Join our Mailing List     Follow SteepleChics on Twitter     Become a Fan on Facebook

Browse by Country: >
Korea Steeple Results:
Results from Women's Steeplechase Report, a free newsletter sent to readers about 30 times each year.

Automatic Timing and 3000m race distance unless stated otherwise. Reported Age, Birthdate, or Birth Year included (in parentheses) of athletes eligible for age-based championships such as Under age 23, Juniors, Youth, or Masters.

DNF=Did Not Finish MR = Meet Record; NR=National Record PB = Personal Best; SB = Season Best


National High Schools Meet
July 28, 2016
Asan, Korea
Automatic Timing
Results:
1-Kang Ye-Jin (1998) 11:24.72; 2-Jung He-Jung (1999) 11:40.02; 3-Jeng Hyon-Eon 12:09.05.

Flag of KBS Athletics Meeting
July 4, 2016
Kimchun, Korea
Automatic Timing
Results:
Women 3000m SC (July 5) 1-Nam Bour-Ha-Na 10:59.30; 2-Shon You-Na 11:01.54; 3-Shin Sa-Hyun 11:01.94; 4-Oh Jung-Hyun 11:02.15. [8 finish, Last = 12:06.40]

High School Girls 3000m SC (July 4) 1-Ko Hee-Ju (1998) 11:19.34; 2-Lee Su-Ji-Ne (1998) 11:26.95; 3-Kang Ye-Jin 11:38.57.

Korean National Championships
June 2, 2016
Hwaseong, Korea
Automatic Timing
Results:
Women 3000m SC (June 3): 1-Jo Ha-Rim 10:49.98; 2-Nam Bour-Ha-Na 10:51.56; 3-Lee Hee-1998 10:56.58; 4-Shin Sa-Hyun 10:59.92; 5-Lee Hyun-Ok 11:11.16; 6-Lee You-Rim (1999) 11:18.33 [8 finish, Last = 11:56.99]

Junior Women 3000m SC (June 2) 1-Lee Su-Jine (1998) 11:15.13; 2-Kang Ye-Jin 11:16.51; 3-Ko Hee-Ju (1998) 11:43.92.

National Division Champs
May 3, 2016
Mungyeong, Korea
Automatic Timing
Results:
High School Girls, May 3: 1-Lee Hee-Ju (1998) 11:00.62; 2-Lee Su-Ji-Ne (1998) 11:30.71; 3-Jung He-Jung (1999) 11:37.90.

Women, May 4: 1-Jo Ha-Rim 11:13.52; 2-Nam Bour-Ha-Na 11:16.91; 3- Shon You-Na 11:28.70; 4-Lee Hyun-Ok 11:34.50; 5-Lee Eun-Hye 11:43.72;

Korea National Games
October 20, 2015
Gangneung, Korea
Automatic Timing
Results:
Women: 1-Lee Se-Jung 10:34.07; 2-Jo Ha-Rim (1996) 10:37.72; 3-Shim Mi-Young 10:42.57; 4-Lee Hyun-Ok 10:45.74; 5-Nam Bour-Ha-Na 10:47.75; 6-Shin Sa-Hyun 10:52.59; 7-Kim Young-Ji (1996) 11:02.21; 8-Shon You-Na 11:20.15; 9-Oh Young-Hyun 11:55.00; High

School Girls: 1-Lee Hee-Ju (1998) 10:52.34; 2-Lee You-Rim (1999) 11:02.52; 3-Ko Hee Ju-(1998) 11:17.68 4-Kim Yeon-Ji (1997) 11:27.89; 5-Lee Su-Jin (1998) 11:51.26; 6-Shin Joo-Ean (1997) 12:07.42; 7-Kim Kim-Hyun-Hei (1997) 12:21.20; 8-Suh Yeon-Kang (1999) 12:33.00;

National Club Championships
September 2, 2015
Yeosu, Korea
Automatic Timing
Results:
1-Jo Ha-Rim (1996) 10:47.66; 2-Nam Bour-Ha-Na 10:48.62; 3-Son You-Na 10:57.89; Lee Hyeon-Ok 11:17.92; 4-Kim Young-Ji (1996) 11:22.26; 5-Han Suk-Gyeong 11:39.03; 6-Kwon Yeong-Ju 12:02.32.

National Schools Championships
August 22, 2015
Gangneung, Korea
Automatic Timing
Results:
1-Ko Hee-Ju (1998) 11:39.60; 2-Kim Hyun-Hee (1997) 11:49.09; 3-Shin Joo-Ean (1997) 11:59.75.

Autumn High School Champs
August 16, 2015
Boeun, Korea
Automatic Timing
Results:
1-Lee You-Rim (1999) 15.03; 2-Shin Joo-Eun (1997) 11:54.12; 3-Kim Yeon-Ji (1997) 12:08.88; 4-Shin Joo-Eun (1997) 12:15.37; 5-Kang Suh-Yeon (1999) 12:17.07.

Summer Universiade
July 10, 2015
Gwanju, Korea
Automatic Timing
Results:
1-Ekaterina Sokolenko (13 Sep 1992) RUS 9:25.77 MR; 2-Natalia Vlasova (19 Jul 1988) RUS 9:35.99; 3-Ozlem Kaya (20 Apr 1993) TUR 9:37.99; 4-Marisa Howard (10 Aug 1992) USA 9:50.64; 5-Rosa Flanagan (28 Feb 1996) NZL 9:55.05 6-Maria Rose Barnard (06 Apr 1993) CAN 9:57.70; 7-Regan Leanna Yee (04 Jul 1995) CAN 10:06.23; 8-Eva Krchova (10 Sep 1989) CZE 10:19.04; 9-Valeria Roffino (09 Apr 1990) 10:13.44; 10-Victoria Gyuerkes (15 Oct 1992) HUN 10:17.46; 11-Sofie Gallein (07 Aug 1992) BEL 10:26.01; 12-Thembi Baloyi (07 Jan 1989) RSA 10:32.43; 13-Meriem Aiach (13 Nov 1991) MAR 11:04.09; 14-Faith Keitany (02 Apr 1994) KEN 11:10.09 15-Suarez Williams (29 May 1994) VEN 11:14.60; 16-Lina Sulgina (08 Oct 1988) LAT 11:46.54 [DNF: Elif Karabulut, TUR]

Universiade = global meet for university students

Korean National Championships
June 27, 2015
Mungyeong, Korea
Automatic Timing
Results:
Women (Jun 28) 1-Shon You-Na 10:55.86; 2-Lee Hyun-Ok 11:04.26; 3-Nam Bou-Ha-Na 11:10.81; 4-Ko Hee-Ju (1998) 11:30.40; 5-Han Suk-Kyong 11:47.16;

Junior Women (Jun 27) 1-Kim Young-Ji (1996) 11:43.01; 2-Kim Yun-Hee (1997) 12:10.07; 3-Kim Yeon-Ji (1997) 12:17.24; 4-Jo Sung-Ju (1997) 12:45.99.

National Athletics Clubs Meeting
June 17, 2015
Goseong, Korea
Automatic Timing
Results:
1-Jo Ha-Rim (1996) 10:42.98; 2-Shon You-Na 10:44.13; 3-Lee Hyun-Ok 11:02.36; 4-Shin Sa-Hun 11:22.10; 5-Kim Young-Ji (1996) 11:25.87 6-Kwon Yeong-Ju 11:34.18.

KBS Club Championships
June 9, 2015
Chuncheon, Korea
Automatic Timing
Results:
Women, June 9: 1-Lee Se-Jung 10:41.64; 2-Son You-Na 11:02.27; 3-Kwon Yeong-Ju 11:19.90; 4-Lee So-Hee 11:23.48; 5-Kim Young-Ji (1996) 11:41.94; 6-Han Suk-Kyung 12:02.52.

High School Girls, June 8: 1-Lee You-Rim (1999) 11:18.02; 2-Shin Ju-Ean (1997) 11:57.49; 3-Ko Hee-Ju (1998) 12:00.26.

National Championships
May 6, 2015
Kimchun, Korea
Automatic Timing
Results:
1-Cho Ha-Rim (1996) 10:40.58; 2-Lee Se-Jung 10:40.80 3-Shon You-Na 10:57.53; 4-Lee Hyun-Ok 11:29.50; 5-Lee So-Hee 11:31.78; Kim Young-Ji (1996) 11:49.85. High School Girls: Lee Hee-Joo (1998) 11:03.92; Lee You-Rim (1999) 11:18.04;

Mangyongdae Prize Games
April 24, 2015
Pyongyang, Korea
Hand Timing
Results:
1-Pak Kum Hyang 10:45.8; 2-Choe Il Sim 11:09.8; 3-Paek Hyon Gyong 11:12.1; 4-Kim Son Hui 11:26.9; 5-Ri Chun Sim 11:27.7; 6-Kang Sun Gyong 11:45.2; 7-Ri Su Gyong 11:59.1. [hand timing]

National Games
November 2, 2014
Jeju, Korea
Automatic Timing
Results:
1-Shim Mi-Young 10:28.11; 2-Lee Se-Jung 10:28.53; 3-Son You-Na 10:38.19.

National Sports Festival
November 1, 2014
Jeju, Korea
Automatic Timing
Results:
Women, Nov 2: 1- Shim Mi-Young 10:28.11; 2-Lee Se-Jung 10:28.53; 3-Shon You-Na (1995) 10:38.19; 4-Oh Jung-Hyun 11:05.75; 5-Shin Sa-Hin 11:10.14; 6-Lee Hyun-Ok 11:20.89; 7-Kwon Yeong-Ju 11:36.80;

High School Girls, Nov 1: 1-Jo Ha-Rim (1996) 10:54.85 2-Jo Ha-Rim (1996) 10:54.85; 3- Ko Hee-Ju (1998) 10:54.87; 4-Kim Yeon-Ji (1997) 11:18.82; 5-Shim Hye-Jung (1996) 11:43.91; 6-Kim Hyun-Hee (1997) 11:56.23; 7-Ha Jae-Eun 2:02.04 8-Kim Ji-Min (1997) 12:09.86.

Asian Games
September 27, 2014
Incheon, Korea
Automatic Timing
Results:
1-Ruth Jebet (17 Nov 1996) Bahrain 9:31.36 MR; 2-Zhenzhu Li (13 Dec 1985) China 9:35.23; 3-Lalita Shivaji Babar (02 Jun 1989) India 9:35.37 PB; 4-Sudha Singh (25 Jun 1986) India 9:35.64 PB; 5-Rini Budiarti (22 Jan 1983) Indonesia 9:49.46 PB; 6-Misaki Sango (21 Apr 1989) Japan 9:52.26; 7-Mayuko Nakamura (20 Nov 1990) Japan 10:08.67; 8-Irina Moroz (09 Oct 1987) Uzbekistan 10:32.89; 9-Sejung Lee (07 May 1989) Korea 10:35.78; 10-Rosemary Mumo Katua (10 Aug 1996) Bahrain 10:45.69.

National Age Group Champs
July 30, 2014
Jeju, Korea
Automatic Timing
Results:
High School Girls: 1-Ko Hee-Ju (1998) 11:15.86; 2-Shim Hye-Jung (1996) 11:55.33; 3-Kim Young-Ji (1997) 12:08.24;

Korea National High School Championships
July 22, 2014
Taebaek, Korea
Automatic Timing
Results:
1-Jo Ha-Rim (1996) 11:21.88; 2-Kim Ji-Min (1997) 11:40.71; 3-Shim Hye-Jung (1996) 11:44.79.

National Club Championships
July 16, 2014
Yeosu, Korea
Automatic Timing
Results:
1-Lee Hyun-Ok 10:40.82; 2-Shon You-Na (1995) 10:52.72; 3-Nam Bour-Ha-Na 10:52.74; 4-Choi Kyung-Hee 11:06.54; 5-Oh Jung-Hyun 11:09.22; 6-Lee So-Mi 11;29.62.

National Champs & Junior Champs
June 26, 2014
Kimchun, Korea
Automatic Timing
Results:
Open: 1-Lee Se-Jung 10:26.91; 2-Lee Hyun-Ok 10:33.80; 3-Nam Bour-Ha-Na 10:41.82; 4-Shon You-Na (1995) 10:42.05; 5-Shim Mi-Young 11:03.72; 6-Choi Kyung-Hee 11:12.42 7-Lee Eun-Hye 11:13.72; 8-Oh Jung-Hyun 11:14.23; 9-Lee Ye-Il (1995) 11:19.57; 10-Lee So-Hee 11:29.75; 11-Hwang W on-Kyung 11:34.64.

Junior: 1-Kim Yong-Ji (1996 ) 11:22.67; 2-Shin Hye-Jung/ (1996) 11:37.88; 3-Ha Jae-Eun 11:44.33; 4-Jung Min-Kyo 12:17.85

National Competition
June 20, 2014
Goseong, Korea
Automatic Timing
Results:
1-Shim Mi-Young 10:43.91; 2-Nam Bour-Ha-Na 10:44.13; 3-Lee Hyun-Ok 10:49.34; 4-Shon You-N (1995) 11:08.72;

KBS National Meeting
June 8, 2014
Yeosu, Korea
Automatic Timing
Results:
Women (June 9): 1-Lee Se-Jung 10:33.36; 2-Lee Eun-Hye 10:44.69; 3-Nam Bour-Ha-Na 10:49.23; 4-Shim Mi-Young 10:51.42; 5-Oh Young-Hyun 11:12.24; 6-Lee So-Hee 11:42.84.

High School Girls (June 8) 1-Kim Young-Ji (1996) 11:17.69; 2-Cho Ha-Rim (1996) 11:22.57; 3-Kim Ji-Min (1997) 11:32.65; 4-Ha Jae-Eun 11:43.65; 5-Lee Jae-Young 11:51.16; 6-Jang Suh-Hee 11:56.07.

National Championships
May 6, 2014
Kimchun, Korea
Automatic Timing
Results:
Women: 1-Lee Se-Jung 10:28.57; 2-Shon You-Na (1995) 10:54.50; 3-Lee Eun-Hye 11:04.95; 4-Lee So-Hee 11:07.73; 5-Kwon Yeong-Ju 11:09.04; 6-Nam Bour-Ha-Na 11:27.77; 7-Lee Hyun-Ok 11:37.86;

High School Girls: 1-Ko Hee-Ju 11:27.21; 2-Shim Hye-Jung (1996) 11:47.01;

National Senior Competition
April 25, 2014
Yichun, Korea
Automatic Timing
Results:
1-Shon You-Na (1995) 11:01.69; 2-Lee Eun-Hye 11:02.34; 3-Nam Bour-Ha-Na 11:06.44; 4-Lee Hyun-Ok 11:11.77; 5-Kwon Yeon-Ju 11:48.61; 6-Kim Mi-Sun 11:58.05

National High School Meet
April 19, 2014
Yichun, Korea
Automatic Timing
Results:
1- Cho Ha-Lim (1996) 11:02.21; 2-Kim Ji-Min (1997) 11:20.84; 3-Kim Young-Min 11:28.24.

National Sports Festival
October 22, 2013
Incheon, Korea
Automatic Timing
Results:
Women, Oct 23: 1- Lee Se-Jung 10:31.12; 2-Shim Mi-Young 10:37.99; 3-Shin Sa-Hun 10:41.23; 4-Oh Jung-Hyun 10:59.51; 5-Lee Eun-Hye 11:08.35; 6-Lee Hyun-Ok 11:11.09; 7-Nam Bour-Ha-Na (1994) 11:16.17; 8-Kwon Yeong-Ju 11:19.95.

High School Girls, Oct 22: 1-Shon You-Na (1995) 10:47.32; 2-Kang Da-Eun (1995) 10:51.75; 4-Kim Ji-Min (1997 10:59.61: Lee Ye-Il/95 11:07.60; Han Suk-Kyong/95 11:44.63;

Autumn School Competition
August 13, 2013
Boeun, Korea
Automatic Timing
Results:
1- Kim Ji-Min (1997) 10:44.27; 2-Cho Ha-Rim 11:43.33; 3-Lee Young-Joo 12:03.52.

Clubs Championships
August 9, 2013
Taebaek, Korea
Automatic Timing
Results:
1-Lee Hyun-Ok 11:08.65; 2-Oh Jung-Hyun 11:17.18; 3-Lee Jung-Ha 11:29.59; 4-Kwon Yeong-Ju 11:29.89.

National Age Group Meet
July 28, 2013
Inchon, Korea
Automatic Timing
Results:
Junior Women (born 1995 or later) 1-Han Sook-Kyong 11:25.18; 2-Jo Ha-Rim 11:27.99; 3-Kim Hyun-Hee 11:30.48; 4-Shim Hea-Jung 11:49.00; 5-Lee Jae-Young 11:59.98; 6-Lee Young-Joo 12:04.47;

National Club Champs
April 18, 2013
Andong, Korea
Automatic Timing
Results:
1-Shim Mi-Young 10:57.06; 2-Lee Eun-Hye 11:09.56; 3-Lee Hyun-Ok 11:41.09

National Division Champs
May 11, 2012
Kimchun, Korea
Automatic Timing
Results:
1-Shim Mi-Young 10:45.23; 2-Lee Hyun-Ok 10:49.50; 3-Lee Eun-Hye.10:59.17.(Also running high school girl Son Yu-Na 10:42.58)

National High School Champs
August 16, 2011
Boejin, Korea
Automatic Timing
Results:
1-Hong Eun-Mi (1993) 10:56.20; 2-Park Chae-Yoon (1994) 11:35.67; 3-Kang Hyun-Ji (1995) 12:06.52.

National High School Meet
July 15, 2011
Jeongseon, Korea
Automatic Timing
Results:
1-Kwon Yeong-Ju (1993) 10:59.91; 2-Hong Eun-Mi (1993) 11:04.46; 3-Son You-Na 11:12.39; 4-Han Sook-Kyung (1995) 11:22.91; 5-Lee Hae-Yun 11:24.87; 6-Park Chae-Yoon 11:44.33.

National Clubs Meet
June 23, 2011
Goesong, Korea
Automatic Timing
Results:
1-Choi Kyung-Hee 10:31.09; 2-Shin Sa-Hin/92 10:38.69; 3-Lee Eun-Hye/92 10:38.89; 4-Kim Mi-Sun/92 10:58.70; 5-Oh Jung-Hyun 11:04.43; 6-Lee Se-Jung 11:05.55; 7-Shim Mi-Young 11:15.95; 8-Sang Min-Ji 11:18.3.;

Korea National Junior Champs
June 17, 2011
Sangju, Korea
Automatic Timing
Results:
1-Eun-Hye Lee (1992) 10:45.13; 2-Yeong-Ju Kwon (1993) 10:57.67; 4-Mi-Sun Kim (1992) 11:04.90; 4-Won-Kyong Hwang (1992) 11:38.45.

Korea National Champs
June 11, 2011
Daegu, Korea
Automatic Timing
Results:
1-Lee Eun-Hye (1992) 10:44.79; 2-Shin Sa-Hin (1992) 10:50.79; 3-Choi Kyung-Hee 10:59.38; 4-Ahn Seul-Ki (1992) 11:17.14; 5-Lee Yeon-Jin 11:28.17; 6-Kim Eun-Mi 11:22.22; 7-Kang Da-Eun 11:36.06; 8-Son You-Na 11:44.99

High School Champs
May 1, 2011
Youngkwang, Korea
Automatic Timing
Results:
1-Hong Eun-Mi (1993) 11:14.30; 2-Park Eun (1994) 11:37.84; 3-Nam Cho Ron (1994) 11:57.11.

National Division Champs
April 23, 2011
Kimchun, Korea
Automatic Timing
Results:
1-Shin Sa-Hin (1992) 11:06.25; 2-Lee Hyun-Ok 11:09.71; 3-Lee Eun-Hye/92 11:18.14; 3-Lee Kyong-Ran 11:30.73.

High School Girls: 1-Hong Eun-Mi (1993) 11:07.38; 2-Nam Cho-Rom (1994) 11:46.17.

National Clubs Competition
April 12, 2011
Andong, Korea
Automatic Timing
Results:
1-Lee Su-Jung 10:51.42; 2-Kim Mi-Sun (1992) 10:55.63; 3-Lee Eun-Hye (1992) 11:02.07; 4-Lee Hyun-Ok 11:43.89.

Korean National Games
October 10, 2010
Jinju, Korea
Automatic Timing
Results:
Women, Oct 10: 1-Lee Se-Jung 10:24.83; 2-Choi Kyung-Hee 10:45.06; 3-Shim Mi-Young (1991) 10:55.63; 4-Yun Ji-Young 11:02.75; 5-Kim Su-Jin 11:09.55; 6-Kim Mi-Young 11:17.92;

College Women, Oct 11: 1-Lee Kyong-Ran 11:03.66; 2-Song Min-Ji 11:09.86; 3-Kim Ha-Neul (1991) 11:18.70; 4-Lim Do-Hyun 11:24.61.

High School Girls, Oct 10: 1-Shin Sa-Hin (1992) 10:17.63/NR & NJR; 2-Ahn Seul-Ki (1992) 10:29.12; 3-Hong Eun-Mi (1993) 10:41.09; 4-Kim Mi-Sun (1992) 10:52.53; 5-Hwang Won-Kyung (1992) 11:07.34; 6-Lee Eun-Hye (1992) 11:20.47; 7-Ma Eun-Kyung 11:31.81.

National University Meet
September 8, 2010
Youngkwang, Korea
Automatic Timing
Results:
1-Lee Kyong-Ran 11:11.50; 2-Kim Ha-Neu (1991) 11:31.18; 3-Song Min-Ji 11:37.78; 4-Lee Eun-Young (1991) 12:09.49.

Korean Regional Meet
September 5, 2010
Jinju, Korea
Automatic Timing
Results:
High School Girls 3000m SC: 1-Ahn Seul-Ki (1992) 10:36.66; 2-Lee Eun-Hye (1992) 10:49.54; 3-Shin Sa-Hin (1992) 10:58.31; 4-Hong Eun-Mi 11:30.95; 5-Park Chae-Yoon 11:51.23; 6-Nam Cho-Rom (1994) 11:56.12.

Middle & High School Meet
August 22, 2010
Youngju, Korea
Automatic Timing
Results:
1-Shin Sa-Hyeun (1992) 11:03.23; 2-Hong Eun-Mi 11:12.18; 3-Park Chae-Yun 11:48.07; 4-Lee Kyu-Hee 12:22.23.

National Club Champs
August 18, 2010
Taebaek, Korea
Automatic Timing
Results:
1-Kim Mi-Young 11:14.43; 2-Lee Hyun-Ok 11:20.01; 3-Oh Jung-Hyun (1991) 11:27.14; 4-Yun Ji-Young 11:36.52; 5-Kim Jin-Hee (1991) 11:40.05; 6-Kang Young-Soon 12:02.35.

Korean HS Champs
July 25, 2010
Taebaek, Korea
Automatic Timing
Results:
1-Hwang Won-Kyong (92) 10:43.92; 2-Shin Sa-Hin (92) 11:01.00; 3-Kim Mi-Sun 11:09.31; 4-Park Ae-Jin (92) 11:52.39; 5-Ha Na-Jung 12:01.82.

Korean Junior Champs
July 16, 2010
Gangwon, Korea
Automatic Timing
Results:
1-Shin Sa-Hin (1992) 11:46.69; 2-Kim Eun-Kyong 12:53.30

National Clubs Meeting
June 30, 2010
Kosung, Korea
Automatic Timing
Results:
1-Shim Mi-Young (91) 10:52.28; 2-Lee Se-Jung 10:57.49; 3-Lee Hyun-Ok 11:09.26; 4-Kang Young-Soon 11:25.23; 5-Oh Jung-Hyun (91) 11:25.89; 6-Kim Sun-Ah (91) 11:26.41.

Korean KBS Cup Champs
June 25, 2010
Sangju, Korea
Automatic Timing
Results:
High School: Girls: 1-Lee Eun-Hae (92) 11:03.57; 2-Kim Mi-Sun 11:26.44; 3-Hong Eun-Mi 11:26.52; 4-Park Yae-Jin (92) 11:38.77; 5-Nam Cho-Rom (94) 11:48.62; 6-Park Choe-Yoon 12:00.79.

Korean National Champs
June 8, 2010
Daegu, Korea
Automatic Timing
Results:
1-Shim Mi-Young (1991) 10:53.89; 2-Kim Su-Jin 11:07.35; 3-Lee Yeon-Jin 11:14.18; 4-Kang Byun-Hee 11:59.39.

National Division Champs
May 13, 2010
Changwon, Korea
Automatic Timing
Results:
Open Women: 1-Kim Su-Jin 10:54.84; 2-Shim Mi-Young 11:02.28; 3-Lee Hyun-Ok 11:08.44; 4-Min Da-Mi 11:31.13; 5-Kim Jin-Hee/91 11:33.74; 6-Kang Young-Sun 11:45.75; 7-Lee Jung-Ha 11:53.37; 8-Heo Su-Ji 12:05.25.

College Women: 1-Lee Kyong-Ran 11:15.50; 2-Song Min-Ji 11:21.71; 3-Kim Ha-Neul/91 11:35.81; 4-Jeong Hye-Jin 12:05.80.

High School Girls (born 1992 +) : 1-Ahn Seul-Ki 10:40.74; 2- Hwang Won-Kyung 10:49.78; 3-Lee Eun-Hae 11:07.46; 4-Kim Mi-Sun 11:37.11; 5-Ma Eun-Kyong 11:52.05; 6-Kim Mi-Hee 12:20.00.

National Clubs Champs
April 21, 2010
Youngkwang, Korea
Automatic Timing
Results:
1-Kim Su-Jin 11:02.30; 2-Lee Se-Jeong 11:05.06; 3-Oh Jung Hyun (91) 11:12.14; 4-Min Da-Mi 11:30.95; 5-Kim Jin-Hee (91) 11:34.96; 6-Lee Hyun-Ok 11:49.78.

National University Champs
April 9, 2010
Youngkwang, Korea
Automatic Timing
Results:
1-Lee Kyong-Ran 11:25.03; 2-Song Min-Ji 11:55.36; 3-Lee Eun-Young (1991) 12:04.20.

Korean National Games
October 22, 2009
Daejon, Korea
Automatic Timing
Results:
Open: 1-Kim Su-Jin (90) 10:44.91; 2-Oh Jung-Hyun (91) 11:01.34; 3-Kang Young-Sun 11:04.58; 4-Min Da-Mi 11:13.12; 5-Lee Hyun-Ok (90) 11:20.72; 6-Uh So-Jung 11:25.22; 7-Lee Se-Jung 11:30.90; 8-Kim Mi-Young 11:42.81.

College Women: 1-Byeon Min-Hui 11:10.09; 2-Lee Kyong-Ran (90) 11:19.62; 3-Song Min-Ji 11:23.39; 4-Joo Hye-Sook 11:39.83; 5-Kim Ji-Sook 11:57.94.

High School Girls: 1-Shin Sa-Hin (92) 10:27.93; 2-Ahn Beul-Ki (92) 10:31.04; 3-Hwang Won-Kyung (92) 10:44.41; 4-Choi Kyong-Sun (92) 11:10.03; 5-Lee Eun-Hae (92) 11:32.43; 6-Kang Jung-Ah (91) 11:37.03; 7- Kang Su-Jung (91) 11:41.64; 8-Kim Min-Hyea 11:47.68.

National University Meet
October 4, 2009
Youngju, Korea
Automatic Timing
Results:
1-Lee Kyong-Ran (90) 11:14.57; 2-Song Min-Ji 11:38.46; 3-Kim Ji-Sook 11:50.24; 4-Joo Hye-Sook 11:56.03.

Middle & HS Champs
September 20, 2009
Youngkwang, Korea
Automatic Timing
Results:
1-Shin Sa-Hin (92) 10:35.26; 2-Lee Eun-Hae (92) 11:09.54; 3-Huh Su-Ji 11:20.08; 4-Kim Mi-Sun 11:55.71; 5-Lee Eun-Young 12:01.54; 6-Kim Sun-Ah (91) 12:07.95; 7-Park Yae-Jin (92) 12:09.22; 8-Kim Min-Hyea 12:23.46.

Regional Youth Champs
September 11, 2009
Daejon, Korea
Automatic Timing
Results:
1-Ahn Seul-Ki (92) 10:26.74; 2-Hwang Won-Kyung 10:39.84; 3-Choi Kyong-Sun (92) 10:55.70; 4-Kang Su-Jung (91) 11:09.64; 5-Lee Eun-Hae (92) 11:31.28; 6-Kim Min-Hyea 11:38.91; 7-Yun Jin-Mi 12:21.52.

Korean Club Champs
August 13, 2009
Taebaek, Korea
Automatic Timing
Results:
1-Oh Jung-Hyun (91) 11:14.10; 2- Lee Hyun-Ok (90) 11:16.01; 3-Min Da-Mi 11:16.52; 4-Kang Young-Sun 11:17.01; 5-Uh So-Jung 11:41.30; 6-Kim Mi-Young 11:51.16;

National High School Champs
July 19, 2009
Taebaek, Korea
Automatic Timing
Results:
1-Shin Sa-Hin (92) 10:38.43; 2-Ahn Seul-Ki (92) 11:00.21; 3-Choi Kyung-Sun (92) 11:04.93; 4-Kang Su-Jung 11:19.97 5-Kim Jin-Ju (92) 11:34.54; 6-Kim Sun-Ah 12:01.88; 7-Kim Mi-Sun 12:11.06.

National Competition
July 1, 2009
Goseong, Korea
Automatic Timing
Results:
1-Kim Su-Jin (90) 10:50.99; 2-Lee Hyun-Ok (90) 11:01.34; 3-Min Da-Mi 11:04.92; 4-Kim Mi-Young 11:13.54; 5-Kang Young-Sun 11:23.26; 6-Uh Su-Jung 12:35.58:

National Athletic Cup
June 19, 2009
Iksan, Korea
Automatic Timing
Results:
Junior steeple: 1-Ahn Seul-Ki (92) 10:56.40; 2-Shin Sa-Hin (92) 11:15.57; 3-Kang Jung-Ah (91) 11:40.73; 4-Heo Su-Ji (92) 12:06.89; 5-Kim Mi-Sun 12:13.65; 6-Kim Min-Hyea 12:33.47.

National Junior Champs
May 23, 2009
Yeongguang, Korea
Automatic Timing
Results:
1-Lee Hyun-Ok (90) 11:03.18; 2-Shin Su-Jung (90) 12:00.40; 3-Kim Ha-Neul 12:02.29; 4-Lee Eun-Young 12:20.39; 5-Kim Jang-Hee 12:32.37.

Korean National Champs
May 5, 2009
Kimchun, Korea
Automatic Timing
Results:
Open: 1- Kwon Keun-Young 10:43.36; 2- Kim Su-Jin (90) 10:59.69; 3-Kang Young-Sun 11:12.02; 4-Lee Hyun-Ok (90) 11:27.71; 5-Lee Se-Young 11:28.42.

College: 1-Lee Kyung-Ran (90) 11:29.70; 2-Song Min-Ji 12:10.09

High School Girls Born 1990 or Later: 1-Kim Jin-Hee (91) 11:02.32; 2-Kang Soo-Jung (91) 11:09.76; 3-Kim Sun-Ah (91) 11:17.72; 4-Lee Eun-Hae (92) 11:35.08; 5-Kim Mi-Sun 12:12.45.

Korean Athletics Meet
September 25, 2008
Daegu, Korea
Automatic Timing
Results:
1-Ruth Bisibori (88) KEN 9:35.94; 2-Halima Hassen (92) ETH 9:40.31; 3-Elizabeth Mueni (91) KEN 9:42.11; 4-Cristina Casan-dra (77) ROU 9:43.79; 5-Yekaterina Volkova (78) RUS 10:00.63 6-Yoshika Tatsumi (82) JPN 10:20.79; 7-Kim Soo-Jin (90) KOR 11:00.91.

Korean Meet
May 9, 2008
Kimchon, Korea
Automatic Timing
Results:
Se-Jung Lee (89) 10:36.67 NR; 2. Geun-Young Kwon (79) 10:37.42; 3. Su-Jung Uh (89) 11:09.71

Athletics Meet
October 3, 2007
Daegu, Korea
Automatic Timing
Results:
1-Ruth Nyngau Bisobori, KEN 9:24.51; 2-Li Zhenzhu, CHN 9:58.26; 3-Zhu Yanmei, CHN 10:10.40; 4-Miranda Boonstra, NED 10:26.27; 5-Natalia Izmodenova, RUS 10:45.45; 6-Min Da-Mi, KOR 11:05.31; Lee Sun-Hwa, KOR 11:53.78.

[Bisobori wins in World Junior Record time, better than the 9:30.70 by Melissa Rollison (83) AUS at Brisbane, 4 Sep 2001.]

National Champs
June 2, 2007
Daegu, Korea
Automatic Timing
Results:
1-Kwon Geun-Young (79-08-21) 10:41.43; 2-Min Da-Mi (85-11-06) 10:59.88; 3-Seo Hyun-Jin (86-02-19) 11:06.48.

National Clubs Champs
May 22, 2007
Andong, Korea
Automatic Timing
Results:
1- Kwon Keun-Young 10:40.79 NR; 2-Min Da-Mi 11:33.51; 3-Kim Bo-Ra 11:53.18.

National High School Champs
June 2, 2006
Daegu, Korea
Automatic Timing
Results:
1-Ju Hye-Suk (1987) 11:18.64 National Junior Record; 2-Bae Yoo-Jin 11:22.27; 3-Lee Sun-Hwa 11:25.01; 4-Kim Jin-Ha 11:35.72.

Korea National Champs
May 26, 2006
Gongju, Korea
Automatic Timing
Results:
1-Kwon Keun-Young 10:58.03 National Record; 2-Ju Hye-Suk 11:20.77 NJR; 3-Kang Young-Soon 11:29.07; 4-Lee Sang-Im 11:38.89. [6 finishers; Last = 12:33.91]


Home  |  About Us

 

Steeple Chics Store:
Get cool stuff, promote the steeplechase






The Runner's Cookbook

Proceeds go to the Ryan Shay Memorial Fund & Jenny Crain "Make it Happen" Fund

Donate to the
Jenny Crain
Make It Happen Fund

http://www.jennycrain.net

Website Design & Creation: