Join our Mailing List     Follow SteepleChics on Twitter     Become a Fan on Facebook

Browse by Steeple Report:
Results from Steeple Report 629:
Results from Women's Steeplechase Report, a free newsletter sent to readers about 30 times each year.

Automatic Timing and 3000m race distance unless stated otherwise. Reported Age, Birthdate, or Birth Year included (in parentheses) of athletes eligible for age-based championships such as Under age 23, Juniors, Youth, or Masters.

DNF=Did Not Finish MR = Meet Record; NR=National Record PB = Personal Best; SB = Season Best


European Champion Clubs Cup
September 20, 2014
Castellon, Spain
Automatic Timing
Results:
"Only clubs recognized as national champions the preceding year are eligible to take part."

1-Gulnaz Uskun (12 Mar 98) Fenerbahce 11:05.92; 2-Kathryn Ditton (12 Mar 98) Windsor Slough 11:34.79; 3-Linnea Harala (3 Jan 95) Tampereen Pyrinto 11:47.46; 4-Hana Lolkova (14 Nov 96) Olympic Brno 12:37.90; 5-Loriana De Martin (28 Jan 96) BTV Aarau LA 12:41.92; 6-Claudia Levoni Campesino (31 Aug 96) Playas de Castellon 12:59.88.

Continental Cup
September 14, 2014
Marrakech, Morocco
Automatic Timing
Results:
1-Emma Coburn, Americas/USA 9:50.67; 2-Hiwot Ayalew Africa /ETH 9:51.59; 3-Ruth Jebet, Asia-Pacific/BRN 9:55.24; 4-Sviatlana Kudzelich, Europe/ BLR 9:56.31; 5-Charlotta Fougberg, Europe/SWE 10:07.62; 6-Salima Elouali Alami , Africa/MAR 10:08.35 ; 7-Jessica Furlan, Americas/CAN 10:16.51; 8-Stella Radford, Asia-Pacific/AUS 11:07.02 . Kilometer Splits by Coburn: 1000m 3:40.60; 2000m 6:52.20.

Track statistician K. Ken Nakamura wrote, 9:50.67 is the slowest winning time for W3000m steeplechase in the history of Continental/World Cup. Previously 9:29.10 in 2006 was the slowest."

Queensland Spring Carnival
September 14, 2014
Nathan, Australia
Automatic Timing
Results:
2000m SC -- Age 17: 1-Caitlin McQuilkin-Bell, Canterbury College 6:58.17; 2-Isobel Kelly, BGGS 7:16.39. 2000m SC -- Age 16: 1-Rhoda Thornton, St. Aidans Anglican 7:31.65; 2-Emily Beston, Redbank Plains 7:51.15

2000m SC -- Age 15: 1-Cara Feain-Ryan, St John's 7:12.87; 2-Brielle Erbacher, Centenary 7:19.17; 3-Thwane Fouche, Citipointe 7:32.22; 4-Aeysha Granzien, Toogoolawah 7:52.48; 5-Millice Morrison-Davies, St Aidans Anglican 8:11.99

2000m SC -- Age 14: 1-Lucinda Crouch, St Margarets 7:02.01; 2-Chloe Bradley, Springfield 7:48.07; 3-Jessica Bennett, St Aidans Anglican 7:53.05; 4-Rimaz Toto, St Aidans 7:58.57; 5-Lara Thornton, St Aidans 8:36.52. Hungarian Team Champs Final, 13 Sep 2014 -- Szekesfehervar, HUN 1-Zita Kacser 10:04.36; 2-Viktoria Gyurkes (1992) 10:12.98; 3-Kriszta Koszas (1994) 10:53.05; 4-Anett Somogyi (1996) 10:53.98; 5-Vera Gulyas 11:12.65; 6-Zsanett Beke (1994) 11:21.57; 7-Csilla Pap (1992) 11:27.29; 8-Orsolya Kovacs (1996) 11:33.83; 9-Imola Nagy (1996) 11:40.41.

Surrey Steeplechase Championships
September 13, 2014
Carshalton, Great Britain
Automatic Timing
Results:
1-Kathryn Ditton (08 Nov 97) 5:12.93; 2-Philippa Monk (09 Sep 98) 5:24.80; 3-Layla Thompson (28 May 96) 5:37.02; 4-Nancy Scott ( 15 May 99) 5:47.05

Svealandsmasterskap
September 13, 2014
Eskilstuna, Sweden
Automatic Timing
Results:
1500m SC, Girls under age 15 (birth year 2000 for each)
1-Chanell Cranning-Hillgren,Hulans IF 5:37.40; 2-Marie Ebbestad, Gottsunda IF 5:38.45; 3-Frida Johansson, Karlskoga FIF 5:39.05; 4-Mathilda Eklund, IK Westmannia 5:44.69; 5-Emelie Eriksson, Saters IF 6:07.14; 6-Sofia Sundstedt, Vasteras FK 6:28.35

Gotalandsmasterskapen
September 13, 2014
Uddevalla, Sweden
Automatic Timing
Results:
1500m SC, Girls under age 15 (birth year 2000 for each)
1-Klara Magnusson, Hagen Friidrott 5:38.90; 2-Tilda Pettersson, Bjorntorps IF 6:28.77; 3-Megan Berg Nobeus, Malmo AI 6:28.91.

Combined High Schools Meet
September 5, 2014
Sydney, Australia
Automatic Timing
Results:
2000m SC: 1-Briony Norton 7.28.48; 2-Brodee Mate 7.35.17; 3-Lauryn Brown 7.58.24.

Kamila Skolimowska Memorial
August 30, 2014
Warschau, Poland
Automatic Timing
Results:
1-Alicia Konieczek (02 Nov 94) 10:37.59; 2-Joanna Terefenko (02 May 93) 10:38.51; 3-Monika Jackiewicz (18 Dec 92) 10:42.41; 4-Ewelina Gawlak (30 May 94) 11:05.28; 5-Samanta Paraniak (18 Oct 93) 11:15.75; 6-Katarzyna Dulak (28 Mar 93) 11:18.47; 7-Martyna Warda (24 Nov 92) 11:24.88; 8-Sandra Stachura (29 Jun 94) 12:13.43.

Finland vs. Sweden
August 30, 2014
Helsinki, Finland
Automatic Timing
Results:
2000m SC: 1-Alisa Vainio (6 Nov 97) FIN 6:57.51; 2-Linn Bengtsson (5 Jul 97) SWE 7:04.54; 3-Cornelia Karlsson (4 Aug 98) SWE 7:09.13. [17 finishers]

Norwegian Junior Championships
August 23, 2014
Jessheim, Norway
Automatic Timing
Results:
1-Heidi Martensson (16 Mar 95) NOR 10:25.06; 2-Kristine Eikrem Engeset 10:33.62.

Turkish Athletics Meet
August 3, 2014
Izmir, Turkey
Automatic Timing
Results:
1-Elif Karabulut, 9:59.19; 2-Turkan Erismis Ozata 10:06.06.

Sweatshop 2, Southern Athletics League
August 2, 2014
Bromley, England
Automatic Timing
Results:
1500m SC: 1-Jo Locker, Walton 5:22.20; 2-Bethany Frost 5:31.61; 3-Ella Neale, Colchester Harriers 5:51.20.

Nordic Championships
July 27, 2014
Kobenhaven, Denmark
Automatic Timing
Results:
1-Ingeborg Lovnes, Norway (05 Sep 92) 10:11.13; 2-Tova Euren, Sweden (11 Feb 94) 10:20.87; 3-Frida Kristiansson (22 May 92) Sweden 10:34.03.

Portugal Junior Olympics
June 14, 2014
Lisbon, Portugal
Automatic Timing
Results:
1500m SC: 1-Marcia Reis (1999) 5:18.95; 2-Ana Azvedo 5:21.77; 3-Bruna Meirinhosm 5:23.50; 4-Alice Oliveira (2000) 5:24.13; 5-Luana Crisostomo (2000) 5:32.16; 6-Fabiana Sousa (2000) 5;39.59.


Home  |  About Us

 

Steeple Chics Store:
Get cool stuff, promote the steeplechase






The Runner's Cookbook

Proceeds go to the Ryan Shay Memorial Fund & Jenny Crain "Make it Happen" Fund

Donate to the
Jenny Crain
Make It Happen Fund

http://www.jennycrain.net

Website Design & Creation: