Join our Mailing List     Follow SteepleChics on Twitter     Become a Fan on Facebook

Browse by Country: >
China Steeple Results:
Results from Women's Steeplechase Report, a free newsletter sent to readers about 30 times each year.

Automatic Timing and 3000m race distance unless stated otherwise. Reported Age, Birthdate, or Birth Year included (in parentheses) of athletes eligible for age-based championships such as Under age 23, Juniors, Youth, or Masters.

DNF=Did Not Finish MR = Meet Record; NR=National Record PB = Personal Best; SB = Season Best


Athletics meet
April 13, 2017
Zhenghou, China
Automatic Timing
Results:
1-Xinyan Zhang 9:57.02; 2-Zhong Xiagian 10:00.87; 3-Lu Yangchun 10:25.05 [5 finishers]

IAAF Diamond league
May 14, 2016
Shanghai, China
Automatic Timing
Results:
1-Hyvin Kiyeng Jepkemoi, KEN 9:07.42; 2-Ruth Jebet, BRN 9:15.98; 3-Sofia Assefa, ETH 9:21.07; 4-Virginia Nyambura Nganga, KEN 9:21.15; 5-Purity Cherotich Kirui, KEN 9:22.47; 6-Lydia Chebet Rotich, KEN 9:23.49; 7-Celliphine Chepteek Chespol, KEN 9:24.73; 8-Sudha Singh, IND 9:26.55; 9-Xinyan Zhang, CHN 9:29.52; 10-Peruth Chemutai, UGA 9:31.34; 11-Rosefline Chepngetich, KEN 9:35.22; 12-Lidya Chepkurui, KEN 9:36.47; 13-Lalita Shivaji Babar, IND 9:43.30; 14-Birtukan Fente, ETH 10:04.42. DNF - Madeline Heiner Hills, AUS; Hiwot Ayalew, ETH; Caroline Chepkurui Tuigong, KEN.

National Grand Prix
May 14, 2016
Zhengzou, China
Automatic Timing
Results:
1-Xiaqian Zhong (1997) 10:13.62; 2-Yuanfeng Li (1996) 10:17.08; 3-Wanhua Tian (1999) 10:17.35; 4-Li Bai (1996) 10:33.19; 5-Danxia Chen (1995) 10:35.43; 6-Ying Guan (1997) 10:44.78.

National Grand Prix
April 23, 2016
Huaian, China
Automatic Timing
Results:
1-Junqiao Li (1996) 10:14.14; 2-Bai Li (1996) 10:38.35; 3-Guan Ying (1997) 10:40.95.

National Youth Games
October 23, 2015
Fuzhou, China
Automatic Timing
Results:
1-Xiaoqian Zhong (24 Oct 1997) 10:02.92; 2-Xiaoxia Yu (29 Mar 1996) 10:06.50; 3-Shuangshuang Xu (6 Apr 1996) 10:11.94; 4-Li Bai (30 Mar 1996) 10:18.65.

National Secondary School Champs
October 3, 2015
Taipei, China
Automatic Timing
Results:
Junior athletes (born 1996 or later) 1-Chang Yu-Pei (1998) 11:28.79; 2-Wang Yi-Chun 11:41.70; 3-Chen Ping-Yi 12:17.39; 4-Huang Tsui-Lien 12:23.11.

National Championship
September 22, 2015
Suzhou, China
Automatic Timing
Results:
1-Ran Sun (10 May 1991) 10:07.09; 2-Shuangshuang Xu (6 Apr 1996) 10:12.90; 3-Zhong Xiaqian (24 Oct 1997) 10:18.40; 4-Li Yuanfeng (21 Oct 1996) 10:19.42; 5-Tian Wanhua (24 Feb 1999) 10:22.04; 6-Yu Xiaoxia (29 Mar 1996) 10:24.57.

Autumn Athletics Meet
September 13, 2015
Taipei, China
Automatic Timing
Results:
1-Chen Chao-Chun 10:57.17; 2-Li Ting-Yu 11:06.17; 3-Chang Yu-Pei (1998) 11:41.78; 4-Wang Yi- zu 11:57.83.

2015 World Championship FINAL
August 26, 2015
Beijing, China
Automatic Timing
Results:
1-Hyvin Kiyeng Jepkemoi, KEN 9:19.11; 2-Habiba Ghribi, TUN 9:19.24; 3-Gesa Felicitas Krause, GER 9:19.25 PB; 4-Sofia Assefa, ETH 9:20.01 SB; 5-Emma Coburn, USA 9:21.78; 6-Hiwot Ayalew, ETH 9:24.27; 7-Virginia Nyambura Nganga, KEN 9:26.21; 8-Lalita Shivaji Babar, IND 9:29.64; 9-Stephanie Garcia, USA 9:31.06; 10-Salima Elouali Alami, MAR 9:32.15; 11-Ruth Jebet, BRN 9:33.41; 12-Colleen Quigley, USA 9:34.29; 13-Ozlem Kaya, TUR 9:34.66; 14-Fadwa Sidi Madane, MAR 9:41.45; 15-Rosefline Chepngetich, KEN 9:46.08.

Kilometer Splits: (Babar) 1000m at 3:09.96; 2000m at 6:22.27.

Video: https://www.youtube.com/watch?v=Zd2loIZaMAs

2015 World Championships Heats
August 24, 2015
Beijing, China
Automatic Timing
Results:
P=Advance by Place to Final
T=Advance by Time

Heat 1: 1-Hiwot Ayalew, ETH 9:25.55 P; 2-Virginia Nyambura Nganga, KEN 9:28.50 P; 3-Stephanie Garcia, USA 9:29.34 P; 4-Madeline Heiner, AUS 9:30.79; 5-Amina Bettiche, ALG 9:36.10 SB; 6-Genevieve Lalonde, CAN 9:36.83; 7-Marusa Mismas, SLO 9:37.73; 8-Camilla Richardsson, FIN 9:53.13 9-Michelle Finn, IRL 9:55.27; 10-Muriel Coneo, COL 9:55.53; 11-Lyudmila Lebedeva, RUS 9:58.65; 12-Rosa Flanagan, NZL 10:00.71. DQ - Hanane Ouhaddou, MAR; Aisha Praught, JAM. DNF - Sviatlana Kudzelich, BLR

Heat 2: 1-Habiba Ghribi, TUN 9:24.38 P; 2-Gesa Felicitas Krause, GER 9:24.92 P; 3-Rosefline Chepngetich, KEN 9:25.91 PB P; 4-Lalita Shivaji Babar, IND 9:27.86 NR T; 5-Salima Elouali Alami, MAR 9:28.18 T; 6-Colleen Quigley, USA 9:29.09 T; 7-Ozlem Kaya, TUR 9:30.23 PB T; 8-Mariya Shatalova, UKR 9:36.87 PB; 9-Birtukan Fente, ETH 9:39.77; 10-Erin Teschuk, CAN 9:40.07 PB; 11-Victoria Mitchell, AUS 9:43.73; 12-Silvia Danekova, BUL 9:46.31; 13-Sara Louise Treacy, IRL 9:48.24; 14-Charlotta Fougberg, SWE 9:50.79; 15-Ekaterina Doseykina, RUS 10:13.26.

Heat 3: 1-Hyvin Kiyeng Jepkemoi, KEN 9:26.19 P; 2-Sofia Assefa, ETH 9:26.47 P; 3-Emma Coburn, USA 9:27.19 P; 4-Fadwa Sidi Madane, MAR 9:27.87 PB T; 5-Ruth Jebet, BRN 9:27.93 T; 6-Etenesh Diro, ETH 9:31.97; 7-Genevieve LaCaze, AUS 9:39.35; 8-Sandra Eriksson, FIN 9:39.64; 9-Lucie Sekanova, CZE 9:45.72; 10-Klara Bodinson, SWE 9:50.13; 11-Tugba Gvenc, TUR 9:58.07; 12-Natalya Aristarkhova, RUS 10:02.79; 13-Kerry O'Flaherty, IRL 10:05.10; 14-Xinyan Zhang, CHN 10:13.25; 15-Rolanda Bell, PAN 10:33.78.

World Champs Test Event
June 29, 2015
Beijing, China
Automatic Timing
Results:
1-Zhang Xinyan, Gansu 9:48.55; 2-Sun Ran, Jiangsu, 10:22.29; 3-Xu Shuangshuang, Shanghai 10:30.09 4-Cui Leyuan, Henan 10:30.12; 5-Zhong Xiaoqian, Sichuan 10:30.17; 6-Tian Wanhua, Gansu 10:31.83.

Asian Champs
June 6, 2015
Wuhan, China
Automatic Timing
Results:
1-Lalita Babar, IND 9:34.13 MR; 2-Zhenzhu Li, CHN 9:41.43; 3-Zhang Xinyan, CHN 9:46.82; 4-Ju Ok Byol (20 May 97) PRK 10:26.06; 5-Anju Takamizawa, JPN 10:47.07; 6-Hwa Jang Un, PRK 11:31.82.

National Grand Prix
May 1, 2015
Jinan, China
Automatic Timing
Results:
1-Zhenzhu Li 9:56.86; 2-Xinyan Zhang 10:06.43; 3-Sun Ran 10:19.98; 4-Cui Lyuan 10:24.98; 5-Zhong Xiaqian (24 Oct 97) 10:37.81; 6-Li Fang 10:39.86.

Chinese National Championships
October 12, 2014
Suzhou, China
Automatic Timing
Results:
1-Yin Anna (23 Mar 92) 10:17.23; 2-Cui Leyuan (27 Jun 93) 10:25.04 PB; 3-Yang Chunlei (11 Aug 93) 10:29.49 SB; 4-Li Junqiao (8 Mar 96) 10:36.30 PB; 5-Deng Qiaoling (6 Oct 90) 10:40.71 PB; 6-Guan Ying (16 Apr 97) 10:43.97 PB; 7-Lu Yangchun (26 Dec 93) 10:44.38 PB; 8-Wang Guangmei (3 Apr 94) 10:48.11 PB; 9-Mei Ying (14 Sep 94) 10:55.52; 10-Pan Hong (19 Apr 95) 10:55.70 PB; 11-Liu Meng (20 Mar 95) 10:59.16 SB; 12-Qiana Runuo (29 Dec 95) 11:05.37; 13-Yang Fuyao (6 Dec 96) 11:09.66 PB; 14-Wang Wenfang (28 Oct 94) 11:12.89; 15-Li Xinxing (27 Apr 97) 11:14.21. [20 finish, Last = 12:06.35; 1 dnf ]

National Championship
October 12, 2014
Suzhou, China
Automatic Timing
Results:
1-Yin Anna 10:17.23; 2-Cui Leyyuan 10:25.04; 3-Yang Chunlei 10:29.49; 4-Li Junqiao (8 Mar 96] 10:36.30; 5-Deng Qiaoling 10:40.71; 6-Guan Ying [16 Apr 97] 10:43.97; 7-Lu Yangchun 10:44.38.

Youth Olympic Games Final
August 28, 2014
Nanjing, China
Automatic Timing
Results:
2000m SC -- Evening "A" race at 2025: 1-Rosefline Chepngetich, KEN 6:22.67; 2-Zewdenesh Mamo, ETH 6:26.02; 3-Lili Anna Toth, HUN 6:31.92 PB; 4-Nicole Reina, ITA 6:36.68; 5-Marwa Bouzayani, TUN 6:44.29 PB; 6-Alondra Negron, PUR 6:44,46 PB; 7-Lea Navarro, FRA 6:45.30; 8-Rosie-May Davidson 6:50.62; 9-Aneta Konieczek 6:52.78. Split Time 3:05.42 at 1000m by Rosefline Chepngetich.

[Steeple Report correspondent Heinrich Hubbeling explained that, in Aug 20-22 heats and qualifications, eight athletes qualified for the A-final, while the other athletes competed again in additional B final.]

2000m SC -- Morning "B" Race at 0910: 1-Fatima Ghassan Raya, SYR 6:58.65 PB; 2-Jasmina Pruginic, SRB 7:04.70; 3-Luz Karen Olivera, PER 7:05.32; 4-Nadia El Hakouni, MAR 7:05.39; 5-Kadra Mohamed Dembil, DJI 7:13.44; 6-Thakane Mapoho, LES 7:19.43 PB; 7-Hnin Yu Soe, MYA 7:19.47 PB; 8-Ilham Zenati, ALG 7:29.17. Split Time 3:20.49 at 1000m by Jasmina Pruginic, SRB. [Winner and 7th place times were identical to their times in August 21 qualifying round.]

Youth Olympic Games First Round
August 21, 2014
Nanjing, China
Automatic Timing
Results:
1-Rosefline Chepngetich, KEN 6:20.10 SB; 2-Zewdenesh Mamo, ETH 6:37.65; 3-Lili Anna Toth, HUN 6:40.00 PB; 4-Nicole Reina, ITA 6:41.64; 5-Marwa Bouzayani, TUN 6:45.37 PB; 6-Aneta Konieczek, POL 6:46.47 PB; 7-Alondra Negron, PUR 6:46.98 PB; 8-Lea Navarro, FRA 6:48.42; 9-Rosie-May Davidson, AUS 6:58.35; 10-Luz Karen Olivera, PER 7:07.21; 11-Kadra Mohamed Dembil, DJI 7:07.33 PB; 12-Fatima Raya, SYR 7:11.52 SB; 13-Nadia El Hakouni, MAR 7:16.92; 14-Hnin Yu Soe, MYA 7:19.47 PB ; 15-Jasmina Pruginic, SRB 7:25.93; 16-Ilham Zenati, ALG 7:30.59; 17-Thakane Mapoho, LES 7:40.11 PB. Split Time (1000m) 3:07.03 by Rosefline Chepngetich, KEN.

Chinese Meet
July 11, 2014
Jinan, China
Automatic Timing
Results:
1-Anna Yin 9:40.50; 2-Xinyan Zhang 10:01.00; 3-Li Xinxing (27-04-1997) 10:38.28; 4-Li Junqiao (08-03-1996) 10:40.72; 5-Yang Chunlei (11-08-1993) 10:42.28.

National Grand Prix
May 31, 2014
Kunshan, China
Automatic Timing
Results:
1-Zhang Xinyan 10:03.31; 2-Yin Anna 10:36.19; 3-Yang Chunlei 10:39.09.

IAAF World Challenge
May 21, 2014
Beijing, China
Automatic Timing
Results:
1-Purity Cherotich Kirui, KEN 9:25.68; 2-Salima Elouali Alami, MAR 9:27.84; 3-Birtukan Adamu, ETH 9:32.35 4- Gladys Jerotich Kipkemoi, KEN 9:42.88; 5-Fancy Cherotich, KEN 9:51.89; 6-Mekdes Bekele, ETH 9:56.28; 7-Madeline Heiner, AUS 9:58.15; 8-Mei Wang, CHN 11:01.48. ([DNF: Virginia Nyambura, KEN]

Shanghai Golden Grand Prix
May 18, 2014
Shanghai, China
Automatic Timing
Results:
Shanghai Golden Grand Prix, 18 May 2014 - Shanghai (CHN) 1-Emma Coburn, USA 9:19.80; 2-Sofia Assefa, ETH 9:25.76; 3-Hiwot Ayalew, ETH 9:27.25; 4-Purity Cherotich Kirui, KEN 9:33.24; 5-Salimi Elouali Alami, MAR 9:34.23; 6-Birtukan Adamu, ETH 9:35.51; 7-Etenesh Diro, ETH 9:36.45; 8-Milcah Chemos Cheywa, KEN 9:38.21; 9-Lidya Chepkurui, KEN 9:38.82; 10-Fancy Cherotich, KEN 9:41.22; 11-Gladys Jerotich Kipkemoi, KEN 9:46.81; 12-Magdalene Masai, KEN 9:52.97; 13-Mekdes Bekele, ETH 9:59.62; 14-Jamie Cheever, USA 10:05.68; 15-Mei Wang, CHN 10:26.43. [Dnf – V.Nyambura, KEN]

HKG Athletics Championships
May 4, 2014
Hong Kong, China
Automatic Timing
Results:
1-Mak Rainbow (1997) 12:06.34; 2-Siu Wai Yuie 12:17.01;

Harbour City Cup (High Schools)
March 8, 2014
Kaohsiung, China
Automatic Timing
Results:
3000m SC: 1-Chen Mei-Hsin 11:41.21; 2-Wang Ying-Hsuan 12:01.56.

East Asian Games
October 9, 2013
Tianjin, China
Automatic Timing
Results:
1- Li Zhenzhu CHN 9:53.17 MR; 2-Misaki Sango, JPN 9:54.02; 3-Pak Kum Hyang, PRK 10:04.83 NR; 4-Yiu Kit Ching, HKG 10:25.81 NR; 5-Chen Chao-Chun, TPE 11:20.67;

Asian Youth Games
August 21, 2013
Nanjing, China
Automatic Timing
Results:
2000m SC 1-Fatima Ghassan Rayya (1997) SYR 7:07.82 NJR; 2-Tran Thi Mai (1997) VIE 7:29.34; 3-Ariuntungalag Enkhbayar (1997) MGL 7:35.50 NJR; 4-Shao Dan (1997) CHN 7:41.92; 5-Wuniqimu Maimati (1997) CHN 7:59.78; 6-Tria Ningsih (1998) INA 8:10.43.

Grand Prix Meet
June 15, 2013
Shenyang, China
Automatic Timing
Results:
1-Fang Xiaoya 10:16.28; 2-Sun Ran 10:23.35; 3-Zhang Xinyan (9 Feb 94) 10:40.52; 4-Yang Chunlei 10:42.06.

National Athletics Champs
May 4, 2013
Hong Kong, China
Automatic Timing
Results:
1-Yiu Kit Ching 11:09.26; 2-Hui Kam Man (1994) 11:28.54 NJR; 3-Hau Ka Yan 12:29.67; 4-Mak Rainbow (1997) 12:46.53.

Diamond League
May 19, 2012
Shanghai, China
Automatic Timing
Results:
1-Milcah Chemos, KEN 9:15.81 WL; 2-Sofia Assefa, ETH 9:16.83; 3-Lidya Chepkurui, KEN 9:22.66 PB; 4-Mercy Wan-jiku Njoroge, KEN 9:26.50; 5-Lydia Chebet Rotich, KEN 9:35.34; 6-Hyvin Kiyeng, KEN 9:38.80; 7-LI Zhenzhu Li, CHN 9:39.75 SB; 8-Barbara Parker, GBR 9:40.16; 9-Katarzyna Kow-alska, POL 9:41.29; 10-Birtukan Adamu, ETH 9:41.71; 11-Sudha Singh, IND 9:49.25 NR; 12-Stephanie Garcia, USA 9:49.64 SB; 13-Almaz Ayana, ETH 9:59.3; 14-Yuan Jin, CHN 10:01.01 Kilometer times: 1000m-Hyman 3:07.10; 2000m-Chemos 6:12.99
DNF: Wioletta Frankiewicz, POL; Mardrea Hyman, JAM; Birtukan Alemu, ETH

Grand Prix Meet
May 12, 2012
Tianjin, China
Automatic Timing
Results:
1-Yin Annuo 9:41.44; 2-Fu Tinglian 10:01.63; 3-Fang Xiaoyu 10:02.17; 4-Sun Ran 10:04.89; 5-Ma Lu 10:16.12; 6-Zhang Xinyan (9 Feb 94) 10:17.57; 7-Yang Chunlei (14 Aug 93) 10:27.67; 8-Li Jiayi (26 Dec 93) 10:34.97. Birthdates of 6-7-8 show eligibility for Junior-age competitions.

Grand Prix Meet
May 12, 2012
Tianjin, China
Automatic Timing
Results:
1-Yin Annuo 9:41.44; 2-Fu Tinglian 10:01.63; 3-Fang Xiaoyu 10:02.17; 4-Sun Ran 10:04.89; 5-Ma Lu 10:16.12; 6-Zhang Xinyan (9 Feb 94) 10:17.57; 7-Yang Chunlei (14 Aug 93) 10:27.67; 8-Li Jiayi (26 Dec 93) 10:34.97. Birthdates of 6-7-8 show eligibility for Junior-age competitions.

National Grand Prix
April 28, 2012
Wuhan, China
Automatic Timing
Results:
1-Fu Tinglian 9:58.08; 2-Jin Yuan 10:02.22; 3-Fang Xiaoyu 10:26.96; 4-Ma Lu 10:28.55.

National Grand Prix
April 28, 2012
Wuhan, China
Automatic Timing
Results:
1-Fu Tinglian 9:58.08; 2-Jin Yuan 10:02.22; 3-Fang Xiaoyu 10:26.96; 4-Ma Lu 10:28.55.

National Junior Champs
April 22, 2012
Changzhou, China
Automatic Timing
Results:
1-Li Jiayi (26 Dec 93) CHN 10:19.78; 2-Zhang Xinyan (9 Feb 94) CHN 10:24.70; 3-Cui Leyuan (27 Jun 93) CHN 10:29.04.

National Junior Champs
April 22, 2012
Changzhou, China
Automatic Timing
Results:
1-Li Jiayi (26 Dec 93) CHN 10:19.78; 2-Zhang Xinyan (9 Feb 94) CHN 10:24.70; 3-Cui Leyuan (27 Jun 93) CHN 10:29.04.

Chinese Grand Prix Meet
April 14, 2012
Zhaoqing, China
Automatic Timing
Results:
1-Jin Yuan 9:45.92; 2-Li Zhenzhu 9:49.00; 3-Fu Tinglian 9:56.02; 4-Sun Ran 10:05.26.

University Champs
September 25, 2011
Sanya, China
Automatic Timing
Results:
1-Yin Annuo 10:11.32; 2-Wang Kaiqiu 10:15.90; 3-Sun Ran 10:29.08; 4-Yu Linping 10:42.21.

Chinese National Champs
September 10, 2011
Hefei, China
Automatic Timing
Results:
1-Fu Tinglian 9:43.71 PB; 2-Li Zhenzhu Li 9:44.02; 3-Jin Yuan 9:46.94; 4-Yin Annuo (23 Mar 92) 9:49.55 PB; 5-Zhang Xinyan (9 Feb 94) 10:03.53 PB; 6-Wang Kaiqiu 10:03.90; 7-Fang Xiaoyu 10:09.28; 8-Wang Huan 10:10.65; 9-Wang Jing (18 Sep 95) 10:17.79 PB; 10-Tao Shengyi (11 Aug 93) 10:26.57 PB; 11-Sun Ran 10:30.40; 12-Yu Linping 10:42.16; 13-Yang Chunlei (11 Aug 93) 10:46.36; 14-Deng Lingyun (7 Jan 93) 10:48.05; 15-Wang Wenfang (28 Oct 94) 10:56.23 PB.

World University Games
August 19, 2011
Shenzhen, China
Automatic Timing
Results:
1-Binnaz Uslu, TUR 9:33.50 PB; 2-Ludmina Kuzmina, RUS 9:44.77; 3-Yuan Jin, CHN 9:45.21; 4-Giulia Martinelli, ITA 9:46.07 PB; 5-Zhenzhu Li, CHN 9:50.44; 6-Sabine Heitling, BRA 9:52.19; 7-Eleanor Waite, GBR 9:58.29; 8-Eva Krchova, CZE 10:00.66; 9-Nolene Conrad, RSA 10:02.31; 10-Gulcan Mingir, TUR 10:07.71; 11-Genevieve Lalonde, CAN 10:09.43 (5 Sep 91 / Youngest finalist) Dnf : Selien DeSchruder, BEL. [Uslu led at 1000m in 3:17.61 and at 2000m in 6:25.03, then ran final 1000m in 3:10.47] Race start at 2100.

World University Games Qualifying Heats
August 17, 2011
Shenzhen, China
Automatic Timing
Results:
P=Advance by Place; T=Advance by Time
First Heat at 1110 on 17 Aug 2011
1-Ludmina Kuzmina, RUS 9:54.91 P; 2-Zhenzhu Li, CHN 9:56.49 P; 3-Eva Krchova, CZE 9:57.37 P; 4-Gulcan Mingir, TUR 9:59.63 P; 5-Selien DeSchruder, BEL 10:03.48 T; 6-Valentina Constanza, ITA 10:05.34; 7-Matylda Szlezak, POL 10:11.79; 8-Chantelle Groene-woud, CAN 10:36.40; 9-Kitching Yiu, HKG 10:45.11; 10-Melinder Kaur Ragber Singh, MAS 11:07.64; Dnf – Oxana Juravel, MDA [DeSchruder led at 1000m in 3:14.27; Kuzmina at 2000m in 6:36.37]

Second Heat 1-Binnaz Uslu, TUR 9:47.29 P; 2-Sabine Heitling, BRA 9:50.04 P; 3-Yuan Jin, CHN 9:51.63 P; 4-Giulia Martinelli 9:52.92 P; 5-Eleanor White, GBR 9:56.87 T; 6-Nolene Conrad, RSA 9:59.89 T; 7-Genevieve Lalonde, CAN 10:00.29 T; 8-Justyna Koryt- kowska, POL 10:03.59; 9-Janica Makela, FIN 10:05.76; 10-Meriem Aiach, MAR 12:00.39. DQ - Kristina Dolmatova, EST (Rule 169.7a) [Waite led at 1000m in 3:15.44; Uslu led at 2000m in 6:31.70]

National Grand Prix
July 16, 2011
Nanchang, China
Automatic Timing
Results:
1-Fu Tinglian 9:53.49; 2-Li Zhenzhu 9:54.25; 3-Jin Yuan 10:10.24; 4-Fang Xiaoyu 10:17.87; 5-Wang Kaiqiu 10:20.19; 6-Sun Ran (1991) 10:24.05; 7-Ma Lu 10:26.22; 8-Wang Huan 10:32.94. [All of these athletes are Chinese]

National Grand Prix
June 11, 2011
Shenzen, China
Automatic Timing
Results:
1-Yin Annuo (23 Mar 92) 10:29.04; 2-Fang Xiaoyu 10:35.91; 3-Sun Ran (10 May 91) 10:40.65.

National Grand Prix
May 21, 2011
Jiaxing, China
Automatic Timing
Results:
1-Fu Tinglian 10:00.31; 2-Jin Yuan 10:07.30; 3-Sun Ran (1991) 10:20.30; 4-Wang Kaiqiu 10:29.00; 5-Ma Lu 10:35.11; 6-Yang Chunlei (11 Nov 93) 10:38.21; 7-Fang Xiaoyu 10:40.29; 8-Wang Huan 10:44.29.

Chinese Grand Prix Meet
April 23, 2011
Zhaoqing, China
Automatic Timing
Results:
1-Zhenzhu Li 9:54.37; 2-Yuan Jin 10:11.92; 3-Ma Lu 10:35.89

Chinese Grand Prix Meet
April 23, 2011
Zhaoqing, China
Automatic Timing
Results:
1-Zhenzhu Li 9:54.37; 2-Yuan Jin 10:11.92; 3-Ma Lu 10:35.89

Round 2 Seniors League
April 3, 2011
Hong Kong, China
Automatic Timing
Results:
1-Yiu Kit Ching 10:59.14 National Record; 2-Kong Lai Ming 12:30.06; 3-Wong Ching Yee(1994) 13:18.78.

Round 2 Seniors League
April 3, 2011
Hong Kong, China
Automatic Timing
Results:
1-Yiu Kit Ching 10:59.14 National Record; 2-Kong Lai Ming 12:30.06; 3-Wong Ching Yee(1994) 13:18.78.

Asian Games
November 21, 2010
Guangzhou, China
Automatic Timing
Results:
1-Sudha Singh, IND 9:55.67 PB; 2-Yuan Jin, CHN 9:55.71; 3-Minori Hayakari, JPN 10:01.25; 4-Kareema Saleh Jassem, BRN 10:05.60 PB; 5-Orchatteri Puthiya Jaisha, IND 10:18.97; 6-Aster Tesfaye Tilahun, BRN 11:00.64

[Personal bests for Singh, Jassem, and Tilahun].

Intermediate Times:
1000 meters -- Orchatteri Puthiya Jaisha 3:17.7
2000 meters -- Sudha Singh 6:43.38

Asian Games
November 21, 2010
Guangzhou, China
Automatic Timing
Results:
1-Sudha Singh, IND 9:55.67 PB; 2-Yuan Jin, CHN 9:55.71; 3-Minori Hayakari, JPN 10:01.25; 4-Kareema Saleh Jassem, BRN 10:05.60 NR; 5-Orchatteri Puthiya Jaisha, IND 10:18.97; 6-Aster Tesfaye Tilahun, BRN 11:00.64 PB.

India’s Jaisha led at 1000m in 3:17.17; Singh led at 2000m in 6:43.38 on her way to new National and Asian Games records.

XTEP Athletics League
October 31, 2010
Hong Kong, China
Automatic Timing
Results:
1-Sarah Cheung Hoi Wah 12:24.70; 2-Kong Lai Ming 12:25.64.

Chinese Championships
August 7, 2010
Jinan, China
Automatic Timing
Results:
1-Jin Yuan 9:52.92; 2-Li Zhenzhu 9:57.38; 3-Wang Kaiqui 10:03.50; 4-Yin Annuo 10:10.43; 5-Zhao Yanni 10:23.35; 6-Fang Xiaoyu 10:28.10; 7-Chen Xiaofang 10:30.42; 8-Ma Lu 10:33.36; 9-Wang Huan 10:39.31 [14 finishers]

Chinese Grand Prix
June 26, 2010
Chongqing, China
Automatic Timing
Results:
1-Li Zhenshu 10:07.14; 2-Jin Yuan 10:12.05; 3-Wang Kaigui 10:15.41; 4-Zhao Yanni 10:25.75; 5-Sun Ran 10:32.39.

National Grand Prix
June 14, 2010
Hefei, China
Automatic Timing
Results:
1-Yuan Jin 10:09.25; 2-Liu Zhenzhu 10:13.27; 3-Annuo Yin 10:13.31; 4-Chen Xiaofang 10:43.38.

Diamond League
May 23, 2010
Shanghai, China
Automatic Timing
Results:
1-Gladys Jerotich Kipkemoi, KEN 9:16.82, 2-Milka Chemos Cheiywa, KEN 9:20.63; 3-Lydia Jebet Rotich, KEN 9:21.38 PB 4-Katarzyna Kowalska, POL 9:30.79; 5-Sofia Assefa, ETH 9:31.62; 5-Ancuta Bobocel, ROU 9:40.77; 7-Lisa Aguilera, USA 9:41.62; 8-Elizabeth Mueni, KEN 9:53.33.

[Km splits: 3:02.80 by Hyman at 1000m, 6:11.90 by Kipkemoi at 2000m.]

Dnf: Wioletta Frankiewicz, POL and Mardrea Hyman, JAM

Kipkemoi time becomes the new 2010 World Leader.

Chinese Grand Prix Meet
April 25, 2010
Suzhou, China
Automatic Timing
Results:
1-Li Zhenzhu 10:11.93; 2 -Wang Kaiqiu 10:15.22; 3-Sun Ran 10:20.84; 4-Zhao Yanni 10:39.35; 5-Zhu Liping 10:42.28.

Junior Championships
April 18, 2010
Shijiazhuang, China
Automatic Timing
Results:
1-Li Jiao (1994) 10:22.51; 2-Sun Ran (1991) 10:33.28; 3-Yin Annuo 10:33.61.

5th East Asian Games
December 11, 2009
Hong Kong, China
Automatic Timing
Results:
1-Li Zhenzhu CHN 10:00.17 Games Record ; 2-Minori Hayakari, JPN 10:07.01; 3-Yiu Kit Ching, HKG 11:26.03 NR (only 3 competitors).

Asian Championships
November 12, 2009
Guangzhou, China
Automatic Timing
Results:
(Birthdates sequence: Day-Month-Year)
1-Yoshika Tatsumi, Japan (26-02-82) 10:05.94
2-Sudha Singh, India (25-06-86) 10:10.77
3-Kiran Tiwari, India (25-06-87) 10:34.55
4-Xiao Yu Fang, China (06-03-87) 10:37.92
5-Melinder Kaur, Malaysia (12-05-88) 11:07.36
6-Ala' Khalifa, Jordan (11-10-91) 11:30.77
7-Leila Ibrahimy, IRI (21-04-79) 11:35.76
Kilometer Splits: Tatsumi 1K = 3:20.61; 2K= 6:41.24

National GP Meet
June 13, 2009
Jiaxing, China
Automatic Timing
Results:
1-Fang Xiaoyu 10:20.17; 2-Geng Xueming 11:35.40.

Chinese Women's Champs
May 22, 2009
Suzhou, China
Automatic Timing
Results:
(Birth year in parentheses)
1-Jin Yuan (88) 9:53.16; 2-Li Zhenzhu (85) 9:59.14; 3-Fang Xiaoyu (87) 9:59.17; 4-Chen Xiaofang (81) 10:09.38; 5-Ding Changqin (89) 10:24.51; 6-Sun Ran (91) 10:30.12; 7-Wang Huan (89) 10:37.22; 8-Yu Linping (89) 10:40.76; 9-Lu Minhong (86) 10:42.65; 10-Li Chongfeng (85) 10:57.89 [13 finish; Last = 11:26.82]

Chinese Season Opener
April 11, 2009
Zhaoqing, China
Automatic Timing
Results:
Athlete birthdates (Year-Month-Day) appear in parentheses.

1-Fang Xiaoyu (87-03-06) 10:06.51; 2-Jin Yuan (88-02-11) 10:12.83; 3-Ding Changqin (89-11-27) 10:15.88; 4-Sun Ran (91-05-11) 10:18.23; 5-Chen Xiaofang (81-10-28) 10:26.21; 6-Yu Linping (89-11-16) 10:35.52; 7-Wang Kaiqiu (89-10-09) 10:38.83; 8-Zhu Liping (88-05-08) 10:52.12.

Chinese Grand Prix
November 9, 2008
Zhaoquing, China
Automatic Timing
Results:
1-Zhu Yanmei (86) 9:55.18; 2-Fang Xiaoyu (87) 9:56.51; 3-Qie Liping (87) 10:18.09 PB; 4-Lu Minhong (86) 10:24.07; 5-Li Chongfeng (85) 10:30.72; 6-Ding Changqin (89) 10:38.50 PB; 7-Wang Hong CHN (87) 10:55.38.

Chinese Youth Champs
November 3, 2008
Taian, China
Automatic Timing
Results:
2000m Steeple: 1-Sun Ran (5 Oct 91) 6:40.72 PB; 2-Wang Haina (5 Oct 92) 6:58.11 PB. [Asian Junior and Youth Record for winner]

Chinese Junior Champs
November 2, 2008
Taian, China
Automatic Timing
Results:
1-Wang Huan (89) 10:39.81; 2-Yu Linping (89) 10:47.81; 3-Ding Changqin (89) 10:50.36.

Chinese National Meet
October 12, 2008
Shijiazhuang, China
Automatic Timing
Results:
1-Zhu Yanmei (1986) 9:52.58; 2-Fang Xiaoyu (1987) 9:52.99; 3-Jin Yuan (1988) 9:55.91; 4-Wang Huan (1989) 10:08.58; 5-Li Zhenzhu (1985) 10:08.96; 6-Zhu Liping (1988) 10:18.33; 7-Wang Kaiqiu (1989) 10:21.13; 8-Sun Ran (1991) 10:26.76; 9-Yu Linping (1989) 10:41.76; 10-Li Chongfeng (1985) 10:44.83; 11-Wang Hong (1987) 10:51.65; 12-Xu Yina (1988) 11:03.41; 13-Niu Qianfang (1990) 11:34.10.

Chinese National Grand Prix
September 13, 2008
Luohe, China
Automatic Timing
Results:
1-Zhu Liping (88) 10:07.57; 2-Wang Huan (89) 10:17.58; 3-Yu Linping (89) 10:21.39; 4-Wang Hong (87) 10:47.38; 5-Niu (90) 11:05.54; 6-Geng Xueming (89) 11:06.56; 7-Wu Hongxia (91) 11:22.09.

Olympic Games Final
August 17, 2008
Beijing, China
Automatic Timing
Results:
1. Gulnara Samitova-GalkinaRussia 8:58.81
2. Eunice Jepkorir Kenya9:07.41
3. Yekaterina Volkova Russia 9:07.64
4. Tatyana Petrova Russia 9:12.33
5. Cristina Casandra Romania 9:16.85
6. Ruth Bisibori Nyangau Kenya 9:17.35
7. Zemzem Ahmed Ethiopia 9:17.85
8. Wioletta Frankiewicz Poland 9:21.76
9. Jennifer Barringer United States 9:22.26
10. Anna Willard United States9:25.63
11. Elena Romagnolo Italy 9:30.04
12. Zulema Fuentes-Pila Spain 9:35.16
13. Habiba Ghribi Tunisia 9:36.43
14. Roisin McGettigan Ireland 9:55.89
Dnf Marta Dominguez Spain (fell on last lap)

World Record by winner Samitova-Galkina. National Records by Jepkorir, Casandra, Ahmed, Barringer. Personal Best by Nyangau

Winner led all the way — passing 1000m in 2:58.63 and 2000m in 6:01.20. Russia, first (1988) to include women’s steeple in National Championships, placed 1-3-4 here.

Olympic Games Semi-Finals
August 15, 2008
Beijing, China
Automatic Timing
Results:
P = advance to Final by Place, T = advance by Time

First Semi-Final:
1-Gulnara S-Galkina, RUS 9:15.17 P; 2-Ruth B-Nyangau, KEN 9:19.75 P; 3-Wioletta Frankiewicz, POL 9:21.88 P; 4-Cristina Casandra, ROU 9:22.38 P; 5-Habiba Ghribi, TUN 9:25.50 T; 6-Helen Clitheroe, GBR 9:29.14; 7-Yanmei Zhu, CHN 9:29.63; 8-Lindsey Anderson 9:36.81; 9-Mekdes Bekele 9:41.43; 10-Fionnuala Britton, IRL 9:43.57; 11-Valentyna Horpynych, UKR 9:43.95; 12-Rosa Morato, ESP 9:45.33; 13-Victoria Mitchell, AUS 0:47.88; 14-Turkan Erismis, TUR 9:48.54; 15-Clarisse Cruz, POR 9:49.45; 16-Minori Hayakari, JPN 9:49.70; 17-Widad Mendil, ALG 9:52.35.
[National Records by Casandra, Hriibi, Clitheroe; Personal Best by Zhu]

Second Semi-Final:
1-Tatyana Petrova, RUS 9:28.85 P; 2-Roisin McGettigan, IRL 9:28.92 P; 3-Jennifer Barringer, USA 9:29.20 P; 4-Zulema Fuentes-Pila, ESP 9:20.40 P; 5-Jessica Augusto, 9:30.23; 6-Ancuta Bobocel, ROU 9:35.31; 7-Sophie Duarte, FRA 9:38.08; 9-Muna Durka, SUD 9:53.09; 10-Veerle Dejaeghere, BEL 9:54.69; 11-Hanane Ouhaddou, MAR 9:56.41; 12-Veronica Nyaruai Wanjiru, KEN 10:01.69; 13-Oxana Juravel, MDA 10:04.38; 14-Asli Cakir, TUR 10:05.76; 15-Irinia Kokkinariou, GRE 10:22.39; 16-Yanni Zhao, CHN 10:36.77; Dnf: Mardrea Hyman, JAM. [Personal Best by Fuentes-Pila]

Third Semi-Final:
1-Eunice Jepkorir, KEN 9:21.31 P; 2-Marta Dominguez, ESP 9:22.11 P; 3-Yekaterina Volkova, RUS 9:23.06 P; 4-ZemZem Ahmed, ETH 9:25.63 P; 5-Elena Romagnolo, ITA 9:27.48 T; 6-Anna Willard, USA 9:28.52 T; 7-Antje Moldner, GER 9:29.86; 8-Rasa Troup, LTU 9:30.21; 9-Donna MacFarlane, AUS 9:32.05; 10-Sara Moreir, POR 9:34.39; 11-Katarzyna Kowalska, POL 9:47.02; 12-Barbara Parker, GBR 9:51.93; 13-Zhenzhu Li, CHN 10:04.05; 14-Inna Poluskina, LAT 10:18.60; Dnf: Korene Hinds, JAM; Zenaide Vieira, BRA; Dobrinka Shalamanova, BUL [National Records by Romagnolo, Moldner, Troup; Personal Best by Ahmed]

Chinese Olympic Trials
June 28, 2008
Suzhou, China
Automatic Timing
Results:
1-Zhao Yanni (91) 9:43.60; 2-Liu Nian (88) 9:50.92; 3-Sun Ran (91) 10:15.71; 4-Zhu Liping (85) 10:24.10; 5-Yu Lin- ping (89) 10:30.37; 6-Wang Hong (87) 11:01.31; 7-Geng Xueming (89) 11:17.14.

Good Luck Meet Finals
May 24, 2008
Beijing, China
Automatic Timing
Results:
1-Zhu Yanmei 9:50.47; 2-Li Zhenzhu 9:50.95; 3-Zhao Yanni 9:51.81; 4-Jin Yuan 9:54.88; 5-Liu Nian 10:06.80; 6-Lu Minhong 10:09.77; 7-Fang Xiaoyu 10:14.26; 8-Chen Xiaofang 10:20.01; 9-Wang Huan 10:20.08; 10-Zhu Liping 10:22.07; 11-Li Chongfeng 10:43.11 [Race held in Olympic stadium; personal bests for Zhao, Lu, and Fang.]

Good Luck Meet Semifinals
May 23, 2008
Beijing, China
Automatic Timing
Results:
First Semi: 1-Zhao Yanni (91) 10:25.16; 2-Jin Yuan (88) 10:27.46; 3-Liu Nian (88) 10:32.60; 4-Chen Xiaofang (81) 10:37.08; 5-Li Chongfeng (85) 10:53.65; 6-Xu Yina (88) 11:00.73. Winner is age 16 – still in IAAF “Youth” group!

Second Semi: 1-Lu Minhong (86) 10:19.81; 2-Wang Huan (89) 10:19.92; 3-Zhu Yanmei (86) 10:19.92; 4-Fang Xiaoyu (87) 10:19.93; 5-Li Zhenzhu (85) 10:20.00; 6-Zhu Liping (85) 10:56.47; 7-Guo Yanfei (91) 11:20.65.

This meet, serving as a dress rehearsal for Beijing Olympics, let global athletes experience the new stadium’s facilities which would be most important for steeplechase. But steeple is so far the sole “Good Luck” event with only Chinese competitors.

Chinese Grand Prix
April 12, 2008
Hangzhou, China
Automatic Timing
Results:
1-Yanni Zhao (91) 9:53.10; 2-Xiaoyu Fang (87) 9:54.36; 3-Ran Sun (91) 10:06.13; 4-Xu Yinuo (88) 10:16.48; 5-Wang Huan (89) 10:19.60; 6-Cha Caijuan (85) 10:33.94; 7-Wang Kaiqui (89) 10:41.24.

Chinese City Games
November 2, 2007
Wuhan, China
Automatic Timing
Results:
(Birthdates sequence: Year-Month-Day)
1-Liu Nian (88-04-26) 9:26.25; 2-Jin Yuan (88-02-11) 9:53.45; 3-Wang Huan (89-01-12) 10:06.43; 4-Xu Yinuo (88-12-23) 10:10.05; 5-Fang Xiaoyu (87-03-06) 10:14.66; 6-Qie Liping (87-01-12) 10:20.68; 7-Jin Xianfen (87-01-13) 10:35.30; 8-Jiang Xioli (89-04-06) 10:42.48; 9-Xu Huan (89-03-22) 10:44.36; 10-Niu Qianfang (90-05-16) 11:05.03; 11-Zhang Sige (87-10-20) 11:07.00; 12-Song Jian (90-03-27) 11:12.52; 13-Geng Xueming (89-09-08) 11:33.02.

Chinese National Champs
August 4, 2007
Shijiazhuang, China
Automatic Timing
Results:
1-Zhu Janmei 9:53.12; 2-Chen Xiaofang 10:00.30; 3-Zhao Yanni 10:02.93; 4-Wang Huan 10:12.60; 5-Zhang Jiaomei 10:21.58; 6-Fang Xiaoyu 10:26.22; 7-Zhu Liping 10:32.44; 8-Li Chongfeng 10:35.88.

Chinese Grand Prix
July 8, 2007
Wuhan, China
Automatic Timing
Results:
1-Lu Minhong (86) 10:21.74; 2-Qie Liping (87) 10:44.65; 3-Jin Xianfen (87) 10:46.07; 4-Geng Xueming (89) 11:08.52.

World Champ Trials
June 10, 2007
Suzhou, China
Automatic Timing
Results:
1-Li Zhenzhu (85) 9:32.35; 2-Zhu Yanmei (86) 9:32.36; 3-Zhao Yanni (91) 10:02.76; 4-Chen Xiaofang (81) 10:11.96; 5-Lu Minhong (86) 10:13.58; 6-Lu Minhong (86) 10:13.58; 7-Wang Huan (89) 10:36.89; 8-Guo Yanfei (91) 10:44.66. [Leaders only 1/100 second apart, both now in All-Time Top 30]

Junior National Champs
June 4, 2007
Chengdu, China
Automatic Timing
Results:
(Birthdates of athletes appear in parentheses)

1-Fang Xiaoyu (87-03-06) 10:27.19; 2-Qie Liping (87-01-12) 10:27.99; 3-Zhu Liping (88-05-08) 10:32.02; 4-Jiang Xiaoli (89-04-06) 10:37.53; 5-Liu Nian (91-04-26) 10:41.59; 6-Wang Huan (89-01-12) 10:41.96; 7-Xu Yinuo (88-12-23) 10:48.99; 8-Xu Huan (89-03-22) 10:57.92; 9-Niu Qianfang (90-05-16) 11:05.67.

Chinese Meet
April 28, 2007
Beijing, China
Automatic Timing
Results:
1-Chen Xiaofang 10:00.50; 2-Zhou Huilian 10:56.71; 3-Jin Xianfen 11:01.78

National Meet
October 28, 2006
Changsha, China
Automatic Timing
Results:
1-Li Zhenzhu 9:48.63 National Record; X-Zhu Yanmeo 10:01.93; 2-Chen Xiaofang 10:05.18; 3-Zhang Jiaomei 10:07.21; x-Zhao Yanni 10:16.99; 4-Wang Hong 10:17.63; 5-Xu Yinuo 10:23.28; 6-Wang Huan 10:24.71; 7-Li Chingfeng 10:30.72; 8-Lu Minhong 10:48.77; 9-Mu Yingxiu 10:48.79; 10-Zhang Hailian 11:03.58; 11-Zhang Jing 11:42.14. [Zhao Yanni became age 15 on 1 September 2006.]

International Grand Prix Meet
September 23, 2006
Shanghai, China
Automatic Timing
Results:
1-Alesia Turava, BLR 9:29.68; 2-Wioletta Janowska, POL 9:31.30; 3-Salome Chepchumba KEN 9:38.97; 4-Cristina Casandra, ROM 9:40.40; 5-Minori Hayakari, JPN 9:45.77 ; 6-Gladys Kipkemoi Jerotich, KEN 9:45.79; 7-Xiaofang Chen, CHN 9:53.64; 8-Katarzyna Kowalska, POL 9:59.99; 9-Lisa Galaviz, USA 10:03.86; 10-Carrie Messner, USA 10:11.39. DNF: Lyubov Ivanova, RUS; Christin Johansson, SWE.

Johansson led at 1000m in 3:11.39. Turava was up front at 2000m in 6:25.58, a modest pace for this level of racing, but then ran her last kilometer in 3:04.10 to defeat, again, the usual rivals.

Chinese National Grand Prix
September 9, 2006
Guilin, China
Automatic Timing
Results:
(Birth years in parentheses)
1-Wang Hong (1987) 10:27.80/PB; 2-Xu Yinuo (1988) 10:42.93; 3-Zhang Jing (1988) 10:53.25; 4-Mu Yingxiu (1986) 10:58.08; 5-Zhang Sige (1987) 11:04.20.

Grand Prix Meet
September 9, 2006
Guilin, China
Automatic Timing
Results:
1-Wang Hong (87) 10:27.80; 2-Xu Yinuo (88) 10:49.23; 3-Zhang Jing (88) 10:53.25; 4-Mu Yingxiu (86) 10:58.08; 5-Zhang Sige (87) 11:04.20.

World Junior Championship Final
August 17, 2006
Beijing, China
Automatic Timing
Results:
Reported birth year ((in parentheses) after athlete names.

1-Caroline Chepkurui Tuigong (87) KEN 9:40.95; 2-Ancuta Bobocel (87) ROM 9:46.19; 3-Mekdes Bekele Tadese (87) ETH 9:48.67; 4-Polina Jelizarova (89) LAT 9:58.76 NJR; 5-Karoline Bjerkeli Grovdal (90) NOR 10:00.44; 6-Beatrice Cheruiyot Kirop (89) KEN 10:10.99; 7-Julia Hiller (87) GER 10:11.67; 8-Amy Fowler (87) USA 10:11.73; 9-Ruth Senior (87) GBR 10:13.58; 10-Marie Lawrence (89) USA 10:17.84; 11-Sabine Heitling (87) BRA 10:28.32; 12-Zsofia Erdelyi (87) HUN 10:41.71.

Official Report: 29c temperature, 63 percent humidity. Tadese led at 1km in 3:19.08 and 2km in 6:28.79. She retained the lead through 2600m but collided with the first barrier of the final lap, and was then passed by Bobocel -- as well as Tuigong who broke away on the final turn for victory.

World Junior Champs Heats
August 15, 2006
Beijing, China
Automatic Timing
Results:
Finalists = first 4 places each heat and 4 more based on time.

The "time fiinalists" were places 5 and 6 in each heat.

Heat 1: 1-Mekdes Bekele Tadese, ETH 9:46.67; 2-Caroline Chepkurui Tuigong, KEN 9:51.94; 3-Polina Jelizarova, LAT 10:08.64; 4-Ruth Senior, GBR 10:12.50; 5-Julia Hiller, GER 10:18.16; 6-Marie Lawrence, USA 10:22.85; 7-Natalya Kovtun, UKR 10:31.31; 8-Yelena Arzhakova, RUS 10:35.06; 9-Sarah Grahame, AUS 10:42.08; 10-Solange Jesus, POR 10:44.24 NJR; 11-Lena Orn, SWE 10:44.39; 12-Dionisia Koubouli, GRE 10:51.75; 13-Suvi Miettinen, FIN 11:00.21; 14-Yamina Mescari, ALG 11:03.92; 15-Jasmina Delic, BIH 11:05.42; 16-Ruth Croft, NZL 11:17.35; 17-Monika Nagy, HUN 11:42.57; DNS: Kristine Engeset Eikrem, NOR.

Heat 2: 1-Karoline Bjerkeli Grovdal, NOR 10:11.96; 2-Beatrice Cheruiyot Kirop, KEN 10:12.89; 3-Ancuta Bobocel, ROM 10:13.12; 4-Amy Fowler, USA 10:18.54; 5-Sabine Heitling, BRA 10:24.44; 6-Zsofia Erdelyi, HUN 10:26.82; 7-Elodie Mouthon, FRA 10:33.26; 8-Samira Latamna, ALG 10:37.01; 9-Danelle Woods, CAN 10:38.84; 10-Saara Skytta, FIN 10:39.56; 11-Hulya Ongun, TUR 10:40.14; 12-Qie Liping, CHN 10:44.02; 13-Nezka Pori, SLO 10:54.55; 14-Ciulia Basoli, ITA 11:07.62; 15-Marta Quintana, ESP 11:20.45; 16-Melissa Murrihy, NZL 11:43.03; DNF: Destiny Tities, RSA; DNS: Susi Lutz, GER.

Chinese Championships
August 6, 2006
Shijiazhuang, China
Automatic Timing
Results:
1-LI Zhenzhu (13 Dec 85) 9:49.72 NR; 2-CHEN Xiaofang (28 Oct 81) 9:53.32; 3-WANG Huan (12 Jan 89) 9:57.34; 4-ZHU Yanmei (16 Oct 86) 10:13.37; 5-ZHANG Jiaomei (2 Mar 86) 10:22.39; 6-ZHAO Yanni (9 Jan 91) 10:24.22; 7-QIE Liping (12 Jan 87) 10:24.81; 8-XU Yinuo (23 Dec 88) 10:28.93; 9-LI Chongfeng (3 Jan 85) 10:36.09; 10-ZHU Liping (8 May 88) 10:59.26.

One athlete, ZHU Liping, was faster on Aug 5 in the heats where she ran 10:42.86. Fastest time in the heats was 10:40.95 by ZHAO Yanni, age 15.

World Junior Champs Test Meet
July 1, 2006
Beijing, China
Automatic Timing
Results:
2- Zhou Huilian 10:35.41; 3-Li Lihua 10:51.84; 4-Zhao Hui 10:54.60; 5-Wang Kaiqiu 10:55.02; 6-Xu Huan 11:03.39; 7-Xu Min 11:20.69; 8-Li Jinhua 11:46.42. [No winner = guest or rabbit maybe first.]

Chinese Junior Champs
June 28, 2006
Luohe, China
Automatic Timing
Results:
1-Qie Liping (87-01-12) 10:34.01; 2-Zhang Jing (88-08-23) 10:45.14; 3-Feng Lijuan (88-06-12) 10:53.04; 4-Jin Xianfen (87-01-13) 10:56.93; 5-Li Hui (87-05-11) 11:01.30; 6-Li Yong (88-06-18) 11:04.01.

These athlete are all age-eligible for 2006 World Junior Championships next month.at Beijing

Note: Chinese Junior 2000-meter steeple championship was held in May at Yichun; results were in Steeple Report 366. Those girls were younger -- born in 1989 or 1990 and thus candidates for IAAF World Youth Championships in odd-numbered years.

Chinese Juvenile Champs
June 28, 2006
Luohe, China
Automatic Timing
Results:
2-Zhang Jing 10:45.14; 3-Feng Lijuan 10:53.04; 4-Jin Xianfen 10:56.93; 5-Li Hui 11:01.30; 6-Li Yong 11:04.01; 7-Wu Huizhen 11:23.70; 8-Zhu Liping 11:33.40; 9-Zhang Hailian 12:13.23; 10-Long Furong 12:23.03. [No winner = guest or rabbit maybe first.]

National Grand Prix
May 28, 2006
Zhengzhou, China
Automatic Timing
Results:
1-Li Zhenzhu 10:06.87; 2-Wang Huan 10:22.54; 3-Zhang Jiaomei 10:25.48 ; 4-Chen Xiaofang 10:32.26; 5-Xu Yinuo 10:34.34; 6-Lu Minhong 10:41.02; 7-Li Chongfeng 10:45.26; 8-Jin Xianfen 10:48.56; 9-Zhang Jing 10:52.39; 10-Zhao Hui 10:56.34; 11-Feng Lijuan 11:00.05; 12-Fang Xiaoyu 11:02.38; 13- Li Lihua 11:02.39. [Wang Huan is only age 16, still in Youth category. Five others are age-eligible for 2006 World Junior Champs.]

National Junior Champs
May 10, 2006
Yichun, China
Automatic Timing
Results:
2000m Steeple: 1-Wang Kaiqiu (1989) 6:53.68 / Asian Junior Record; 2-Huang Zhongyan (1989) 6:59.71; 3-Duan Shaomin (1990) 7:05.01

Grand Prix
April 23, 2006
Chongqing, China
Automatic Timing
Results:
1-Li Chongfeng (1985) 10:38.34; 2-Mu Yongxiu (1986) 10:55.12.

Chinese National Grand Prix Final
September 25, 2004
Hebei, China
Automatic Timing
Results:
1-Li Zhenzhu (85) 9:58.67 PB; 2-Chen Xiaofang (81) 10:08.58; 3-Jin Xianfen (87) 10:12.30 PB; 4-Li Chongfeng (85) 10:27.65 PB; 5-Li Lihua (86) 10:31.77; 6-Lan Hongmei (84) 10:33.63 PB; 7-Zhang Jiaomei (86) 10:44.92 PB; 8-Zhang Jing (88) 10:54.47; 9-Gao Gaiyue (87) 11:04.57; 10-Xu Min (84) 11:04.79 PB.
     Some good steeplers in different nations did not enter 2004 World Junior Championships after the late increase of distance from 2000m to 3000m. Impressive absentees of junior age, born in 1985 or later, appear in these Hebei results. PB = Personal Best, achieved by six athletes in this race. Cha Caijuan, born in 1985, did not finish.


Home  |  About Us

 

Steeple Chics Store:
Get cool stuff, promote the steeplechase






The Runner's Cookbook

Proceeds go to the Ryan Shay Memorial Fund & Jenny Crain "Make it Happen" Fund

Donate to the
Jenny Crain
Make It Happen Fund

http://www.jennycrain.net

Website Design & Creation: