Join our Mailing List     Follow SteepleChics on Twitter     Become a Fan on Facebook

Browse by Country: >
Thailand Steeple Results:
Results from Women's Steeplechase Report, a free newsletter sent to readers about 30 times each year.

Automatic Timing and 3000m race distance unless stated otherwise. Reported Age, Birthdate, or Birth Year included (in parentheses) of athletes eligible for age-based championships such as Under age 23, Juniors, Youth, or Masters.

DNF=Did Not Finish MR = Meet Record; NR=National Record PB = Personal Best; SB = Season Best


ASEAN School Games
July 27, 2016
Chiangmai, Thailand
Automatic Timing
Results:
2000m SC: 1-Hoang Thi Trang, VIE 7:16.38; 2-Falita Nusalung, THA 8:01.73; 3-Chansouk Mingkhamyong, LAO 8:24.42

International Open Champs
July 5, 2016
Bangkok, Thailand
Automatic Timing
Results:
1-Ina Yulianingsih, INA 11:07.55; 2-no name, THA 12:22.77; 3-Natthida Yuangkaew, THA 12:28.67.

44th National Games
December 17, 2015
Nakhonsawan, Thailand
Automatic Timing
Results:
3000m SC: 1-Sutthiporn Jalor (1996) 11:34.41; 2-Fhalita Nhoolsalung 11:54.72; 3-Mayuree Kanonthanakul 12:24.21; 4-Jannipha Boonwong 12:52.09; 5-Praeploy Ploenprom 12:55.16; 6-Ketsaraporn Anan 12:58.82.

National Open Championships
September 7, 2015
Bangkok, Thailand
Automatic Timing
Results:
Women: 1-U.K.Nilani Rathnayake, SRI 10:36.29; 2-Sutthiporn Jalor (1996) 11:57.65; 3-Jannipha Boonwong 13:46.14.

Junior Women: 1-Supatcha Suwanbumrung (1997) 12:39.95; 2-Sukanya Jantasai (1996) 12:41.55; 3- athlete name ? THA 12:49.00.

18th Sports School Games
August 5, 2015
Sisaket, Thailand
Automatic Timing
Results:
Youth Girls 2000m SC: 1-Manissha Arokiasamy, MAS (1999) 7:55.73; 2-Puspa Letchumy Jaintheran, MAS 8:07.97; 3-Janpen Sakulkaewtip 8:22.65.

National Games
December 12, 2014
Nakhon Ratchasima, Thailand
Hand Timing
Results:
1-Sutthiporn Jalor (1996) 11:38.43; 2-Jannipha Boonwong 12:10.37; 3-Supatcha Suwanbumrung (1995) 12:24.03; 4-Mayuree Kanonthanakul 12:50.19; 5-Preeyanuch Zaetao 13:19.31; 6-Ploypailin Lhaopila 13:19.38; 7-Linda Jantachid 13:27.55. .

Asian Trials for 2014 Youth Olympic Games
May 21, 2014
Bangkok, Thailand
Automatic Timing
Results:
2000m SC: 1-Fatima Ghassan Rayya (1977) Syria 7:14.11; 2-Guan Ying (1997) China 7:15.80; 3-Mekhrangez Nazarova (1997) Tajikistan 7:17.76 / NJR; 4-Hnin Yu Soe (1997) Myanmar 7:27.00; 5-Pi Nang Thi Bac (1998) Vietnam 7:28.74; 6-Munirah Haali (1997) Malaysia 7:49.41.

International Open Championships
May 6, 2014
Bangkok, Thailand
Hand Timing
Results:
Women, May 7: 1-Viola Kipchirchir Kimeli KEN 11:38.95; 2-Jannipha Boonwong 12:05.87; 3-Pinwadee Gongsin 12:31.88; 4-Khin Mar Se MYA 13:44.23

Junior Women, May 9: 1-Suthiporn Jalor (1996) 11:44.60; 2-Suphatcha Suwanbumrung (1995) 12:18.68 [4 finish; Last = 13:54.12]

National Games
January 8, 2014
Suphan Buri, Thailand
Automatic Timing
Results:
3000m SC: 1-Sonthiya Saiwaew 11:19.42; 2-Jannipha Boonwang 11:55.02; 3-Sutthiporn Jalor (1996) 11:59.95; 4-Suphatcha Suwanbumrung (1995) 12:15.63; 5-Mayuree Kanonthanakul 13:12.10.

Open Athletics Champs
September 4, 2013
Bangkok, Thailand
Automatic Timing
Results:
1-Jessa Mangsat PHI 11:10.08 NR; 2-Lee Hyeon-Ok KOR 11:11.46; 3-Jannipha Boonwong (1994) 11:44.72; 4-Souksavanh Malivanh, LAO 12:24.30 NR.

National Champs
November 12, 2009
Trang, Thailand
Automatic Timing
Results:
3000m SC: 1-Anusara Tobbun 12:54.74 NR; 2-Surisa Ridthaprom 13:19.42; 3-Suphawan Wisetdee 13:34.17 [This was first-ever steeple held for Women in Thailand. 15 competitors, 12 finishers).

World University Games
August 12, 2007
Bangkok, Thailand
Automatic Timing
Results:
(Reported birthdates or birth years in parentheses)
1-Dobrinka Shalamanova (83-05-21) BUL 9:45.04 2-Valentyna Gorpynch (83-03-12) UKR 9:45.55 3-Turkan Erismis (84-01-05) TUR 9:46.12 4-Sara Moreira (85-10-17) POR 9:46.70 5-Natalya Izmodenova (81-01-01) RUS 9:58.45 6-Diana Martin (81-04-01) ESP 10:05.22 7-Biljana Jovic (85-03-02) SRB 10:10.84 8-Talis Apud Martinez <82-01-05) MEX 10:13.33 9-Marcela Lustigova (82-11-11) CZE 10:13.58 10-Julia Hiller (87-07-24) GER 10:21.88 11-Emma Quaglia (80-08-15) ITA 10:24.67 12-Jekaterina Patjuk (83-04-06) EST 10:30.03 13-Amanda King (84-07-31) NZL 10:36.74 14-Nian Liu ((88-04-26) CHN 10:41.08 DNF: Ljiljana Culibrk (82), CRO; Oxana Juravel (86) MDA; Maria Teresa Urbina (85) ESP.
[Moreira led at 1km in 3:17.49; 2km in 6:30.53.]


Home  |  About Us

 

Steeple Chics Store:
Get cool stuff, promote the steeplechase






The Runner's Cookbook

Proceeds go to the Ryan Shay Memorial Fund & Jenny Crain "Make it Happen" Fund

Donate to the
Jenny Crain
Make It Happen Fund

http://www.jennycrain.net

Website Design & Creation: