Join our Mailing List     Follow SteepleChics on Twitter     Become a Fan on Facebook

Browse by Country: >
Switzerland Steeple Results:
Results from Women's Steeplechase Report, a free newsletter sent to readers about 30 times each year.

Automatic Timing and 3000m race distance unless stated otherwise. Reported Age, Birthdate, or Birth Year included (in parentheses) of athletes eligible for age-based championships such as Under age 23, Juniors, Youth, or Masters.

DNF=Did Not Finish MR = Meet Record; NR=National Record PB = Personal Best; SB = Season Best


Diamond League
September 1, 2016
Zurich, Switzerland
Automatic Timing
Results:
1-Ruth Jebet, BRN 9:07.00; 2-Hyvin Kiyeng Jepkemoi, KEN 9:10.15; 3-Emma Coburn, USA 9:17.42; 4-Beatrice Chepkoech, KEN 9:19.37; 5-Etenesh Diro, ETH 9:21.67; 6-Sofia Assefa, ETH 9:22.09; 7-Virginia Nyambura Nganga, KEN 9:29.16; 8-Celliphine Chepteek Chespol, KEN 9:32.30; 9-Aisha Praught, JAM 9:33.10; 10-Colleen Quigley, USA 9:35.30; 11-Genevieve LaCaze, AUS 9:36.72; 12-Purity Cherotich Kirui, KEN 9:39.68; 13-Fabienne Schlumpf, SUI 9:45.88. DNF -- Stephanie Garcia, USA; Caroline Chepkurui Tuigong, KEN.

Spitzen Leichtathletik
June 14, 2016
Lucerne, Switzerland
Automatic Timing
Results:
1-Fabienne Schlumpf (1990) SUI 9:53.61; 2-Fancy Cherotich (1990) KEN 9:55.76; 3-Sara Treacy (1989) IRL 9:56.81; 4-Claire Perraux (1987) FRA 9:59.00; 5-Kerry O'Flaherty (1981) IRL 9:59.76; 6-Zita Kacser (1988) HUN 10:00.03; 7-Camilla Richardsson (1993) FIN 10:01.21; 8-Bijana Cvijanovic (1988) SRB 10:09.15; 9-Molly Renfer (1993) SUI 10:22.73; 10-Grimau Elena Garcia (1986) ESP 10:23.67. [3 DNF]

Freitagabend Running Meet
May 27, 2016
Uster, Switzerland
Automatic Timing
Results:
2000m SC: 1-Fabienne Schlumpf (17 Nov 1990) TG Hutten 6:20.67; 2-Sibylle Haring (2000) LC Fortuna 6:54.26; 3-Antje Pfuller (2002) LC Fortuna 6:58.17 4-Sonja Borner (1997) LK Zug 7:30.95; 5-Sandine Muller (1995) LK Zug 7:49.51.

IAAF Diamond League
July 9, 2015
Lausanne, Switzerland
Automatic Timing
Results:
1-Virginia Nyambura Nganga, KEN 9:16.99; 2-Hiwot Ayalew, ETH 9:17.22; 3-Emma Coburn, USA 9:20.67; 4-Ruth Jebet, BRN 9:26.87; 5-Tigist Getnet, ETH 9:31.53; 6-Lidya Chepkurui, KEN 9:33.03; 7-Caroline Chepkurui Tuigong, KEN 9:34.15; 8-Sviatlana Kudzelich, BLR 9:35.42; 9-Birtukan Fente, ETH 9:39.97; 10-Bridget Franek, USA 9:40.53; 11-Colleen Quigley, USA 9:42.53; 12-Etenesh Diro, ETH 9:43.07; 13-Genevieve LaCaze, AUS 9:43.17; 14-Fabienne Schlumpf, SUI 10:01.20; 15-Sandra Eriksson, FIN 10:19.68. [Dnf: Ann Gathoni, KEN; Buzuayehu Mohamed, ETH; Leah O'Connor, USA.]

Zurich Diamond League
August 28, 2014
Zurich, Switzerland
Automatic Timing
Results:
1-Habiba Ghribi ,TUN 9:15.23; 2-Hiwot Ayalew, ETH 9:19.29; 3-Sofia Assefa, ETH 9:19.79; 4-Ruth Jebet, BRN 9:20.55; 5-Emma Coburn, USA 9:23.89; 6-Hyvin Kiyeng Jepkemoi, KEN 9:29.67; 7-Etenesh Diro, ETH 9:31.33; 8-Salima Elouali Alami, MAR 9:33.43; 10-Tigist Getnet, ETH 9:36.73; 11-Sandra Eriksson, FIN 9:41.95; 12-Charlotta Fougberg, SWE 9:47.70; 13-Lidya Chepkurui, KEN 10:02.08; DNF - Sterphanie Garcia, USA; Aisha Praught, USA.

European Championships
August 17, 2014
Zurich, Switzerland
Automatic Timing
Results:
1-Antje Moldner-Schmidt, GER 9:29.43 SB; 2-Charlotta Fougberg, SWE 9:30.16; 3-Diana Martin, ESP 9:30.70 PB; 4-Sviatlana Kudzelich, BEL 9:30.99; 5-Gesa-Felicitas Krause, GER 9:35.46 SB; 6-Natalya Vlasova, RUS 9:36.99; 7-Katarzyna Kowalska, POL 9:43.09; 8-Silvia Danekova, BUL 9:44.81; 9-Sandra Eriksson, FIN 9:47.95; 10-Marusa Mismas, SLO 9:54.75; 11-Johanna Lehtinen, FIN 9:54.90; 12-Cristina Casandra, ROM 9:55.42; 13-Fabienne Schlumpf, SUI 9:55.92: 14-Ozlem Kaya, TUR 10:06.68. dnf: Polina Jelizarova, POL.

Euro Champs Qualifying Heats
August 15, 2014
Lucerne, Switzerland
Automatic Timing
Results:
[P =Advance by Place; T=Advance by Time]

First Heat: 1-Sviatlana Kudzelich, BEL 9:46.89 P; 2-Natalya Vlasova, RUS 9:47.31 P; 3-Gesa-Felicitas Krause, GER 9:47.36 P; 4-Sandra Eriksson, FIN 9:50.00 P; 5-Fabienne Schlumpf, SUI 9:51.45 P; 6-Marusa Mismas, SLO 9:51.51 T; 7-Ozlem Kaya, TUR 9:56.49 T; 8-Cristina Casandra, ROM 10:00.48 T; 9-Jekaterina Patjuk, EST 10:03.60; 10-Ingeborg Lovnes, NOR 10:18.11; dnf - Teresa Urbina, ESP .

Second Heat: 1- Silvia Danekova, BUL 9:51.67 P; 2-Antje Moldner-Schmidt, GER 9:52.02 P; 3--Charlotta Fougberg, SWE 9:52.04 P; 4-Polina Jelizarova, POL 9:52.58 (SB) P; 5-Diana Martin, ESP 9:52.63 P; 6-Katarzyna Kowalska, POL 9:52.66 T; 7-Johanna Lehtinen, FIN 9:54.90 T; 8-Valeria Roffino, ITA 10:07.58; 9-Jana Sussman, GER 10:07.99; 10-Yekaterina Sokolenko, RUS 10:08.76; 11-Astrid Leutert, SUI 10:15.29.

Spitzen Leichtathletik
July 21, 2011
Luzern, Switzerland
Automatic Timing
Results:
1-Barbara Parker, GBR 9:35.46; 2-Almaz Ayana (1991) ETH 9:36.46; 3-Delilah Di Crescenzo, USA 9:42.84; 4-Christine Muy-anga (1991) KEN 9:42.88; 5-Katazyna Kowalska, POL 9:47.55; 6-Stephanie Garcia, USA 9:48.13; 7-Beverly Ramos, PUR 9:49.72; 8-Veerle Dejaeghere, BEL 9:51.73; 9-Stephanie Reilly, IRL 10:00.49; 10-Sara Hall, USA 10:05.89.

Athletissima (Diamond League)
June 30, 2011
Lausanne, Switzerland
Automatic Timing
Results:
1-Milcah Chemos Cheywa, KEN 9:19.87; 2-Sofia Assefa, ETH 9:20.50; 3-Mercy Wanjiku Njoroge, KEN 9:20.51; 4-Habiba Ghribi, TUN 9:21.02; 5-Birtukan Adamu, ETH 9:26.31; 6-Birtukan Fente, ETH 9:28.27; 7-Lydia Jebet Rotich, KEN 9:35.83; 8-Fionnuala Britton, IRL 9:38.88; 9-Purity Cherotich Kirui, KEN 9:45.57; 10-Karoline Bjerkeli Grovdal, NOR 9:48.18 [DNF: Lydiah Chepkurui. KEN; Mardrea Hyman, JAM; Sara Moreira, POR]

Euro Cup Seniors Group B
May 30, 2010
Bern, Switzerland
Automatic Timing
Results:
1-Biljana Cvijanovi, BIH 10:48.54; 2-Meagal Atias, ISR 11:09.58; 3-Bryony Treston, IRL 11:24.99; 4-Hester Lingsma, NED 11:38.51; 5-Regina Sonderegger, SUI 11:40.63; 6-Caroline Tauson DEN 11:46.

Spitzenleichathletik
July 16, 2008
Lucerne, Switzerland
Automatic Timing
Results:
1-Victoria Mitchell, AUS 9:49.24; 2-Minori Hayakari, JPN 9:49.37; 3-Tina Brown, GBR 9:51.25; 4-Una English, IRL 9:51.54 5-Mardrea Hyman, JAM 9:53.24; 6-Elodie Olivares, FRA 9:54.36; 7-Fionnuala Britton, IRL 9:54.47; 8-Jo Ankier, GBR 9:59.23; 9-Delilah Dicrescenzo, USA 10:07.19; 10-Jolanda Verstraten, NED 10:17.07; 11-Susi Lutz, GER 10:19.33; 12-Stephanie O’Reilly, IRL 10:20.60; 13-Simret Restle, GER 10:35.63. Dnf – Andrea Mayr, AUT; Marcela Lustigova, CZE; Sabine Heitling, BRA

[The 1500m run here drew USA steeplers Anna Willard, second in 4:07.32, and Jennifer Barringer, ninth in 4:11.36. On June 14, Willard won a 1500m in 4:06.26 at Indianapolis; a faster 2008 time than one USA 1500m Olympian this year.]

Spitzen Leichtathletik
June 28, 2007
Lucerne, Switzerland
Automatic Timing
Results:
1-Donna McFarlane (1977) AUS. 9:32.90; 2-Elens Ramagnolo (84) ITA 9:45.94; 3-Helen Clithero (79) GBR 9:50.62; 4-Salome Jepchumba (82) KEN 9:58.30; 5-Fionnuala Britton (84) IRL 9:59.32; 6-Agnes Tschurtschenthaler (88) ITA 10:00.67; 7-Christine Johansson (82) SWE 10:01.14; 8-Gladys Chemweno (88) KEN 10:06.74; 9-Clarisse Cruz (80) PAR 10:07.90; 10-Simret Restle (78) GER 10:34.02; 11-Annette Weiss, GER 10:56.30.

Euro Champs Junior Clubs Cups Group C
September 24, 2005
Frauenfeld, Switzerland
Automatic Timing
Results:
1-Nezka Pori (87) SLO 7:25.99; 2-Fabienne Aggeler (89) SUI 7:33.91; 3-Elena Papadimitraki(86) GRE 7:44.33; 4-Kari Vandaele (89) BEL 8:26.34; 5-Somona Lileikyte (88) LTU 8:33.73; 6-Marina Calad kova (87) SVK 8:45.50; 7-Elina Myllymaki (90) FIN 8:49.51.


Home  |  About Us

 

Steeple Chics Store:
Get cool stuff, promote the steeplechase






The Runner's Cookbook

Proceeds go to the Ryan Shay Memorial Fund & Jenny Crain "Make it Happen" Fund

Donate to the
Jenny Crain
Make It Happen Fund

http://www.jennycrain.net

Website Design & Creation: