational
May 5, 2017
Palo Alto, California, USA
Automatic Timing
Results:
1-Rosie Clarke, GBR 9:36.75; 2-Genevieve Lalonde, CAN 9:36.88; 3-Marie Lawrence, USA Oiselle 9:44.33; 4-Belen Casetta, ARG 9:45.69; 5-Erin Teschuk, CAN 9:49.32; 6-Alicja Konieczek, POL 9;49.74; 7-Alexina Wilson, Oiselle 9:52.38; 8-Rachel Johnson, Asics 9:59.52; 9-Jessica Kamilos, CAN 10:03.10; 10-Maria Bernard, CAN 10:07.52. [12 finishers; Last = 10:20.15]

Greek High School Championships
May 3, 2017
Patra, Greece
Automatic Timing
Results:
2000m SC: 1-Anastasia Kioroglou (2000) 7:18.00; 2-Anna Iatropoulounna (2000) 7:27.29; 3-Paraskevi Mourouzi (2000) 7:38.46. [8 finish, Last = 8:42.57]

British Universities Championship
May 1, 2017
Bedford, Great Britain
Automatic Timing
Results:
2000m SC: 1-Emily Moyes 6:35.07; 2-Victoria Weir 6;40.45; 3-Laura Riches 6:45.41. [12 finish, Last = 7:47.16]


Home  |  About Us

 

Steeple Chics Store:
Get cool stuff, promote the steeplechase






The Runner's Cookbook

Proceeds go to the Ryan Shay Memorial Fund & Jenny Crain "Make it Happen" Fund

Donate to the
Jenny Crain
Make It Happen Fund

http://www.jennycrain.net

Website Design & Creation: