Join our Mailing List     Follow SteepleChics on Twitter     Become a Fan on Facebook

Browse by Steeple Report:
Results from Steeple Report 597:
Results from Women's Steeplechase Report, a free newsletter sent to readers about 30 times each year.

Automatic Timing and 3000m race distance unless stated otherwise. Reported Age, Birthdate, or Birth Year included (in parentheses) of athletes eligible for age-based championships such as Under age 23, Juniors, Youth, or Masters.

DNF=Did Not Finish MR = Meet Record; NR=National Record PB = Personal Best; SB = Season Best


World Championships
August 13, 2013
Moscow, Russia
Automatic Timing
Results:
1-Milcah Chemos Cheywa, KEN 9:11.65; 2-Lidya Chepkurui, KEN 9:12.55 PB; 3-Sofia Assefa, ETH 9:12.84 SB; 4-Hiwot Aya-lew, ETH 9:15.25 SB; 5 Etenesh Diro, ETH 9:16.97 SB; 6-Hyvin Kiyeng Jepkemoi, KEN 9:22.05 PB; 7-Valentyna Zhudina, UKR 9:33.73; 8-Antje Moldner-Schmidt, GER 9:34.06; 9-Gesa Felici-tas Krause, GER 9:37.11 SB; 10-Eilish McColgan, GBR 9:37.33; 11-Diana Martin, ESP 9:38.30 SB; 12-Natalya Gorchakova, RUS 9:38.57 SB; 13-Ancuta Bobocel, ROU 9:53.35; 14-Silvia Danek-ova, BUL 9:58.57; 15-Salima Elouali Alami MAR 10:08.36.

World-Leading time (best this year) by winner Cheywa

Splits: 2000m 3:01.72 by Ayalew; 3000m 6:11.36 by Cheywa.

National U17 and U16 Champs
August 11, 2013
Eskiltuna, Sweden
Automatic Timing
Results:
1500m SC under age 17 / August 11: 1-Linn Bengtsson 4:53.11; 2-Emma Gustafsson 5:25.15; 3-Anna Nilsson 5:43.22. [all born 1997]

1500m SC under age 16 [all born 1998] August 9: 1-Cornelia Karls-son 5:09.16; 2-Kerstin Wadman 5:12.91; 3-Marina Janhunen 5:24.76; 4-Sara Overgaard 5:24.98; 5-Alice Greberg 5:34.50; 6-Alexandra Simonsen 5:37.09; 7-Malin Svardling 5:44.56; 8-Isa Teglund 5:53.76.

World Championship Heats
August 10, 2013
Moscow, Russia
Automatic Timing
Results:
P=Advance by Place to Final
T=Advance by Time to Final

Heat 1: 1-Milcah Chemos Cheywa, KEN 9:36.16 P; 2-Hyvin Kiyeng Jepkemoi, KEN 9:36.19 P; 3-Sofia Assefa, ETH 9:36.66 P; 4-Valentyna Zhudina, UKR 9:37.79 P; 5-Salima Elouali Ala-mi, MAR 9:39.95 P; 6-Gesa Felicitas Krause, GER 9:42.19 T; 7-Amina Bettiche, ALG 9:45.50; 8-Sandra Eriksson, FIN 9:45.57; 9-Shalaya Kipp, USA 9:45.97; 10- Beverly Ramos, PUR 9:49.60; 11-Lyudmila Lebedeva, RUS 9:50.64; 12-Sudha Singh, IND 9:51.05; 13-Charlotta Fougberg, SWE 9:59.17; 14-Natalya Aristarkhova, RUS 10:10.26. [Season Best for Jepkemoi]

Split Times: 1000m in 3:13.81 by Natalya Aristarkhova, RUS; 2000m in 6:31.53 by Milcah Chemos Cheywa, KEN.

Heat 2: 1-Etenesh Diro, ETH 9:24.02 P; 2-Lidya Chepkurui, KEN 9:24.19 P; 3-Hiwot Ayalew, ETH 9:24.49 P; 4-Antje Moldner-Schmidt, GER 9:29.27 P; 5-Silvia Danekova, BUL 9:35.66 P; 6-Ancuta Bobocel, ROU 9:35.78 T; 7- Eilish McCol-gan, GBR 9:35.82 T; 8-Diana Martin, ESP 9:39.22 T; 9-Natalya Gorchakova, RUS 9:42.12 T; 10-Katarzyna Kowalska, POL 9:44.12; 11-Ashley Higginson, USA 9:45.78; 12-Gladys Jerotich Kipkemoi, KEN 9:54.22; 13- Nicole Bush, USA 9:58.03.

Split Times: 1000m in 3:08.80 by Ancuta Bobocel, ROU; 2000m in 6:22.09 by Lidya Chepkurui, KEN

NR by Danekova; Personal Best by McColgan; Season Bests by Moldner-Schmidt, Bobocel, Martin, Higginson. DQ: Bouaasayriya Kaltoum, MAR and Fabienne Schlumpf, SUI

National U23 & U18 Champs
August 9, 2013
Vasteras, Sweden
Automatic Timing
Results:
2000m SC under age 23 / Aug 11: 1-Emma Dahl, (1991) 6:47.90; 2-Erika Svanborg (1991) 6:52.80; 3-Emma Jansson (1991) 7:07.18; 4-Frida Kristiansson (1992) 7:08.62; 5-Erika Lindeblad (1993) 7:16.25; 6-Julia Forsmark (1993) 7:21.82

1500m SC under age 18 / August 9: 1-Carolina Johnson 5:05.33; 2-Moa Rothman 5:14.83; 3-Agnes Granberg 5:43.94 [all born 1996]

AAU Junior Olympic Games
July 31, 2013
Ypsilanti, Michigan, USA
Automatic Timing
Results:
2000m SC, Age 17-18: 1-Christina Micale (1995) Macomb, Illinois 7:42.54; 2-Francesca Micale (1995) Shorewood, Illinois 7;57.71; 3-Valerie Jones (1996) McFarland, Wisconsin 8:02.79; 4-Hannah Rhodes (1995) Greenville, Tennessee 8:05.25; 5-Bailey Kennemer (1995) 8:09.72; 6-Nativita Kaminski, San Antonio, Texas 8:11.12; 7-Ashanti Jackson (1996) Hampton, Virginia 8:16.93 [13 finishers]

2000m SC, Age 15-16: 1-Rachael Lau (1998) Plainfield, Illinois 7:44.24; 2-Anneliese Troidle (1998) 7:51.15; 3-Antwonette Thomas (1998) Lilburn, Georgia 7:56.19; 4-Emma Kurz (1997) Arlington, Texas 7:59.39; 5-Caitlyn Raber (1998) Greenville, South Carolina 8:41.68; 6-Kathryn Imhoff (1998) California, Missouri 8:46.23; 7-Katie Powell (1998) Shepherd, Michigan 8:48.67 [17 finishers]

Balkan Championships
July 27, 2013
Stara Zagora, Bulgaria
Automatic Timing
Results:
1-Silvia Danekova, BUL 9:46.12; 2-Turkan Ozata-Erismis, TUR 10:04.77; 3-Maria Pardalou, GRE 10:06.38; 4-Biljana Cvijanovic, BIH 10:23.79.

Canadian Junior Nationals
July 14, 2013
St. Therese, Quebec, Canada
Automatic Timing
Results:
1500m SC: 1-Regan Yee (1995) Bulkley Vall 6:46.82; 2-Jessy Lacourse (1997) Kalenjins 7:01.92; 3-Katie Robinson (1995) Saint John 7:05.83; 4-Jordyn Visscher (1995) Speed River 7:06.11; 5-Emily Nowak (1995) Mississauga 7:09.42; 6-Charlene Rhead (1995) Ottawa Lions 7:10.13; 7-Alyssa Bolliger (1996) Guelph Track 7:10.35; 8-Sophie Watts (1994) Yhz Track 7:11.33 [15 finish, Last = 7:51.47]


Home  |  About Us

 

Steeple Chics Store:
Get cool stuff, promote the steeplechase






The Runner's Cookbook

Proceeds go to the Ryan Shay Memorial Fund & Jenny Crain "Make it Happen" Fund

Donate to the
Jenny Crain
Make It Happen Fund

http://www.jennycrain.net

Website Design & Creation: