Join our Mailing List     Follow SteepleChics on Twitter     Become a Fan on Facebook


July 2017 Steeple Results:
Results from Women's Steeplechase Report, a free newsletter sent to readers about 30 times each year.

Automatic Timing and 3000m race distance unless stated otherwise. Reported Age, Birthdate, or Birth Year included (in parentheses) of athletes eligible for age-based championships such as Under age 23, Juniors, Youth, or Masters.

DNF=Did Not Finish MR = Meet Record; NR=National Record PB = Personal Best; SB = Season Best


European "Masters" Championships
July 31, 2017
Aarhus, Denmark
Automatic Timing
Results:
All races at 2000m Distance (Birth years in parentheses)

Age 35-39: 1-Danuta Woszcek (1978) POL 6:52.47; 2-Conce Hidalgo Barrantes (1982) ESP 7:01.79; 3-Patrycja Wlodarczyk (1980) POL 7:07.12; 4-Katrin Ochs (1977) GER 7:28.13.

Age 40-44: 1-Claire Thompson (1976) GBR 7:41.04; 2-Sandra Belva (1976) FRA 7:47.65; 3-Yvonne Brandecker (1976) GER 7:55.65; 4-Florentina Stojakovic (1974) SWE 8:05.07.

Age 45-49: 1-Pilar Alonso Castro (1972) ESP 8:01.17; 2-Agnes Olgers-Heiner (1969) NED 8:16.02; 3-Annette Weiss (1968) GER 8:30.80; 4-Ellen Schlieker (1969) GER 8:33.15.

Age 50-54: 1-Francesca Ragnetti (1966) ITA 8:59.33.

Age 55-59: 1-Elisabeth Henn (1957) GER 9:23.04; 2-Gunnel Tolfes (1958) SWE 9:41.24; 3-Libuse Lachynska (1962) CZE 10:00.74; 4-Jeanine Overveld (1961) NED 10:19.47.

Age 60:64: 1-Roswita Schlachte (1955) GER 9:23.97; 2-Rita Schubert (1954) GER 9:47.67; 3-Bjorg Reknes (1952) NOR 11:13.31.

European Youth Athletics Festival
July 28, 2017
Gyor, Hungary
Automatic Timing
Results:
2000m SC: 1 Karolina Horvath, HUN 6.51.04; 2-Claire Palou, FRA 6.55.77 3-Assia El Maazi, TA 7.00.22.

Grand Prix
July 25, 2017
Karlstad, Sweden
Automatic Timing
Results:
1-Marie Lawrence (1989) USA 9:34.94; 2-Nataliya Strebkova (1995) UKR 9:59.00; 3-Emily Myers (1994) USA, 10:00.55; 4-Kerry O'Flaherty (1981) IRL 10:00.85; 5-Silje Fjortoft (1987) NOR 10:16.65; 6-Frida Kristiansson (1992) SWE 10:22.82.

USATF Junior Olympics
July 24, 2017
Lawrence, Kansas, USA
Automatic Timing
Results:
2000m SC, Ages 17-18: 1-Britney Johnson, New Hampshire Tracksters 7:15.93; 2-Alison Bryant, Fort Worth TC 7:23.82; 3-Allison Green, unattached 7:25.20. [23 finishers in 1 section; Last = 10:05.03]

2000m SC, Ages 15-16: 1-Faith DeMars, Spa City Running 7:17.80; 2-Lydia Kurfman, unattached :22.03; 3-Madelynn Hill, KC Fire Track Club 7:23.15; 4-Camila Vicens, Houston Track Club 7:23.97. [ 32 finishers via 2 sections, Last = 11:39.61.

Pan-American U20 Championships
July 23, 2017
Trujillo, Peru
Automatic Timing
Results:
1-Sarah Edwards (19) USA 10:10.68; 2-Alondra Y Negron Te (19) Puerto Rico 10:13.73 3-Alexandra Harris (18) USA 10:14.76; 4-Rina R Cjuro Merma (19) Peru 10:27.50. .[8 finiishers, Last = 11:45.16]

Spain National Championships
July 22, 2017
Barcelona, Spain
Automatic Timing
Results:
1-Irene Sanchez-Escribano 9: 48.45; 2-Carolina Robles 9:52.79; 3-Emma Oudiou, France 9:56.99; 4-Maria Teresa Urbina 9:58.76; 5-Clara Vinaras 10:18.23; 6-Clara Sinal 10:24.17 [12 finishers, Last = 10:59.89]

Split Times --1000m Oudiou 3:14.72 2000m Sanchez-Escribano 6:34.51.

Polish Championships
July 21, 2017
Bialystok, Poland
Automatic Timing
Results:
1-Matylda Kowal 10:04.12; 2-Katarzyna Howalska 10:05.32; 3-Mariola Lusarczyk 10:17.20; 4-Patrycja Kapala (26 Mar 1997) 10:27.15. [8 finishers, last = 11:18.15]

Diamond League
July 16, 2017
Rabat, Mexico
Automatic Timing
Results:
1-Gesa Felicitas Krause, GER 9:18.87; 2-Norah Jeruto, KEN 9:20.51; 3-Roseline Chepngetich, KEN 9:20.69; 4-Fadwa Sidi Madane, MAR 9:23.99; 5-Purity Kirui, KEN 9:25.55; 6-Winfred Mutile Yavi, BRN 9:27.61; 7-Caroline Tuigong, KEN 9:39.00; 8-Stephanie Garcia, USA 9:40.63; 9-Maritu Ketema, ETH 9:40.80; 10-Ann Gathoni, KEN 10:02.42. [1000m Gathoni 3:06.05. 2000m Tuigong 6:16.95 ]

Arab Championships
July 16, 2017
Rades, Tunisia
Automatic Timing
Results:
1-Habiba Ghribi, TUN 9:20.00 MR; 2-Amina Bettiche, ALG 9:58.44; 3-Nawel Ayahi, ALG 9:59.27;

Savo Games
July 16, 2017
Lapinlahti, Finland
Automatic Timing
Results:
1-Marisa Howard, USA 9:30.92 PB; 2-Viktoria Gyurkes, HUN 9:40.66 PB; 3-Megan Rolland, USA 9:40.94 SB; 4-Katie Landwehr, USA 9:42.82; 5-Matylda Kowal, POL 9:44.10 SB; 6-Lennie Waite, GBR 9:46.44; 7-Jana Sussman, GER 9:52.66; 8-Camilla Richardsson, FIN 9:53.18. DNF Zita Kascer, HUN; Collier Lawrence, USA; Marie Lawrence, USA. [ Split Times: 1000m Marie Lawrence 3:07.99; 2000m Marisa Howard 6:19.04 ].

European Athletics U23 Championships
July 15, 2017
Bydgoszcz, Poland
Automatic Timing
Results:
1-Anna Emile Moller, DEN 9:43.05; 2-Nataliya Strebkova, UKR 9;44.52 Natl U-23 Record; 3-Emma Oudiou, FRA 9:50.30 SB; 4-Claudia Prisecaru, ROU 9:57.37 PB; 5-Isabel Mattuzzi, ITA 9:57.68 PB; 6-Lea Meyer, GER 9:58.16 PB; 7-Aneta Konieczek, POL 10:05.87; 8-Chiara Scherrer, SUI 10:06.41 PB; 9-Adva Cohen, ISR 10:07.82 NR; 10-Lea Navarro, FRA 10:11.63; 11-Silvia Oggioni, ITA 10:20.55; 12-Liane Weidner, GER 10:22.83; 13-Sumeyye Erol, TUR 10:25.39; 14-Aimee Pratt, GBR 10:28.64; 15-Veerle Bakker, NED 10:43.10.

Flanders Cup
July 15, 2017
Ninove, Belgium
Automatic Timing
Results:
1-Rima Chanah, ALG 9:44.42; 2-Victoria Mitchell, AUS 9:48.87; 3-Kerry O'Flaherty, IRL 9:50.75; 4-Rolanda Bell, PAN 9:52.68; 5-Eva Krchova, CZE 9:54.77; 6-Valeria Roffino, ITA 10:10.26 [1 dnf; 8 finish, Last 11:02.64 ]

World Youth Championship
July 14, 2017
Nairobi, Kenya
Automatic Timing
Results:
2000m SC 1-Caren Chebet, KEN 6:24.80; 2-Mercy Chepkurui, KEN 6:26.10 PB; 3-Etalemahu Sintayehu, ETH 6:35.79; 4-Anna Mark Helwigh, DEN 6:47.69; 5-Klaudia Pawlus, POL 6:47.87; 6-Shanley Koekemoer, RSA 6:54.27; 7-Karin Cosek, SLO 7:00.43; 8-Josina Papenfuss, GER 7:00.45; 9-Yonca Kutluk, TUR 7:02.20; 10-Daniela Vasile, ROU 7:06.54; 11-Emilie Renaud, FRA 7:08.08; 12-Wiktoria Klebowska, POL 7:13.34

[ 3 DQ; 14 finish, Last = 8:09.23. Chepkurui led at 1000m in 3:14.80 ]

Championnats de France Elite
July 14, 2017
Marseille, France
Automatic Timing
Results:
1-Maeve Danois 10:01.65; 2-Anne-sophie Vittet 10:16.15; 3-Ophelie Claude-Boxberger 10:23.42; 4-Fanjanteino Felix 10:24.61; 5-Lucie Lerebourg 10:25.65; 6-Asenath Etile 10:27.05. [16 finish, last = 11:32.04]

Hokuren Distance Challenge
July 13, 2017
Abashiri, Japan
Automatic Timing
Results:
1-Anju Takamizawa 9:54.69 2-Ayaka Koike 10:12.67 3-Misaki Sango 10:12.93. DNF - Chikako Mori ( fell )

Folksam Grand Prix
July 11, 2017
Goteborg, Sweden
Automatic Timing
Results:
1-Caroline Chepkurui, KEN 9:35.57; 2-Katie Landwehr, USA 9:37.00; 3-Lennie Waite, GBR 9:37.94; 4-Maria Larsson, SWE 9:39.96; 5-Maeve Danois, FRA 9:41.19 6-Jessica Kamilos, USA 9:45.82 7-Agrie Belachew (1999) ETH, 9:51.76 8-Kerry OFlaherty (1981) IRL 9:54.40; 9-Rolanda Bell, PAN 10:00.27; 10-Victoria Mitchell (1982) AUS 10:02.69; 11-Erin Teschuk, CAN 10:08.54; 12-Frida Kristiansson, SWE 10:14.21.

Down Under Championships
July 9, 2017
Southport, Australia
Automatic Timing
Results:
2000m SC; 1-Paige Campbell (21) 6.35.59; 2-Sarah McSweeney (27) NZL 6.57.09, 3-Brielle Erbacher (18) 6.57.10; 4-Sarah Preeble (28) 7.36,03.

German Championships
July 8, 2017
Erfurt, Germany
Automatic Timing
Results:
1-Gesa Felicitas Krause 9:25.81; 2-Jana Sussman 9:57.59; 3-Cornelia Griesche 10:12.59; 4-Lisa Vogelgesang (1999) 10:19.58 PB; 5-Leah Hanle 10:19.76 6-Ronja Bohrer 10:25.25. Krause splits -- 1000m 3:09.05; 2000m 6:17.99. [16 finishers, 1 DNF; Last = 11:17.00]

English Schools Champs
July 8, 2017
Birmingham, England
Automatic Timing
Results:
1500m SC: 1-Alex Barbour 4:54.22; 2-Holly Page 4:57.61; 3-Abbie Nolan 4:59.68; 4-Lucy Jones 5:02.78; 5-Holly Davies 5:03.20; 6-Elena Carey 5:04.75. [19 finishers, Last = 5:31.23]

Asian Athletics Championships
July 8, 2017
Bhubaneswar, India
Automatic Timing
Results:
1-Suda Singh, India 9:59.47; 2-Hyo Gyong (age 18) North Korea 10;13.94; 3-Nana Sato, Japan 10:18.11; 4-Parul Chaudhary, India 10:22.99; 5-Li Yuanfeng, China 10:36.42.

Greek Junior Women Championships
July 8, 2017
Kater, Greece
Automatic Timing
Results:
1-Anastasia Kioroglou (2000) 11:18.82; 2-Vasilia Gounaki (1998) 11:24.05; 3-Paraskevi Mourouzi (2000) 11:45.72. [6 finishers; Last = 12;58.16]

Letterkenny International
July 7, 2017
Donegal, Ireland
Automatic Timing
Results:
1-Marie Lawrence, USA 9:36.35; 2-Lennie Waite, GBR 9:43.87; 3-Jessica Kamilos, USA 9:49.53; 4-Iona Lake, England 9:58.05; 5-Kerry O'Flaherty, IRL 9:59.46; 6-Eva Krchova, CZE 9:59.99 7-Maria Teresa Urbina, ESP 10:04.28; 8-Charlotte Taylor Green, England 10:11.61; 9-Michelle FInn, IRL 10:15.49; 10-Rolanda Bell, PAN . 10:17.51.

Interclub Final
July 7, 2017
Boras, Sweden
Automatic Timing
Results:
2000m SC: 1- Linn Bengtsson (1997) IFK Vaxjo, 6:51.87; 2-Malin Liljestedt (1980 Sparvagens FK, 7:08.75; 3-Emma Jansson (1991) Hasselby SK, 7:18.24 . [6 finish, Last = 8:14.14]

Canada Championships
July 6, 2017
Ottawa, Canada
Automatic Timing
Results:
1-Genevieve Lalonde, Speed River 9:37.45; 2-Alycia Butterworth, unattached 9:44.13; 3-Maria Bernard, University Athletics 9:53.24; 4-Erin Teschuk, unattached 10:12.78 [6 finish, Last = 10:48.15]

Istvan Gyulai Memorial
July 3, 2017
Syekesfehervar, Hungary
Automatic Timing
Results:
1-Etenesh Diro, ETH 9:20.01; 2-Norah Tanui, KEN 9:22.93; 3-Woynshet Ansa, ETH 9:30.03 PB; 4-Caroline Chepkurui, KEN 9:31.07; 5-Amina Betiche, ALG 9:31.36; 6-Mariya Shatalova, UKR 9:41.32; 7-Jana Sussman, GER 9:48.19; 8-Viktoria Gyurkes, HUN 9:49.12; 9-Michele Finn, IRL 9:55.10 10-Lili Anna Toth, HUN 9:55.72 PB and NJR; 11-Kerry O'Flaherty, IRL 9:57.47 SB; 12-Zita Kacser, HUN 10:07.03; 13-Mariola Slusarczyk, POL 10:08.88. [DNF - Teresa Urbina, ESP Split Times: 1000m Jeruto 3:09.86 2000m Diro 6:17.85

British Trials for World Champs
July 2, 2017
Birmingham, Great Britain
Automatic Timing
Results:
1 Iona Lake, Norwich 9:57.53 SB; 2 Charlotte Taylor-Green, Bristol 9:59.58; 3 Katie Ingle, Rosuc 10:02.34 PB; 4 Lennie Waite, Kilbride 10:13.81; 5 Stacie Taylor, Kilmarn 10:23.23; 6-Laura Riches, Lehigh 10:27.03 PB; 7- Melanie Wilkins, Winchester 10:37.50 PB; 8 Aimee Pratt, Sale 10:45.36.[1 km Waite 3:18.75; 2 km Lake 6:39.62]

Balkan Junior Championships
July 1, 2017
Pitesi, Romania
Automatic Timing
Results:
1-Yonca Kutluk (2000) Turkey 10:41.92; 2-Georgie va Siviya (1999) Bulgaria 10:53.07; 3-Viloeta Elena Dan (1998) Romania 10:56.29 [6 finishers, last = 13:33.89]

Znamensky Memorial
July 1, 2017
Zhukovski, Russia
Automatic Timing
Results:
1-Yekaterina Sokolenko, RUS 9:44.32; 2-Anna Petrova, RUS 9:50.93; 3-Natalya Vlasova, RUS 9:59.34; 4-Viktoriya Ivanova, RUS 10:01.62; 5-Valeriya Mara, RUS 10:23.70.

IAAF Diamond League Meet
July 1, 2017
Paris, France
Automatic Timing
Results:
1-Beatrice Chepkoech, KEN 9:01.69; 2-Hyvin Kiyeng Jepkemoi, KEN 9:06.00; 3-Celliphine Chepteek Chespol, KEN 9:07.54; 4-Ruth Jebet, BRN 9:10.95; 5-Emma Coburn, USA 9:11.08; 6-Etenesh Diro, ETH 9:13.25; 7-Aisha Praught , JAM 9:20.38; 8-Fabienne Schlumpf, SUI 9:22.01; 9-Sofia Assefa, ETH 9:24.39; 10 Habiba Ghribi, TUN 9:27.02; 11-Norah Jeruto Tanui, KEN 9:27.58; 12-Purity Cherotich Kirui, KEN 9:33.71; 13-Luiza Gega, ALB 9:36.11; 14-Maria Jose Perez, ESP 9:40.51; 15-Maeva Danois, FRA 9:48.42.
DNF: -Ophelie Claude-Boxberger ,FRA; Caroline Chepkurui Tuigong, KEN.

Spanish Cadet [Youth] Championship
July 1, 2017
Murcia, Spain
Automatic Timing
Results:
1500m SC: 1-Rocio Garrido Artiaga (4 Sep 2003) 5:00.53; 2-Bethlehem Manzano Jimeno (15 Dec 2002) 5:03.17; 3-Alba Moreno Mayor (7 July 2003) 5:06.28 . [24 finishers; Last = 5:33.71 ]


Home  |  About Us

 

Steeple Chics Store:
Get cool stuff, promote the steeplechase






The Runner's Cookbook

Proceeds go to the Ryan Shay Memorial Fund & Jenny Crain "Make it Happen" Fund

Donate to the
Jenny Crain
Make It Happen Fund

http://www.jennycrain.net

Website Design & Creation: