Join our Mailing List     Follow SteepleChics on Twitter     Become a Fan on Facebook

Browse by Steeple Report:
Results from Steeple Report 490:
Results from Women's Steeplechase Report, a free newsletter sent to readers about 30 times each year.

Automatic Timing and 3000m race distance unless stated otherwise. Reported Age, Birthdate, or Birth Year included (in parentheses) of athletes eligible for age-based championships such as Under age 23, Juniors, Youth, or Masters.

DNF=Did Not Finish MR = Meet Record; NR=National Record PB = Personal Best; SB = Season Best


World Masters Games
October 11, 2009
Sydney, Australia
Hand Timing
Results:
2000m Steeple - Listed by 5-Year Age Groups Hand Timing

Age 30-34: 1-Kim Fletcher (30) AUS 7:44.6; 2-Lisa Davis (33) AUS 7:54.5.

Age 35-39: 1-Jacinta Jacobs (38) AUS 7:56.9

Age 40-44: 1-Paola Olivari (42) CHI 7:32.5. 2-Krasimara Chahova (42) BUL 8:54.8; 3-Amanda Coombe (42) AUS 9:33.8.

Age 45-49: 1-Maryanne Shaw (45) AUS 9:10.6; 2-Julie Steele (49) AUS 9:37.4; 3-Desie Joannides (47) AUS 11:39.8.

Age 50-54: 1-Yovka Nyagolova (52) BUL 10:38.5; 2-Julie Omanski (50) AUS 13:47.7.

Age 55-59: 1-Clare Wall (55) AUS 10:31.7; 2-Ros Perry (57) AUS 11:28.3.

Age 60-64: 1-Heather Carr (60) AUS 10:21.1; 2-Eva Cupalova (61) CZE 11:09.4; 3-Miloslava Rocnakova (64) CZE 11:12.3; 4-Bonnie Skov (63) CAN 11:17.5.

Age 65-69: 1-Erica Mercer (66) AUS 11:57.2; 2-Fran Harris (68) AUS 12:25.0.

Open Champs
October 11, 2009
Kuala Lumpir, Malaysia
Automatic Timing
Results:
1-Melinder Kaur, MAS 11:04.20; 2-Leila Ebrahimi, IRI 11:16.27 NR; 3-Mahboubeh Ghayour, IRI 12:22.30; 4-Angela Kundang, MAS 13:25.98.

Arab Championships
October 8, 2009
Damascus, Syria
Automatic Timing
Results:
1-Hanane Ouhaddou, MAR 9:57.81; 2-Kalamaya Durka Mana, SUD 10:14.85; 3-Abla Bendebah, ALG 11:26.68; 4-Ghada Abdesselam, SYR (1993) 14:12.49.

National Champs
October 8, 2009
Bhopal, India
Automatic Timing
Results:
1-Kiran Tiwari 10:39.04; 2-M.V.Remeswari 11:39.84; 3-Wahida Rehman 12:01.36.

Francophone Games
October 4, 2009
Beyrouth, Libya
Automatic Timing
Results:
1-Ancuta Bobocel, ROU 10:05.01; 2-Hanane Ouhaddou, MAR 10:07.40; 3-Elsa Delaunay, FRA 10:48.29.

National University Meet
October 4, 2009
Youngju, Korea
Automatic Timing
Results:
1-Lee Kyong-Ran (90) 11:14.57; 2-Song Min-Ji 11:38.46; 3-Kim Ji-Sook 11:50.24; 4-Joo Hye-Sook 11:56.03.

North Queensland Champs
October 3, 2009
Townsville, Australia
Automatic Timing
Results:
2000m Steeple: 1-Isis Flynn-Pittar (16) 7:44.29; 2-Shannen Hickson (17) 8:38.652; 3-Melanie McCutchan (16) 8:57.50.

AUS University Games
September 29, 2009
Southport, Australia
Automatic Timing
Results:
1-Sophie Barker (23) 11:05.76; 2-Madelaine Begala (19) 12:48.04; 3-Roisin O'Dwyer-Mazur (18) 12:58.71

Hungarian U16 Champs
September 26, 2009
Tatabanya, Hungary
Automatic Timing
Results:
1500SC (Age 15): -Zsanett Beke 5:14.16; 2-Eniko Hudi 5:25.87; 3-Mercedes Toth 5:36.53; 4-Zsanett Zsiros 5:50.25 [all born in 1994]

1500SC (Age 14) 1-Katinka Moldovan-Horvath 5:24.43; 2-Fanni Kiss 5:38.40; 3-Tunde Kiss 5:48.55; 4-Viktoria Adorjan 5:48.66 [7 finishers, all born in 1995]

Campiononota du Societa
September 26, 2009
Rome, Italy
Automatic Timing
Results:
1-Dorcus Inzikuru, UGA 10:07.37; 2-J. Hanane, MAR 10:51.33; 3-G. Martinelli ITA 10:58.54.

Personal Best Series
September 25, 2009
Gold Coast, Australia
Automatic Timing
Results:
2000m Steeple: 1-Alyce McKenzie (19) 6.59.52; 2-Lucy Young (14) 7.06.81; 3- Jessica Pickles 7.43.49; 4-Morgan Lang (14) 7.53.03; 5-Natalie Veer (14) 8:03.18.

Middle & HS Champs
September 20, 2009
Youngkwang, Korea
Automatic Timing
Results:
1-Shin Sa-Hin (92) 10:35.26; 2-Lee Eun-Hae (92) 11:09.54; 3-Huh Su-Ji 11:20.08; 4-Kim Mi-Sun 11:55.71; 5-Lee Eun-Young 12:01.54; 6-Kim Sun-Ah (91) 12:07.95; 7-Park Yae-Jin (92) 12:09.22; 8-Kim Min-Hyea 12:23.46.

ECC Juniors Group A
September 19, 2009
Moscow, Russia
Automatic Timing
Results:
1-Teodora Simovic (27 Oct 93) SRB 10:50.95; 2-Gamze Bulut (3 Aug 92) TUR 10:56.89; 3-Irina Motrichkina (10 Jun.92) RUS 11:26.79 PB; 4-Ivana Kadrmanova (91) CZE 11:33.42; 5-Tajda Starman (92) SLO 12:15.68; 6-Cristina Perez (12 Sep 90) ESP 12:26.20; 7-Sanja Galovic (22 Aug 91) CRO 18:47.81. [Personal best for 2, 3, 4; Season best for others]

ECCC Juniors Group B
September 19, 2009
Tuzla, Bosnia and Herzegovina
Automatic Timing
Results:
1-Dzevada Hasanbegovic 24 Jun 93) BIH 12:23.04; 2-Rebecca Smith (11 May 92) GBR 13:22.33; 3-Irena Jurewich (11 Dec 91) POL 13:34.39; 4-Ivana Liskova (1 Feb 92) SVK 15:21.61. [Personal bests for each]

ECCC Juniors Group C
September 19, 2009
Heusden, Belgium
Automatic Timing
Results:
1-Celine Diethelm (92) SUI 11:46.70; 2-Camille Solde (92) FRA 14:40.60; 3-Lien Vaes (93) BEL 15:15.40. [Personal bests for each]

National Junior League
September 13, 2009
Derby, Great Britain
Automatic Timing
Results:
1500m Steeple: 1-Lauren Stoddart (26 Jun 91) 5:16.72; 2-Martha Reynolds (19 Jun 92) 5:23.26; 3-Madeleine Murray (19 Oct 93) 5:23.68; 4-Lateefah Burton (30 Sep 91) 5:23.79; 5-Rebecca Smith (11 May 92) 5:55.04. [10 finishers; Personal Bests for 1 and 4]

High Noon Meet
September 13, 2009
Canberra, Australia
Hand Timing
Results:
2000m Steeple, under age 16 - Hand timing: 1-Natalie Tanks 8:00.6; 2-Elizabeth Hosking 8:22.6.

Regional Youth Champs
September 11, 2009
Daejon, Korea
Automatic Timing
Results:
1-Ahn Seul-Ki (92) 10:26.74; 2-Hwang Won-Kyung 10:39.84; 3-Choi Kyong-Sun (92) 10:55.70; 4-Kang Su-Jung (91) 11:09.64; 5-Lee Eun-Hae (92) 11:31.28; 6-Kim Min-Hyea 11:38.91; 7-Yun Jin-Mi 12:21.52.

Lekko Atletyczna
September 5, 2009
Torun, Poland
Automatic Timing
Results:
1-Justyna Korytkowska 10:25.08; 2-Ewelina Lubiejewska (93-08-26) 11:06.20; 3-Justyna Jendro 11:14.91; 4-Katarzyna Smalowska 11:41.39; 5-Teresa Uciechowska 12:33.21.

Metro East Schools
September 4, 2009
Brisbane, Australia
Automatic Timing
Results:
2000m Steeple: Race 1: 1-Natalie Vear 7.49.20; 2-Kate London 7.54.04; Race 2: 1-Nikki Hiscock 7.20.14; 2-Tia Nation 7.48.89; 3-Taneil Davidson 7.52.60.


Home  |  About Us

 

Steeple Chics Store:
Get cool stuff, promote the steeplechase






The Runner's Cookbook

Proceeds go to the Ryan Shay Memorial Fund & Jenny Crain "Make it Happen" Fund

Donate to the
Jenny Crain
Make It Happen Fund

http://www.jennycrain.net

Website Design & Creation: