Join our Mailing List     Follow SteepleChics on Twitter     Become a Fan on Facebook

Browse by Steeple Report:
Results from Steeple Report 505:
Results from Women's Steeplechase Report, a free newsletter sent to readers about 30 times each year.

Automatic Timing and 3000m race distance unless stated otherwise. Reported Age, Birthdate, or Birth Year included (in parentheses) of athletes eligible for age-based championships such as Under age 23, Juniors, Youth, or Masters.

DNF=Did Not Finish MR = Meet Record; NR=National Record PB = Personal Best; SB = Season Best


Diamond League
May 23, 2010
Shanghai, China
Automatic Timing
Results:
1-Gladys Jerotich Kipkemoi, KEN 9:16.82, 2-Milka Chemos Cheiywa, KEN 9:20.63; 3-Lydia Jebet Rotich, KEN 9:21.38 PB 4-Katarzyna Kowalska, POL 9:30.79; 5-Sofia Assefa, ETH 9:31.62; 5-Ancuta Bobocel, ROU 9:40.77; 7-Lisa Aguilera, USA 9:41.62; 8-Elizabeth Mueni, KEN 9:53.33.

[Km splits: 3:02.80 by Hyman at 1000m, 6:11.90 by Kipkemoi at 2000m.]

Dnf: Wioletta Frankiewicz, POL and Mardrea Hyman, JAM

Kipkemoi time becomes the new 2010 World Leader.

Caixa Grand Prix
May 23, 2010
Rio de Janeiro, Brazil
Automatic Timing
Results:
1-Mekdes Bekele, ETH 9:37.23; 2-Korene Hinds, JAM 9:41.83; 3-Birtukan Fente, ETH 9:43.39; 4-Sabine Leticia Heitling, BRA 9:43.84; 5-Nicole Bush, USA 9:49.05; 6-Angela Maria Figueroa, COL 9:53.44; 7-Andrea Ferris, PAN 10:15.23; 8-Patricia Fern-anda Lobo, BRA 10.23.27

[In a meet with athletes of 35 nations Bush runs under 9:50 in return to global stage after long recovery from a broken foot in June 2009 at a too-high water jump barrier.]

Asian Area Trials for YOG
May 22, 2010
Singapore, Singapore
Automatic Timing
Results:
2000m steeple: 1-Lijiao Li, China 6:55.38; 2-Hai Nguyen Thi, Vietnam 7:30.33; 3-Pooja Ramesh Varade, India 7:44.20.

BMC personal Best Meet
May 22, 2010
Stantonbury, Great Britain
Automatic Timing
Results:
1500m Steeple: 1-Pippa Woolven (93-07-26) Wycombe 5:06.96; 2- Maddie Garner, St. Mary's Richmond 5:31.74; 3-Becky Summers, Gloucester 5:42.55.

Youth Olympics European Trials
May 21, 2010
Moscow, Russia
Automatic Timing
Results:
2000m first 6 qualify for Youth Olympic Games in Singapore

1-Oksana Rayta (93-03-05) Ukraine PB 6:48.27
2-Anastasiya Puzakova (93-12-12) Belarus PB 6:50.92
3-Dana Elena Loghin (94-10-23) Romania 6:52.30
4-Doina Cravcenko (93-05-28) Moldova 6:58.99
5-Katarzyna Dulak (93-03-28) Poland PB 7:03.28
6-Nina Habold (93-05-19) France 7:05.20
7-Camille Marchese (93-11-02) Italy 7:06.21
8-Evdokiya Bulina (93-02-10) Russia
7:06.33 9-Viktoria Kalyuzhna (94-07-11) Ukraine 7:10.40
10-Ulyana Avvakumenkova (94-06-21) Russia 7:15.81
11-Sahsenem Sari (94-11-10) Turkey PB 7:18.29
12-Olja Nikolic (94-01-20) Serbia 7:20.32
13-Katarzyna Smakowska (93-04-21) Poland 7:20.61
14-Violeta Godlevska (04-12-10) Lithuania 7:26.78
15-Helena Tlusta (93-03-15) Czech Republic 7:36.90
Dnf Elena Adelina Panaet (93-06-05) Romania - - -

North Africa Trials for YOG
May 21, 2010
Algiers, Algeria
Automatic Timing
Results:
2000m steeple: 1-Ouafa Tijani, MAR 7:15.18; 2-Fatima Zohra Hommane, MAR 7:21.48; 3-Nabila Madoui, ALG 7:22.91; 4-Nour Sayod, TUN 7:36.71; 5-Dihia Ramtani, ALG 7:47.41.

Gregory Invitational
May 21, 2010
Naperville, Illinois, USA
Automatic Timing
Results:
1-Emily Loeffler, unattached 10:37.42; 2-Katie Dolan, Luther 10:37.86; 3-Gretchen Braymer, Calvin College 10:54.09; 4-Laura Roach, Carleton 10:58.31 [23 finish; Last =12:47.76]

U.S. 2010 Junior College Championships, Division I
May 21, 2010
Hutchinson, Kansas, USA
Automatic Timing
Results:
1-Violah Lagat, Central Arizona 11:10.10; 2-Kadian Dunkley, South Plains 11:40.49; 3-Val Bland, Cowley 11:53.98; 4-Samantha Meyerhoff, Mesa 11:57.56; 5-Amanda Vorthmann, Iowa Central 11:58.21 [16 finish; Last = 13:37.40]

Vancouver Island HS Champs
May 20, 2010
Victoria, BC, Canada
Automatic Timing
Results:
1500m Steeple: 1-Katelyn Howard, Mount Douglas 5:06.41; 2-Alycia Butterworth, Ballenas 5:20.11; 3-Courtney Roskelly, Oak Bay 5:23.68 [12 finish; Last = 7:26.41]

Cent-West Ontario HS Champs
May 20, 2010
Kitchener, Canada
Automatic Timing
Results:
1500m Steeple: 1-Lindsay Thompson 5:21.00; 2-Simone Tomasovic 5:26.14; 3-Olivia Grafinger 5:32.10; 4-Sara Bowman 5:37.30 [14 finishers, 1 dnf; Last = 6:56.51]

India National Champs
May 17, 2010
Kocchi, India
Automatic Timing
Results:
1-Sudha Singh, Railways 10:09.56 NR; 2-Kiran Tiwari, Rail-ways 10:25.11; 3- Priyanka Singh Patel, Uttar Pradesh 10:25.13; dnf - Rajshree Patil.

Conference USA
May 15, 2010
Orlando, Florida, USA
Automatic Timing
Results:
1-Silje Fjortoft, Southern Methodist Univ 10:14.67; 2-Kristine Eikrem-Engeset, SMU 10:28.71; 3-Klara Bodinson, SMU 10:34.52; 4-Halsey Fowler, Rice 10:37.25; 5-Kristina Vaughn, U. Alabama-Birmingham 10:47.43; 6-Rebecca Coady, Tulane 10:49.45; 7-Colleen Standridge, UAB 10:55.75.
[16 finish; 2 DNF; Last = 11:58.84]

Big Sky Champs
May 15, 2010
Ogden, Utah, USA
Automatic Timing
Results:
1-Nell Rojas, Northern Arizona 10:50.32; 2-Erica Richardson, Idaho State University 10:55.53.

Oxford v. Cambridge
May 15, 2010
Oxford, Great Britain
Automatic Timing
Results:
2000m Steeple: 1-Polly Keen, Cambridge University 7:07.39 PB; 2-Kathryn Twyman, Oxford Univ 7:17.99; 3-Amanda Scott, Cambridge Univ 7:30.53; 4-Becky Gardner, Oxford Univ 7:50.73.

East Africa Trials for YOG
May 11, 2010
Khartoum, Sudan
Automatic Timing
Results:
2000m steeple: 1-Tsehaynesh Tsele, ETH 6:35.28; 2-Tiki Miecha Jirata, ETH 6:42.02; 3-Virginia Nyambura, KEN 6:52.92; 4-Shazalia Yagob, SUD 7:46.60 Dnf - Mercy Chemutai, KEN.


Home  |  About Us

 

Steeple Chics Store:
Get cool stuff, promote the steeplechase






The Runner's Cookbook

Proceeds go to the Ryan Shay Memorial Fund & Jenny Crain "Make it Happen" Fund

Donate to the
Jenny Crain
Make It Happen Fund

http://www.jennycrain.net

Website Design & Creation: