Join our Mailing List     Follow SteepleChics on Twitter     Become a Fan on Facebook

Browse by Steeple Report:
Results from Steeple Report 529:
Results from Women's Steeplechase Report, a free newsletter sent to readers about 30 times each year.

Automatic Timing and 3000m race distance unless stated otherwise. Reported Age, Birthdate, or Birth Year included (in parentheses) of athletes eligible for age-based championships such as Under age 23, Juniors, Youth, or Masters.

DNF=Did Not Finish MR = Meet Record; NR=National Record PB = Personal Best; SB = Season Best


Payton Jordan Invitational
May 1, 2011
Palo Alto, California, USA
Automatic Timing
Results:
Best-ever times by steeplers in two races at Jordan meet changed the 2011 IAAF top marks list in this World Championships year.

Second Race at 1858 (6:58 p.m.)

1-Emma Coburn, Colorado 9:40.51 PB; 2-Sara Hall, Asics 9:48.85 PB; 3-Beverly Ramos, PUR 9:50.10 PB; 4-Lisa Aguilera, Nike 9:52.24; 5-Rebeka Stowe, Kansas 9:53.12 PB; 6-Lindsay Allen, Adidas 9:53.44; 7-Nicole Bush, unat 9:58.94; 8-Genevieve Lalonde, CAN 9:59.50 PB; 9-Shalaya Kipp, Colorado 10:03.37; 10-Claire Michel, Oregon 10:04.65 PB; 11-Eva Krchova, CZE 10:05.53 PB; 12 Lois Keller, Club NW 10:07.18 PB; 13-Lennie Waite, GBR 10:16.51; 14-Dana Buchanan, CAN 10:17.80; 15-Meredith MacGregor, CAN 10:20.32; 16-Lydia Willemse, CAN 10:22.33; 17-Erin Bedell, Adidas 10:29.90; 18-Stephanie Pancoast, New Balance 10:32.23. [1 dnf]

First Race at 1844 (6:44 p.m.)

1-Kara DeWalt, Montana 10:11.44 PB; 2-Allix Lee-Painter, Oiselle 10:22.17; 3-Cali George, Arkansas 10:23.08 PB; 4-Caitlin Fitzgerald, UC Davis 10:26.16 PB; 5-Nicole Peters, Colorado State 10:32.69 PB; 6-Sara Prieto, MEX 10:32.80; 7-Heather Haug, Montana State 10:34.73; 8-Hillory Davis, Western State 10:38.60; 9-Stefanie Slekis, Sun Elite 10:38.69; 10-Chloe Susset, Abilene Christian 10:39.07; 11-Alex Darling, New Mexico 10:39.79; 12-Samantha Kearney, UC Davis 10:42.04; 13-Briana Martin, Oklahoma 10:42.87; 14-Taylor Bryson, California 10:43.68; 15-Kara McKenna, N.Carolina 10:51.38; 16-Collier Lawrence, Saucony 10:53.84 [1 dnf, 18 finishers; Last = 11:17.56]

Drake Relays
April 30, 2011
Des Moines, Iowa, USA
Automatic Timing
Results:
X-Shayla Houlihan, Brooks 10:19.68; 1-Aisha Praught, IL State 10:25.11; 2-Chantelle Groenewoud, IL 10:25.23; X-Anne Shadle, unattached 10:28.05; X-Julia Webb, unat 10:32.68; 3-Katie Conlon, Jamestown 10:34.88; 4-Kyle Blakeslee, Augustana 10:36.64; X-Evelyn Ross, unat 10:36.64; 5-Katie Moraczewski, Minnesota 10:38.33; 6-Amber Stack, Illinois 10:41.94; 7-Jessica Furlan, Nebraska 10:45.48; 8-Taylor Adams, Georgia 10:45.72; 9-Danielle Berndt, Iowa 10:45.72; 10-Kristen Zillmer, Illinois State 10:47.85; 11-Ashley Beutler, Wiscon-sin 10:47.98; 12-Leslie Boozer, Georgia 10:48.51; 13-Hannah Roeder, Iowa 10:48.85; 14-Molly Jacobson, Ohio State 10:50.60; 15-Kadi Whi-snant, Nicholls St 10:52.07; 16-Nicole Farr, Bowling Green 10:54.02; 17-Liga Blyholder, Wisconsin 10:54.77; 18-Kristen Hanselka, Baylor 10:56.31. [26 finish, 1 dnf; Last = 11:41] X = non-school competitor

Stan Lyons Invitational
April 30, 2011
Indianapolis, Indiana, USA
Automatic Timing
Results:
1-Michelle Finn, W. Kentucky 10:42.73; 2-Shelbi Burnett, 10:50.66; 3-Courtney Kelly, Marquette 10:54.52 [17 finishers; Last = 12:45.42]

Steve Scott Invitational
April 30, 2011
Irvine, California, USA
Automatic Timing
Results:
1-Lauren Lodge, Pepperdine 10:45.53; 2-Emma Reed, New Mexico 10:52.54; 3-Ali Mann, Nike-LA 10:57.35 [11 finish; Last 11:43.21]

3-Team Meet
April 30, 2011
Tempe, Arizona, USA
Automatic Timing
Results:
1-Hannah Moen, U.Arizona 10:15.91; 2-Magaret Callahan, UA 10:23.67; 3-Kauren Tarver, Arizona State U, 10:26.97; 4-Cherise McNair, ASU 10:49.51 [6 finish; Last = 12:01.08]

3-Team Meet
April 30, 2011
Tempe, Arizona, USA
Automatic Timing
Results:
1-Hannah Moen, U.Arizona 10:15.91; 2-Magaret Callahan, UA 10:23.67; 3-Kauren Tarver, Arizona State U, 10:26.97; 4-Cherise McNair, ASU 10:49.51 [6 finish; Last = 12:01.08]

Washington State at University of Washington
April 29, 2011
Seattle, Washington, USA
Automatic Timing
Results:
1-Marie Lawrence, UW 10:27.66; 2-Caroline Austin, WSU 10:32.58; 3-Amanda Andrews, WSU 10:57.30.

Penn Relays
April 28, 2011
Philadelphia, Pennsylvania, USA
Automatic Timing
Results:
Event 204, Women's Olympic Development Steeple

1-Mary Dell, Keystone Elite TC 10:08.83; 2-Jenn Donovan, New Balance 10:23.88; 3-Laura Kennedy NB 10:25.39; 4-Kristen Anderson, Riadha 10:27.18 [8 finish; last 11:41.78]

Event 205, College Women's Steeple

1-Alyssa Kulik, Clemson 10:06.11; 2-Genevieve LaCaze, Florida 10:12.33; 3-Sarah Pease, Indiana 10:12.38; 4-Natalie Bower, Penn State 10:18.48; 5-Hannah Davidson, Providence 10:21.52; 6-Cassandra Schenck, Akron 10:22.17; 7-Kari Hardt, BYU 10:28.77; 8-Caitlin Engel, Indiana 10:30.93; 9-Ecaterina Gheorghiu, North Florida 10:32.95; 10-Lindsey Graybill, Penn State 10:34.28; 11-Cristina Reimer, Kutztown 10:35.35; 12-Stephanie Barnes, Auburn 10:37.76; 13-Emily Giannotti, Penn State 10:40.77; 14-Jennifer Pierson, 10:47.61 [1 dnf]

Event 206, College Women's Steeple

1-Natalie Finnerty, Iona 10:33.72; 2-Madeline Ribbant, Central Michigan 10:34.07; 3-Genna Hartung, Cornell 10:34.45; 4-Stepha-nie Buffo, Clemson 10:42.60; 5-Siobhan Dwyer, Iona 10:42.91; 6-Rachel Sorna, Cornell 10:43.82; 7-Maura Carroll, Cornell 10:48.98; 8-Andrea Walsh, Keene State 10:50.46; 9-Jenna Pea-cock, Rowan 10:54.06; 10-Megan Weschler, Michigan 10:56.10; 11-Ashlyn Sinclair, Maryland 10:59.10; 12- Corinne Fitzgerald, East Stroudsburg 10:59.67 [19 finish, 1 dnf; Last = 11:35.41]

National Division Champs
April 23, 2011
Kimchun, Korea
Automatic Timing
Results:
1-Shin Sa-Hin (1992) 11:06.25; 2-Lee Hyun-Ok 11:09.71; 3-Lee Eun-Hye/92 11:18.14; 3-Lee Kyong-Ran 11:30.73.

High School Girls: 1-Hong Eun-Mi (1993) 11:07.38; 2-Nam Cho-Rom (1994) 11:46.17.

Chinese Grand Prix Meet
April 23, 2011
Zhaoqing, China
Automatic Timing
Results:
1-Zhenzhu Li 9:54.37; 2-Yuan Jin 10:11.92; 3-Ma Lu 10:35.89

Chinese Grand Prix Meet
April 23, 2011
Zhaoqing, China
Automatic Timing
Results:
1-Zhenzhu Li 9:54.37; 2-Yuan Jin 10:11.92; 3-Ma Lu 10:35.89

Gina Relays
April 19, 2011
Hillsdale, Michigan, USA
Automatic Timing
Results:
1-Rebecca Winchester, Grand Valley 10:32.23; 2-Kari Summers, Ohio Univ 10:32.34; 3-Emma Kertesz, Toledo 10:35.80; 4-Kelly Crowley, Grand Valley 10:39.29; 5-Gretchen Braymer, Calvin 10:39.75; 6-Karie McDonald, Grand Valley 10:42.02; 7-Hannah Osborn, Grand Valley 10:43.32; 8-Amanda Whowell, Grand Valley 10:44.96; 9-Jessie Vickers, Grand Valley 10:51.12; 10-Brittany Dixon, Central Michigan 10:57.10 [16 finish; Last = 11:19.56]

National Clubs Competition
April 12, 2011
Andong, Korea
Automatic Timing
Results:
1-Lee Su-Jung 10:51.42; 2-Kim Mi-Sun (1992) 10:55.63; 3-Lee Eun-Hye (1992) 11:02.07; 4-Lee Hyun-Ok 11:43.89.

National Athletics League
April 9, 2011
Diyagama, Sri Lanka
Automatic Timing
Results:
1-Eranga Rasika Dulakshi 10:52.96; 2-R.M.S.Pushpakumara 11:37.20; 3-T.G.P.Iranda 12:01.63.


Home  |  About Us

 

Steeple Chics Store:
Get cool stuff, promote the steeplechase






The Runner's Cookbook

Proceeds go to the Ryan Shay Memorial Fund & Jenny Crain "Make it Happen" Fund

Donate to the
Jenny Crain
Make It Happen Fund

http://www.jennycrain.net

Website Design & Creation: