Join our Mailing List     Follow SteepleChics on Twitter     Become a Fan on Facebook
Questions/Comments

Browse by Country: >
South Korea Steeple Results:
Results from Women's Steeplechase Report, a free newsletter sent to readers about 30 times each year.

Automatic Timing and 3000m race distance unless stated otherwise. Reported Age, Birthdate, or Birth Year included (in parentheses) of athletes eligible for age-based championships such as Under age 23, Juniors, Youth, or Masters.

DNF=Did Not Finish MR = Meet Record; NR=National Record PB = Personal Best; SB = Season Best


World Military Games
October 4, 2015
Mungyeong, South Korea
Automatic Timing
Results:
1-Ruth Jebet (17 Nov 1996) BRN 9:30.24 MR [previous record 9:36.92 by Mercy Njoroge, KEN) 2-Agness Jesang (1 Apr 1986) KEN 9:40.69 SB; 3-Tigest Getent Mekonen (7 JUL 1997) BRN 9:41.46; 4-Maria Shatalova (1 Mar 1989) UKR 9:51.26; 5-Marion Jepkonga Kibor (27 Sep 1994) KEN 9:51.66; 6-Susan Tanui (28 MAR 1987) USA 10:42.69; 7-Katherin Cardozo (14 Dec 1992) URU 11:56.15. DNF: Katherine Lorena Valasquez Caiza, ECU

National High School Meet
September 22, 2013
Taebaek, South Korea
Automatic Timing
Results:
1-Kim Ji-Min/97 10:56.08; 2-Shon You-Na/95 11:35.84; 3-Kim Hyun-Hee/97 11:36.76;

National Champs
May 5, 2013
Ansan, South Korea
Automatic Timing
Results:
High School Girls: 1-Kim Ji-Min (1997) 10:43.54; 2-Kang Da-Eun (1995) 10:50.72; 3-Han Suk-Kyong (1995) 11:14.14; 4-Lee Ye-Il (1995) 11:41.09.

Women: 1-Lee Se-Jung 10:50.11; 2-Shim Mi-Young 10:55.13; 3-Lee Eun-Hye 10:58.42; 4-Lee Hyun-Ok 11:37.08.

Spring High School Champs
April 20, 2013
Yichun, South Korea
Automatic Timing
Results:
1-Han Sook-Kyong (1995) 11:11.08; 2-Kim Ji-Min (1997) 11:17.26; 3-Lee Ye-Il (1995) 11:21.21.

National Games
October 11, 2011
Goyang, South Korea
Automatic Timing
Results:
Women, Oct 11: 1-Lee Se-Jung 10:32.15; 2-Choi Kyung-Hee 10:32.85; 3-Lee Eun-Hye (1992) 10:39.91; 4-Shim Mi-Young 10:54.05; 5-Oh Jung-Hyun 11:03.78; 6-Hwang Won-Kyung (1992) 11:05.51; 7-Shin Sa-Hin (1992) 11:10.87; 8-Min Da-Mi 11:13.66; 9-Song Min-Ji 11:36.90; 10-Jin You-Jung 11:47.43.

High School, Oct 10: 1-Lee Ye-Ji 10:49.97; 2-Han Sook-Kyong (1995) 10:57.11; 3-Shon You-Na (1995) 10:58.20; 4-Kwon Yeong-Ju (1993) 10:58.48; 5-Park Chae-Yoon (1994) 11:25.66; 6-Lee Keun-Hee (1993) 11:36.16; 7-Hong Eun-Mi (1993) 22:04.54.

World Championships
August 30, 2011
Daegu, South Korea
Automatic Timing
Results:
1-Yuliya Zaripova, RUS 9:07.03; 2-Habiba Ghribi, TUN 9:11.97; 3-Milcah Chemos Cheywa, KEN 9:17.16; 4-Mercy Wanjiku Njoroge, KEN 9:17.88; 5-Lydia Chebet Rotich, KEN 9:25.74; 6-Sofia Assefa, ETH 9:28.24; 7-Binnaz Uslu, TUR 9:31.06; 8-Hanane Ouhaddou, MAR 9:32.36; 9-Gesa Felicitas Krause, GER 9:32.74; 10-Birtukan Fente, ETH 9:36.81; 11-Lyubov Kharlamova, RUS 9:44.14; 12-Sara Moreira, POR 9:47.87; 13-Emma Coburn, USA 9:51.40; 14-Barbara Parker, GBR 9:56.66; 15-Birtukan Adamu, ETH 10:05.10

Notes: Zaripova winning time is the world leader to date for 2011. Ghribi 9:11.97 runnerup time is Tunisian national record. Krause 9:32.74 is her personal best.

Km leader split times all by Zaripova: 1000m 3:00.70; 2000m 6:04.36 / 3:03.66; 3000m 9:07.03 / 3:02.67.

World Champs Qualifying Heats
August 27, 2011
Daegu, South Korea
Automatic Timing
Results:
P = Advance to final by Place; T = Advance by Time

First Heat:
1-Binnaz Uslu, TUR 9:24.06 P; 2-Habiba Ghribi, TUN 9:24.56 P; 3-Mercy Wanjiku Njoroge, KEN 9:24.95 P; 4-Hanane Ouhaddou, MAR 9:25.96 P; 5-Birtukan Fente, ETH 9:28.82 T; 6-Fionnuala Britton, IRL 9:41.17; 7-Bridget Franek, USA 9:43.09; 8-Korene Hinds, JAM 9:52.11; 9-Jana Sussmann, GER 9:59.53; 10-Diana Martin, ESP 10:04.59; 11-Angela Figueroa, COL 10:06.00.

Uslu time is Turkish national record. Km splits: Uslu 3:07.39 at 1000m, Ghribi 6:14.35 at 2000.

Second Heat:
1-Sofia Assefa, ETH 9:32.48 P; 2-Lydia Chebet Rotich, KEN 9:36.70 P; 3-Sara Moreira, POR 9:36.97 P; 4-Emma Coburn, USA 9:38.42 P; 5-Lyubov Kharlamova, RUS 9:40.04 T; 6-Cris-tina Casandra, ROU 9:51.00; 7-Gulcan Mingir, TUR 10:04.83; 8-Minori Hayakari, JPN 10:05.34; 9-Salima El Ouali Alami, MAR 10:07.71; 10-Marcela Lustigova, CZE 10:12.54 DNF: Mardrea Hyman, JAM. Km Splits: Emma Coburn, USA 3:15.93 at 1 km; Sofia Assefa, ETH 6:26.66 at 2km.

Third Heat:
1-Milcah Chemos Cheywa, KEN 9:35.61 P; 2-Yuliya Zaripova, RUS 9:35.80 P; 3-Gesa Felicitas Krause, GER 9:35.83 P; 4-Birtukan Adamu, ETH 9:37.31 P; 5-Barbara Parker; GBR 9:38.21 T; 6-Beverly Ramos, PUR 9:45.50; 7-Stephanie Garcia, USA 9:53.47; 8-Stephanie Reilly, IRL 9:55.49; 9-Sandra Eriks-son, FIN 10:03.20; 10-Svitlana Shmidt, UKR 10:14.16; 11-Irini Kokkinariou, GRE 10:15.18. Km Splits: Yuliya Zaripova, RUS 1 km at 3:13.65 and 2 km at 6:26.18.

National Champs
June 5, 2009
Deagu, South Korea
Automatic Timing
Results:
1-Kim Su-Jin (90) 10:46.48; 2-Min Da-Mi 10:51.71; 3-Lee Hyun-Ok 11:14.22; 4-Lee Sang-Im 11:50.39.

Korean National Games
October 13, 2008
Yeosu, South Korea
Automatic Timing
Results:
2000m Steeplechase: 1-Choi Kyung-Hee (1981) 10:24.74; 2-Lee Se-Jung (1989) 10:29.44; 3-Kwon Geun-Young (1979) 10:32.17; 4-Kim Mi-Young (1973) 10:49.73; 5-Park Jung-Sook (1980) 10:53.68

National Record for winner; National Junior Record for second. (Birth year for each is in parentheses)


Home  |  About Us  |  Contact  |  Mailing List  |  Gazelle, Inc

 

Steeple Chics Store:
Get cool stuff, promote the steeplechase






The Runner's Cookbook

Proceeds go to the Ryan Shay Memorial Fund & Jenny Crain "Make it Happen" Fund

Donate to the
Jenny Crain
Make It Happen Fund

http://www.jennycrain.net

Website Design & Creation: