Join our Mailing List     Follow SteepleChics on Twitter     Become a Fan on Facebook


June 2017 Steeple Results:
Results from Women's Steeplechase Report, a free newsletter sent to readers about 30 times each year.

Automatic Timing and 3000m race distance unless stated otherwise. Reported Age, Birthdate, or Birth Year included (in parentheses) of athletes eligible for age-based championships such as Under age 23, Juniors, Youth, or Masters.

DNF=Did Not Finish MR = Meet Record; NR=National Record PB = Personal Best; SB = Season Best


Championnats de France / Juniors
June 30, 2017
Dreux, France
Automatic Timing
Results:
2000m Steeple (76cm) 1-Alexa Lemitre (1998) 6:39.46; 2-Jenipher Contois (1999) 6:41.08; 3-Marine Aubry 6:56.95; 4-Sarah Tenza, 6:58.93.

Folksam Grand Prix
June 29, 2017
Sollentuna, Sweden
Automatic Timing
Results:
1-Maria Larsson (1994) SWE 9:52.01; 2-Zita Kacser (1988) HUN 10:10.65; 3-Cornelia Griesche (1993) GER 10:25.72; 4-Carolina Johnson (1996) SWE 11:06.89.

USATF Youth Championships
June 26, 2017
Lisle, Illinois, USA
Automatic Timing
Results:
2000m SC, Girls, age 17-18: 1-Haley Click (1998) 7:42.65 2-Claire Morrill (2000) 8:07.93; 3-Hannah Boatright (2000) 8:13.81 [7 finishers, Last= 9:18.35]

2000m SC, Girls age 15-16: 1-Camila Vicens (2002) 7:24.93; 2-Jordyn Boyer (2001) 7:36.14; 3-Juliann Williams (2002) 7:41.19. [8 finishers,Last = 10:05.85]

Euro Super League
June 24, 2017
Lille Metropole, France
Automatic Timing
Results:
1-Gesa Felicitas Krause, GER 9:27.02; 2-Lennie Waite, GBR 9:43.33 SB; 3-Irene Sanchez, ESP 9:43.51; 4-Francesca Bertoni, ITA 9:43.80 PB; 5-Lucie Sekanova, CZE 9:43.88 SB; 6-Nataliya Strebkova, UKR 9:44.57 NR u23; 7-Maeva Danois, FRA 9:47.50 SB; 8-Nastassia Puzakova, BEL 9:58.37; 9-Matylda Kowal, POL 10:01.98; 10-Veerle Bakker, NED 10:16.15; 11-Maria Maniadake, GRE 10:46.71.

Euro First League
June 24, 2017
Vaasa, Finland
Automatic Timing
Results:
1-Fabienne Schlumpf, SUI 9:38.10; 2-Anna Emilie Moller, DEN 9:39.72; 3-Tugba Guvenc, TUR 9:41.03; 4-Camilla Richardsson, FIN 9:50.79; 5-Maria Larsson,SWE 9:58.77; 6-Ancuta Bobocel, ROU 10:08.03 SB; 7-Kerry O'Flaherty, IRL 10:11.88. [12 finishers, Last = 12:03.96]

Euro Second League
June 24, 2017
Tel Aviv, Israel
Automatic Timing
Results:
1-Zita Kacser, HUN 10:06.80 2-Adva Cohen, ISR 10:12.95; 3-Laura Ontl, CRO 10:39.37. [12 finishers; Last = 11:57.73 ]

Japan National Championship
June 24, 2017
Osaka, Japan
Automatic Timing
Results:
1-Chikako Mori 9:49.41; 2-Misaki Sango 9:53.42; 3-Anju Takamizawa 9:57.23; 4-Ayaka Koike 10:04.73 5-Kako Okada 10:05.26. [ 17 finishers, 1 dnf. Last = 11:02.77 ]

South American Championship
June 24, 2017
Cuenca, Ecuador
Automatic Timing
Results:
1-Casetta Belen Adaluz (1994) Argentina 9.51.40: 2-Zulema Arenas (1995) Peru 10.09.20; 3-Raquel Da Silva (1990) Brazil 10.34.23.

USATF Senior Championship
June 24, 2017
Sacramento, California, USA
Automatic Timing
Results:
1-Emma Coburn, New Balance 9:20.28; 2-Courtney Frerichs, Bowerman TC 9:22.23; 3-Colleen Quigley, Nike / Bowerman TC 9:25.40; 4-Stephanie Garcia, New Balance 9:37.66; 5-Marie Lawrence, Oiselle 9:40.00; 6-Marisa Howard, Oiselle 9:44.66; 7-Sarah Pease, rabbit 9:47.41; 8-Megan Rolland, Oiselle 9:51.14; 9-Katie Landwehr, unattached 9:55.72; 10-Alex Wilson, Oiselle 10:00.58; 11-Jessica Kamilos, Saucony 10:05.17; 12-Emily Oren, Oiselle 10:12.22; 13-Jamie Cheever, Oiselle / Team USA Minnesota 10:16.01. [ Did Not Start: Hope Schmelzle, Northern Illinois.]

USATF Junior Championship (under age 20)
June 24, 2017
Sacramento, California, USA
Automatic Timing
Results:
1-Sarah Edwards, Virginia Tech 10:14.67; 2-Alexandra Harris, unattached 10:25.80; 3-Athena Welsh, Toledo 10:29.82; 4-Hannah Brookover, Florida 10:45.26; 5-Clare Martin, Waltham TC 10:46.36; 6-Logan Morris, Clemson 10:50.48. [11 finishers, Last = 11:55.64]

USATF Championships Preliminary Heats
June 22, 2017
Sacramento, California, USA
Automatic Timing
Results:
[ P=Advance by Place to Final; T=Advance by Time to Final ]

Heat 1: 1-Emma Coburn 9:38.68 P; 2-Colleen Quigley 9:40.63 P; 3-Megan Rolland 9:41.13 P; 4-Alex Wilson 9:45.79 P; 5-Sara Pease 9:48.65 P; 6-Emily Oren 9:52.89 T; 7-Tori Gerlach 9:58.42; 8-Collier Lawrence 10:01.03; 9-Caroline Austin 10:04.43; 10-Rachel Schilkowsky 10:04.79. [13 finishers, Last = 10:42.53]

Heat 2: 1-Courtney Frerichs 9;48.16 P; 2-Marisa Howard 9:48.16 P; 3-Marie Lawrence 9:48.45 P 4-Stephanie Garcia 9:48.70 P; 5-Katie Landwehr 9:48.70 P; 6-Jessica Kamilos 9;49.01 T; 7-Jamie Cheever 9:49.82 T; 8-Hope Schmelze 9:57.08 T; 9-Emily de LaBruyere 10:06.34; 10-Kira Garry 10:07.24. [12 finishers, Last =10:33.04]

England under age 23 Champs
June 18, 2017
Bedford, Great Britain
Automatic Timing
Results:
1-Aimee Pratt 10:08.64; 2-Philippa Bowden 10:14,26; 3-Stacie Taylor 10:16.07; 4-Katie Single 10:20.51.

New Balance Nationals
June 17, 2017
Greensboro, North Carolina, USA
Automatic Timing
Results:
2000m High School SC: 1-Alexandra Harris 6:45.32; 2-Payton Capes 6:50.30; 3-Kelly Iocca, 6:51.60; 4-Sarah Trainor 6:52.07; 5-Aziza Chigatayeva 6:53.81; 6-Haleigh Morales 6:57.43; 7-Allison Guagenti 6:58.06; 8-Brooke Rauber 7:00.07 . [Guagenti from Ohio; others New York. 27 finishers from 2 sections; Last = 7:29.74.]

Stumptown Twilight Meet
June 16, 2017
Portland, Oregon, USA
Automatic Timing
Results:
1-Erin Teschuk, ASICS 9:43.44; 2-Maria Bernard, Canada 9:43.63; 3-Alycia Butterworth, Idaho Track Club 9:44.77; 4-Collier Lawrence, Oiselle 9:51.13; 5-Paige Kouba, Saucony 10:01.71; 6-Rebeka Stowe, unattached 10:06.42; 7-Madelin Talbert, Eugene Team Run 10:18.17. DNF - Kira Garry, unattached.

Bislett Games
June 15, 2017
Oslo, Norway
Automatic Timing
Results:
1-Norah Jeruto, KEN 9:17.27; 2-Sofia Assefa, ETH 9:17.34; 3-Fabienne Schlumpf, SUI 9:21.65 NR; 4-Purity Kirui, KEN 9:25.82; 5-Luiza Gega, ALB 9:26.05 NR; 6-Daisy Jepkemei, KEN 9:28.88; 7-Joan Chepkemoi, KEN 9:31.84 PB; 8-Tigest Getnet Mekonen, BRN 9:33.10; 9-Anna Emile Moller, DEN 9:34.30 SB; 10-Peruth Chemutai, UGA 9:47.90. DNF: Gesa Felicitas Krause, GER; Winfred Mutile Yavi, BRN; Karoline Bjerkeli Grovdal, NOR. Split Times: 1000m Winfred Yavi 3:07.06; 2000m Fabienne Schlumpf 6:15.12.

Meeting Iberoamericano de Atletismo
June 14, 2017
Huelva, Spain
Automatic Timing
Results:
1-Fadwa Sidi Madane, MAR 9:31.24; 2-Maria Shatalova, UKR 9:36.56; 3-Irene Sanchez-Escribano, ESP 9:40.30; 4-Ansa Weynshet, ETH 9:40.62; 5-Maria Teresa Urbina, ESP 9:43.48; 6-Maria Jose Perez Moreno, ESP 9:45.03; 7-Agrie Belachew, ETH 9:52.98; 8-Charlotte Taylor-Green, GBR 9:58.85; 9-Aimee Pratt, GBR 9:59.86; 10-Valeria Roffino, ITA 10:05.93; 11-Kerry O'Flaherty, IRL 10:06.86; 12-Montse Mas Sanz, ESP 10:07.56. [17 finishers, Last = 10:53.72]

Paavo Nurmi Games
June 13, 2017
Turku, Finland
Automatic Timing
Results:
1-Daisy Jepkemei, KEN 9:31.98; 2 -Winfred Mutile Yavi, BRN 9:33.29; 3-Norah Jeruto Tanui, KEN 9:33.97 4-Camilla Richardsson, FIN 9:53.96; 5-Ophelie Claude-Boxberger, FRA 9:54.32; 6-Matylda Kowal, POL 10:07.62. [9 finish, Last = 10:27.95]

FBK Games
June 11, 2017
Hengelo, Netherlands
Automatic Timing
Results:
1-Sofia Assefa 9:07.06; 2-Birtukan Adamu 9:28.67; 3-Birtukan Fente 9:36.58; 4-Maritu Ketema 9:39.55; 5-Agrie Belachew 9:41.73 6-Weynshet Ansa 9:41.74; 7-Etalemahu Sintayehu 9:56.53.
[DNF - Etenesh Diro and Winfred Mutile Yavi of BRN; all others ETH]

Japan University Student Championships
June 11, 2017
Hiratsuka, Japan
Automatic Timing
Results:
1-Anju Takamizawa 9:57.69; 2-Mami Nishimura 10:12.38; 3-Misaki Mishima 10:20.05.

Portland Track Festival
June 10, 2017
Portland, Oregon, USA
Automatic Timing
Results:
3000m SC Women (June 11) 1-Maria Bernard, Canada 9:44.29; 2-Megan Rolland, Oiselle 9:47.00; 3-Caroline Austin, Seattle 9:51.38; 4-Alycia Butterworth, Idaho Track Club 9:53.61; 5-Collier Lawrence, Oiselle 9:55.47; 6-Kira Garry, unattached 10:00.99; 7-Lennie Waite, GBR 10:02.47; 8-Rebekah Stowe, unattached 10:08.76.
[16 finish, Last = 11:06.56. Dnf: Minori Hayakari, JPN]

2000m SC, High School Girls (June 10) 1-Rylee Bowen, unattached 7:00.77; 2-Emily Phelps, Evergreen 7:31.67; 3-Brooke Roy, unattached 7:36.47; 4-Kendall Accetta, unattached 7:37.08.
[11 finish, Last = 8:36.76]

Music City Distance Carnival
June 10, 2017
Nashville, Tennessee, USA
Automatic Timing
Results:
1-Emily Oren, Oiselle 9:40.65; 2-Jessica Kamilos, Saucony 9:42.79; 3-Sarah Pease, Adidas 9:43.33; 4-Erin Teschuk, Asics 9:43.38; 5-Katie Landwehr, Michigan State 9:55.50; 6-Breanna Colbenson, Minnesota-Duluth 9:56.83; 7-Rolanda Bell, Panama 10:09.35; 8-Paige Kouba, Saucony 10:13.02; 9-Erin Herrman, Hope 10:13.39. [12 Finishers, Last = 10:53.05]

Club Championships
June 10, 2017
Castellon, Spain
Automatic Timing
Results:
1-Teresa Urbina 9:48.14; 2-Maria Jose Perez 9:51.44; 3-Irene Sanchez-Escribano 10:01.58 [7 finshers, Last = 11:27.73]

Atletika Magyar Bajnoksag
June 10, 2017
Szekesfehervar, Hungary
Automatic Timing
Results:
1-Viktoria Gyurkes 9:48.67 PB; 2-Zita Kacser 9:54.97 SB; 3-Lili Anne Toth 10:03.48 / NR under age 20 [7 finishers, Last = 12:31.80]

NCAA Division 1 Championship Final
June 10, 2017
Eugene, Oregon, USA
Automatic Timing
Results:
1-Allie Ostrander, Boise State 9:41.31; 2-Madison Boreman, Colorado 9:46.48; 3-Tori Gerlach, Penn State 9:46.76; 4-Elinor Purrier, New Hampshire 9:48.26; 5-Grayson Murphy, Utah 9:53.66; 6-Hope Schmelze, Northern Illinois 9:55.49; 7-Ellie Abrahamson, Wake Forest 9:56.18; 8-Brianna Ilarda, Providence 10:02.83; 9-Madeline Strandemo, Minnesota 10:04.62; 10-Sarah Edwards, Virginia Tech 10:12.45; 11-Katy Kunc, Kentucky 10:21.68; 12-Janelle Lincks, Colorado State 10:31.15

International Meet
June 9, 2017
Belfort, France
Automatic Timing
Results:
1-Norah Jeruto Tanui, KEN 9:20.13; 2-Daisy Jepkemei, KEN 9:22.72; 3-Winfred Mutile Yavi, BRN 9:22.82; 4-Fabienne Schlumpf, SUI 9:26.86; 5-Fadwa Sidi Madane, MAR 9:28.75; 6-Peruth Chemutai, UGA 9:35.98; 7-Nawa Yahi, ALG 9:51.90; 8-Anastasiya Puzakova, BLR 10:01.90; 9-Aisse Sow, FRA 10:02.95; 10-Rima Chenah, ALG 10:04.69; 11-Kerry O'Flaherty, IRL 10:05.03; 12-Emma Oudiou, FRA 10:07.81. [17 finish; Last = 10:25.52]

NCAA Division 1 Championship Semi-Finals
June 8, 2017
Eugene, Oregon, USA
Automatic Timing
Results:
Two Semis -- Advance first 5 Places from each Semi -- plus 2 runners by Time

First Semi: 1-Madison Boreman, Colorado 9:51.00 P; 2-Elinor Purrier, New Hampshire 9:52.59 P; 3-Grayson Murphy, Utah 9:53.04 P; 4-Brianna Ilarda, Providence 9:57.04 P; 5-Ellie Abrahamson, Wake Forest 10:00.02 P; 6-Paige Stoner, Syracuse 10:02.65; 7-Nell Crosby, Columbia 10:05.84. [12 finish, Last =10:24.05]

Second Semi: 1-Hope Schmelze, Northern Illinois 9:50.91 P; 2-Tori Gerlach, Penn State 9:50.54 P; 3-Allis Ostrander, Boise State 9:50.55 P; 4-Madeline Strandemo, Minnesota 9:52.74; 5-Katy Kunc, Kentucky 9:55.59 P 6-Sarah Edwards, Virginia Tech 9:56.00 T; 7-Janelle Lincks, Colorado State 10:00.02 T; 8-Emily Myers, Nevada 10:00.32; 9-Kristi Rush, BYU 10:01.99; 10-Claire Borchers, Michigan 10:07.35. [12 finish, Last = 10:24.92]

Josef Odlozil Memorial Meet
June 5, 2017
Prague, Czech Republic
Automatic Timing
Results:
1-Norah Tanui, KEN 9:22.32; 2-Daisy Jepkemei, KEN 9:23.54 PB; 3-Camilla Richardson, FIN 9:41.73 PB; 4-Jana Sussman, GER 9:46.13 SB; 5-Matylda Kowal, POL 9:49.16; 6-Maeva Danois, FRA 9:51.70; 7-Victoria Gyurkes, HUN 9:52.03 SB; 8-Mariola Lusarczyk, POL 9:57.28 PB; 9-Eva Krchova, CZE 10:01.60; 10-Cornelia Griesche, GER 10:10.34. DNF - Barbora Jisova, CZE.

New Balance Meet
June 4, 2017
Calgary, Alberta, Canada
Automatic Timing
Results:
1500m SC: 1-Maria Bernard (1993) 4:49.03; 2-Shaniah Hogman (2000) 5:09.17; 3-Shari Boyle (1973) 5:15.23 [6 finish, Last = 5:44.13]

Federation Cup Championships
June 3, 2017
Patiala, India
Automatic Timing
Results:
1-Sudha Singh 10:03.01; 2-Parul Chaudhary 10:18.10 3-Chinta Yadav 10:21.20 . [8 finish, Last = 11:52.77]

Ontario High School Champs
June 2, 2017
Belleville, Canada
Automatic Timing
Results:
1500m SC: 1-Mikenna Vanderheyden, Strathroy 4:46.54; 2-Chloe Walker, Vincent Massey 5:04.80; 3-Sadie-Jane Hickson, Lindsay CVI 5:05.55; 4-Katherine Sheridan, Bell HS 5:08.02. [12 finishers, Last= 5:18.73

Rice All-Comers Meet
June 1, 2017
Houston, Texas, USA
Automatic Timing
Results:
2000m SC 1-Lennie Waite, Scotland 6:21.31; 2-Cali Roper 7:05.51; 3-Lauren Schultz 7:25.33. [5 finish]


Home  |  About Us

 

Steeple Chics Store:
Get cool stuff, promote the steeplechase






The Runner's Cookbook

Proceeds go to the Ryan Shay Memorial Fund & Jenny Crain "Make it Happen" Fund

Donate to the
Jenny Crain
Make It Happen Fund

http://www.jennycrain.net

Website Design & Creation: