Join our Mailing List     Follow SteepleChics on Twitter     Become a Fan on Facebook
Questions/Comments

Browse by Country: >
Greece Steeple Results:
Results from Women's Steeplechase Report, a free newsletter sent to readers about 30 times each year.

Automatic Timing and 3000m race distance unless stated otherwise. Reported Age, Birthdate, or Birth Year included (in parentheses) of athletes eligible for age-based championships such as Under age 23, Juniors, Youth, or Masters.

DNF=Did Not Finish MR = Meet Record; NR=National Record PB = Personal Best; SB = Season Best


Greek U23 Championships
July 30, 2016
Larisa, Greece
Automatic Timing
Results:
1- Zoi-Anita Andrikopoulou (1996) 11:09.33; 2-Margarita Dina (1995) 11:13.61; 3-Yeoryia Dimitriadou (1997) 11:21.33; 4-Vasilia Gounaki (1998) 11:33.47; 5 Irini Ria Mihala (1997) 11:37.63. [ 10 finishers, Last = 13:08.94 ]

Greek U18 (Youth) Championships
June 25, 2016
Trikala, Greece
Automatic Timing
Results:
1-Paraskevi Mourouzi (2000) 7:20.06; 2-Athina Malliotaki (1999) 7:20.12; -Theofania Balla (1999) 7:31.84; 4-Aspasia Benovia (1999) 7:33.83; 5-Anastasia Kioroglou (2000) 7:39.67; 6-Anna Iatropoulou (2000) 7:52.67; 7-Zoi Beta (2000) 7:52.72; 8-Iliana Gotsk (2000) 7:57.12.

Greek Championships
June 18, 2016
Patra, Greece
Automatic Timing
Results:
1-Maria Pardalou 10:09.02; 2-Marina Maniadaki 10:38.41; 3-Vasilia Gounaki (1998) 10:54.66; 4-Yeoryia Daimitriadou (1997) 11:32.43; 5-Irini-Ria Mihala (1997) 11:36.19; 6-Zoi-Anita Andrikopoulou (1996) 11:36.88; 7-Vasiliki Konstadinopoulou (1996) 11:59.26; 8-Nikolitsa Karanassou (1998) 12:03.33. DNF - Kefala Konstadina.

Greek High School Championships
May 10, 2016
Patra, Greece
Automatic Timing
Results:
2000m SC: 1-Mouroui Paraskevi (2000) 7:28.21; 2-Karanassou Nikolitsa (1998) 7:30.69; 3-Malliotaki Athina (1999) 7:32.34; 4-Balla Theofania (1999) 7:41.01; 5-Benovia Aspasia (2000) 7:46.01; 6-Petrou Ioanna (1999) CYP 7:54.53

Greek Junior Championships
June 28, 2015
Serres, Greece
Automatic Timing
Results:
1-Stavroula Hrisaidi(1996) 11:11.56; 2-Nikolitsa Karanassou (1998) 11:57.70; 3-Evyenia Samara (1998) 11:58.04; 4-Yeoryia Dimitriadou (1997) 12:21.43; 5-Antigoni Polihronidou (1998) 12:33.38; 6-Fani Dimitriadou (1997) 13:05.18; 7-Maria Theofilidou (1998 13:15.70 8-Maria Kozaniti (1998) 13:37.30.

First League
June 20, 2015
Iraklio, Greece
Automatic Timing
Results:
1-Ozlem Kaya, TUR 9:43.07; 2-Fabienne Schlumpf, SUI 9:50.32; 3-Michele Finn, IRL 9:52.67; 4-Cristina Casandra, ROU 10:00.17 SB; 5-Jekaterina Patjuk, EST 10:07.66 SB; 6-Catarina Carvalho, POR 10:21.31 SB; 7-Astrid Verhoeven (2 Feb 1995) BEL 10:22.90; 8-Evelina Usevaite, LTU 10:32.81 PB; 9-Maria Pardalou, GRE 10:34.14 SB; 10-Veerle Bakker (29 Sep 97) NED 10:58.14; 11-Valerija Linkevica, LAT 11:09.99.

Greek Youth (under age 18) Championships
June 20, 2015
Trikala, Greece
Automatic Timing
Results:
2000m SC 1-Vasilia Gounaki (1998) 7:21.77; 2-Theofania Balla (1999) 7:26.35; 3-Mihaela Fiaska Efstratia- (1998) 7:33.00; 4-Irini Anna Lagonika (1998) 7:40.15; 5-Athina Malliotaki (1999) 7:41.21; 6-Nikolitsa Karanassou (1998) 7:43.59; 7-Hrisa-Eleni Kouvatzi (1998) 7:46.00; 8-Petroulia Stiliani (1999) 7:46.29; 9-Panayiota Hronopoulou (1998) 7:48.06; 10-Evaggelia Papayiannopoulou (1998) ) 7:50.16; 11-Maria Kozaniti (1998) 8:01.94; 12-Antigoni Polihronidou (1998) 8:02.13; 13-Maria Theofilidou (1998) 8:21.20.

Evaggekos Depastas Memorial meet
June 14, 2015
Schimatari, Greece
Automatic Timing
Results:
1-Konstadina Kefala 10:42.31; 2-Stavroula Hrisaid (1996) 11:13.83; 3-Sofia Karayianni (1995) 12:42.15.

Kostas Papanastasiou Memorial Meet
June 7, 2015
Athina, Greece
Automatic Timing
Results:
2000m SC: 1-Irini Anna Lagon (1998) 7:32.42; 2-Theofania Balla (1999) 7:43.48; 3-Stiliani Petroulia (1998) 8:03.81; 4-Sofia Petroulaki (1999) 8:09.69.

Under 18 Interclub Champs, 8th Group
May 16, 2015
Athens, Greece
Automatic Timing
Results:
2000m SC: 1-Evaggelia Papayiannopoulou (1998) 7:35.20; 2-Theofania Balla (1999) 7:41.25; 3-Irini Anna Lagonika (98) 7:51.31; 4-Hrisa Eleni Kouvatzi (1998) 8:01.06; 5-Olga Petroulaki (1999) 8:04.78.

Greek Schools Championship Final
May 6, 2015
Patra, Greece
Automatic Timing
Results:
2000m SC: 1-Evaggelia Papayiannopoulou 7:26.66; 2-Nikolitsa Karanassou 7:29.94; 3-Balla Theofania 7:31.25; 4-Efstratia-Mihaela Fiaska 7:36.60; 5-Evanthia Constantinou CYP 7:36.60; 6-Panayiota Hronopoulou 7:38.54; 7-Antigoni Polihronidou Antigoni 7:58.93 8-Maria Kozaniti 7:59.08. [Theofania born in 1999; others in 1998].

Greek Championships
July 19, 2014
Athens, Greece
Automatic Timing
Results:
1-Maria Pardalou 10:27.69; 2-Maria Zografaki (1993) 10:54.79; 3-Stavroula Hrisaidi (1996) 10:57.49; 4-Magadalini Gazea 11:17.64; 5-Marina Maniadaki 11:19.54; Gst- Elpida Christodoulidou, CYP 11:29.46; Gst - Chrystalla Hadjipolydorou (1993) CYP 11:29.76; 6-Maria Malai 11:39.57; 7-Margarita Dina (1995) 11:45.55; 8-Eleni Kokkori (1996) 12:14.12; 9-Anatoli Nizaratze (1994) 12:22.96; 10-Vasiliki Adamopoulou 12:49.24; 11- Vasiliki Konstadinopoulou 12:53.04; 12-Eleni Kozaniti (1995) 13:06.49.

A few selected athletes from Cyprus, not affiliated to Greek clubs, competed as guests (shown as Gst).

Greek Youth (under age 18) Champs
July 12, 2014
Laria, Greece
Automatic Timing
Results:
2000m SC: 1-Vasilia Gounaki (1998) 7:14.20; 2-Ekaterini Koutle (1997) 7:20.60; 3-Evaggelia Papayiannopoulou (1998) 7:28.97; 4-Yeoryia Dimitriadou (1997) 7:40.85; 5-Fani Dimitriadou (1997) 7:41.20; 6-Efstratia Mihaela Fiaska (1998) 7:47.63; 7-Mirto Hatziaggelou (1998) 7:54.51; 8-Themelina Sisaloui (1997) 7:57.45; 9-Maria Grammatikaki (1997) 8:01.51; 9-Panayiota Hronopoulou (1998) 8:07.63; 10-Irini-Ria Mihala (1997) 8:07.74; 11-Maria Kozaniti (1998) 8:25.29; 12-Maria Theofilidou (1998) 8:29.38.

Balkan Junior Championships
July 5, 2014
Serres, Greece
Automatic Timing
Results:
1-Sumeyye Erol (1997) TUR 10:32.39; 2-Gulnaz Uskun (1998) TUR 10:35.16; 3-Jasmina Pruginic (1998) SRB 10:50.53; 4-Stavroula Hrisaaidi (1996) GRE 10:50.64; 5-Elena Craciun (1995) ROU 10:58.76; 6-Violeta Dan (1998) ROU 11:16.91; 7-Lidja Todorovic (1995) MNE 12:00.00 NJR; 8-Natalia Ivanova (1998) BUL 12:16.87; 9-Nikolina Popic (1996) BIH 12:40.90.
[Eleven Nations participated.]

Greek Junior Championships
June 28, 2014
Serres, Greece
Automatic Timing
Results:
1-Hrisaidi Stavroula (1996) 11:30.89; 2-Margarita Dina (1995) 11:41.65; 3-Yeoryia Dimitriadou (1997) 11:43.70; 4-Eleni Kokkori (1996) 11:52.04; 5-Eleni Kozaniti (1995) 12:20.46; 6-Fani.Dimitriadou (1997) 12:24.22; 7-Eleni Kidoniati (95) 12:26.57; 8-Maria Grammatikaki (1997) 12:35.20; 9-Vasiliki Konstadinopoulou (96) 12:57.37; 10-Irini Ria Mihala (1997) 13:09.54.

Greek U/23 Championships
June 14, 2014
Trikala, Greece
Automatic Timing
Results:
1-Maria Zografaki (1993) 11:08.30; 2-Stavroula Hrisaidi (1996) 11:12.99; 3-Margarita Dina (1995) 11:36.41; 4-Emmanouela Margaroni (1992) 12:19.59; 5-Eleni Kidoniati (1995) 12:24.23; 6-Eleni Kokkori (1996) 12:38.91; 7-Tzortzina Bairami (1992) 12:51.87; 8-Eleni Kozaniti (1995) 13:00.85; 9-Anatoli Nizaratze(1994) 13:01.95.

Papaflessia European Classic Meet
May 31, 2014
Kalamata, Greece
Automatic Timing
Results:
1-Silvia Danekova, Bulgaria 9:57.69; 2-Natalya Gorchakov, Russia 10:01.54; 3-Maria Pardalou, Greece 10:04.78; 4-Valeriya Mara, Ukraine 10:10.31; 5-Dana Elena Loghin (23 Oct 94), Romania 10:13.55.

Interclub Champs
May 11, 2014
Serres/Eastern Macedonia, Greece
Automatic Timing
Results:
1-Ekaterini Koutle (1997) 12:15.86; 2-Yeoryia, Dimitriadou (1997) 12:46.40.

Greek School Championships
May 6, 2014
Athina, Greece
Automatic Timing
Results:
Conducted in the main Olympic Stadium

2000m SC: 1-Evanthia Constantinou (1998) Cyprus 7:29.78; 2-Eleni Kokori (1996) 7:33.86; 3-Ekaterini Koutle (1997) 7:37.44; 4-Nikolitsa Kahranasou (1998) 7:48.66; 5-Efterpi Ioannou (1998) 7:50.85; 6-Maria Grammatikaki (1997) 7:59.20.

Greek Youth (u18) Champs
June 22, 2013
Trikala, Greece
Hand Timing
Results:
2000m Steeple: 1-Konstadina Yeroti 7:20.63; 2-Fotini-Ioanna Kontosteryiou 7:39.07; 3-Ekaterini Koutle 7:39.13; 4-Eleni Kokkori 7:58.10; 5-Dionisia Douzi (96) 8:01.58; 6-Irini Ria Mihala 8:22.72; 7-Kalli-Panayiota Manthou 8:31.18; 8-Vasiliki Konstadinopoulou 8:40.29.

Greek under age 23 Champs
June 15, 2013
Serres, Greece
Automatic Timing
Results:
1-Athina Koini 9:54.27 NR-U23; 2-Anatoi Nizaratze 12:07.59; 3-Eleni Kidoniati 12:15.97; 4-Piyiafaela Afordakou 12:24.02; 5-Vardoui Markarian 12:24.69; 6-Eftihia Napa 12:33.93; 7-Stav-roula Tsitkanou 12:42.36; 8-Stavroula Thrasyvoulou, CYP 12:47.82

26th Knossia Meet
May 25, 2013
Iraklio, Greece
Automatic Timing
Results:
2000m Steeple 1-Konstadina Yeront (1996) 7:12.23; 2-Maria Grammatikaki (1997) 8:26.32

National Spring Champs
May 17, 2013
Lefkosia, Greece
Automatic Timing
Results:
1-Elpida Christodoulidou 11:43.59; 2-Maria Papanastasiou (1994) 12:05.06; 3-Chrystalla, Hadjipolydorou (1993) 12:35.99 [2 more]

Group 6 Interclub Champs
May 11, 2013
Athens, Greece
Automatic Timing
Results:
1-Maria Pardalou 10:33.96; 2-Maria Malai 11:49.23; 3-Fotini Kontostery (1996) 12:31.30; 4-Elenie Ikonomou 12:54.26.

National Junior Champs
May 4, 2012
Lefkosia, Greece
Automatic Timing
Results:
1-Chrystalla Hadjipolydorou (1993) 11:45.89; 2-Maria Papanastasiou (1994) 11:58.62; 3-Nicoletta Hadjipolydorou (1995) 12:05.52; 4-Theodora Hadjicosta (1993) 12:18.00; 5-Evanthia Constantinou (1998) 12:27.19; 6-Eleni Psiloyeni (1997) 12:45.68.

Greek Championships
July 29, 2011
Athens, Georgia, Greece
Automatic Timing
Results:
1-Irini Kokkinariou 9:55.58; 2-Maria Pardalou 10:21.19; 3-Maria Zografaki (1993) 11:05.88 [12 finish; Last = 14:04.72]

Greece v Cyprus
July 20, 2011
Yiannista, Greece
Automatic Timing
Results:
2000m SC under age 18: 1-Maria Papanastasiou (94) CYP 7:47.11; 2-Hristina Tzaneti (95) GRE 7:51.51; 3-Eleonora Revva (95) GRE 7:54.68; 4- Lida Petropoulou (94) GRE guest 8:09.51; 5-Evanthia Constantinou (98) CYP 8:19.08.

Vardinoyiannia Meet
July 13, 2011
Rethimno, Greece
Automatic Timing
Results:
1-Irini Kokkinariou, GRE 9:40.20; 2-Justyna Korytkowska, POL 9:48.51 PB; 3-Cristina Casandra, ROU 9:48.84; 4-Diana Martin, ESP 9:49.69; 5-Maria Pardalou, GRE 10:00.19; 6-Silvya Danekova, BUL 10:13.19; 7-Irina Bakhanouskaya, BLR 10:30.27; 8-Irini Lignou, GRE 11:18.79; 9-Iryna Maniadaki, GRE 11:31.22. [dnf: Iryna Ananenka, BLR]

Greek Junior Champs
July 9, 2011
Larisa, Greece
Automatic Timing
Results:
1-Athina Koini (1992) 10:37.10 NJR; 2-Maria Zografaki (1993) 11:09.45; 3-Piyi Rafaela Afordakou (1994) 12:21.65; 4-Konsta-dina Petroulaki (93) 12:29.89; 5-Lida Petropoulou (94) 12:42.60; 6-Markarian Vardoui (1994) 13:06.58; 7-Margaroni Pelayia-Emmanouela (1992) 13:09.98; 8-Pappa Hariklia (1993) 14:00.42.

Interclub Champs
June 25, 2011
Athens, Greece
Hand Timing
Results:
1-Maria Pardalou 10:18.05; 2-Irini Maria Lignou 11:35.68; 3-Filippa Poulidou 12:12.65; 4-Marianthi Marmataki (93) 12:32.12.

Venizelia EAA Classic Meet
June 11, 2011
Chania, Greece
Automatic Timing
Results:
1-Veerle Dejaeghere (73) BEL 9:59.4; 2-Marina Maniadaki (91) GRE 11:18.6; 3-Shavaun Henry (85) GBR 11:24.3; 4-Kon-stantina Petroulaki (93) GRE 12:34.4; 5-Nicoletta Hatziipolidorou (95) CYP 13:25.9. DNF: Maria Ritzaki (93) and Piyi-Rafaela Afordakou (94).

Interclub Champs
April 29, 2011
Mitilini, Greece
Automatic Timing
Results:
2000m SC: 1-Hristina Tzaneti (1995) 8:08.2; 2-Margarita Dina (1995) 8:08.6 (hand timing).

Greece v Cyprus U-18 meet
July 22, 2010
Larnaca, Greece
Automatic Timing
Results:
2000m SC 1-Maria Kaliakouda (93) GRE 7:18.93; 2-Theodora Hadjicosta (93) CYP 7:35.31; 3-Chrystalla Hadjipolydorou (93) CYP 7:40.14; 4-Piyi Rafaella Afordakou (94) GRE 7:54.59.

Greek Youth Championships
July 17, 2010
Serres, Greece
Automatic Timing
Results:
2000m SC 1-Maria Zografaki (93) 6:50.46 NYR; 2-Maria Kaliakouda (93) 7:15.84; 3-Konstadina Petroulaki (93) 7:31.79; 4-Melissa Siahou (93) 7:42.09; 5-Afordakou Piyi-Rafaella (94) 8:03.96; 6-Malakou Arhodo (94) 8:25.54; 7, Markarian Vardoui (94) 8:26.02; 8-Ekaterini Koumoudi (94) 8:34.62; 9-Hariklia Pappa (93) 8:51.06.

Greek Junior Championships
July 3, 2010
Athens, Greece
Automatic Timing
Results:
1-Kaliakouda Maria (93) 11:27.83; 2-Maniadaki Marina (91) 11:40.35; 3-Kelemeni Benereta (92) 11:51.03; 4-Siahou Melissa (93) 12:04.05; 5-Koumoudi Stiliani (91) 12:17.10; 6-Tsitkanou Stavroula (91) 12:38.09; 7- Kouvata Eleftheria (91) 12:58.86; 8-Bairami Tzortzina (92) 13:06.83; 9-Pappa Hariklia (93) 13:14.49.

Dimitrios Tofalaos Memorial
June 30, 2010
Patra, Greece
Automatic Timing
Results:
1-Kontadina Kefala (77) GRE 9:54.01; 2-Maria Malai (89) GRE 10:51.32; 3-Elpida Christodoulidou (86) CYP 10:59.37 National Record; 4-Evgenia Korkokiou (88) CYP 11:44.30; 5-Filippa Poul-idou (69) GRE 12:09.60.

Greek National and U23 Champs
June 12, 2010
Patra, Greece
Automatic Timing
Results:
(numbers inside parentheses show athlete's birth year)

1-Athina Koini (92) 10:42.54 2-Maria Malai (89) 10:45.75; 3-Maria Evaggelou 11:21.83; 4-Konstadina Tsiovolou 11-1:23.67; 5-Thessalia-Kleopatra (89) 11:26.70; 6-MarinaManiadaki (91) 11:51.46; 7-Filippa Poulidou 12:10.04; 8-Benereta Kielemeni (92) 12:29.96; 9-Maria-Olga Lovera (89) 12:37.20; 10-Stiliani Koum-oudi (81) 12:43.20; 11-Stavroula Tsitkanou (91) 12:49.48.
Dnf – Irini Kokkinariou.

World Athletics Final
September 12, 2009
Thessaloniki, Greece
Automatic Timing
Results:
3000m Steeple: 1-Ruth Bisibori Nyangau, KEN 9:13.43; 2-Milcah Chemos Cheywa, KEN 9:20.19; 3-Gladys Jerotich Kipkemoi, KEN 9:21.18; 4-Sofia Assefa, ETH 9:26.10; 5-Lydia Jebet Rotich, KEN 9:26.94; 6-Sophie Duarte, FRA 9:27.78; 7-Lisa Galaviz, USA 9:33.11; 8-Katarzyna Kowalska, POL 9:37.86; 9-Ancuta Bobocel, ROU 9:39.92; 10-Mekdes Bekele, ETH 9:55.3; 11-Irini Kokkinariou GRE 9:58.38; dnf - Habiba Ghribi, TUN.

Splits: Nyangau led at 1000m in 3:04.11 and 2000m in 6:07.69.

WAF meet record for Nyangau. Ghribi fell hard at on-track hurdle in first lap and Galaviz was knocked off stride – ending a possible attempt to better her 9:28.75 personal best after an encour-aging 9:02.70 for 3000m flat race at Rovereto.

Anna Willard, USA championship meet steeple record-holder, won WAF 800m flat race – her fourth win at that distance this year. Willard’s 3:59.38 at Zurich is third best 1500m time ever by a USA woman, bettered only by Mary Slaney and Suzy Favor-Hamilton.

Balkan Junior Champs
September 5, 2009
Schimatari, Greece
Automatic Timing
Results:
1-Gamze Bulut (03.08.1992) TUR 10:57.26; 2-Liliana Maria Danci (18.06.1990) ROU 11:02.64; 3-Olja Nikolic (1994) SRB 11:06.19; 4-Desanka Iro (05.09.1995) BIH 11:27.92; 5-Marina Maniadaki (03.10.1991) GRE 11:36.07; 6-Simona Milanova (16.04.1992) BUL 11:51.19; 7-Dejana Samardija (1994) BIH 12:13.86; 8-Aleksandra Mitroska (30.03.1992) MKD 13:00.02.

Greek Champs
August 1, 2009
Thessaloniki, Greece
Automatic Timing
Results:
1-Maria Pardalou 9:58.63; 2-Maria Malai 10:58.87; 3-Maria Evaggelou 11:10.02; 4-Konstadina Tsiovolou 11:19.00; 5-Thes- salia Kleopatra Fraggopoulou 11:22.26. [13 finishers]

Greece v Cyprus U/18 dual match
July 29, 2009
Athens, Greece
Automatic Timing
Results:
2000m 1-Eleftheria Skaltsa (93) GRE 7:21.60; 2-Konstadina Petrou-laki (93) GRE 7:29.12; 3-Elena Chrysostomou (92) CYP 7:41.18; 4-Theodora Hadjicosta (93) CYP 8:07.19.

Tsiklitiria Grand Prix
July 13, 2009
Athens, Greece
Automatic Timing
Results:
1-Gulnara Galkina , RUS 9:17.86; 2-Gladys Jerotich Kipkemoi, KEN 9:26.03; 3-Lydia Jebet Rotich, KEN 9:26.51; 4-Korahubsh Itaa, ETH 9:41.25; 5-Habiba Ghribi, TUN 9:43.60; 6-Lisa Gala-viz, USA 9:44.61; 7-Rosa Morato, ESP 9:46.19; 8-Irini Kokkin-ariou, GRE 9:47.62; 9-Mardrea Hyman, JAM 9:54.91; 10-Maria Pardalou , GRE 9:56.92; dnf - Natalya Medvedeva, RUS.

Greek Junior Champs
July 4, 2009
Serres, Greece
Automatic Timing
Results:
1-Athina Koini (92) 10:54.93; 2-Stefania Vassalou 90) 11:48.86; 3-Marinela Troskou (91) 12:12.65; 4-Fotini Ikonomou (92) 12:28.43; 5-Eleftheria Kouvata (91) 13:14.33; 6-Tzortzina Bairami (92) 13:14.46.

Greek Youth (U/18) Championships
June 22, 2009
Nafplio, Greece
Automatic Timing
Results:
2000m Steeple: 1-Athina Koini 92) 6:52.75 National Youth Record; 2-Maria Kali-akouda (93) 7:19.45; 3-Eleftheria Skaltsa (93) 7:19.48; 4-Konstadina Petroulaki(93) 7:38.94; 5-Fimitra Afordakou (92) 7:47.71; 6-Ioanna Yiova (93) 7:52.94; 7-Irini-Hrisovaladou Kouleli (92) 8:00.81; 8-Fotini Ikonomou (92) 8:08.57; 9-Benereta Kelemeni (92) 8:14.77. [15 start, 14 finish].

68th Arkadia Meeting
May 16, 2009
Rethimno, Greece
Automatic Timing
Results:
2000m Steeple: 1-Maria Ritzaki 93) 8:14.75; 2-Dimitra Afordakou (92) 8:38.64.

Rethimnia Open
March 14, 2009
Rethimno, Greece
Automatic Timing
Results:
2000m Steeple: 1-Konstadina Petroulaki (1993) 7:55.48; 2-Ada- madia Kavlari 8:10.19; 3-Maria Ritzaki (1993) 8:22.92.

Greek Under 23 Champs
July 26, 2008
Triakala, Greece
Automatic Timing
Results:
1-Maria Malai (89) 10:55.25; 2-Ourania Rebouli (89) 11:01.91; 3-Thessalia-Kleopatra Fraggopoulou (88) 11:20.67; 4-Maria Aggeliki Rigopoulou (88) 11:36.20; 5-Maria Ritsou (90) 11:53.33; 6-Magdalini Kotsasavva (87) 12:28.65; 7-Vasiliki Kakkoni (89) 12:40.73; 8-Veronika-Agapi Vavoulidou (86) 12:43.67; 9-Maria Olga Lovera (89) 12:51.87.

Balkan Champs
July 19, 2008
Argos Orestiko, Greece
Automatic Timing
Results:
1-Maria Pardalou (84) GRE 10:22.80; 2-Gulcan Minger (80) TUR 10:36.86; 3-Biljana Jovic (85) SRB 10:48.85; 4-Cristina Alexandria (88) ROU 11:07.33; 5-Jasmina Delic (88) BIH 11:36.74.

Tsilikitria Grand Prix
July 13, 2008
Athens, Greece
Automatic Timing
Results:
1-Eunice Jepkorir, KEN 9:26.56; 2-Ahmed Zemzem, ETH 9:29.84; 3-Ruth Bisibori Nyangau, KEN 9:30.23; 4-Roisin Mc Gettigan, IRL 9:30.56; 5-Irini Kokkinariou, GRE 9:30.72; 6-Cristina Casandra, ROU 9:31.11; 7-Elena Romagnolo, ITA 9:31.19; 8-Zulema Fuentes-Pila, ESP 9:31.53; 9-Sofia Assefa, ETH 9:31.58; 10-Korine Hinds, JAM 9:32.06; 11-Sarah More-ira, POR 9:34.84; 12-Netsanet Achamo, ETH 9:35.81; 13-Veerle Dejaeghere, BEL 9:43.59; 14-Dobrinka Shalamanova, BUL 9:44.06; 15-Mercy Njoroge, KEN 9:44.65; 16-Mardrea Hyman, JAM 9:47.91; 17-Maria Pardalou, GRE 9:54.73; 18-Widad Mendil, ALG 10:03.20. Dnf – Svetlana Ivanova, RUS.
[Only 1.35 seconds from third to ninth place.]

Greek Youth Champs
July 5, 2008
Thessaloniki, Greece
Automatic Timing
Results:
2000m Steeple: 1-Athina Ko (92) 6:57.73 NYR; 2-Marina Maniadaki (91) 7:13.95; 3-Konstandina Patrikelli (92) 7:33.01; 4-Stilian Koumoudi (91) 7:49.91; 5-Kalipso Pesi (91) 7:55.74; 6-Fotini Ikonomou (92) 8:01.78; 7-Marinela Troskou (91) 8:02.26; 8-Anastasia Pantsiou (91) 8:06.98; 9-Stavroula Tsitkanou (91) 8:10.19; 10-Eleftheria Kouvata (91) 8:16.26.
[Winner set National Youth Record. 16 started; 15 finished]

Tofalia Meeting
June 30, 2008
Patra, Greece
Automatic Timing
Results:
1-Tina Brown (76) GBR 9:50.42; 2-Oleysa Tyurina (80) RUS 9:51.43; 3-Helen Clitheroe (74) GBR 9:52.11; 4-Miranda Boonstra (72) NED 9:56.01; 5-Maria Malai (89) GRE 11:01.78; 6-Kleopatra Fraggopoulou (88) 11:27.51; 7-Eugenia Korkokiou (88) CYP 11:29.84; 8-Filippa Poulidou (89) GRE 11:30.57; 9-Maria Ritsou (90) GRE 11:50.73.

Greek National Championships
June 14, 2008
Athens, Greece
Automatic Timing
Results:
1-Irini Kokkinariou 9:36.71 National Record; 2-Maria Pardalou 9:55.86; 3-Konstadina Kefala 10:00.97; 4-Maria Malai (89) 11:13.83; 5-Thessalia Kleopatra Fraggopoulou (88) 11:20.77; 6-Ourania Rebouli (89) 11:28.59; 7-Maria Evaggelou 11:28.94; 8-Maria Aggeliki Rigopoulou 11:31.11; 9-Maria Ritsou (90) 11:31.90; 10-Anastasia Koudouni 11:41.33; 11-Fillipa Pouli- dou 11:41.73; 12-Anastasia Koutsimani 11:48.59. [17 finish]

Greek Club Champs
May 9, 2008
Athens, Greece
Automatic Timing
Results:
1-Irene Kokinariou 10.28.39; 2-Thessalia Fragopoulou 11.35.26; 3-Maria Malai 11.42.42.

Greek Interclub Champs
May 9, 2008
Athens, Greece
Automatic Timing
Results:
First Day Leaders (05/09): 1-Irini Kokkinariou 10:28.39; 2-Thes- salia Kleopatra Fraggopoulou (88) 11:35.26; 3-Maria Malai (89) 11:42.42; 4-Maria Ritsou (90) 11:46.02.

Second Day Leaders (05/10): 1-Konstadina Kefala 9:55.96; 2-Ourania Rebouli (89) 11:47.39; 3-Maria Aggeliki Rigo- poulou (88) 11:54.69.

Southeast European Games
October 18, 2007
Thessaloniki, Greece
Automatic Timing
Results:
2000m Steeple:
Youth Meet, under age 18 (Birth year in parentheses)
1-Tugba Malacki (91) TUR 7:05.11; 2-Georgia Papadoupoulou (91) GRE 7:25.21; 3-Simona Borcea (90) ROM 7:28.47; 4-Mirjana Pajic (92) SRB 7:43.14; 5-Aleksandra Mitreska (92) MKD 8:36.52.

EAA Premium Meet
July 20, 2007
Thessaloniki, Greece
Automatic Timing
Results:
1-Korine Hinds, JAM 9:34.84; 2-Cristina Casandra, ROM 9:35.17; 3-Carrie Messner-Vickers, USA 9:43.06; 4-Mardrea Hyman, JAM 9:46.81; 5-Lisa Galaviz, USA 9:55.84; 6-Kelly Strong 10:09.60; 7-Irini Kokinariou, GRE 10:18.37; 8-Konstantina Kefala, GRE 10:27.09; 9-Viktoria Tziama, CYP 12:17.35. [Messner achieves season best though leg-weary from rabbit role July 28.]

Vardinoyannis International Meet
July 18, 2007
Rethymno, Crete, Greece
Automatic Timing
Results:
1-Cristina Casandra, ROM 9:28.53 NR; 2-Ancuta Bobocel, ROM 9:37.88 PB; 3-Lisa Galaviz, USA 9:38.94 PB; 4-Diana Martin, ESP 9:47.99; 5-Kelly Strong, USA 9:49.52; 6-Agnes Tschurtschenhaler, ITA 9:55.26 PB; 7-Kate McIlroy, NZL 9:58.08; 8-Maria Pardalou, GRE 10:15.52; 9-Tatyana Viliisova, RUS 10:20.26; 10-Constantina Kefala, GRE 10:29.35; 11-Tamara Sanfabio, ESP 10:29.92; 12- Marzena Michalska, ITA 10:40.72. [NR=National Record, PB=Personal Best]

Greek Junior Championships
July 7, 2007
Athens, Greece
Automatic Timing
Results:
1-Viola Sokoli (89) 11:01.52; 2-Maria Malai (89) 11:21.59; 3-Maria-Aggeliki Rigopoulou (88) 11:37.89; 4-Thessal a-Kleop tra Fraggopoulou (88) 11:41.17; 5-Ismini Tamihtsi (88) 13:12.71; 6-Yeoryia Kreatsoula (88) 13:19.70 [6 participants].

Grand Prix Meet
July 2, 2007
Athens, Greece
Automatic Timing
Results:
1-Gulnara Samitova-Galkina (78) RUS 9:11.68; 2-Eunice Jepkorir (82) KEN 9:14.52 NR; 3-Wioletta Janowska (77) POL 9:28.97; 4-Julie Coulaud (82) FRA 9:31.43 NR; 5-Cristina Casandra (77) ROM 9:35.70; 6-Rosa Morato (79) ESP 9:35.79; 7-Irini Kokkinariou (81) GRE 9:43.73; 8-Stefanie De Croock (79) BEL 10:05.06; 9-Salome Chepchumba (82) KEN 10:05.10; 10-Maria Pardalou (84) GRE 10:12.03. DNF: Tatyana Vilisova, RUS; Dobrinka Shalamanova, BUL

The world record holder is back and winning consistently, though Jepkorir remains close. The world champ race in August at Osaka may go the best tactician as recent JPN champs there show a curved run-up to the water that tends to cause single file (rather than pack) running.

Greek Under Age 23 Champs
June 30, 2007
Thessaloniki, Greece
Automatic Timing
Results:
1-Viola Sokoli (89) 11:05.38; 2-Elpida Christodoulidou (86) CYP 11:17.04 NR; 3-Maria Malai (89) 11:34.56; 4-Magdalini Kotsasavva (87) 11:35.04; 5-Thessalia-Kleopatra Fraggopoulou (88) 11:50.03; 6-Mar a Aggelik Rigopoluou(88) 12:01.33; 7-Irini Kefal dou (85) 12:26.35; 8-Irini Tamihts (88) 13:25.89.

Greek Youth (U/18) Championships
June 23, 2007
Ath na, Greece
Automatic Timing
Results:
2000m Steeple: 1-Yeory a Papadopoulou (91) 7:13.02; 2-Elefther a Kouvata (91) 7:31.14; 3-Maria R tsou (90) 7:38.95; 4-Stilian Koumoudi (91) 7:39.05; 5-Kalipso Pesi (91) 7:47.61; 6-Marina Maniadaki (91) 7:56.99; 7-Hion a Batsioudi (91) 7:58.46; 8-Stefan a Vassalou (90) 7:59.56; 9- Ouisal-Agapi Rikabi (90) 8:00.94.

Greek Championships
June 16, 2007
Athens, Greece
Automatic Timing
Results:
1-Irene Kokinariou 9:42.97 NR; 2-Maria Pardalou 10:11.18; 3-Konstantina Kefala 10:30.11; 4-Maria Evaggelou 11:00.40; 5-Ksenia Kazimirova 11:10.03; 6-Viola Sokoli 11:21.63; 7-Magdalene Kotsasavva 11:7.58; 8-Maria Angeliki Regopoulou 11.59.63.

Greek Club Championships
May 12, 2007
Agios Kosmas, Greece
Automatic Timing
Results:
1-Irene Kokinariou 10:09.31; 2-Maria Pardalou 10:16.33; 3-Ekaterina Kefala 10:26.26.

Greek Interclub Championships
May 11, 2007
Athens, Piraeus, Thessalonica, Attica, Hios & Samos Islands, Greece
Automatic Timing
Results:
Athens division, 11 May 2007: 1-Irini Kokkinarious 10:09.31; 2-Maria Pardalou 10:16.33; 3- Thessalia-Kleopatra Fraggopolou (1988) 11:59.12; 4-Fillipa Poulidou 12:13.85.

Piraeus division, 11 May 2007: 1- Konstadina Kefala 10:26.26; 2-Viola Sokoli (1989) 11:32.60.

Thessalonica division, 11 May 2007: 1-Magdalini Kotsasavva (1987) 11:46.09; 2-Anastasia Koudouni 12:03.99.

Attica, Hios & Samos Islands division, 12 May 2007: 1-Maria-Aggeliki Rigopoulou (1988) 12:27.41; 2-Flora Hnistofaka 12:51.05; 3-Ismini Tamihtsi (1988) 13:00.65.

World Cup
September 17, 2006
Athens, Greece
Automatic Timing
Results:
1-Alesia Turava, BLR-Europe 9:29.10; 2-Jeruto Kiptum, KEN-Africa 9:31.44; 3-Janowska Wioletta, POL 9:35.08; 4-Victoria Mitchell, AUS-Oceania 9:36.34; 5-Tatyana Petrova, Russia 9:36.50; 6-Korene Hinds, JAM-The Americas 9:47.86; 7-Lisa Galaviz, USA 9:49.32; 8-Minori Hayakari, JPN-Asia 9:49.49; 9-Irene Kokinariou, GRE 10:35.78.

Once again a fast finisher foiled a tactical group. A five-runner pack started the last lap but Turava then swiftly broke contact with her pursuers although Kiptum stayed close than most. Mitchell passed Petrova in the short run from last barrier to finish. Seven runners were under the "A" standard for entry into 2007 World Championship meet at Osaka.

Balkan Junior Champs
September 9, 2006
Tripoli, Greece
Automatic Timing
Results:
Balkan Junior Champs, 9 Sep 2006 - Tripoli 1-Ancuta Bobocel, ROM 10:29.11; 2-Gulcan Mingur, TUR 11:21.92; 3-Dionisia Kowbouli, GRE 11:34.15; 4-Ivana Cebic, SER 11:53.67; 5-Vanya Netova, BUL 12:39.38. [Mingur birth year is 1989; all others are 1987.]

Greek Junior Championships
July 29, 2006
Athens, Greece
Automatic Timing
Results:
1-Dionisia Koubouli (87) 10:54.77; 2-Magdalini Kotsasavva (87) 11:41.67; 3-Thessal a-Kleopatra Fraggopoulou (88) 11:49.15; 4-Theoni Louvi (87) 12:51.04; 5-Ismini Tamihtsi Ismini (88) 13:02.21; 6-Moraiti Isida (87) 13:02.24.

Olympic (EAA Premium) Meeting
July 24, 2006
Thessaloniki, Greece
Automatic Timing
Results:
1-Jeruto Kiptum, KEN 9.31.39; 2-Dorcus Izinkuru, UGA 9.36.78; 3-Gladys Kipkemoi, KEN 9.49.58; 4-Carrie Messner, USA 9.55.90; 5-Korene Hinds, JAM 9.59.68; 6-Lisa Galaviz, USA 10.06.71; 7-Agnes Tschrtschenthaler, ITA 10.08.67; 8- Maria Pardalou, GRE 10.10.37; 9-Ann Gaffigan, USA 10.11.51; 10-Delilah DiCrescenzo, USA 10.16.64; 11-Konstantina Kefala. GRE 10.23.70; 12-Xenia Kazimirova, GRE 10.39.50; 13-Dionisia Koumpouli, GRE 10.46.66; 14-Maria Evaggelou, GRE 10.57.06.

Super Grand Prix
July 3, 2006
Athens, Greece
Automatic Timing
Results:
1-Wioletta Janowska (77) POL 9:17.15 PB; 2-Lyubov Ivanova (81) RUS 9:21.94 PB; 3-Tatyana Petrova (83) RUS 9:22.96 PB; 4-Victoria Mitchell (82) AUS 9:30.84 PB; 5-Livia Toth (80) HUN 9:31.50 SB; 6-Salome Chepchumba (82) KEN 9:37.93 SB; 7-Gladys Kipkemboi (86) KEN 9:38.68 PB; 8-Johanna Lehtinen (79) FIN 9:40.28 PB; 9-Carrie Messner (77) USA 9:50.52; 10-Hattie Dean (82) GBR 9:51.12; 11-Miranda Boonstra (72) NED 9:51.13; 12-Roisin McGettigan (80) IRL 9:55.22 SB; 13-Justyna Bak (74) POL 9:58.11; 14-Irini Kokkinariou (81) GRE 9:58.25; 15-Natalya Izmodenova (81) RUS 10:04.02; 16-Ines Monteiro (80) POR 10:06.16. DNF: Yelena Sidorchenkova (80) RUS; Svetlana Ivanova (83) RUS.

Janowska produced this year's world-leading time to defeat a great international field of 18 steeplers -- half of them achieving Personal Best or Season Best marks in this finals-only competition.

Greek Under Age 23 Champs
June 24, 2006
Argos, Greece
Automatic Timing
Results:
1-Maria Pardalou (84) 10:22.16; 2-Xenia Kazim rova (84) 10:32.54; 3-Dionisia Koubouli (87) 10:55.94; 4-Maria Zoidi (87) 11:50.11; 5-Magdalini Kotsasavva (87) 11:53.74; 6-Thessal a-Kleopatra Fraggopoulou (88) 12:13.44; 7-Irini Kefalidou (85) 12:54.44; 8-Irini Tamihtsi (88) 13:08.19; 9-Theoni Louvi (87) 13:39.90; 10-Anisoara-Mariana Tsiobanou (87) 13:54.52.

European Cup: First League Group B
June 17, 2006
Thessaloniki, Greece
Automatic Timing
Results:
1-Ines Monteiro, POR 9:53.99; 2-Miranda Boonstra, NED 9:54.94; 3-T rkan Erismis, TUR 10:03.46; 4-Ir ni Kokkinariou, GRE 10:03.57; 5-Eszter Erdelyi, HUN 10:18.51; 6-Daneja Grandovec, SLO 10:37.83; 7-Rumiana Panovska, BUL 11:09.03; 8-Liubov Novosad, LTU 11:45.59.

Greek Women's National Championships
June 10, 2006
Trikala, Greece
Automatic Timing
Results:
1-Irini Kokkinariou 10:01.66; 2-Maria Pardalou (84) 10:14.92; 3-Konstad na Kefala 10:29.74; 4-Maria Evaggelou 10:45.67; 5-Xenia Kazim rova (84) 10:45.82; 6-Dionisia Koubouli (87) 11:15.00; 7-Kleopatra Thessalia Fraggopoulou (88) 12:40.86; 8-Flora Hristofaki 12:53.13.

Northern Greece Championships
May 28, 2006
Thessaloniki, Greece
Automatic Timing
Results:
1-Maria Pardalou (85) 10:21.28. DNF: Elpida Christodoulidou (87) CYP.

Greek Interclub Champs
April 30, 2006
Athens, Greece
Automatic Timing
Results:
1-Irini Kokkinar ou 10:07.21 National Record; 2-Maria Pardalou 10:45.80; 3-Filippa Poul dou 12:22.85.

Balkan Junior Champs
September 24, 2005
Katerini, Greece
Automatic Timing
Results:
1-O. Juravel, MKD 6.47.32; 2-F. Suna, TUR 6.47.42; 3-G. Delic, BRS? 6.53.68. [Sub-7 minutes marks are year 2005 world list candidates. First names and birthdates are needed; also more placers.]

Balkan Junior Champs
September 24, 2005
Katerini, Greece
Automatic Timing
Results:
2000m Steeple (reported birth years in parentheses)

1-Oxana Juravel (?) MDA 6:47.32; 2-Fadime Suna (86) TUR 6:47.42; 3-Jasmina Delic (88) BIH 6:53.68; 4-Roxana Licara (88) ROM 7:07.92; 5-Ivana Cebic (87) SCG 7:23.78; 6-Vania Netova (87) BUL 7:32.86; 7-Maria Zo di (87) GRE 7:38.79. [more places and birth years here than in Steeple Report 340]

Grand Prix Meet
July 17, 2005
Thessaloniki, Greece
Automatic Timing
Results:
3000m Steeple: 1-Elena Sidorchenkova, RUS 9:42.70; 2-Lisa Galaviz, USA 9:47.82; 3-Ann Gaffigan, USA 9:49.50; 4-Tatiana Vilisova, RUS 9:53.48; 5-Carrie Messner, USA 10:01.39; 6-Michelle Barreto, BRA 10:03.40; 7-Hanne Lyngstad, NOR 10:14.81; 8-Louise Morch, DEN 10:23.05; 9-Constantina Kefala, GRE 10:44.28.

Vardinoyianna
July 10, 2005
Rethymno, Crete, Greece
Automatic Timing
Results:
3000m Steeple: 1-Salome Chepchumba (82) KEN 9:46.49; 2-Livia Toth (80) HUN 9:49.92; 3-Lisa Galaviz (79) USA 9:51.31; 4-Miranda Boonstra (72) NED 9:51.55 SB; 5-Roisin McGettigan (80) IRL 9:53.53; 6-Clarisse Cruz (78) POR 10:03.71; 7-Ann Gaffigan (81) USA 10:05.97 SB; 8-Analia Rosa (76) POR 10:13.86; 9-Sigrid Vanden Bempt (81) BEL 10:27.50 SB; dnf: Konstantina Kefala (77) GRE, Hanne Lingstad (75) NOR.

Greek Junior Championships
July 9, 2005
Thessaloniki, Greece
Automatic Timing
Results:
3000m Steeple: 1-Anna Thalassinou (86) 10:38.32 NJR; 2-Elpida Hristodoulidou (86) CYP 12:00.90; 3-Anastasia Koutsimani (87) 12:21.12; 4-Anisoara Mariana Tsiobanou (87) 12:27.59; 5-Veronika Agapi Vavoul dou (86) 12:36.17; 6-Evaggelia Vamvaka (87) 12:38.31 [9 finishers; last = 14:43.50]

Greek Under Age 23 Champs
June 18, 2005
Larisa, Greece
Automatic Timing
Results:
3000m Steeple, June 19: 1-Xenia Kazimirova (84) 10:25.80; 2-Anna Thalassinou (86) 11:23.96; 3-Lioubov Kousmits (84) 11:52.19; 3-Elpida Hristodoul dou (86) 12:12.95; 5-Veronika-Agapi Vavoulidou (86) 12:54.35; 6-Anisoara-Mariana Tsiobanou (87) 13:11.44; 7-Flora Hristofaki (83) 13:24.41.

Tsiklitiria Grand Prix
June 14, 2005
Athens, Greece
Automatic Timing
Results:
1-Docus Inzikiru (82) UGA 9:15.04 PB; 2-Violetta Janowska (77) POL 9:25.09 PB; 3-Salome Chepchumba (82) KEN 9:31.44 SB; 4-Livia Toth (80) HUN 9:32.52 NR; 5-Natalya Izmodenova (81) RUS 9:35.51 PB; 6-Fatiha Bahi Azzouhoum (83) ALG 9:38.31 PB; 7-Ines Monteiro (80) POR 9:39.20 PB; 8-Briana Shook (81) USA 9:49.51 SB; 9-Ancuta Bobocel (87) ROM 9:57.12 SB; 10-Tatyana Vlisova (79) RUS 9:58.68 SB; 11-Bouchra Chaabi (80) MAR 10:01.79; 12-Tegla Laroupe (73) KEN 10:18.31 PB; 13-Constantina Kefala (77) GRE 10:29.53; DNF: Alina Proca (83) ROM [Inzikiru's time becomes the 2005 world leader as eight women finish faster than the 2005 World Championship "A' Standard.]

70th Women's National Champs
June 10, 2005
Athens, Greece
Automatic Timing
Results:
1-Maria Pardalou (84) 10:13.04 NR-U23; 2-Xenia Kazimirova (84) 10:14.68; 3-Konstad na Kefala 10:28.80; 4-Irini Kokkinar ou 10:37.21; 5-Anna Thalassinou (86) 10:52.90; 6-Maria Evaggelou 11:01.05; 7-Evaggel a Sfakaki 11:18.13; 8-Maria P ppa 11:24.82; 9-Lioubov Kousmits Lio bov (84) 12:05.50; 10-Veronika-Agapi Vavoul dou (86) 12:45.64. [10 finishers]

Junior Women's Greek National Champs
May 14, 2005
Limassoi, Greece
Automatic Timing
Results:
W 2000m Steeple: 1-Eugenia Korkokiou (88) 7:20.98 NJR; 2-Victoria Tzama (89) 7:54.31; 3-Georgia Mouratidou (88) 8:05.39. [sent by Thomas Konstas]

GRE Interclub Champs
May 7, 2005
Athens, Greece
Automatic Timing
Results:
(birth year in parentheses)
     Athens Division: 1-Irini Kokkinar ou 10:53.08; 2-Magdalini Kar mali 11:45.51; 3-Filippa Poul dou 12:18.06; 4-Lio bov Ko smits (84) 12:26.08.
     Piraeus Division: 1-Konstadina Kef la 10:34.77; 2-Evaggelia Sfak ki 12:06.79. Attica, Hios & Samos Islands division: Maria Peppa 11:52.49

Greece Meet
May 7, 2005
Halkida, Greece
Automatic Timing
Results:
Euboea & Aegean Islands division: 1-Maria Pardalo (84) 10:25.12 [would be National record under age 23 but will not be recognized because she was the only runner = no competition]

Greece Meet
May 6, 2005
Tripoli, Greece
Automatic Timing
Results:
655m altitude
     Peloponnesus & Southern Ionian Islands division: 1-Xenia Kazimirova (84) 10:53.26; 2-Anna Thalassinou (86) 11:36.50


Home  |  About Us  |  Contact  |  Mailing List  |  Gazelle, Inc

 

Steeple Chics Store:
Get cool stuff, promote the steeplechase






The Runner's Cookbook

Proceeds go to the Ryan Shay Memorial Fund & Jenny Crain "Make it Happen" Fund

Donate to the
Jenny Crain
Make It Happen Fund

http://www.jennycrain.net

Website Design & Creation: