Join our Mailing List     Follow SteepleChics on Twitter     Become a Fan on Facebook
Questions/Comments

Browse by Country: >
Finland Steeple Results:
Results from Women's Steeplechase Report, a free newsletter sent to readers about 30 times each year.

Automatic Timing and 3000m race distance unless stated otherwise. Reported Age, Birthdate, or Birth Year included (in parentheses) of athletes eligible for age-based championships such as Under age 23, Juniors, Youth, or Masters.

DNF=Did Not Finish MR = Meet Record; NR=National Record PB = Personal Best; SB = Season Best


Finland vs. Sweden
September 3, 2016
Tampere, Finland
Automatic Timing
Results:
1-Charlotta Fougberg, SWE 9:57.10; 2-Sandra Eriksson, FIN 10:03.89; 3-Camilla Richardsson, FIN 10:06.99; 4-Ronja Fjellner, SWE 10:19.48; 5-Frida Kristiansson, SWE 10:25.25; 6-Mira Tuominen, FIN 10:45.58.

Finland National Championships
July 24, 2016
Oulu, Finland
Automatic Timing
Results:
1-Sandra Eriksson 9.40.70; 2-Camilla Richardsson 10:18.98; 3-Mira Tuominen 10:33.55.

Paavo Nurmi Games
June 29, 2016
Turku, Finland
Automatic Timing
Results:
1-Ophelie Claude-Boxberger, FRA 9:34.96 PB; 2-Sviatlana Kudzelich, BLR 9:41.21 SB; 3-Anna Emilie Moller [28 JUL 1997] DEN 9:41.43 NR; 4-Ingeborg Lovnes, NOR 9:43.97 PB; 5-Nastassia Puzakova, BLR; 9:51.58 PB; 6-Camilla Richardson,FIN 9:53.75; 7-Aisse Sow, FRA 10:02.00; 8-Claire Perraux, FRA 10:08.99.

[Intermediate times, both by winner -- 1000m in 3:08.63 and 2000m in 6:22.66.]

Loiste Elittikisat
September 5, 2015
Tampere, Finland
Automatic Timing
Results:
1-Matylda Kowal, POL 10:11.02; 2-Saara Nikander 10:42.46 PB; 3-Mira Tuominen 10:47.70. (Kilometer splits by leader Kowal -- 3:18.01 and 6:43.72)

Nordic Junior Championships
August 30, 2015
Espoo, Finland
Automatic Timing
Results:
(Athletes under age 20) 1-Aisa Vainio (16 Nov 1997) FIN 10:02.45; 2-Amelie Svensson, SWE 10:44.54; 3-Liv Solheimdal. NOR 10:49.12; 4-Louise Rode, DEN 10:52.78; 5-Linn Bengtsson, SWE 11:00.21; 6-Sofia Muinonen, FIN 11:07.60; 7-Andrea Kolbeinsdottir, ISL 11:21.04; 8-Clara Sagnes Wagan, NOR 11:30.06.

Finland National Championships
August 2, 2015
Pori, Finland
Automatic Timing
Results:
1-Sandra Eriksson 9:36.90; 2-Camilla Richardson 9:53.66; 3-Minttu Hukka 10:16.77.

International Meet
July 23, 2015
Joensuu, Finland
Automatic Timing
Results:
1-Rachel Johnson, USA 9:44.09; 2-Victoria Mitchell, AUS 9:49.44; 3-Jamie Cheever USA 9.52.96, 4-Camilla Richardsson, FIN 9:54.64; 5-Matylda Kowal, POL 9:59.17; 6-Addie Bracy, USA 10:10.99, 7-Minttu Hukka, FIN 10:18.12 SB; 8-Maggie Callahan, USA 10.32.71; 9-Mira Tuominen, FIN 10:46.86 SB; 10-Emma Hyyppa, FIN 11:12.95. DNF - Mariya Shatalova, UKR. (Mariya Shatalova led at 1000m in 3.08,04. Rachel Johnson led at 2000m in 6:20.66)

Paavo Nurmi Games
June 25, 2015
Turku, Finland
Automatic Timing
Results:
1-Salima Alami, MAR 9:28.49 SB; 2-Natalya Vlasova, RUS 9:45.04; 3-Katarzyna Kowalska POL 10:00.36; 4-Camilla Richardsson, FIN 10:00.54 SB; 5-Matylda Kowal, POL 10:05.09; 6-Zewdnesh Ayele, ETH 10:15.76; 7-Minttu Hukka, FIN 10:23.80, 8-Mira Tuominen, FIN 10:50.90; 9-Alisa Vainio, FIN 10:51.61 SB; 10-Sofia Muinonen, FIN 11:00.13 PB; 11-Hanna Uski, FIN 11:24.45; 12-Anna Hyvarinen, FIN 11:35.98. DNF: Caroline Chepkurui, KEN.

Finland vs. Sweden
August 30, 2014
Helsinki, Finland
Automatic Timing
Results:
1-Sandra Eriksson, FIN 9:48.45; 2-Klara Bodinson, SWE 9:53.23; 3-Olga Ketunen, 9:58.19; 4-Camilla Richardson, FIN 10:03.94; 5-Maria Larsson, (24 Mar 84) SWE 10:07.42; 6-Ronja Fjellner, SWE 10:15.12.

Finland vs. Sweden
August 30, 2014
Helsinki, Finland
Automatic Timing
Results:
2000m SC: 1-Alisa Vainio (6 Nov 97) FIN 6:57.51; 2-Linn Bengtsson (5 Jul 97) SWE 7:04.54; 3-Cornelia Karlsson (4 Aug 98) SWE 7:09.13. [17 finishers]

Elittikisat
August 24, 2014
Tampere, Finland
Automatic Timing
Results:
1-Sandra Eriksson 9.36.96; 2-Camilla Richardsson 9.57.07; 3-Oona Kettunen 10.03.55 4-Matylda Kowal, POL 10:12.18.

Joensuu Games
July 24, 2014
Joensuu, Finland
Automatic Timing
Results:
1-Sandra Eriksson, FIN 9:33.80; 2-Birtukan Fente, ETH 9:35.49; 3-Matylda Kowal, POL 9:48.41; 4-Johanna Lehtinen , FIN 9:48.50; 5-Genevieve Lalonde, CAN 9:55.24; 6-Camilla Richararsson 9:55.51; 7-Urszula Necka, POL 9:57.33; 8-Addie Bracy, USA 10:00.35; 9-Justyna Korytkowsa, POL 10:06.96; 10-Janica Makela, FIN 10:07.03.

Athletics meet
June 28, 2014
Jamsa, Finland
Automatic Timing
Results:
1-Camilla Richardson 9:56.44; 2-Minttu Hukka (1995) 9:56.51; 3-Janice Makela 10:14.15; 4-Alice Vainio (1997) 10:15.22.

Finnish Champs
July 27, 2013
Vaasa, Finland
Automatic Timing
Results:
1-Sandra Eriksson, FIN 9:43.34; 2-Oona Kettunen (10 Feb 94) 9:54.67; 3-Minttu Hukka 10:21.77; 4-Vivi Rantanen 10:27.63; 5-Mira Tuominen 10:31.67; 6-Camilla Richardson 10:34.35.

Europe under age 23 Champs
July 13, 2013
Tampere, Finland
Automatic Timing
Results:
1-Gesa Felcitas Krause, GER 9:38.91; 2-Yekaterina Sokolenko, RUS 9:49.34; 3-Evdokiya Bukina, RUS 10:03.41; 4-Maria Borg-lund, SWE 10:13.02; 5-Cecile Chevillard, FRA 10:21.82; 6-Sofie Lovdahl, FIN 10:21.91 PB; 7-Camilla Richardson, FIN 10:24.69; 8-Clea Formaz, SUI 10:27.76; 9-Vivi Rantanen, FIN 10:34.81; 10-Anastasiya Puzakova, BLR 10:38.89; 11-Sofie Gallein, BEL 10:40.08. dnf - Athina Koini, GRE [Intermediate Times by Gesa Felcitas Krause -- 1000m 3:12.56; 2000m 6:27.88]

Paavo Nurmi Games
June 16, 2013
Turku, Finland
Automatic Timing
Results:
1-Gulcan Mingir, TUR 9:45.80; 2-Gulnara Galkina, RUS 9:47.36; 3-Sandra Eriksson, FIN 9:58.43; 4-Tigist Mekonen, ETH 10:03.84; 5-Oona Kettunen, FIN 10:04.47; 6-Nolene Conrad, RSA 10:27.34; 7-Urszula Necka, POL 10:31.51; 8-Minttu Hukka, FIN 10:34.69; 9-Vivi Rantanen, FIN 10:52.50; 10-Tiia Taipale, FIN 11:02.21. Intermediate Times: 1000m 3:09.76, 2000m 6:29.08 .(Galkina)

Finnish Games
June 9, 2013
Joensuu, Finland
Automatic Timing
Results:
1-Sandra Eriksson, FIN 9:48.58; 2-Valeriya Mara, UKR 9:53.54; 3-Mariya Shatalova, UKR 10:03.51; 4-Vaida Zusinaite, LTU 10:13.69; 5-Camilla Richardson, FIN 10:21.92; 6-Sofie Lovdahl, FIN 10:31.69.

Finland vs. Sweden
September 9, 2011
Helsinki, Finland
Automatic Timing
Results:
1-Charlotta Fougberg, SWE 10:15.08; 2-Klara Bodinson, SWE 10:16.34; 3-Janica Makela, FIN 10:18.22; 4-Minna Maria Kangas, FIN 10:21.28; 5-Viivi Rantanen (19 Oct 93) FIN 10:33.06; 6-Maria Borglund, SWE 10:38.25.

Lappeenranta Games
August 13, 2011
Lappeenranta, Finland
Automatic Timing
Results:
1-Sandra Eriksson, FIN 9:49.46; 2-Polina Jelizarova, LAT 9:57.71; 3-Jekaterina Patjuk, EST 10:08.51; 4-Eva Arias, ESP 10:18.57; 5-Minna-Maria Kangas, FIN 10:20.91; 6-Mira Tuomi-nen, FIN 10:28.49.

Finland Championships
August 6, 2011
Turku, Finland
Automatic Timing
Results:
1-Sandra Eriksson 9.59.11; 2-Janica Makkela 9.59.99; 3-Minna-Maria Kampas 10.17.52; 4-Oona Kettunen (1994) 10.25.73.

Tampere Games
June 12, 2011
Tampere, Finland
Automatic Timing
Results:
1-Jekaterina Patjuk, EST 10:12.91; 2-Janica Makela, FIN 10:17.08; 3-Minna Maria Kangas, FIN 10:25.43; 4-Mira Tuominen, FIN 10:35.90; 5-Eeva Sajanti, FIN 10:41.19; 6-Camilla Richardsson (14 Sep 93) FIN 11:11.18; 7-Ilona Valimaki (9 Dec 92) FIN 11:15.88 PB; 8-Tiia Taipale, FIN 11:20.89; 9-Pihla Hokkanen (23 Jan 93) FIN 11:23.22 PB.

Botnia Indoor Games
February 15, 2011
Korsholm, Finland
Automatic Timing
Results:
2000m Indoor SC: 1-Maria Borglund, SWE 6:58.81; 2-Camilla Richardsson, Vasa IS 7:09.81; 3-Emma Dahl, SWE 7:17.65. Both 2000m and 3000m steeplechase have been offered in recent years at this indoor 400m track facility. See it at: http://www.virtualfinland.fi/Kaupungit/Vaasa/Tapahtumat/Botnia-Games-2010/

Finland vs. Sweden
August 28, 2010
Helsinki, Finland
Automatic Timing
Results:
1-Sandra Eriksson (89) FIN 9:55.37; 2-Janica Makela (86) FIN 10:12.45; 3-Minna Maria Kangas, FIN (83) 10:15.65; 4-Lena Orn (88) SWE 10:21.03; 5-Charlotta Fougberg (85) SWE 1:37.08.

Finnish Champs
August 7, 2010
Kajaani, Finland
Automatic Timing
Results:
1-Sandra Eriksson 10:05.02; 2-Janica Makela 10:06.86 PB; 3-Minna Kangas 10:20.83 PB; 4-Eeva Sajanti 10:44.93; 5-Sara Sajanti 10:45.71 [9 finishers; 1 DNF; Last = 11:38.60]

Finnish Championships
August 7, 2010
Kajaani, Finland
Automatic Timing
Results:
1-Sandra Eriksson 10:05.02; 2-Janica Makela 10:06.86; 3-Minna Maria Kangas 10:20.23; 4-Eeva Sajanti 10:44.99.

Vattenfall
July 15, 2010
Lappeenranta, Finland
Automatic Timing
Results:
1-Minori Hayakari, JPN 9:52.10; 2-Livia Toth, HUN 9:54.16; 3-Valerya Mara, UKR 9:54.96; 4-Sandra Eriksson, FIN 10:05.59; 5-Minni Maria Kangas, FIN 10:30.02.

Botnia Indoor Games
February 11, 2010
Korsholm, Finland
Automatic Timing
Results:
3000m Steeplechase on 400m indoor track with water jump

1-Marcela Lustigova, CZE 9:54.25; 2-Karoline Bjerkeli Grovdahl, NOR 9:56.51; 3-Jekaterina Patjuk, EST 9:57.36; 4-Janica Makela, ForsSa 10:45.42.

[First 3 beat Grovdahl 2009 meet record of 9:58.71]

See view of the indoor 400m facility at: http://www.virtualfinland.fi/Kaupungit/Vaasa/Tapahtumat/Botnia-Games-2010/

World Masters Championships
August 8, 2009
Lahti, Finland
Automatic Timing
Results:
2000m - Listed by 5-Year Age Groups

Age 35-39: 1-Suzy Cole, AUS 7:25.87; 2-Vanda Kaderabkova, CZE 8:08.19; 3-Visnja Odri, SRB 13:45.47.

Age 40-44: 1-Lisa Valle, USA 7:01.91; 2-Annette Weiss, GER 7:01.95; 3-Galina Kiseleva, RUS 7:55.51, 4-Francesca Ragnetti, ITA 8:26.57.

Age 45-49: 1-Jane Pidgeon, GBR 7:43.72; 2-Marie Claude Bodilis, FRA 7:44.17; 3-Tiina Koskiaho, FIN 8:04.32; 4-Caren Ware, USA 9:17.60; 5-Daniela Escalante, ARG 9:28.84; 6-Jayamma Puttagowder, IND 10:16.37.

Age 50-54: 1-Julie Leonard, SWE 8:04.14; 2-Elisabeth Henn, GER 8:25.83; 3-Hannele Uusitalo, FIN 8:48.64; 4-Sue Grigsby, USA 9:31.85; 5-Nancy Sweazey, CAN 9.49.32; 6-Rajam Gopi, IND 10:13.53; 7-Eine Parnanen, FIN 10:16.69.

Age 55-59: 1-Eliisa Reijonen, FIN 8:57.81; 2-Marcela Pacrita, ROM 9:17.73; 3-Anne Darby, GBR 9:33.84; 4-Helena de Carvalho, POR 11:09.83; 5-Mary Rosado, USA 11:34.70.

Age 60-64: 1-Hillen Von Maltzahn, GER 9:34.12; 2-Irene Rodriguez, COL 9:35.97; 3-Miloslava Rocnakova, CZE 10:31.69; 4-Mary Trotto, USA 11:58.91; 5-Merces Oliveira, BRA 17:14.05

Age 65-69: 1-Lynne Schickert, AUS 14:05.11.

Age 70-74: 1-Anne Martin, GBR 11:16.1; 2-Maria Lobo, POR 13:41.7; 3-Kimiko Nakamura, JPN 17:13.6.

Age 75-79: 1-Dawn Cumming, NZL 12:03.04; 2-Clasina van der Veeken, NZL 13:04.82.

Finnish Champs
August 1, 2009
Espoo, Finland
Automatic Timing
Results:
1-Sandra Eriksson 10:06.83; 2-Johanna Lehtinen 10:13.70; 3-Saara Skytta 10:27.83; 4-Janica Makela 10:32.59; 5-Sara Sajanti 10:36.60; 6-Eeva Sajanti 10.37.92; 7-Hanna Hyvonen 11:21.84; 8-Pauliina Martikainen 11:27.45

European Youth Olympic Festival
July 20, 2009
Tampere, Finland
Automatic Timing
Results:
2000m Steeple: 1-Sofie Gallein, BEL 6:42.71; 2-Teodora Simovic, SRB 6:47.43; 3-Gamze Bulut, TUR 6:50.24; 4-Yuliya Kukhar, UKR 6:54.86; 5-Clea Formaz, SUI 6:55.63; 6-Doina Cravcenco, MDA 6:57.99; 7-Danna Michelle Levin, ISR 7:08.45; 8-Athina Koini, GRE 7.11,62; 9-Nina Habold, FRA 7:16.12; 10-Kelly Nevolihhin, EST 7:27.23.

Elite Games
June 13, 2009
Kuortane, Finland
Automatic Timing
Results:
1-Saara Skytta, FIN 10:21.13; 2-Sara Sajanti, FIN 10:32.98; 3-Janica Makela, FIN 10:39.71; 4-Jaana Honkanen, FIN 11:03.22; 5-Kristina Dolmatova (1990) EST 11:33.34; 6-Anne Marika Partanen, FIN 11:39.78.

Botnia Games
February 12, 2009
Mustasaari, Finland
Automatic Timing
Results:
*** Indoor Steepling *** We share here results of an indoor steeplechase meet. SR editor has twice served as an official at indoor meets with steeplechase, using straw hay-bales as “hurdles” at 75-meter intervals (though no water) but we have no details about the facilities for the 3000m race below.

(Birth year of athletes is shown inside parentheses.)

1-Sandra Eriksson (89) 9:58.71; 2-Janica Makela (86) 10:40.18; 3-Eeva Sajanti (87) 10:52.79.

Finland vs Sweden
August 30, 2008
Helsinki, Finland
Automatic Timing
Results:
1-Ulrika Johansson (75) SWE 9:56.48; 2-Sandra Eriksson (89) FIN 10:07.05; 3-Lena Om (88) SWE 10:08.67; 4 Sara Sajanti (87) FIN 10:31.11; 5-Eva Sajanti (87) FIN 10:33.23.
DNF – Christin Johansson (78) SWE.

Finnish National Champs
July 25, 2008
Tampere, Finland
Automatic Timing
Results:
1-Sandra Eriksson (89) 10:15.25; 2-Mira Tuominen (81) 10:27.98; 3-Eva Sajanti (87) 10:37.74; 4-Sanna Kullberg (75) 10:42.45; 5-Saara Skytta (87) 10:48.32; 6-Sara Sajanti (87) 10:50.48; 7-Marika Janka (83) 10:53.94; 8-Janica Makela (86) 10:57.70
[13 finishers; Last = 11:32.83]

Kilpailut
July 8, 2008
Helsinki, Finland
Automatic Timing
Results:
1-Sara Sajanti 10:20.45; 2-Eva Sajanti 10:25.83; 3-Janica Makela 10:48.97; 4-Mira Tuominen 10:49.00; 5-Marika Janka 10:56.30; 6-Sanna Kullberg 10:59.13 [Sajantis born 17 Dec 87]

ECCC Juniors C
September 16, 2007
Tempere, Finland
Automatic Timing
Results:
1-Marlon Dashorst, NED 12:45.60; 2-Camilia Kinnarinen, FIN 12:53.34; 3-Daja Kondejova, SVK 13:01.95; 4-Maria Isabel Sanchez, ESP 13:12.29; 5-Kari Vandaele, BEL 13:30.17; 6-Celine Guex, SUI 14:00.91.

Finnish National Champs
August 4, 2007
Lappeenranta, Finland
Automatic Timing
Results:
1-Sandra Eriksson 10:24.73; 2-Sarra Skytta 10:26.54; 3-Mira Tuominen 10:30.47; 4-Sanna Kullberg 10:42.83; 5-Maria Soderstrom 10:45.85; 6-Janna Honkanen 10:46.01; 7-Suvi Miettinen 10:48.94; 8-Janica Makela 10:51.33 [Tuominen led at 1000m in 3:25.14; Eriksson led at 2000m in 6:59.04. -- 17 finish; Last = 11:56.69]

Euro Cup First League, Group A
June 24, 2007
Vaasa, Finland
Automatic Timing
Results:
1-Hattie Dean (82-02-02) GBR 9:42.66 NR; 2-Ro n McGettigan (80-08-23) IRL 9:54.44; 3-Christin Johansson (78-01-26) SWE 10:03.98; 4-Kristine Eikrem Engeset (88-11-15) NOR 10:10.56; 5-Andrea Deelstra (85-03-06) NED 10:39.01; 6-Sandra Eriksson(89-06-04) FIN 10:42.61; 7-Lenka Ptackova (85-01-14) CZE 10:52.60; 8-Pavla Solivarska (88-02-15) SVK 11:04.63.

Liedon Parman
June 9, 2007
Lieto, Finland
Automatic Timing
Results:
1-Sandra Eriksson (89) 10:36.90; 2-Saara Skytta (87) 10:43.24; 3-Marika Janka 10:53.32, 4-Jonna Valimaa 11:05.60.

Finland vs. Sweden Dual Meet
August 26, 2006
Helsinki, Finland
Automatic Timing
Results:
1-Ebba Stenback Morrison, SWE 10:00.66; 2-Christin Johansson, SWE 10:03.46; 3-Ulrika Johansson, SWE 10:16.34; 4-Saara Skytta, FIN 10:25.68; 5-Mira Tuominen, FIN 10:33.38; 6-Sanna Kullberg, FIN 10:38.42.

Finnish Champs
July 22, 2006
Jyvaskyla, Finland
Automatic Timing
Results:
1-Mira Tuominen (81) 10:35.13; 2-Sanna Kullberg (75) 10:38.96; 3-Janka Marika (83) 10:41.1; 4-Saara Skytta (87) 10:48.15; 5-Suvi Miettinen (88) 10:49.30; 6-Riikka Pakarinen (86) 10:57.51; 7-Hanna Hyvonen (86) 11:04.41; 8-Sandra Eriksson (89) 11:06.73; 9-Jonna Valimaa (84) 11:12.42; 10-Tiia Taipale (87) 11:14.11; 11-Heli Sampolahti (88) 11:24.03; 12-Heidi Grondahl (82) 11:24.38.

Paavo Nurmi Games
July 2, 2006
Turku, Finland
Automatic Timing
Results:
1-Linda Strom (77) SWE 10:32.13; 2-Sanna Kullberg (75) FIN 10:45.03; 3-Riikka Pakarinen (81) FIN 10:48.46; 4-Marika Janka (83) FIN 10:50.94; 5-Saara Skytta (87) FIN 11:07.81; 6-Jonna Valimaa (84) FIN 11:19.29; 7-Tia Taipale (87) FIN 11:26.65.

World Championships Final
August 8, 2005
Helsinki, Finland
Automatic Timing
Results:
PosTimeAthlete (Birthdate) Nation
19:18.24 Docus Inzikuru (82-02-02) Uganda
2 9:20.49 Yekaterina Volkova (78-02-16) Russia
3 9:26.95 Jeruto Kiptum (81-12-12) Kenya
4 9:33.30 Korene Hinds (76-01-18) Jamaica
5 9:37.39 Salome Chepchumba (82-09-29) Kenya
6 9:37.91 Yelena Zadorozhnaya (77-12-03) Russia
7 9:39.52 Cristina Casandra (77-02-01) Romania
8 9:39.66 Mardrea Hyman (72-12-22) Jamaica
9 9:46.72 Elizabeth Jackson (77-10-27) USA
10 9:47.62 Bouchra Chaabi (80-09-22) Morocco
11 9:48.48 Yamina Bouchaouante (80-07-31) France
12 9:48.97 Minori Hayakari (72-11-29) Japan
13 9:50.35 Ines Monteiro (80-05-18) Portugal
14 10:00.03 Wioletta Janowska (77-06-09) Poland
15 10:11.20 Carrie Messner (77-06-07) USA
Race synopsis and details here

World Championship Heats
August 6, 2005
Helsinki, Finland
Automatic Timing
Results:
First 3 each heat, plus 6 by time, advance to Aug 8 Final

First Heat: 1-Yelena Zadorozhnaya, RUS 9:32.96; 2-Korene Hinds, JAM 9:36.76; 3-Salome Chepchumba, KEN 9:39.27; 4-Minori Hayakari, JPN 9:41.21; 5-Bouchra Chaabi, MAR 9:41.82; 6-Lisa Galaviz, USA 9:47.45; 7-Livia Toth, HUN 9:51.03; 8-Stephanie de Croock, BEL 9:54.78; 9-Roisin McGettigan, IRL 9:56.31; 10-Clarisse Cruz , POR 10:06.96; 11-Andrea Mayr, AUT 10:07.61; 12-Miranda Boonstra, NED 10:09.91.
Two major surprises here: Livia Toth, who had previously run 9:32.52 this year, placed seventh and did not advance to the final after falling over a barrier early in the race. Conversely, Minori Hayakari of Japan lowered her national record and personal best by 17.71 seconds while advancing. Chepchumba led at 1000m in 3:08.81, then Zadorozhnaya took over at 2000m in 6:21.09.

Second Heat: 1-Wioletta Janowska, POL 9:35.66; 2-Mardrea Hyman, JAM 9:38.75; 3-Carrie Messner, USA 9:39.68; 4-Jackline Rionoropo, KEN 9:47.37; 5-Rasa Troup, LTU 9:47.47; 6- lodie Olivares, FRA 9:49.28; 7-Ida Nilsson, SWE 9:56.17; 8-Nataliya Izmodenova, RUS 10:01.97; 9-Rosa Morato, ESP 10:07.09; 10-Fatiha Bahi Azzouhoum, ALG 10:07.39; 11- Dobrinka Shalamanova, BUL 10:07.75; DNF - Anni Tuimala, FIN.
Messner got a personal best in third place, advancing to the final. No one behind her qualified by time, not even Troup who set a National Record. All the other non-finalists fell short of their previous marks, notably Izmodenova who was 26 seconds off her previous best of 9:35.51 which had ranked her second for this heat. Hyman led at 1000m in 3:08.55 and 2000m in 6:25.85. But Janowska led at the finish.

Third Heat: 1-Docus Inzikuru, UGA 9:27.85; 2-Jeruto Kiptum, KEN 9:29.21; 3-Yekaterina Volkova, RUS 9:29.88; 4-Cristina Casandra, ROM 9:37.19; 5-Yamina Bouchaouante, FRA 9:42.18; 6-Elizabeth Jackson, USA 9:45.24; 7-Ines Monteiro, POR 9:47.19; 8-Habiba Ghribi, TUN 9:51.49; 9-Turkan Bozkurt, TUR 9:56.61; 10-Valentyna Horpynych, UKR 9:49.73; 11-Jo Ankier, GBR 10:12.50.
Casandra, Bouchaounte, and Jackson had been steepling for years and from the final heat's vantage point they would know that qualifying by time was possible with times in the low to mid 9:40s. They and Monteiro reached the final without joining a needless pace for a sub 9:30 heat. Meanwhile, Inzikuru led at 1000m in 3:09.77 and Volkova was in front at 2000m in 6:22.99. Kiptum got between both at the finish for a National Record. Bozkurt also got an NR though no advancement to the final.

Finnish National Champs
July 16, 2005
Pori, Finland
Automatic Timing
Results:
3000m steeple: 1-Anni Tuimala (82) 10:17.56; 2-Mira Tuominen (81) 10:30.08; 3-Heidi Strandvall (81) 10:39.50; 4-Saara Skytta (87) 10:44.85; 5-Sanna Lampi (75) 10:46.50; 6-Suvi Miettinen (88) 10:48.21; 7-Riikka Pakarinen (81) 10:59.95; 8-Marika Janka (83) 11:00.56; 9-Hanna Hyvonen (86) 11:09.56; 10-Janica Makela (86) FIN 11:12.07 (14 finishers; last = 11:48.14)

Eliittikisat
June 6, 2005
Tampere, Finland
Automatic Timing
Results:
1-Mira Tuominen, ValkHa 10:40.58; 2-Heidi Strandvall, IFNykn 10:49.43; 3-Sanna Lampi, OulPy 11:08.08; 4-Marika Janka, VammSV 11:12.12; 5-Riikka Pakarinen, VarkKV 11:20.86; 6-Hanna Hyvonen, VarpVi 11:23.02; 7-Tiia Taipale, Tu UL 11:38.40; 8-Laura Hippi, NurmU 11:59.95.


Home  |  About Us  |  Contact  |  Mailing List  |  Gazelle, Inc

 

Steeple Chics Store:
Get cool stuff, promote the steeplechase






The Runner's Cookbook

Proceeds go to the Ryan Shay Memorial Fund & Jenny Crain "Make it Happen" Fund

Donate to the
Jenny Crain
Make It Happen Fund

http://www.jennycrain.net

Website Design & Creation: