Join our Mailing List     Follow SteepleChics on Twitter     Become a Fan on Facebook

Browse by Country: >
Slovenia Steeple Results:
Results from Women's Steeplechase Report, a free newsletter sent to readers about 30 times each year.

Automatic Timing and 3000m race distance unless stated otherwise. Reported Age, Birthdate, or Birth Year included (in parentheses) of athletes eligible for age-based championships such as Under age 23, Juniors, Youth, or Masters.

DNF=Did Not Finish MR = Meet Record; NR=National Record PB = Personal Best; SB = Season Best


National Junior Team Championships
September 3, 2016
Celje, Slovenia
Automatic Timing
Results:
2000m SC: 1-Karin Gosek 7:22.62; 2-Ela Tekavec 8:09.19; 3-Jemeja Prah 8:45.40. [All born in 2000]

Four-country / under age 23 Match
July 15, 2016
Maribor, Slovenia
Automatic Timing
Results:
1-Amelia Czerwinska (1995) POL 10:20.00; 2-Monika Hrachovcova (1994) CZE 10:27.60; 3-Anett Somogyi, (1996) HUN 10:32.93; 4-Sylwia Slezak (1995) POL 10:34.67; 5-Veronika Siebeltova (1996) CZE 11:05.36; 6-Zita Molnar (1997) HUN 11:56.59.

Slovenian Youth (under age 18) Champs
June 25, 2016
Maribor, Slovenia
Automatic Timing
Results:
1-Karin Gosek (2000) 7:13.00; 2-Urska Arzensek (1999) 7:18.32; 3-Ela Tekavec (2000) 7:56.35.

Open Meet
April 3, 2016
Domale, Slovenia
Automatic Timing
Results:
1500m SC Youth Girls: 1-Usrka Arzensek (1999) KLC 5:33.45; 2-Ana Blaz (1999) 6:29.32.

Mednarodni International Meet
September 18, 2015
Novo Mesto, Slovenia
Automatic Timing
Results:
2000m SC: 1-Marusa Mismas (1994) SLO 6:27.27 NR; 2-Matea Parlov (1992) CRO 6:37.94; 3-Lora Onti (1999) CRO 6:50.81; 4-Ema Plut, BKR 8:12.86.

National Junior Team Champs
September 5, 2015
Ljubljana, Slovenia
Automatic Timing
Results:
2000m SC: 1-Urska Arzensek (1999) 7:49.16; 2-Ela Tekavec (2000) 7:51,48; 3-Vesna Kasnik (1996) 8:18,68.

Beatrice Decker Mednarodni Meet (EA Classic)
July 1, 2015
Velenje, Slovenia
Automatic Timing
Results:
1-Buzuayehu Mohamed (1996) ETH 9:50.19; 2-Lenny Waite, GBR 9:52.20; 3-Kerry O'Flaherty Harty, IRL 9:56.00; 4-Michelle Finn, IRL 10:04.51; 5-Viktoria Gyurkes, HUN 10:15.07, 6-Marusa Mismas (1994) SLO 10:28.45.

National Youth (under age 18) Championships
June 20, 2015
Ptuj, Slovenia
Automatic Timing
Results:
2000m SC: 1-Urska Arzensek (1999) KLC 8:01.60; 2-Ana Blaz (1999) DOM 8:16.92; 3-Jerneja Prah (2000) SEV 8:25.66; 4-Urska Zupance (2000) KLC 8:40.10; 5-Tjasa Mueie (1999) KRO 8:44.92.

Slovenian Cup for Junior (under age 18) athletes
May 10, 2015
Domszale, Slovenia
Automatic Timing
Results:
2000m SC: 1-Karin Gosek (2000) SEV 7:06.60; 2-Tara Plesko (1998) KRKA 7:58.58; 3-Petja Balazie (1999) KRO 10:17.17.

National Junior Championships
July 13, 2014
Maribor, Slovenia
Automatic Timing
Results:
1-Hren Nika Pavlic (1999) DOM 13:05.92; 2-Tjasa Mucic (1999) KRO 13:56.39 More on Page 2 of Steeple Report 623

Five-country Under age 20 Match
July 5, 2014
Gradec, Slovenia
Automatic Timing
Results:
1-Kristina Bozic, CRO 10:33.95; 2-Tereza Korvasova, CZE 10:44.55; 3-Anett Somogyi, HUN 10:59.24; 4-Michaela Sedlakova, CZE 11:15.15; 5- Orsolya Kovacs, HUN 12:02.00; 6-Barbara Bakoova, SVK 12:47.65. ; [First six all born in 1996 Ten finishers, last = 14:09.94]

National Youth Championships
May 17, 2014
Ptuj, Slovenia
Automatic Timing
Results:
2000m SC 1-Tara Plesko (1998) 7:55.41; 2-Tjasa Mucic (1999) 8:45.27.

Meeting
May 16, 2014
Novo Mesto, Slovenia
Hand Timing
Results:
1-Marusa Mismas (1994) 9:44.4 National Record; 2-Matea Parlov (1992) 10:28.9; 3-Klara Ljubi (1994) 11:16.1.

Slovenian Youth (age 17 & under) Cup
May 11, 2014
Ljubljana, Slovenia
Automatic Timing
Results:
2000m SC: 1-Tara Plesko (1998) 8:19.71; 2-Tajda Podbevsek (2000) 8:46.16; 3-Manca Mertuk (2000) 9:20.0

National Team Champs
May 12, 2013
Ljubljana, Slovenia
Automatic Timing
Results:
2000m Steeple 1-Marusa Mismas (1994) 6:39.50 NR 2-Duroina Peuliae (1997) 7:42.64; 3-Ema Stukelj (1998) 8:26.79.

Slovenian Youth Meet
September 3, 2011
Maribor, Slovenia
Automatic Timing
Results:
2000m SC: 1-Marusa Mismas (1994) 6:53.57; 2-Anja Cimer-man (1996) 8:09.30; 3-Larisa Lare Poposek (1995) 9:02.77.

Slovenia Junior Champs
July 3, 2011
Maribor, Slovenia
Automatic Timing
Results:
1-Tajda Starman (1992) 11:48.3; 2-Klara Ljubi (1993) 12:24.09.

Youth Champs
June 18, 2011
Ravne, Slovenia
Automatic Timing
Results:
2000m SC 1-Anita Horvat 7:56.97; 2-Anja Cimerman 8:01.80; 3-Neza Ahein 8:22.01; 4-Masa Stalekar 8:37.30 [Ahein born in 1994; others in 1996]

Slovenian Cup
June 12, 2011
Celje, Slovenia
Automatic Timing
Results:
1-Daneja Grandovec 10:25.90; 2-Petra Sink 10:37.08; 3-Tajda Starman (1992) 11:58.02 [6 finishers; Last = 14:36.75]

Slovenia National Champs
August 2, 2009
Maribor, Slovenia
Automatic Timing
Results:
1-Tina Bercic (1990) 11:09.02; 2-Ana Pecek (1968) 14:20.35.

Slovenian Junior (U20) Champs
July 12, 2009
Maribor, Slovenia
Automatic Timing
Results:
1-Tina Bercic (1990) 11:12.20; 2-Cita Cvirn (1990) 12:41.42.

Slovenia GP Meet
June 1, 2009
Ljubljana, Slovenia
Automatic Timing
Results:
1-Liza Christina Stublic, CRO 10:09.56; 2-Daneja Grandovec, SLO 10:38.64; 3-Tina Bercic, SLO 11:46.99; 4-Ana Krizanac, CRO 11:55.12.

Slovenia Jr. Team Champs
April 18, 2009
Novo Mesto, Slovenia
Automatic Timing
Results:
2000m Steeple 1-Tajda Starman (1992) 7:55.65; 2-Eva Ivansek (1993) 8:51.81 (athlete birth year in parentheses)

APS Final
June 8, 2008
Ljubljana, Slovenia
Automatic Timing
Results:
1-Daneja Grandovec (84) 10:29.93; 2-Irina Augustin (88) 11:37.37; 3-Tajda Starman (92) 11:54.08.

Athletics Meeting
June 19, 2007
Novo Mesto, Slovenia
Automatic Timing
Results:
1-Ljiljana Culibrk (82) 10:16.23; 2-Maja Terez (89) 11:33.57; 2-Ana Krizanac (89) 11:44.27; 4-Maja Morohovic (86) 11:55.21.

Slovenia Cup
June 10, 2007
Celje, Slovenia
Automatic Timing
Results:
1-Daneja Grandovec 11:00.17; 2-Lucija Krkoc (88) 11:05.87; 3-Tamara Golenac (84) 11:26.90; 4-Maja Teraz (89) 11:58.33 [7 finish; Last = 13:26.32]

Slovenia Meet
September 6, 2006
Maribor, Slovenia
Automatic Timing
Results:
1-Maja Mohorovic (86) 11:34.92; 2-Irena Augustin (88) 11:41.82; 3-Tajda Starman (92) 12:05.67.

Slovenia Champs
July 23, 2006
Novo Mesto, Slovenia
Automatic Timing
Results:
1-Daneja Grandovec (84) 10:35.29; 2-Necka Pori (87) 10:51.80; 3-Maja Tera (89) 11:33.99. DNF-Maja Mohorovi (86).

International Meet
July 19, 2006
Maribor, Slovenia
Automatic Timing
Results:
1-Andrea Mayr (79) AUT 10:16.25; 2-Hanne Lyngstad NOR 10:21.32; 3-Daneja Grandovec (84) SLO 10:28.22; 4-Oxana Juravel (86) MOL 10:39.51; 5-Nezka Pori (87) SLO 10:50.87; 6-Jamina Delic (88) BIH 11:30.33.

Krka International Meet
July 12, 2006
Novomesto, Slovenia
Automatic Timing
Results:
1-Deneja Grandovec (84) SLO 10:26.50; 2-Oxana Juravel (86) MOL 10:42.38; 3-Jasmina Deli (88) BSH 10:58.20; 4-Neka Pori (87) SLO 11:03.52; 5-Maja Mohorovi (86) SLO 11:27.90.

Slovenian Cup
June 11, 2006
Ljubljana, Slovenia
Automatic Timing
Results:
1-Daneja Grandovec (84) 10:39.23; 2-Maja Morohovi (86) 11:30.69; 3-Nezka Pori (87) 11:37.20.

Junior/Under Age 20 Meet
April 15, 2006
Ljubljana, Slovenia
Automatic Timing
Results:
(birth years in parentheses)
2000m Steeple: 1-Tina Bercic (90) 7:37.23; 2-Anja Zlatecan ((89) 7:59.41; 3-Sabina Planinc (88) 8:01.20

Slovenian Junior Team Champs
August 24, 2005
Maribor, Slovenia
Automatic Timing
Results:
2000m Steeple (reported birth years in parentheses)

1-Suzana Mladenovic (87) 7:36.20; 2-Katja Bercic (88) 8:19.61; 3-Nna Sercelj Nina (87) 8:20.95. Also competing: Maja Teraj (born in 1989 = Youth group, younger than juniors) 7:35.21.

Slovenia National Under Age 20 Champs
July 10, 2005
Maribor, Slovenia
Automatic Timing
Results:
2000m Steeple: 1-Nezka Pori (87) 7:06.64, 2-Maja Mohorovic (86) 7:13.32, 3. Maja Teraz (89) 7:34.48.

Slovenia National Under Age 18 Champs
June 25, 2005
Velenje, Slovenia
Automatic Timing
Results:
1500m Steeple: 1-Maja Teraz (89) 5:22.46 NR U-18; 2-Ana Zlatecan (89) 5:42.76

Slovenian Cup
June 12, 2005
Ljubljana, Slovenia
Automatic Timing
Results:
1-Neka Pori (87) 11:11.40; x-Maja Mohorovi (86) 11:41.36; 2-Tamara Golenat (84) 12:18.00;

Slovenia Meet
May 25, 2005
Novo Mesto, Slovenia
Automatic Timing
Results:
1-Daneja Grandovec (84) 10:12.53 - National Record; 2-Nezka Pori (87) 11:05.91; 3-Maja Mohorovi (86) 11:37.46; 4-Nina Ercelj (87) 13:04.38.


Home  |  About Us

 

Steeple Chics Store:
Get cool stuff, promote the steeplechase






The Runner's Cookbook

Proceeds go to the Ryan Shay Memorial Fund & Jenny Crain "Make it Happen" Fund

Donate to the
Jenny Crain
Make It Happen Fund

http://www.jennycrain.net

Website Design & Creation: