Join our Mailing List     Follow SteepleChics on Twitter     Become a Fan on Facebook

Browse by Steeple Report:
Results from Steeple Report 464:
Results from Women's Steeplechase Report, a free newsletter sent to readers about 30 times each year.

Automatic Timing and 3000m race distance unless stated otherwise. Reported Age, Birthdate, or Birth Year included (in parentheses) of athletes eligible for age-based championships such as Under age 23, Juniors, Youth, or Masters.

DNF=Did Not Finish MR = Meet Record; NR=National Record PB = Personal Best; SB = Season Best


Chinese Grand Prix
November 9, 2008
Zhaoquing, China
Automatic Timing
Results:
1-Zhu Yanmei (86) 9:55.18; 2-Fang Xiaoyu (87) 9:56.51; 3-Qie Liping (87) 10:18.09 PB; 4-Lu Minhong (86) 10:24.07; 5-Li Chongfeng (85) 10:30.72; 6-Ding Changqin (89) 10:38.50 PB; 7-Wang Hong CHN (87) 10:55.38.

Victoria All-Schools Champs
November 8, 2008
Melbourne, Australia
Automatic Timing
Results:
2000m Steeple:

Girls under age 18: 1-Kate Sly (91) 7:13.16; 2-Grace Thek (91) 7:19.99; 3-Samantha Howard (92) 7:40.56; 4-Emma Plumb (91) 8:41.10

Girls under age 15: 1-Alanah Hayes (94) 7:24.90; 2-Jess Howard (94) 7:32.87; 3-Amy Cashin (94) 7:54.04; 4-Laura Butler (95) 8:14.09; 5-Amanda Heard (95) 8:49.50.

Interclub Meet
November 8, 2008
Adelaide, Australia
Automatic Timing
Results:
2000m Steeple:

1-Kartia Stephens, Port Adelaide 7:51.04; 2-Molly Thackray, Salisbury 8:19.82; 3-Kelly Rose, Southerns 8:55.03.

Chinese Youth Champs
November 3, 2008
Taian, China
Automatic Timing
Results:
2000m Steeple: 1-Sun Ran (5 Oct 91) 6:40.72 PB; 2-Wang Haina (5 Oct 92) 6:58.11 PB. [Asian Junior and Youth Record for winner]

Chinese Junior Champs
November 2, 2008
Taian, China
Automatic Timing
Results:
1-Wang Huan (89) 10:39.81; 2-Yu Linping (89) 10:47.81; 3-Ding Changqin (89) 10:50.36.

Pan Pacific Masters Games
November 2, 2008
Southport, Australia
Automatic Timing
Results:
2000m Steeple: 1-Sue Walter (43) New Zealand 9:08.57; 2-Anne Venema (30) Queensland 9:12.32; 3-Fran Harris (67) Australian Capi-tal Territory 12:31.12. (athletes age in parentheses)

Interclub Meet
November 2, 2008
Canberra, Australia
Automatic Timing
Results:
2000m Steeple: 1-Nicola Torley (under 14) 7:52.69; 2-Natalaie Tanks (under 16) 8:32.49.

Western Australia Schools Champs
November 1, 2008
Perth, Australia
Automatic Timing
Results:
2000m Steeple:

Under age 18: 1-L. Hadwiger 7:29.29; 2-Z. Chongwe 7:39.12; 3-C Lane 7:46.86.

Under age 16: 1-S. Stockwell 7:25.81; 2-M. O'Brien-Smith 7:57.31; 3-K. Hallett 8:26.58.

South Australia Schools Champs
October 25, 2008
Adelaide, Australia
Automatic Timing
Results:
2000m Steeple:

Under age 18: 1-Katie Thackray (91) Xavier 7:58.93; 2-Jordan King (91) Walford 8:38.35

Under age 16: 1-Imogen Batt Doyle (93) Scotch 7:42.42; 2-Eleanor Wardleworth (93) Mercedes 7:51.78; 3-Mollie Thackray (93) Xavier College 8:31.50.

Under age 15: 1- Kartia Stephens (94) Clare 8:20.19; 2-Charlotte Venn (94) Mercedes 8:50.58; 3-Rebecca Roesler (94) Nurioopta 9:03.01.

Tasmania All-Schools Meet
October 25, 2008
Hobart, Australia
Automatic Timing
Results:
2000m Steeple: 1-Freya Wilson (under 18) 7:33.60; 2-Jillian Lyall (u16) 7:35.27; 3-Natalea Smith (u15) 7:55.44; 4-Lilly Stanesby (u16) 8:44.79; 5-Felicity Stringer (u15) 9:03.36; 6-Miranda Allender (u15) 9:17.20.

Cuban Youth Champs
July 3, 2008
Santiago, Cuba
Automatic Timing
Results:
2000m Steeple: 1-Rosemary Alfonso (1992) 7:11.1; 2-Daimaris Guerra (1991) 7:24.4; 3-Maite Garaldo (1992) 7:27.0; 4-Dane Hechavarria (1991) 7:48.6; 5. Marisyenis Arevalo (1992) 8:02.2.

Cuban Junior Champs
July 2, 2008
Santiago, Cuba
Hand Timing
Results:
1-Yorlin Ocampo (90) 10:45.8; 2-Yaumara Pita (89) 11:26.6; 3-Liubis M. Figueredo (90) 11:59.9; 4-Daineris Ondares (90) 13:19.8.


Home  |  About Us

 

Steeple Chics Store:
Get cool stuff, promote the steeplechase






The Runner's Cookbook

Proceeds go to the Ryan Shay Memorial Fund & Jenny Crain "Make it Happen" Fund

Donate to the
Jenny Crain
Make It Happen Fund

http://www.jennycrain.net

Website Design & Creation: