Join our Mailing List     Follow SteepleChics on Twitter     Become a Fan on Facebook
Questions/Comments


Sept 1-16, 2007 Steeple Results:
Results from Women's Steeplechase Report, a free newsletter sent to readers about 30 times each year.
ECCC=European Champion Clubs Cup
September 16, 2007
Brno, Czech Republic
Automatic Timing
Results:
1-Martina Barinova (90) CZE 10:34.89; 2-Natalya Nemkina (88) RUS 11:01.82; 3-Ana Krizanac (89) CRO 11:49.34; 4-Sehriban Demir (88) TUR 12:06.46; 5-Maja Teraz (89) SLO 12:13.58; 6-Biljana Kanjeric (90) SRB 12:24.58; 7-Rebecca Taylor (89) GBR 14:00.87. [National Junior Record for Barinova]

ECCC Juniors B
September 16, 2007
Cottbus, Germany
Automatic Timing
Results:
1-Jasmina Delic (88) BIH 11:11.19; 2-Laura von der Horst (88) GER 11:28.21; 3-Martina Bombardieri (89) ITA 11:55.44; 4-Marine Ricaille (88) FRA 12:08.22; 5-Florence Ejang (91) DEN 13:11.79; 6-Grainne Quinn (89) IRL 13:17.82.

ECCC Juniors C
September 16, 2007
Tempere, Finland
Automatic Timing
Results:
1-Marlon Dashorst, NED 12:45.60; 2-Camilia Kinnarinen, FIN 12:53.34; 3-Daja Kondejova, SVK 13:01.95; 4-Maria Isabel Sanchez, ESP 13:12.29; 5-Kari Vandaele, BEL 13:30.17; 6-Celine Guex, SUI 14:00.91.

World Masters Champs
September 15, 2007
Riccione, Italy
Automatic Timing
Results:
2000m Steeple:

Age 35-39 1-Veronica Chiusole , ITA 7:01.19; 2-Annamaria Vanacore, ITA 7:06.77; 3-Annette Weiss, GER 7:10.10; 4-Mary Fien, AUS 7:26.72; 5-Loredana Santoni, ITA 7:30.56; 6-Krasi- mira Chahova,BUL 7:58.30; 7-Cristiana Barchiesi ITA 8:19.57; 8-Maria Trisolino, ITA 8:22.04; 9-Lucilla Fiori, ITA 8:22.75; 6-Vis-nja Odri, SER 8:40.73; 11-Giuseppa Lacava, ITA 9:16.15.

Age 40-44 1-Samia Soltane, ITA 7:06.10; 2-Zofia Wieciorkow ska, POL 7:13.79; 3-Niobe Menendez, ESP 7:34.60; 4-Rosa Luchena, ITA 7:39.71; 5-Francesca Ragnetti, ITA 7:48.18; 6-Jane Pidgeon, GBR 7:53.88; 7-Galina Kiseleva, RUS; 8-Geral-dine Finnegan, GBR 8:23.54; 9-Graciela Alvarez, ARG 9:01.26; 10-Maria Molero Perez, ESP 9:06.00; 11-Amanda Coombe, AUS 9:17.86; 12-Daniela Escalante, ARG 9:30.40.

Age 45-49 1-Julie Leonard, SWE 7:45.52; 2-Mariette Ester-huyse, RSA 7:59.56; 3-Gunnel Tolfes, SWE 8:19.93; 4-Ursula Redenz, GER 9:27.30; 5-Margot Sheehan, USA 9:29.34; 6-Christine Long, USA 10-25.67; 7-Cristina Negron, USA 10:38.62

Age 50-54 1-Elizabeth Henn, GER 8:25.21; 2-Joan Howe GBR 9:00.63; 3-Anne Darby, GBR 9:30.07; 4-Mary Diver, USA 10:07.02; 5-Noeline Burden, NZL 10:22.37.

Age 55-59 1-Irene Aponte, COL 9:13.36; 2-Galena Lapaeva, RUS 11:05.02; 3-Eva Cupalova, CZE 11:12.54; 4-Mary Rosado, USA 12:03.62; 5- Manjula Choudhury, IND 12:44.05.

Age 60-64 1-Miroslava Rocnakova, CZE 10:47.02; 2-Mary Trotto, USA 10:59.39; 3-Merces Oliveira, BRA 13:15.82; 4-Kiron Basumatary, IND 14:13.94.

Age 65-69 1-Marie-Louise Michelsohn, USA 9:30.53; 2-Kimiko Nakamura, JPN 11:31.81.

Age 70+ 1-Anne Martin, GBR 11:55.55; 2-Dawn Cumming, NZL 11:42.80; 3-Ivone, Lobo POR 13:07.60.

Swedish High School Champs
September 15, 2007
Gavle, Sweden
Automatic Timing
Results:
Age 18+ (born 1989) 1-Josefine Berggren 5:14.53 2-Patricia Wiedel 5:24.48; 3-Emma Broman 5:36.38

Under age 18 (born 1990) 1-Maria Westher 4:54.61; 2-Klara Bodinson 4:55.14; 3-Nathalie Rohlen 5:13.31; 4-Elin Pollanen 5:52.26.

Under age 17 (born 1991) 1-Olivia Lindh 4:58.82; 2-Emma Jansson 5:08.29; 3-Anna Jansson 5:09.21; 4-Hanna Erlandsson 5:14.42; 5-Yolanda Ngarambe 5:17.90 ; 6-Emma Dahl 5:24.50; 7-Malin Olofsson 5:55.56; 8-Mia Sylwan 6:32.62; 9-Madeleine Serenhov 6:32.66. Under age 16 (born 1992) 1-Lina Alainentalo 4:59.82; 2-Stina Jansson 5:34.62; 3-Tlda Helgesson 5:41.41.

Juniors (Under 20) Meet
September 15, 2007
Annecy, France
Automatic Timing
Results:
2000m Steeple: 1-Sarah Cornelsen, GER 6:59.83; 2-Silke Fritz, GER 7:07.84; 3-Nora Hamouallal, FRA 7:31.58; 4-Marine Huet, FRA 7:32.19; 5-Laura Airaghi, ITA 7:38.50; 6-Anne-Sophie Vittet, FRA 7:46.90; 7-Aisse Sow, FRA 7:52.78; 8-Filomena Furlan, ITA 8:01.97.

Personal Best Meet
September 14, 2007
Gold Coast, Australia
Automatic Timing
Results:
2000m Steeple: 1-Courtney Gilfillan 6:55.86; 2-Jessica Gilfillan 7:01.70; 3-Robyn Bennett 7:08.56; 4-Sarah James 7:17.45; 5-Maegan Smith 7:29.28; 6-Maeghan Urry 7.30:05; 7-Natalie Dudkowski 7:33.74; 8-Amanda Overton 7:48.35; 9-Hannah Cook 7:48.45; 10-Sarah Hall 7:58.77. [17 finish, 1 dnf. Last = 9:00.05]

Combined High Schools
September 10, 2007
Sydney, Australia
Automatic Timing
Results:
2000m Steeple: 1-Charlotte Wilson 7:09.20; 2-Katherine Conder 7:14.55; 3-Alexis.McKillop 7.25.64; 2-Leanne Golebiowski 7.43.61; 3-Tia Brady 7.59.27. [First 2= under age 20 division; others under 16]

IAAF Grand Prix
September 9, 2007
Rieti, Italy
Automatic Timing
Results:
1-Yekaterina Volkova, RUS 9:26.80; 2-Cristina Casandra, ROM 9:30.39; 3-Roisin McGettigan, IRL 9:37.94; 4-Lisa Galaviz, USA 9:39.03; 5-Hattie Dean, GBR 9:46.04; 6-Helen Clitheroe, GBR 9:44.38; 7-Veerle Dejaeghere, BEL 9:47.47; 8-Mardrea Hyman, JAM 10:13.63;; 9-Korene Hinds, JAM 10:19.51.
[4 DNF: Zulema Fuentes-Pila, ESP; Gulnara Samitova-Galkina, RUS; Dobrinka Shalamanova, BUL; Yelena Sidorchenkova, RUS]

Sidorchenkova led at 1000m in 3:04.99; Volkova led at 2000m in 6: 20.77.

DecaNation Meet
September 8, 2007
Paris, France
Automatic Timing
Results:
1-Jenny Barringer, USA 9:33.95; 2-Sophie Duarte, FRA 9:35.35; 3-Yelena Sidorchenkova, RUS 10:05.09; 4-Diana Martin, ESP 10:08.94; 5-Verena Dreier, GER 10:09.20; 6-Yuliya Ignatova, UKR 10:15.06; 7-Agnes Tschurtschenthaler, ITA 10:25.50

[Personal Best for Barringer who won USA Champs steeple in 9:34.64 at Indianapolis on 23 June 2007. It s also the best time by a USA collegian.with remaining eligibility.]

Balkan Junior Champs
September 8, 2007
Kragujevac, Serbia
Automatic Timing
Results:
1-Teodora Simovi (93) SRB 10:44.88; 2-Gulcan Mingir (89) TUR 10:58.38; 3-Ecaterina Gheorghiu (89) ROM 11:25.30; 4-Jasmina Delic (88) BIH 11:36.04; 5-Savina Stoyanchova (89) BUL 12:12.61; 6-Oltiona Lushi (89) ALB 12:40.11; 7-Aleksandra Mitrevska (95) MKD 13:56.98.
DNF: Maria-Aggeliki Rigopoulou (88) GRE

Czech Team Champs
September 8, 2007
Susice, Czech Republic
Automatic Timing
Results:
1-Marcela Lustigova 10:28.23; 2-Lenka Ptackova 10:31.67; 3-Alena Rucklova 10:47.21; 4-Katerina Pechackova 10:53.52; 5- Lucie Krizova 10:56.40; 6-Petra Smakalova 11:10.48; 7-Eva Krchova (89) 11:15.90; 8-Jana Subrtova 11:45.87; 9-Lenka Sibravova 11:46.26; 10-Denisa Kozakova 12:14.80.

Czech Team Champs
September 8, 2007
Olomouc, Czech Republic
Automatic Timing
Results:
1-Jana Stykova, SVK 11:33.48; 2-Sona Smekalova (89) 11:41.49 3-Zuzana Dolejsova 11:42.87; 4-Kamila Pospichalova 12:28.96, 5-Iveta Matejkova (66) 13:19.61; 6-Petra Dupalova 13:39.84; 7-Adela Vavrova (92) 14:05.04; 8-Tereza Musilova (90) 17:18.63

Sweden vs. Finland
September 8, 2007
Goteborg, Sweden
Automatic Timing
Results:
1500m Steeple: 1-Klara Bodinson (90) SWE 5:01.71; 2-Olivia Lindh (91) SWE 5:02.09; 3-Kaisa Mattila (91) FIN 5:27.64; 4-Viivi Nieminen (91) FIN, 5:35.77. [This race was for girls under age 18]

Polish Meet
September 8, 2007
Slupsku, Poland
Automatic Timing
Results:
1-Katarzyna Kowalska (85) 10:20.27; 2-Iwona Lewandowska (85) 10:27.42; 3-Marta Barcewicz (86) 10:38.00; 4-Anna Wojtulewicz (87) 10:44.55.

Sweden vs Finland
September 7, 2007
Goteborg, Sweden
Automatic Timing
Results:
1-Christin Johansson (78) SWE 10:09.78; 2-Ulrika Johansson (75) SWE 10:12.60; 3-Saara Skytta (87) FIN 10:29.83; 4-Minna-Mari Kangas (83) FIN, 10:31.39; 5-Sandra Eriksson (89), FIN 10:37.58; 6-Charlotta Fougberg, (85) SWE 11:04.14

C. Johansson led at 1km at 3:20.17; and 2km in 6:44.86

Polish Meet
September 2, 2007
Czestochowa, Poland
Automatic Timing
Results:
1-Mariola Konowalska (82) 10:36.94; 2-Agata Drozdz (84) 10:43.69

Swedish Meet
September 1, 2007
Vaxjo, Sweden
Automatic Timing
Results:
1500m Steeple: 1-Stina Jansson, (92) 5:21.53; 2-Yolanda Ngarambe (91) 5:22.51; 3-Annelie Gabriel (90) 5:33.22; 4-Sandra Carlsson (92) 5:33.87; 5-Martina Welen (90) 5:38.23; 6-Lova Walin (92) 5:41.13; 7-Erika Svanborg (91) 5:41.77; 8-Elin Pollanen (90) 5:54.86; 9-Elin Persson (90) 5:59.45.

[14 Finishers, all under age 18; Last = 7:11.77]

Serbian Junior Cup Finals
September 1, 2007
Kragujevac, Serbia
Automatic Timing
Results:
2000m Steeple: 1-Mirjana Paji (92) 7:01.06; 2-Teodora Simovi (93) 7:32.43; 3-Biljana Kanjeri (90) 7:40.85; 4-Aleksandra Kostadinovi (90) 8:31.03; 5-Mirjana Lei (89) 8:47.56; 6-Dragana Novakovi (90) 9:13.35; DNF: Vasilisa Gaesa (89).

In the qualifying round (Aug 25 at Sremska Mitrovica) Simovi won in 6:53.38 and Kanjeri was third in 7:25.62. Both fell in the final causing slower finish times.


Home  |  About Us  |  Contact  |  Mailing List  |  Gazelle, Inc

 

Steeple Chics Store:
Get cool stuff, promote the steeplechase






The Runner's Cookbook

Proceeds go to the Ryan Shay Memorial Fund & Jenny Crain "Make it Happen" Fund

Donate to the
Jenny Crain
Make It Happen Fund

http://www.jennycrain.net

Website Design & Creation: