Join our Mailing List     Follow SteepleChics on Twitter     Become a Fan on Facebook
Questions/Comments

Browse by Country: >
Kazakhstan Steeple Results:
Results from Women's Steeplechase Report, a free newsletter sent to readers about 30 times each year.

Automatic Timing and 3000m race distance unless stated otherwise. Reported Age, Birthdate, or Birth Year included (in parentheses) of athletes eligible for age-based championships such as Under age 23, Juniors, Youth, or Masters.

DNF=Did Not Finish MR = Meet Record; NR=National Record PB = Personal Best; SB = Season Best


U23 and Youth Indoor Champs
February 4, 2017
Ust Kamenogorsk, Kazakhstan
Automatic Timing
Results:
2000m SC: 1-Svetlana Saunina 7:09.35; 2-Yelizaveta Astafeva (1999) 7:11.73; 3-Moldir Azikhanova (2003) 7:24.17; 4-Galina Panasenko (2001) 7:25.

National Junior Championships
May 7, 2016
Almaty, Kazakhstan
Automatic Timing
Results:
1- Lada Fomina (1998) 11:20.35; 2-Svetlana Saunina (1999) 11:44.32; 3-Elizaveta Astafeyeva (1999) 12:51.15.

National Indoor Youth Champs
February 3, 2016
Ust Kamenogorsk, Kazakhstan
Automatic Timing
Results:
2000m SC: 1-Svetlana Saunina 7:18.95; 2-Elizaveta Astafeva 7:25.92; 3-Dinara Myzhikanova 7:32.77; [all 3 born in 1999]

National Indoor Youth Champs
February 3, 2016
Ust-Kamenogorsk, Kazakhstan
Automatic Timing
Results:
2000m SC: 1-Svetlana Saunina 7:18.95; 2-Elizaveta Astafeva 7:25.92; 3-Dinara Myzhikanova 7:32.77.

National Indoor Champs
January 30, 2016
Ust Kamenogorsk, Kazakhstan
Automatic Timing
Results:
2000m SC: 1-Olga Bogomolskaya 7:06.25; 2-Balnura Asylbek 7:23.79.

National Indoor Champs
January 30, 2016
Ust-Kamenogorsk, Kazakhstan
Automatic Timing
Results:
2000m SC: 1-Olga Bogomolskaya 7:06.25; 2-Balnura Asylbek 7:23.79.

National Champs (Spartakiade)
June 15, 2015
Almaty, Kazakhstan
Automatic Timing
Results:
1-Tatyana Palkina 11:12.47; 2-Milana Semenova (1996) 11:27.87; 3-Balnura Asylbek 11:56.41.

Central Asian Youth Cup
May 26, 2015
Shymkent, Kazakhstan
Automatic Timing
Results:
2000m SC: 1-Lada Fomina (1998) KAZ 7:14.82; 2-Svetlana Saunina (1999) KAZ 7:22.24; 3-Nargiza Tosheva (1999) TJK 7:42.96. [TJK = Tajikistan]

National Youth Champs
May 20, 2015
Shymkent, Kazakhstan
Automatic Timing
Results:
2000m SC: 1-Lada Fomina (1998) 7:06.79; 2-Svetlana Saunina (1999) 7:20.89.

National Youth Championships
October 28, 2014
Shymkent, Kazakhstan
Automatic Timing
Results:
2000m SC : 1-Lada Fomina (1998) 7:34.89; 2-Elina Rumyabnzeva (1998) 7:39.89.

National Under Age 23 Championships
August 22, 2014
Almaty, Kazakhstan
Automatic Timing
Results:
1-Tatyana Palkina (1995) 11:25.86; 2-Milana Semenova (1996) 11:42.17; 3-Olga Bogomolskaya 11:45.12; 4-Balnura Asylbek 12:34.65.

National Youth Championships
August 8, 2014
Almaty, Kazakhstan
Automatic Timing
Results:
2000m SC: 1- Irina Zhumko (1997) 8:10.01; 2-Elina Rumyanzeva (1998) 8:34.19;

National Spring Championships
May 7, 2014
Shyment, Kazakhstan
Automatic Timing
Results:
Women: 1-Tatyana Neroznak 11:24.00; 2-Olga Bogomolskaya 11:37.30; 3- Balnura Asylbek 12:34.60.

Junior Women: 1-Milana Semenova (1996) 11:33.49; 2-Mehrangez Nazarova (1997) TJK 11:39.84 NR & NJR; 3-Tatyana Palkina (1995) 11:47.69; 4-Yelena Gusseva (1995) 12:37.84;

National Youth Games
April 26, 2014
Shymkent, Kazakhstan
Automatic Timing
Results:
2000m SC: 1-Lada Fomina (1998) 7:20.35; 2-Svetlana Saunina (1999) 7:29.50;

Euro-Asian Games
October 18, 2013
Almaty, Kazakhstan
Automatic Timing
Results:
2000m SC for Youth; 1-Lada Fomina (1998) KAZ 7:24.54; 2-Anastasiya Shadylo (1998) KAZ 7:56.80; Nilufar Mirzoyeva (1997) Tadjikistan (1997) 8:13.05.

National Under-23 Games
May 15, 2013
Almaty, Kazakhstan
Automatic Timing
Results:
1- Zarina Mentayeva 11:50.91; 2-Tatyana Palkina (1995) 11:53.12; 3-Darya Dedochenko 12:42.26; 4-Vitaliya Borodina 12:56.77.

National Spring Champs
May 5, 2012
Almaty, Kazakhstan
Automatic Timing
Results:
1-Zarina Mentayeva 11:16.22; 2-Darya Dedochenko 12:40.33

Kazakhstan Champs
July 28, 2011
Almaty, Kazakhstan
Automatic Timing
Results:
1-Yelena Gofman [nee Kalinenko] 10:57.00 NR; 2-Zarina Mentayeva (1992) 11:43.99; 3-Vitaliya Borodina (1993) 12:01.04.

National Jr Champs
May 20, 2011
Shimkent, Kazakhstan
Automatic Timing
Results:
1-Darya Dedochenko (1992) 11:07.58; 2-Zarina Mentayeva (1992) 11:15.10.

Kazakhstan National Champs
June 25, 2009
Almaty, Kazakhstan
Automatic Timing
Results:
1-Marina Podkorytova 10:58.28 [missed her NR by less than one second without close competition] 2nd = 16:45.35].


Home  |  About Us  |  Contact  |  Mailing List  |  Gazelle, Inc

 

Steeple Chics Store:
Get cool stuff, promote the steeplechase






The Runner's Cookbook

Proceeds go to the Ryan Shay Memorial Fund & Jenny Crain "Make it Happen" Fund

Donate to the
Jenny Crain
Make It Happen Fund

http://www.jennycrain.net

Website Design & Creation: