Join our Mailing List     Follow SteepleChics on Twitter     Become a Fan on Facebook

Browse by Steeple Report:
Results from Steeple Report 520:
Results from Women's Steeplechase Report, a free newsletter sent to readers about 30 times each year.

Automatic Timing and 3000m race distance unless stated otherwise. Reported Age, Birthdate, or Birth Year included (in parentheses) of athletes eligible for age-based championships such as Under age 23, Juniors, Youth, or Masters.

DNF=Did Not Finish MR = Meet Record; NR=National Record PB = Personal Best; SB = Season Best


Glynis Nunn Meet
January 29, 2011
Southport, Australia
Automatic Timing
Results:
1-Jessica Handsaker (16) 7:56.50; 2-Helen Baade (17 ) 8:06.08; 3-Darcey Campbell (14) 8:06.53; 4-Zara Simmons (14) 8:59.03; 5-Katya Martin (14) 9:53.90.

All-Comers Meet
January 27, 2011
Sydney, Australia
Automatic Timing
Results:
1-Annaleise Barton 7:40.39; 2-Bethany Croft 7:57.30; 3-Mady-son Romer 8:14.57; 4-Holly Ratajec 8:22.07; 5-Bianca Grimaldi 8:22.90; 6-Michala Ford 8:27.46.

Victorian Country Champs
January 23, 2011
Llanberis, Australia
Automatic Timing
Results:
3000m Steeple. 1-Eleanor Wardleworth (1993) 11.28.81; 2-Alanah Hayes (1994) 11.56.34; 3-Juliette Haddow (1992) 13:57.18.

Youth 2000m Steeple: 1-Darcie Verstraten (1995) 8:02.03; 2-Madeleine Evely (1994) 8:04.10; 3-Amanda Heard (1995) 8:09.78 [9 finishers]

Masters 2000m Steeple: 1-Elizabeth Kenney (1968) 9:34.70; 2-Annette Major (1962) 10:08.24; 3-Heather Carr (1949) 10:31.86; 4-Paula Pettingill (1968) 11:04.91.

NSW Country Champs
January 22, 2011
Glendale, Australia
Automatic Timing
Results:
Masters 2000m Steeple: 1-Maryanne Shaw (47) 9:41.69; 2-Julie Steele (51) 9:49.02; 3-Rosalind Perry (59) 12:15.22.

ACT Summer meet
January 21, 2011
Canberra, Australia
Automatic Timing
Results:
1500m Steeple: 1-Katherine Caley (under age 14) 8:07.19; 2-Zoe Hunt (under 16) 8:07.73. Hunt won the 1500m walk in 7:16.16 at this meet which could suggest steeple run distance was longer or harder.

All-Comers Meet
January 15, 2011
Sydney, Australia
Automatic Timing
Results:
2000m Steeple: 1-Charlotte Jane Wilson (1992) 7:27.85; 2-Rachel Attenborough (1994) 7:58.15; 3-Debbie Walsham (1975) 8:13.44; 4-Beth Croft (1997) 8:15.12; 5-Madyson Romer (1997) 8:30.12.

National Sports Games
December 29, 2010
Danang, Vietnam
Automatic Timing
Results:
3000m Steeple: 1-Nguyen Thi Phuong 10:02.98 [National Record] 2-Bui Thi Hien 10:29.44; 3-Nguyen Thi Quyen 10:45.46; 4-Nguyen Thi My Thoa 10:56.87; 5-Nguyen Thi Lien (1993) 11:25.25; 6-Nguyen Thi Thu Huong (1991) 11:29.32; 7-Nguyen Duong Lieu (1991) 11:32.13; 8-Nguyen Thi Hai (1993) 12:07.43. [Winner improved national record by 40 seconds!]

Intercollegiate Meet
December 19, 2010
Pasig, Philippines
Hand Timing
Results:
3000m Steeple: 1-Meriam Miranda 12:12.6; 2-Jila de la Rosa 12:24.5; 3-Nancy Pilaro 12:55.9.

National High School Champs
December 12, 2010
Hastings, New Zealand
Automatic Timing
Results:
1 Christina Taylor, Southland Girls' High School 7:11.35
2 Florence Reynolds, Wellington, Girls' College 7:21.34
3 Flora Brocherie, Akaroa Area School 7:23.24
4 Kate Jefferd, Wanganui Collegiate 7:27.11
5 Natasha Bowyer, Westlake Girls High School 7:32.99
6 Georgie Blackwood, Wanganui Collegiate 7:33.00
7 Kate Hewitt, Rangiora High School 7:38.19
8 Nikki Powell Havelock, North High School 7:42.20
9 Hannah Harty, Iona College 7:45.20
10 Greta Porter, Hastings Girls High School 7:45.30
11 Jenna Hansen, St Peter's School 7:52.32
12 Evie Beamish, Woodford House 8:01.20
13 Alice McFall, Aquinas College 8:03.57
14 Rachel Martin, Kerikeri High School 8:15.99
15 Sarah Summerlee, Middleton Grange School 8:33.86


PATAFA Relays
November 29, 2010
Manila, Philippines
Hand Timing
Results:
3000m Steeple: 1-Serenata Saluan (1992) 11:49.1 / NJR; 2-Dalyn Carmen (1991) 11:56.1; 3-Meriam Miranda 12:09.1; 4-Mary Ann de la Cruz 12:10.2; 5-Jila de la Roas 12:26.9.

Victoria All-Schools Meet
November 6, 2010
Melbourne, Australia
Automatic Timing
Results:
Under age 18, 2000m Steeple: 1-Tashana Kehoe-Sporton (1994) 7.16.20, 2-Siobhan Jagusch (1993) 7.31.12; 3-Alanah Hayes (1994) 7.37.06; 4-Malyce McFaul (1993) 8:21.23.

Under age 16, 2000m Steeple: 1-Leah Polycarpou (1996) 7.21.87; 2-Stella Radford (1995) 7.32.03; 3-Brooke Zerafa (1997) 7.36.62: 4-Holly.Curtis (1995) 7.49.09; 5-Ricci Curtis (1995) 7.50.31; 6-Charlotte Jagusch (1997) 7.53.95; 7-Ashlee Walburg (1996) 8:15.72; 8-Darcie Verstraten (1995) 8:19.15.

Club Premiership
November 6, 2010
Sydney, Australia
Automatic Timing
Results:
2000m Steeple: 1-Kate Spencer 7.10.08; 2-Miranda Middleton 7.43.82; 3-Mary Fien 7.50.61.


Home  |  About Us

 

Steeple Chics Store:
Get cool stuff, promote the steeplechase






The Runner's Cookbook

Proceeds go to the Ryan Shay Memorial Fund & Jenny Crain "Make it Happen" Fund

Donate to the
Jenny Crain
Make It Happen Fund

http://www.jennycrain.net

Website Design & Creation: