Join our Mailing List     Follow SteepleChics on Twitter     Become a Fan on Facebook

Browse by Country: >
France Steeple Results:
Results from Women's Steeplechase Report, a free newsletter sent to readers about 30 times each year.

Automatic Timing and 3000m race distance unless stated otherwise. Reported Age, Birthdate, or Birth Year included (in parentheses) of athletes eligible for age-based championships such as Under age 23, Juniors, Youth, or Masters.

DNF=Did Not Finish MR = Meet Record; NR=National Record PB = Personal Best; SB = Season Best


Championnats de France Elite
July 14, 2017
Marseille, France
Automatic Timing
Results:
1-Maeve Danois 10:01.65; 2-Anne-sophie Vittet 10:16.15; 3-Ophelie Claude-Boxberger 10:23.42; 4-Fanjanteino Felix 10:24.61; 5-Lucie Lerebourg 10:25.65; 6-Asenath Etile 10:27.05. [16 finish, last = 11:32.04]

IAAF Diamond League Meet
July 1, 2017
Paris, France
Automatic Timing
Results:
1-Beatrice Chepkoech, KEN 9:01.69; 2-Hyvin Kiyeng Jepkemoi, KEN 9:06.00; 3-Celliphine Chepteek Chespol, KEN 9:07.54; 4-Ruth Jebet, BRN 9:10.95; 5-Emma Coburn, USA 9:11.08; 6-Etenesh Diro, ETH 9:13.25; 7-Aisha Praught , JAM 9:20.38; 8-Fabienne Schlumpf, SUI 9:22.01; 9-Sofia Assefa, ETH 9:24.39; 10 Habiba Ghribi, TUN 9:27.02; 11-Norah Jeruto Tanui, KEN 9:27.58; 12-Purity Cherotich Kirui, KEN 9:33.71; 13-Luiza Gega, ALB 9:36.11; 14-Maria Jose Perez, ESP 9:40.51; 15-Maeva Danois, FRA 9:48.42.
DNF: -Ophelie Claude-Boxberger ,FRA; Caroline Chepkurui Tuigong, KEN.

Championnats de France / Juniors
June 30, 2017
Dreux, France
Automatic Timing
Results:
2000m Steeple (76cm) 1-Alexa Lemitre (1998) 6:39.46; 2-Jenipher Contois (1999) 6:41.08; 3-Marine Aubry 6:56.95; 4-Sarah Tenza, 6:58.93.

Euro Super League
June 24, 2017
Lille Metropole, France
Automatic Timing
Results:
1-Gesa Felicitas Krause, GER 9:27.02; 2-Lennie Waite, GBR 9:43.33 SB; 3-Irene Sanchez, ESP 9:43.51; 4-Francesca Bertoni, ITA 9:43.80 PB; 5-Lucie Sekanova, CZE 9:43.88 SB; 6-Nataliya Strebkova, UKR 9:44.57 NR u23; 7-Maeva Danois, FRA 9:47.50 SB; 8-Nastassia Puzakova, BEL 9:58.37; 9-Matylda Kowal, POL 10:01.98; 10-Veerle Bakker, NED 10:16.15; 11-Maria Maniadake, GRE 10:46.71.

International Meet
June 9, 2017
Belfort, France
Automatic Timing
Results:
1-Norah Jeruto Tanui, KEN 9:20.13; 2-Daisy Jepkemei, KEN 9:22.72; 3-Winfred Mutile Yavi, BRN 9:22.82; 4-Fabienne Schlumpf, SUI 9:26.86; 5-Fadwa Sidi Madane, MAR 9:28.75; 6-Peruth Chemutai, UGA 9:35.98; 7-Nawa Yahi, ALG 9:51.90; 8-Anastasiya Puzakova, BLR 10:01.90; 9-Aisse Sow, FRA 10:02.95; 10-Rima Chenah, ALG 10:04.69; 11-Kerry O'Flaherty, IRL 10:05.03; 12-Emma Oudiou, FRA 10:07.81. [17 finish; Last = 10:25.52]

IAAF Diamond League
August 27, 2016
Paris, France
Automatic Timing
Results:
1-Ruth Jebet, BRN 8:52.78 World Record; 2-Hyvin Kiyeng Jepkemoi, KEN 9:01.96; 3-Emma Coburn, USA 9:10.19; 4-Beatrice Chepkoech, KEN 9:10.86 PB; 5-Sofia Assefa, ETH 9:13.09; 6-Genevieve LaCaze, AUS 9:14.28 PB; 7-Virginia Nyambura Nganga, KEN 9:18.95 PB; 8-Stephanie Garcia, USA 9:19.48 PB; 9-Colleen Quigley, USA 9:20.00 PB; 10-Etenesh Diro, ETH 9:21.49; 11-Purity Cherotich Kirui, KEN 9:30.62; 12-Madeline Heiner Hills, AUS 9:36.23. DNF -- Ophelie Claude-Boxberger, FRA; Aisha Praught, JAM; Caroline Chepkurui Tuigong, KEN.

Race Video

French National Championships
June 24, 2016
Angers, France
Automatic Timing
Results:
1-Aisse Sow 9:54.18; 2-Maeva Danois 9:54.36; 3-Claire Perraux 10:02.79; 4-Lucie Lerebourg 10:16.65; 5- Anne-Sophie Vittet 10:18.55; 6-Lea Navarro 10:22.46; 7-Zakia Aderghal 10:24.13; 8-Mathilde Chachignon 10:30.20; 9-Manon Pareau 10:30.60; 10- Aude Korotchansky 10:34.85; 11-Fanjanteino Felix 10:38.83; 12-Lize Genoux 10:42.31; 13-Julie Tourtet 10:49.09; 14-Leila Hadji, ALG 10:53.24, Dnf - Marie Bouchard.

National Meet
June 1, 2016
Montbeliard, France
Automatic Timing
Results:
1-Luiza Gega, ALB 9:32.95; 2 Weynshet Ansa ETH 9:41.41; 3-Marie Eliane Saholinirina, MAD 9:45.28; 4-Nawal Yahi, ALG 9:53.63; 5-Aisse Sow, FRA 9:53.83; 6-Nataliya Strebkova, UKR 9:57.56; 7-Anastasiya Puzakova, BLR 10:12.32.

DecaNation Meet
September 13, 2015
Paris, France
Automatic Timing
Results:
1-Natalya Aristarkhova, RUS 9:40.69; 2-Maria Shatalova, UKR 9:44.47; 3-Ashley Higginson, USA 9:45.63; 4-Anju Takimizawa, JPN 9:53.72; 5-Francesca Bertoni, ITA 10:37.81; 6-Maeva Danois, FRA 10:48.62.

Masters World Championship
August 16, 2015
Lyon, France
Automatic Timing
Results:
2000m SC -- results of races (by age groups)

Ages 35-39: 1-Joanne Locker (39) GBR 7:13.31; 2-Katrin Ochs (37) GER 7:21.97; 3-Nina Wimmer (35) GER 7:24.01; 4-Luz Angela Sanchez Vivas (39) COL 7:28.86; 5-Isabel Maria Bausan Sosa (38) ESP 7:32.57; 6-Katherine Wellam (35) GBR 7:34.21; 7-Yoly Mendoza (36) VEN 7:39.55; 8-Cristina Estevez (39) ESP 7:42.47; 9-Nidia Zulma Borget (37) ESP 7:48.27; 10-Claire Thompson (39) GBR 8:13.35; 11-Ester Benavene Chimeno (37) ESP 8:49.91. DNF - Sandra Belva (39) FRA.

Ages 40-44: 1-Vanda Ribeiro (40) POR 7:26.65; 2-Pilar Alonso (43) ESP 7:04.92; 3-Angela Martinez (41) ESP 7:51.90; 4-Gabrielle Artmann (44) GER 8:01.97; 5-Eleonora Serra (41) ITA 8:07.37; 6-Nicola Richmond (44) GBR 8:09.45; 7-Lenka Borovickova (42) CZE 8:22.05; 8-Eefke Vroemen-Schneiders (40) NED 8:47.20; 9-Snehal Sanjay Rajput (43) IND 12:18.72.

Ages 45-49: 1-Dolores Jiminez Guardeno (46) ESP 7:43.61; 2-Paola Olivari (47) CHI 7:57.13; 3-Krasimira Chahova (47) BUL 8:15.77; 4-Amanda Harper (47) AUS 8:15.92; 5-Svetlana Podgormaia (48) FRA 8:19.06 6-Miroslava Hanakova (49) CZE 8:27.65; 7-Isabel Espel (45) ESP 8:41.24; 8-Francesca Ragnetti (49) ITA 8:42.67; 9-Diana Kennedy (46) GBR 9:02.69; 10-Sylviane Couteau (49) FRA 9:10.16; 11-Jutta Bergener (46) GER 9:17.58; 12-Norma Barreto De Yanes (47) VEN 9:31.86; 13-Ana Marcela Naranjo (48) CRC 9:58.17; 14-Sanyukta Pandurang Jadhav (45) IND 10:29.77.

Ages 50-54: 1-Zofia Wieciorkowska (52) POL 7:47.79; 2-Makiko Sueyoshi (53) JPN 8:06.58; 3-Jane Pidgeon (51) GBR 8:06.68; 4-Satu Soivanen (54) FIN 8:11.28; 5-Marie-Claude Bodilis-Loaec (54) FRA 8:11.52 6-Manuela Gonzalez (50) ESP 8:23.07; 7-Patrizia Passerini (52) ITA 8:23.07; 8-Rosa Moreno Panadero (50) ESP 9:51.24; 9-Sonia Ayala Fortiche (50) COL 10:25.40; 10-Daniela Escalante (51) ARG 10:42.50; 11-Veronica Fonseca Valdebenito (51) CHI 11:11.29. DNF - Jeanine Van Overveld, NED.

Ages 55-59: 1-Cheryl Bellaire (56) USA 8:50.90; 2-Elisabeth Henn (58) GER 8:54.13 3-Gunnel Tolfes (57) SWE 9:12.43; 4-Vicki Fox (56) USA 9:46.23 5-Amparo Garcia Garces (55) MEX 9:46.50; 6-Rajam Gopi (59) IND 11:59.55; 7-Sornavally Madamkollan Korukutty (55) IND 13:04.82.

Ages 60-64: 1-Margaret Saunders (61) AUS 9:14.23; 2-Ellisa Reijonen (62) FIN 9:32.17; 3-Roswita Schlachte (60) GER 10:02.69; 4-Carol Bowman (61) AUS 10:40.02; 5-Nancy Patten (60) CAN 10:47.88; 6-Bjorg Reknew (62) NOR 10:50.25; 7-Julie Wilson (62) AUS 10:58.04; 8-Hermosina Tapia (61) CHI 12:13.10; 9-Chander Lata Dua (61) IND 14:50.40; 10-Shetty Mukta Udayaraj (62) IND 18:26.73.

Ages 65-69: 1-Irene Davey (68) AUS 10:54.83; 2-Heather Carr (65) AUS 11:00.39; 3-Mei-Yun Yu (68) TPE 11:23.55; 4-Rogelia Pusseto (65) ARG 11:53.89; 5-Mary Rosado (65) USA 12:52.22; 6-Eva Cupalova (67) CZE 13;36.45; 7-Swatantra Dua (66) IND 14:40.57. DNF - Mary Trotto (68) USA

Ages 70-74: 1-Anne Lang (72) AUS 11:28.67; 2-Marina Terceros (72) BOL 12:06.78 3-Miloslava Rocnakova (70) CZE 12;45.77; 4-Fran Harris (74) AUS 14:59.40; 8-Lynne Schickert (73) AUS 16:32.66. DQ - Manjusri Banerjee (70) IND.

Ages 75-84: 1-Ikuko Suzuki (78) JPN 12:53.55; 2-Maria Celia Garcia Moreno (76) MEX 14:38.29; 3-Florence Meiler (81) USA 15:43.23.

Masters World Championship
August 16, 2015
Lyon, France
Automatic Timing
Results:
2000m SC -- results of races (by age groups)

Ages 35-39: 1-Joanne Locker (39) GBR 7:13.31; 2-Katrin Ochs (37) GER 7:21.97; 3-Nina Wimmer (35) GER 7:24.01; 4-Luz Angela Sanchez Vivas (39) COL 7:28.86; 5-Isabel Maria Bausan Sosa (38) ESP 7:32.57; 6-Katherine Wellam (35) GBR 7:34.21; 7-Yoly Mendoza (36) VEN 7:39.55; 8-Cristina Estevez (39) ESP 7:42.47; 9-Nidia Zulma Borget (37) ESP 7:48.27; 10-Claire Thompson (39) GBR 8:13.35; 11-Ester Benavene Chimeno (37) ESP 8:49.91. DNF - Sandra Belva (39) FRA.

Ages 40-44: 1-Vanda Ribeiro (40) POR 7:26.65; 2-Pilar Alonso (43) ESP 7:04.92; 3-Angela Martinez (41) ESP 7:51.90; 4-Gabrielle Artmann (44) GER 8:01.97; 5-Eleonora Serra (41) ITA 8:07.37; 6-Nicola Richmond (44) GBR 8:09.45; 7-Lenka Borovickova (42) CZE 8:22.05; 8-Eefke Vroemen-Schneiders (40) NED 8:47.20; 9-Snehal Sanjay Rajput (43) IND 12:18.72.

Ages 45-49: 1-Dolores Jiminez Guardeno (46) ESP 7:43.61; 2-Paola Olivari (47) CHI 7:57.13; 3-Krasimira Chahova (47) BUL 8:15.77; 4-Amanda Harper (47) AUS 8:15.92; 5-Svetlana Podgormaia (48) FRA 8:19.06 6-Miroslava Hanakova (49) CZE 8:27.65; 7-Isabel Espel (45) ESP 8:41.24; 8-Francesca Ragnetti (49) ITA 8:42.67; 9-Diana Kennedy (46) GBR 9:02.69; 10-Sylviane Couteau (49) FRA 9:10.16; 11-Jutta Bergener (46) GER 9:17.58; 12-Norma Barreto De Yanes (47) VEN 9:31.86; 13-Ana Marcela Naranjo (48) CRC 9:58.17; 14-Sanyukta Pandurang Jadhav (45) IND 10:29.77.

Ages 50-54: 1-Zofia Wieciorkowska (52) POL 7:47.79; 2-Makiko Sueyoshi (53) JPN 8:06.58; 3-Jane Pidgeon (51) GBR 8:06.68; 4-Satu Soivanen (54) FIN 8:11.28; 5-Marie-Claude Bodilis-Loaec (54) FRA 8:11.52 6-Manuela Gonzalez (50) ESP 8:23.07; 7-Patrizia Passerini (52) ITA 8:23.07; 8-Rosa Moreno Panadero (50) ESP 9:51.24; 9-Sonia Ayala Fortiche (50) COL 10:25.40; 10-Daniela Escalante (51) ARG 10:42.50; 11-Veronica Fonseca Valdebenito (51) CHI 11:11.29. DNF - Jeanine Van Overveld, NED.

Ages 55-59: 1-Cheryl Bellaire (56) USA 8:50.90; 2-Elisabeth Henn (58) GER 8:54.13 3-Gunnel Tolfes (57) SWE 9:12.43; 4-Vicki Fox (56) USA 9:46.23 5-Amparo Garcia Garces (55) MEX 9:46.50; 6-Rajam Gopi (59) IND 11:59.55; 7-Sornavally Madamkollan Korukutty (55) IND 13:04.82. Ages 60-64: 1-Margaret Saunders (61) AUS 9:14.23; 2-Ellisa Reijonen (62) FIN 9:32.17; 3-Roswita Schlachte (60) GER 10:02.69; 4-Carol Bowman (61) AUS 10:40.02; 5-Nancy Patten (60) CAN 10:47.88; 6-Bjorg Reknew (62) NOR 10:50.25; 7-Julie Wilson (62) AUS 10:58.04; 8-Hermosina Tapia (61) CHI 12:13.10; 9-Chander Lata Dua (61) IND 14:50.40; 10-Shetty Mukta Udayaraj (62) IND 18:26.73.

Ages 65-69: 1-Irene Davey (68) AUS 10:54.83; 2-Heather Carr (65) AUS 11:00.39; 3-Mei-Yun Yu (68) TPE 11:23.55; 4-Rogelia Pusseto (65) ARG 11:53.89; 5-Mary Rosado (65) USA 12:52.22; 6-Eva Cupalova (67) CZE 13;36.45; 7-Swatantra Dua (66) IND 14:40.57. DNF - Mary Trotto (68) USA Ages 70-74: 1-Anne Lang (72) AUS 11:28.67; 2-Marina Terceros (72) BOL 12:06.78 3-Miloslava Rocnakova (70) CZE 12;45.77; 4-Fran Harris (74) AUS 14:59.40; 8-Lynne Schickert (73) AUS 16:32.66. DQ - Manjusri Banerjee (70) IND.

Ages 75-84: 1-Ikuko Suzuki (78) JPN 12:53.55; 2-Maria Celia Garcia Moreno (76) MEX 14:38.29; 3-Florence Meiler (81) USA 15:43.23.

Championnats de France Espoirs
July 25, 2015
Tomblaine, France
Automatic Timing
Results:
1-Marie Bouchard 10:20.62; 2-Valentine Huze 10:40.70 3-Lucie Lerebourg 10:48.04; 4-Manon Pareau 10:59.56. [10 finish; Last = 12:57.53]

Championnats de France Espoirs
July 25, 2015
Tomblaine, France
Automatic Timing
Results:
1-Marie Bouchard 10:20.62; 2-Valentine Huze 10:40.70 3-Lucie Lerebourg 10:48.04; 4-Manon Pareau 10:59.56. [10 finish; Last = 12:57.53]

Championnats de France / Juniors
July 17, 2015
Albi, France
Automatic Timing
Results:
1-Marine Aubry 7:14.07; 2-Anais Rouqette 7:14.69; 3-Sarah Chraou 7:21.62; 4-Sarah Tenza 7:23.86; 5-Anais Bouvet 7:24.59; 6-Laurine Gasseau 7:24.74; 7-Flavie Jallet 7:27.47; 8-Marie Varro 7:30.85. [Aubry and Gasseau born in 1999; others above in 1998. [Total finishers 24; Last = 8:53.12]

Championnats de France / Juniors
July 17, 2015
Albi, France
Automatic Timing
Results:
2000m SC: 1-Marine Aubry 7:14.07; 2-Anais Rouqette 7:14.69; 3-Sarah Chraou 7:21.62; 4-Sarah Tenza 7:23.86; 5-Anais Bouvet 7:24.59; 6-Laurine Gasseau 7:24.74; 7-Flavie Jallet 7:27.47; 8-Marie Varro 7:30.85. [Aubry and Gasseau born in 1999; others above in 1998. Total finishers 24; Last = 8:53.12]

French Championships
July 10, 2015
Villeneuve D'Ascq, France
Automatic Timing
Results:
1-Ophelie Claude-Boxberger 9:59.86; 2-Marie-eliane Saholinirina (MAD) 10:00.62; 3-Marie Bouchard 10:09.74; 4-Fanjanteino Felix 10:17.95; 5-Aisse Sow 10:22.94; 6-Anne-sophie Vittet 10:30.96; 7-Mathilde Chachignon 10:32,86; 8-Chadia Boumahdi 10:33.12; 9-Zakia Aderghal 10:37.68 10-Lucie Lerebourg 10:43.01; 11-Camille Beaudoin 10:43.75; 12-Coraline Leonard 10:44.90

Pro Athletics Meet
July 6, 2015
Sotteville les Rouen, France
Automatic Timing
Results:
1-Etenesh Diro (10 May 1991) ETH 9:29.10 SB; 2-Fadwa Sidi Madane (20 Nov 1994) MAR 9:36.13 PB; 3-Aisha Praught (14 Dec 1989) JAM 9:36.63 SB; 4-Ann Gathoni (5 Mar 1998) KEN 9:41.40 PB; 5-Mekdes Bekele (20 Jan 87) ETH 9:52.73 SB: 6-Ansa Woynshet (9 Apr 1996) ETH 9:53.92 PB; 7-Eliane Sahalinirina (20 Mar 1982) MAD 9:54.38 SB 8-Nicole Bush (4 Apr 1986) USA 9:55.02; 9-Zewdinesh Mamo (14 Jan 1997) ETH 10:13.77 PB; 10-Fanjanteino Felix (26 Jan 1980) FRA 10:26.21.

Meeting Jacky Boxberger
June 5, 2015
Montbeliard, France
Automatic Timing
Results:
1-Buzuayehu Mohamed, ETH 9:36.72; 2-Marie-eliane Saholinirina, MAD 9:54.61; 3-Maeva Danois 9:55.07; 4-Ophelie Claude-Boxberger 9:58.21; 5-Marie Bouchard 10:07.19; 6-Genet Deresa, ETH 10:24.30; 7-Lucie Lerebourg 10:44.54; 8-Caroline El Himer 10:53.35; 9-Charlotte Sijmemens, BEL 10:55.98. Dnf - Anastasiya Puzakova, BLR.

DecaNation
August 30, 2014
Angers, France
Automatic Timing
Results:
1-Natalya Vlasova, RUS 9:34.16; 2-Ashley Higinson, USA 9:45.63; 3-Claire Perraux, FRA 9:51.27; 4-Anna Yin, CHN 9:58.41; 5-Mariya Shatalova, UKR 10:06.96; 6-Silviya Danekova, BUL 10:15.49; 7-Kanako Kitamoto, JPN 10:22.34.

French National Championships
July 11, 2014
Reims, France
Automatic Timing
Results:
1-Claire Perraux 9.58.09; 2-Marie-Eliane Saholinirina, MAD 10.00.90; 3-Aisse Sow 10.07.54; 4-Fanjanteino Felix 10.10.39; 5-Maeva Danois 10.18.99.

IAAF Diamond League
July 5, 2014
Paris, France
Automatic Timing
Results:
1-Hiwot Ayalew, ETH 9:11.65 MR; 2-Emma Coburn, USA 9:14.12 PB; 3-Sofia Assefa, ETH 9:18.71; 4-Etenesh Diro Neda, ETH 9:19.71; 5-Salima El Quali Alami, MAR 9:21.24 NR; 6-Lidya Chepkurui, KEN 9:24.07 SB; 7-Stephanie Garcia, USA 9:24.35 PB; 8-Milcah Chemos, KEN 9:26.49 SB; 9-Purity Kirui, KEN 9:26.95; 10-Birtukan Adamu, ETH 9:31.03; 11-Hyvin Kiyeng, KEN 9:34.51; 12-Gesa Felicitas Krause, GER 9:38.40 SB; 13-Eilish McColgan, GBR 9:54.56. DNF: Virginia Nyambura, KEN.

Mediterranean Champs
June 14, 2014
Aubagne, France
Automatic Timing
Results:
1-Maeva Danois, FRA 10:01.78; 2-Maria Jose Perez, ESP 10:06.78; 3-Sebahat Akpinar, TUR 10:07.63; 4-Catarina Carvalho, POR 10:17.83; 5-Seyran Adanir, TUR 10:20.33; 6-Irene Sanchez, ESP 10:30.33; 7-Joana Soares, POR 10:34.22; 8-Matea Parlov, CRO 10:39.78.

National Meeting
June 6, 2014
Montbeliard, France
Automatic Timing
Results:
1-Birtukan Adamu, ETH 9.35.32 2-Birtukan Fente Alemu, ETH 9.36.63; 3-Mekdes Bekele, ETH 9.42.23; 4-Maeva Danoi, FRA 9.54.91; 5-Marie-Eliane Saholinirina, MAD 9.59.43; 6-Claire Perraux 10.00.58.

Francophone Games
September 12, 2013
Nice, France
Automatic Timing
Results:
1-Ancuta Bobocel, ROU 9;46.82; 2-Salima el Quali Alami, MAR 9:48.53; 3-Genevieve LaLonde, CAN 9:53.35 PB; 4-Chantelle Groenewoud, CAN 10:05.88; 5-Eliane Saholinirina, MAD 10:15.64; 6-Jessica Furlan 10:16.21; 7-Jarfel Hallouma, TUN 11:01.08; Dnf -Fadwa Sidi Madane, MAR.

DecaNation
August 31, 2013
Valence, France
Automatic Timing
Results:
1-Gesa Felicitas Krause, GER 9:52.88; 2-Silviya Danekova, BUL 9:53.23; 3-Natalia (Gorchakova, RUS 9:54.07; 4-Sandra Eriksson, FIN 9:55.37; 5-Valeria Roffino, ITA 10:17.43; 6-Ashley Higginson, USA 10:28.23; 7-Valeriya (Mara, UKR 10:32.02; 8-Mathilde Chachignon, FRA 10:51.23.

French Junior Champs
July 19, 2013
Dijon, France
Automatic Timing
Results:
2000m SC 1-Nolwenn Boulle (1995) 6:59.31; 2-Chrystal Monseur (1994) 7:17.80; 3-Luciemm Lerebourg (1994) 7:18.93; 4-Elena Groud (1995) 7:20.13; 5-Iman Dumas (1994) 7:28.44; 6-Noureen Nhari (1994) 7:30.50; 7-Adeline Laurent (1994) 7:32.78; 8-Elodie Naze (1995) 7:34.26 [24 finishers; Last = 8:34.63]

French Youth Champs
July 19, 2013
Dijon, France
Automatic Timing
Results:
2000m SC 1-Julie Opthoog (1996) 6:49.02; 2-Julie Tourtet (1996) 7:18.11; 3-Anouk Schleich (1996) 7:22.88; 4-Noemie Leduc (1997) 7:26.51; 5-Charlotte Pizzo (1997) 7:29.04; 6-Barbara Kaczorwski (1996) 7:29.97; 7-Maeva Henaff (1996) 7:31.24; 8-Charlotte Dumas (1997) 7:34.82 [24 finishers; 23rd = 8:29.17]

French Championships
July 12, 2013
Paris, France
Automatic Timing
Results:
1-Clarisse Cruz, POR 9:52.66; 2-Claire Perraux, Marseille 10:00.80; 3-Marie-elian Saholinirina, MAD 10:01.26; 4-Meriem Mered, Montreuil 10:14.63; 5-Mathilde Chachignon, Us Nemours 10:18.16; 6-Anne-cecile Thevenot, Oyonnax 10:19.07; 7-Aisse Sow, Athle Sud 10:25.32; 8-Hasni Tabboussi, Quimper Athletisme 10:37.07; 9-Nathalie Favreau, Plm Conlans 10:45.07; 10-Elsa Delaunay, Haut Bretagne 10:48.34; 11-Zakia Aderghal, Stade Francais / Paris 10:49.18.

Elite Meeting
June 15, 2013
Besancon, France
Automatic Timing
Results:
1-Cecile Chevillard 10:27.49; 2-Emma Oudiou ( (2 Oct 95) 10:32.84 NJR; 3-Aisse Sow 10:50.34; 4-Marie Bouchard (7 Dec 93) 10:59.36. [7 finish; Last = 11:50.02]

National Meet
June 1, 2012
Montbeliard, France
Automatic Timing
Results:
1-Mariya Shatalova, RUS 9:49.54; 2-Elodie Olivares 9:55.73; 3-Nolene Conrad, RSA 9:56.09; 4-Windad Mendyl, ALG 9:58.48; 5-Asmerwork Bekele, ETH 10:02.67.

DecaNation Meet
September 18, 2011
Nice, France
Automatic Timing
Results:
1-Li Zhenzhu, CHN 9:40.12; 2-Bridget Franek, USA 9:40.51; 3-Lyubov Kharlamova, RUS 9:52.60; 4-Sophie Duarte, FRA 10:05.60; 5-Teboho Masehla, RSA 10:06.47; 6-Zulema Fuentes Pila, ESP 10:16.05; 7-Saana Kouba, GER 10:28.06; 8-Shavaun Henry, GBR 11:46.92.

French Championships
July 28, 2011
Albi, France
Automatic Timing
Results:
1-Sophie Duarte, FRA 10:00.70; 2-Marie-eliane Saholinirina, MAD 10:06.36; 3-Elodie Olivares, FRA 10:07.35; 4-Hasna Tab-boussi, FRA 10:20.33; 5-Mathilde Chachignon, FRA 10:21.03; 6-Meriem Mered, FRA 10:31.03; 7-Felicitas Mensing, GER 10:32.30; 8-Mylene Corradi, FRA 10:40.14; 9-Elsa Delaunay, FRA 10:41.30; 10-Charline Belledent, FRA 10:45.73; 11-Natha-lie Favreau, FRA 10:49.25; 12-Marie Bouchard, FRA 10:56.87.

French U20 and U18 Champs
July 15, 2011
Dreux, France
Automatic Timing
Results:
2000m SC (u20) 1-Marie Bouchard 6.55.59; Nina Habold 7.00.85 2000m SC (u18) 1-Solenn Riou 7.01.58; 2-Iman Dumas 7.04.47

World Youth Championships
July 10, 2011
Lille, France
Automatic Timing
Results:
1-Norah Jeruto Tanui, KEN 6:16.41; 2-Fadwa Sidi Madane, MAR 6:20.98; 3-Lilian Jepkorir Chemweno KEN 6:21.85; 4-Motu Megersa, ETH 6:28.21; 5-Tejinesh Gebisa, ETH 6:29.08; 6-Madeleine Meyers, USA 6:29.20; 7-Brianna Nerud, USA 6:29.56; 8-Nancy Cheptegei, UGA 6:34.38; 9-Oona Kettunen, FIN 6:34.71; 10-Belen Casetta, ARG 6:35.47; 11-Amy-Eloise Neale, GBR 6:37.27; 12-Dana Elena Loghin, ROU 6:40.83.
[All except Casetta achieved a personal best time. Tanui led at 1000m in 2:57.83, then second km in 3:18:58.]

Preliminary Heats, World Youth Champs
July 8, 2011
Lille, France
Automatic Timing
Results:
First Heat:

P = Advance (to Final) by Place
T = Advance by Time

1 Norah Jeruto Tanui KEN 8 Oct 1995 6:20.67 P 2 Motu Megersa ETH 22 Oct 1994 6:30.81 P 3 Fadwa Sidi Madane MAR 20 Nov 1994 6:34.10 P 4 Belen Casetta ARG 26 Sep 1994 * 6:35.40 P 5 Nancy Cheptegei UGA 12 Dec 1994 6:38.57 T 6 Brianna Nerud USA 16 Sep 1994 6:38.80 T 7 Amy-Eloise Neale GBR 5 Aug 1995 6:46.07 T 8 Bianca Budaes ROU 13 Jan 1994 * 6:52.04 9 Olja Nikolic SRB 20 Jan 1994 * 6:54.99 10 Iman Dumas FRA 15 May 1994 * 6:55.13 11 Alicia Konieczek POL 2 Nov 1994 6:55.31 12 Tanya Humeniuk CAN 18 May 1885 * 6:59.30 13 Beatriz Alvarez ESP 16 Dec 1994 6:59.66 14 Shiivomwene Shilongo NAM 8 Jun 1995 7:20.24

Tanui led at 1000 meters in 3:01.95 * = World Youth heat time became these athletes personal best.

Second Heat:

P = Advance (to Final) by Place
T = Advance by Time

1 Lilian Jepkorir Chemweno KEN 22 Oct 1995 6:31.66 P 2 Madeleine Meyers USA 30 Jul 1994 6:34.80 P 3 Tejinesh Gebisa ETH 3 Mar 1995 6:35.22 P 4 Dana Elena Loghin ROU 23 Oct 1994 6:41.96 P 5 Oona Kettunen FIN 10 Feb 1994 6:43.67 T 6 Katelyn T. Hayward CAN 19 Dec 1994 * 6:47.78 7 Viktoriya Kalyuzfna UKR 11 Jul 1994 * 6:48.24 8 Zulema Arenas PER 15 Nov 1995 * 6:49.33 9 Solenn Riou FRA 7 Mar 1994 * 6:52.36 10 Hadjer Soukhal ALG 24 Jan 1995 * 6:54.28 11 Rafika Abdennebi TUN 14 Jan 1994 * 6:56.77 12 Elisa Hernandez MEX 3 Jul 1994 7:15.93 13 Astrid Montuclard PYF 14 Aug 1995 7:44.85 Dnf Shelia Marron ESP 13 Jun 1994
Chemweno led at 1000m in 3:04.31

Mid-Pyrenees Champs
July 3, 2011
Toulouse, France
Automatic Timing
Results:
2000m SC 1-Maeva Herlem (1992) 7:54.87; 2-Flora Boishardy (1995) 8:01.55; 3-Sarah Lambert 8:02.28 [6 finish; Last = 8:37.98]

Moselle National Meet
June 27, 2011
Metz, France
Automatic Timing
Results:
1-Justyna Korytkowska POL 9:48.67; 2-Valeriya Mara, UKR 9:50.51; 3-Mariya Shatalova, UKR 9:54.97; 4-Elodie Olivares FRA 9:59.47; 5-Sanaa Koubaa, GER 10:01.89; 6-Tebogo Masehla RSA 10:02.13; 7-Verena Dreier GER 10:06.69; 8-Eliane Saholi-nirina, MAD 10:07.79; 9-Hasna Tabboussi, MAR 10:15.41; 10-Susi Lutz, GER 10:15.53; 11-Irina Bakhanouskaya, BLR 10:22.57; 12-Mathilde Chachignon, FRA 10:26.50; 13-Miriam Mered, FRA 10:26.80; 14-Mylene Corradi, FRA 10:37.70; 15- Arlette Meier-Hunger, SUI 10:41.17; 16-Nathalie Favreau, FRA 10:44.83.

DecaNation
September 11, 2010
Annecy, France
Automatic Timing
Results:
1-Lisa Aguilera, USA 9:46.00; 2-Zhenzhu Li, CHN 9:46.05; 3-Liudmila Kuzmina, RUS 9:47.13; 4-Sandra Eriksson, FIN 9:56.02; 5-Valentina Costanza, ITA 10:22.46; 6-Suzanne Lutz, GER 10:41.53; DNF Sophie Duarte, FRA

French Junior Champs
July 16, 2010
Niort, France
Automatic Timing
Results:
2000m Steeple: 1-Nina Habold (93) 6:59.44; 2-Marie Bouchard (93) 7:07.12; 3-Paola Martin (93) 7:13.16; 4-Laura Sagnard ((93) 7:18.05; 5-Amelie Mettler (93) 7:27.67; 6-Candice Giudi-celli (94) 7:33.90; 7-Mathilde Varineur (94) 7:39.19; 8-Margot Pelanne (93) 7:40.90; 9-Maud Carriere (93) 7:46.27; 10-Anne-Cecile Weibel (94) 7:47.83; 11-Cindy St, Martin (93) 7:54.59; 12-Sally Safir (94) 7:56.68 [ dnf, 15 finishers; Last = 8:10.17}

French Championships
July 8, 2010
Valence, France
Automatic Timing
Results:
1-Sophie Duarte 9:52.07; 2-Ellen Sahalinirina 10:10.38; 3-HasnaTabboussi 10:28.46; 4-Anne Ceile Thevenot 10:30.22; 5-Mathilde Chachignon 10:40.91.

Meeting Nationale
June 29, 2010
Metz, France
Automatic Timing
Results:
1-Olga Tarantinova, RUS 9:50.13; 2-Tebogo Masehla, RSA 9:58.98; 3-Eliane Saholinirina, MAD 10:02.84; 4-Miranda Boon-stra, NED 10:10.71; 5-Hasna Tabboussi, FRA 10:15.77; 6-Suzi Lutz, GER 10:23.03; 7-Yekaterina Shkodrina, RUS 10:34.03; 8-Mathilde Chachignon, FRA 10:38.97; 9-Jenny Leonard, FRA 11:04.36.

French Meeting
May 29, 2010
Penzenas, France
Automatic Timing
Results:
1-Marie Eliane Saholinirina, MAD 10:27.81; 2-Anne Cecile Thev-enot 10:31.91; 3-Hasna Tabboussi 10:40.26; 4-Elsa Delaunay 10:46.19; 5-Julie Langenove 11:42.62.

DecaNatio
September 9, 2009
Paris, France
Automatic Timing
Results:
1-Sophie Duarte, FRA 9:43.51; 2-Lindsey Anderson, USA 9:44.35; 3-Sandra Eriksson, FIN 9:45.50; 4-Emma Quaglia, ITA 9:48.33; 5-Verena Dreier, GER 10:09.25; 6-Teresa Urbina, ESP 10:35.23; 7-Lyubov Kharlamova, RUS 10:48.20.

French Championships
July 25, 2009
Angers, France
Automatic Timing
Results:
1-Elodie Olivares 9:39.39; 2--Elsa Delaunay 10:21.35; 3-Jenny Leonard 10:22.04; 4-Hasna Tabboussi 10:22.49; 5-Anne-cecile Thevenot 10:37.87; 6-Mathilde Chachignon 10:41.39; 7-Mathilde Carrez 10:54.19; 8-Marion Mare 11:01.17.

National Age-Class Champs
July 10, 2009
Bondoufle, France
Automatic Timing
Results:
3000m u-23 Steeple: 1-Louise Ghesquiere (88) 10:49.00; 2-Mathilde Carrez 10:54.81; 3-Helene Colle 10:59.89; 4-Mylene Corradi (89) 11:05.91; 5-Heiata Brinkfield (89) 11:16.15; 6-Lison Mare (87) 11:16.92.

2000m u-20 Steeple: 1-Chloe Susset (90) 7:11.21; 2-Anais Boucansaud (91) 7:12.38; 3-Ophelie Magras (90) 7:14.69; 4-Asen-ath Etile (90) 7:15.94 [17 finish; Last = 7:58.23]

1500m u-18 Steeple: 1-Cecile Chevillard (92) 5:01.11; 2-Nina Habold (83) 5:01.24; 3-Caroline Rossi (92) 5:04.08; 4-Myriam Debab (92) 5:04.33; 5-Cindy Saint Martin (93) 5:07.74; 6-Marie Bouchard (93) 5:09.49; 7-Chloe Chapuis (92) 5:14,07; 8-Cegolene Siriex (83) 5:20.93; 9-Paola Martin (93) 5:22.86; 10-Lysiane San-rini (92) 5:23.48; 11-Amelie Mettler (93) 5:26.33; 12-Laurene Ponnelle (92) 5:31.28; 13-Anais Mervant (92) 5:31.46; 14-Marie-claude Gaillardon (92) 5:33.40; 15-Cosette Ribstein (92) 5:35.14.

International Meet
July 5, 2009
Sotteville, France
Automatic Timing
Results:
1-Elisabeth Mueni, KEN 9:35.26; 2-Elodie Olivares,FRA 9:37.09; 3-Mekdes Bekele, ETH 9:42.61; 4-Maria Laghrissi, MAR 9:48.30; 5-Sabine Heitling, BRA 9:51.25; 6-Zenaide Viera, BRA 10:15.76; dnf - Marie Saholinirina, MAD

French Meet
July 3, 2009
Marseille, France
Automatic Timing
Results:
1-Hasna Tabboussi 10:31.14; 2-Louise Ghesquiere 10:42.15; 3-Sarah Rayczakowski 10:58.29; 4-Marion Marie 11:11.95.

European Club Championships for Juniors (Group B)
September 20, 2008
Rennes, France
Automatic Timing
Results:
1-Giulia Martinelli, ITA 11:31.17; 2-Dejana Samardoija, BIH 11:49.29; 3-Cristina Parez, ESP 12:04.66; 4-Karina Klok, DEN 12:08.99; 5-Dajana Kondeova, SVK 13:23.74.

Deca-Nation
September 6, 2008
Paris, France
Automatic Timing
Results:
1-Lindsey Anderson (85) USA 9:45.28; 2-Yelena Sidor-chenkova (80) RUS 9:51.90; 3-Antje Moldner (84) GER 9:54.86; 4-Eva Arias (80) ESP 9:56.08; 5-Valentyna Hor-pynych (83) UKR 10:18.79; 6-Christine Bardelle (74) FRA 10:34.12.
[Winner is youngest competitor, born in 1985.]

French National Championships
July 25, 2008
Albi, France
Automatic Timing
Results:
1-Sophie Duarte (81) 9:42.66; 2-Elodie Olivares (76) 9:44.69; 3-Meriem Mered (76) 10:12.87; 4-Haingo Ny Aina Rakotomal-ala (81) MAD 10:26.03; 5-Louise Ghesquiere (88) 10:33.78; 6-Elsa Delaunay (83) 10:52.71; 7-Sophie Menard (85) 10:54.18; 8-Mathilde Chachignon (82) 10:57.86.

French Jr National Champs
July 18, 2008
Venissieux, France
Automatic Timing
Results:
1-Louise Ghesquiere (88) 10:22.52; 2-Hasna Tabboussi (86) 10:35.86; 3-Anne Cecile Thevenot (86) 10:36.32.

National D1 Meeting
July 16, 2008
La Roche-sur-Yon, France
Automatic Timing
Results:
3000m Steeple, under age 23: 1-Louise Ghesquiere 10:22.52; 2-Hasna Tabbousi 10:35.86; 3-AnneCecile Thevennot 10:38.62

2000m Steeple, under age 20: 1-Mathilde Carrez 6:49.33; 2-Chloe Susset 6:55.40; 3-Fanny Charabot 6:57.98.

1500m Steeple, under age 17: 1-Sarah Rayczakowski 4:53.47; 2-Floriane Chevalier-Garenne 4:59.13; 3-Solene Le Bellec 5:07.16

National D2 Meeting
July 4, 2008
Bordeaux, France
Automatic Timing
Results:
1-Svetlana Ivanova, RUS 9.37.88; 2-Elodie Olivares 9.40.41; 3-Christine Bardelle 9.56.92; 4-Una English, GBR 10.05.09; 5-Meriem Mered 10.14.27; 6-Haingo Ny Aina Rakotomalala, MAD 10:27.45; 7-Hasna Tabboussi, MAR 10:30.98; 8-Elsa Delaunay, FRA 10:40.53.

SPAR European Cup
June 21, 2008
Annecy, France
Automatic Timing
Results:
1-Gulnara Galkina, RUS 9:35.32; 2-Velentyna Horpynych, UKR 9:35.42; 3-Wioletta Frankiewicz, POL 9:39.60; 4-Elena Romagnolo, ITA 9:40.59; 5-Antje Moldner, GER 9:41.04; 6-Elodie Olivares, FRA 9:59.49; 7-Hattie Dean, GBR 9:59.36; 8-Iryna Bakhanouskaia, BLR 10:42.57.

Frankiewicz led at 1km in 3:19.99 and at 2km in 6:33.95. Then she ran her final kilometer in 3:05.65, a 9:17 pace, but good for only third place as four other runners joined that long sprint to produce five Olympic "A" qualifying times.

Lagardere Athletics Tour
June 15, 2008
Sotteville, France
Automatic Timing
Results:
1-Habiba Ghribi, TUN 9:36.52; 2-Netsanet Achamo, ETH 9:42.41; 3-Victoria Mitchell, AUS 9:43.21; 4-Sophie Duarte, FRA 9:43.70; 5-Fionnuala Britton, IRL 9:45.54; 6-Olesia Tyurina, RUS 9:45.87; 7-Elodie Olivares, FRA 9:51.31; 8-Elodie Mouthon, FRA 10:10.23; 9-Meriem Mered, FRA 10:11.69; 10-Una English, IRL 10:12.88; 11-Louise Ghesquire, FRA 10:15.91; 12-Christine Bardelle, FRA 10:23.88; 13-Hain Go Ny Aina Rakotomolala, MAD 10:42.88. [First 6 finishers were under the 9:46. "A" standard for Olympic Games entry.]

Juniors (Under 20) Meet
September 15, 2007
Annecy, France
Automatic Timing
Results:
2000m Steeple: 1-Sarah Cornelsen, GER 6:59.83; 2-Silke Fritz, GER 7:07.84; 3-Nora Hamouallal, FRA 7:31.58; 4-Marine Huet, FRA 7:32.19; 5-Laura Airaghi, ITA 7:38.50; 6-Anne-Sophie Vittet, FRA 7:46.90; 7-Aisse Sow, FRA 7:52.78; 8-Filomena Furlan, ITA 8:01.97.

DecaNation Meet
September 8, 2007
Paris, France
Automatic Timing
Results:
1-Jenny Barringer, USA 9:33.95; 2-Sophie Duarte, FRA 9:35.35; 3-Yelena Sidorchenkova, RUS 10:05.09; 4-Diana Martin, ESP 10:08.94; 5-Verena Dreier, GER 10:09.20; 6-Yuliya Ignatova, UKR 10:15.06; 7-Agnes Tschurtschenthaler, ITA 10:25.50

[Personal Best for Barringer who won USA Champs steeple in 9:34.64 at Indianapolis on 23 June 2007. It s also the best time by a USA collegian.with remaining eligibility.]

French National Champs
August 3, 2007
Niort, France
Automatic Timing
Results:
1-Sophie Duarte 9:39.01; 2-Elodie Olivares 9:41.90; 3-Julie Coulaud 9:43.96; 4-Elodie Mouthon 9:58.09; 5-Gwendoline Despres 10:02.50; 6-Meriem Mered 10:11.28; 7-Aurelie Casado 10:30.26; 8-Chrissie Gerard 10:31.46; 9-Veronique Turmel 10:37.37; 10-Audrey Nicoulaud 10:44.59; 11-Charline Belledent 10:57.72; 12-Laura Meyer 11:01.79; 13-Mathilde Chachignon 11:03.50; 14-Nathalie Favreau 11:04.87; 15-Elodie Dulot 11:17.89.

First three each held FRA national record at different dates this year; each seemed capable of winning here, and they ran close and hard much of this race, but Duarte was fastest at the end.

French Junior/Youth Champs
July 27, 2007
Narbonne, France
Automatic Timing
Results:
(Birth year in parentheses)

Under age 18: 1-Chloe Susset (90) 5:04.54; 2-Sarah Rayczakowski (91) 5:05.06; 3-Garenne Chevalier (91) 5:05.13; 4-Manon Juwa (90) 5:05.74; 5-Charlene Etoile (90) 5:10.09; 6-Fanny Charabot (90) 5:15.38; 7-Mathilde Belin (90) 5:18.43; 8-Ophelie Malgras (90) 5:18.93 [15 finish; Last = 5:36.54]

Meeting National du Pas de Calais
July 15, 2007
Arras, France
Automatic Timing
Results:
1-Carrie Messner, USA 9:55.66; 2-Habiba Ghribi, TUN 10:08.83; 3-Zemzem Ahmed, ETH 10:09.83; 4-Kara June, USA 10:14.19; 5-Makida Abdelah, ETH 10:33.94; 6-Gwendoline Despres, FRA 10:40.26; 7-Aurelie Casado, FRA 10:47.99; 8-Veronique Turmel, FRA 10:48.35; 9-Chryssie Girard, FRA 10:51.51; 10-Haingo Rakotomalala, MAD 11:24.53.

National Meet
July 5, 2007
Bordeaux, France
Automatic Timing
Results:
1-Habiba Ghribi (84) TUN 9:50.4; 2-Tatyana Vilisova (79) RUS 10:00.09; 3-Miriam M red (76) FRA 10:03.30; 4-Aurelie Casado (80) FRA 10:29.27; 5-Chryssie Girard (75) FRA 10:36.84; 6-Louise Ghesquire (88) FRA 10:37.80; 7-Audrey Nicoulaud (80)FRA 10:39.30; 8-Veronique Turmel 10:47.20.

Metropole
June 8, 2007
Villeneuve d'Asoq, France
Automatic Timing
Results:
1-Eunice Jepkorir, KEN 9:30.45; 2-Julie Coulaud, FRA 9:30.28; 3-Sophie Duarte, FRA 9:38.73; 4-Netsanet Achamo, ETH 9:46.46; 5-Nataliya Tobias-Sidorenko, UKR 9:47.93; 6-Elodie Olivares, FRA 9:49.31; 7-Sofia Assefa, ETH 9:50.46; 8-Diana Martin, ESP 10:01.54; 9-Meriem Mered, FRA 10:01.94; 10-Gwendolyn Despres, FRA 10:08.65.

DecaNation Meet
August 26, 2006
Paris, France
Automatic Timing
Results:
1-Zulema Fuentes Pila, ESP 9:49.11; 2-Verena Dreier, GER 9:52.77; 3-Lisa Galaviz, USA 9:53.73; 4-Elodie Olivares, FRA 10:03.28; 5-Danuta Wosczek, POL 10:40.77; 6-Valentya Gorpyynch, UKR 11:23.59; DNF: Yekaterina Volkova, RUS.

French Championships
July 21, 2006
Tomblaine, France
Automatic Timing
Results:
1-Elodie Olivares 9.51.52; 2-Gwendoline Despres 10.05.12; 3-Meriem Mered 10.06.30; 4-Aminata Banba 10.22.31, 5-Aurelie Casado 10.22.53; 6-Fanny Pruvost 10.22.66; 7-Nancy Frouin 10.23.21; 8-Valerie Houte 10.33.57; 9-Veronique Turmel 10.38.95; 10-Elsa Delaunay 10.40. 83; 11-Clemence Orhant 10.41.69; 12-Juliette Balage 10.41.74; 13-Ckryssie Girard 10.54.07; 14-Audrey Nicolaud 11.00.03; 15-Florence De Villeneuve 11.05.86; 16-Lara Meyer 11.15.78.

French Age-Group Champs
July 14, 2006
Dreux, France
Automatic Timing
Results:
Under 23 / 3000m steeple 1-Nancy Frouin 10.33.79; 2-Clemence Orhant 10.44.50; 3-Aurelie Feltz 11.06.52; 4-Elodie Dulot 11.17.04.

Under 20 / 2000m steeple 1-Elodie Mouthon 6.53.16; 2-Louise Ghesquiere 6.54.77; 3-Anne Collignon 7.05.48; 4-Marine Ricaille 7.05.66

Under 17: / 1500m steeple: 1-Manon Juwa (90) 5:14.55; 2-Marine Huet (89) 5.16.59; 3-Louisa Aknouche (90) 5.17.14; 4-Chloe Susset (90) 5:19.52; 5-Ophelie Malgras (90) 5:21.39; 6-Fanny Charabot (90) 5:21.49; 7-Chloe Blin (89) 5:21.69; 8-Charlene Gorse (89) 5:23.59; 9-Steffie Coutard (89) 5;26.16; 10-Mylene Corradi (89) 5:26.69. [19 finishers]

French "B" Level Champs
July 9, 2006
Lanballe/Bretagne, France
Automatic Timing
Results:
1- Veronique Turmel 10.33.86; 2-Elsa Delaunay 10.38.63; 3-Valerie Houte 10.41.64; 4-Clemence Orhant 10.46.97; 5-Nancy Frouin 10.54.14; 6-Aminata Banba 11.01.50; 7-Ckryssie Girard 11.02.01; 8-Audrey Nicoulaud 11.03.40.

French "B" Level Champs
July 9, 2006
Lanballe/Bretagne, France
Automatic Timing
Results:
1- Veronique Turmel 10.33.86; 2-Elsa Delaunay 10.38.63; 3-Valerie Houte 10.41.64; 4-Clemence Orhant 10.46.97; 5-Nancy Frouin 10.54.14; 6-Aminata Banba 11.01.50; 7-Ckryssie Girard 11.02.01; 8-Audrey Nicoulaud 11.03.40.

French National Championships
July 16, 2005
Angers, France
Automatic Timing
Results:
3000m Steeple: 1-Yamina Bouchaouante, Amiens 10:01.87; 2-Elodie Olivares, Montreuil 10:08.97; 3-Aurelie Casado, Bordelais 10:13.92; 4-Sophie Duarte, Marseille 10:22.45; 5-Fanny Pruvost, Lievin 10:25.79; 6-Cathy Pierrin, Aix En Provence 10:49.08; 7-Audrey Nicoulaud, Lisses 11:00.33; 8-Livie Foures, Bordeaux 11:04.98; 9-Clemence Orhant, Haute Bretagne 11:07.23; 10-Soulef Bendouiou, Grenoble 11:13.13; 11-Cindy Mormand, Quimper 11:13.72; 12-Bouchra El Amari, Mulhouse 11:25.90; 13-Veronique Turmel, Neuilly-plaisance 11:32.46; 14-Najet ben Driss, Franconville 11:44.11; 15-Heloise Gonin, Amiens 11:47.26.


Home  |  About Us

 

Steeple Chics Store:
Get cool stuff, promote the steeplechase






The Runner's Cookbook

Proceeds go to the Ryan Shay Memorial Fund & Jenny Crain "Make it Happen" Fund

Donate to the
Jenny Crain
Make It Happen Fund

http://www.jennycrain.net

Website Design & Creation: