Join our Mailing List     Follow SteepleChics on Twitter     Become a Fan on Facebook

Browse by Steeple Report:
Results from Steeple Report 507:
Results from Women's Steeplechase Report, a free newsletter sent to readers about 30 times each year.

Automatic Timing and 3000m race distance unless stated otherwise. Reported Age, Birthdate, or Birth Year included (in parentheses) of athletes eligible for age-based championships such as Under age 23, Juniors, Youth, or Masters.

DNF=Did Not Finish MR = Meet Record; NR=National Record PB = Personal Best; SB = Season Best


NCAA Division I Final
June 12, 2010
Eugene, Oregon, USA
Automatic Timing
Results:
1-Bridget Franek, Penn State 9:38.86; 2-Emma Coburn, Colorado 9:51.86; 3-Ashley Higginson, Princeton 9:52.73; 4-Sarah Pease, Indi-ana 9:56.91; 5-Shalaya Kipp, Colorado 9:59.37; 6-Shelby Greany, Providence 10:00.88; 7-Kristen Hemphill, Colorado State 10:07.40; 8-Marie Lawrence, Washington 10:10.60; 9-Rebeka Stowe, Kansas 10:14.92; 10-Jennifer Dunn, Florida State 10:15.91; 11-Winrose Karunde, Texas Tech 10:21.83; 12-Sarah Klaczynski, Purdue 10:22.59; 13-Eva Krchova, San Francisco 10:27.00; 14-Hannah Moen, Univ. of Arizona 10:31.31.

NCAA Division 1 Semifinals
June 10, 2010
Eugene, Oregon, USA
Automatic Timing
Results:
P = Advance to Final by Place T=Advance to Final by Time

Heat 1: 1-Bridget Franek, Penn State 10:02.48 P; 2-Winrose Kar-unde, Texas Tech 10:07.15 P; 3-Sarah Pease, Indiana 10:09.03 P; 4-Rebeka Stowe, Kansas 10:09.05 P; 5-Kristen Hemphill, Colorado State 10:09.51 P; 6-Sarah Klaczynski, Purdue 10:11.17 P; 7-Eva Krchova, San Francisco 10:11.43 T; 8-Jennifer Dunn, Florida State 10:14.58 T; 9-Ruth Senior. New Mexico 10:20.45; 10-Stephanie Pancoast, Cornell 10:40.85; 11-Jenielle Hunt, Ohio 10:47.53 [Maddie O'Meara, Stanford DNS]

Heat 2: 1-Emma Coburn, Colorado 9:59.69 P; 2-Shalaya Kipp, Colo-rado 9:59.93 P; 3-Ashley Higginson, Princeton 10:02.83 P; 4-Shelby Greany, Providence 10:04.88 P; 5-Marie Lawrence, Washington 10:06.09 P; 6-Hannah Moen, Arizona 10:13.13 P; 7-Lauren Gregory, Georgetown 10:15.90; 8-Martina Tresch, Kansas State 10:16.85; 9-Julie Northrup, Florida 10:20.58; 10-Silje Fjortoft, Southern Meth-odist 10:24.61; 11-Nicole Rozario, South Florida 10:48.05; 12-Anne Lovelace, Yale 10:58.75

Western USATF Champs
June 10, 2010
Walnut, California, USA
Automatic Timing
Results:
1-Barbara Parker, GBR 9:38.23; 2-Juliane Masciana, The Janes Elite 9:59.49; 3-Jane Rudkin, unattached 10:13.38; 4-Lois Ricardi Keller, unattached 10:23.18; 5-Jodie Leal, unattached 10:39.39; 6-Karla Al-burez, Nike Team Run LA 10:46.81; 7-Tara Dressler, CAN 11:02.05. Dnf - Shari Boyle, CAN; Shannon McVannel, unattached. [Parkerís Time is fastest on USA soil so far this year.]

Diamond League Golden Gala
June 10, 2010
Rome, Italy
Automatic Timing
Results:
1-Milcah Chemos Cheywa, KEN 9:11.71; 2-Gladys Jerotich Kipkemoi, KEN 9:13.22; 3-Lydia Jebet Rotich, KEN 9:19.01; 4-Sofia Assefa, ETH 9:24.51; 5-Wioletta Frankiewicz, POL 9:29.68; 6-Mercy Wanjiku Njoroge, KEN 9:30.78; 7-Katarzyna Kowalska, POL 9:35.56; 8-Sophie Duarte, FRA 9:38.55; 9-Ancuta Bobocel, ROU 9:42.18; 10-Karoline Bjerkeli Grovdal, NOR 9:51.89; 11-Helen Clitheroe, GBR 9:57.28; 12-Zenaide Vieira, BRA 9:59.79 dnf - Mardrea Hyman, JAM

Andalucia Grand Prix
June 9, 2010
Huleva, Spain
Hand Timing
Results:
1-Marta Dominguez Azpeleta, ESP 9:17.07; 2-Jessica Augusto, POR 9:18.54; 3-Angela Figueroa, COL 10:08.83; 4-Raquel Landin Cobus, ESP 10:21.86; 5-Elena Hidalgo, ESP 10:29.96; 6-Raquel Gomez Martin, ESP 10:33.71; 7-Penelope Banos, ESP 10:37.16; 8-Sonia Labrado Sanchez 10:37.81; 9-Concepcion Hidalgo Barrantes, ESP 10:59.61. [Splits: 1000m Dominguez 3:02.50 / 2000m Augusto 6:07.77]

Janusz Kusocinski Memorial
June 8, 2010
Warsaw, Poland
Automatic Timing
Results:
1-Mercy Njoroge, KEN 9:39.51; 2-Natalya Medvedeva, RUS 9:45.39; 3-Lennie Waite, GBR 9:54.88; 4-Jeketerina Patuyk, EST 10:06.19; 5-Miranda Boonstra, NED 10:06.28; 6-Mariola Lus-arc-zyk, POL 10:25.27; 7-Justyna Korytkowska, POL 10:34.26; 8-Danuta Woszczek, POL 10:37.38; 9-Anna Wojtulewicz, POL 10:47.52; 10-Katarzyna Rurynkiewicz, POL 11:07.32.

New Balance Twilight Meet
June 5, 2010
Boston, Massachusetts, USA
Automatic Timing
Results:
1-Shayla Houlihan, Women Talk Sports 10:03.73; 2-Roisin McGettigan, IRL/New Balance 10:07.36; 3-Leonora Joy-Petrina, NZL/Saucony 10:11.16; 4-Jacqueline Wentz, MIT 10:13.28; 5-Stephanie Reilly, New Balance 10:20.55; 6-Andrea Parker, WTS 10:26.19; 7-Dana Buchanan, New Balance 10:55.66 [10 finish; Last = 11:44.38]

Narrative detail and video at http://www.womentalksports.com/items/read/3/557714

Sparkassen Gala
June 5, 2010
Regensburg, Germany
Automatic Timing
Results:
1-Verena Dreier, GER 9:50.25; 2-Andrea Mayr, AUT 9:57.88; 3-Susi Lutz, GER 9:58.48; 4-Arlette Meier-Hunger, SUI 10:10.93; 5-Jana Sussmann, GER 10:11.95; 6-Micaela Bonessi, ITA 10:21.01; 7-Sanaa Koubaa, GER 10:22.23; 8-Birte Schutz 10:24.61; 9-Veronica Pohl, GER 10:40.53; 10-Julia Dobmeier, GER 10:47.26.

Exxon Mobil Bislett Games
June 4, 2010
Oslo, Norway
Automatic Timing
Results:
1-Milcah Chemos Cheywa, KEN 9:12.66; 2-Gladys Jerotich Kipkemoi, KEN 9:16.21; 3-Lydia Jebet Rotich, KEN 9:18.03; 4-Sofia Assefa, ETH 9:23.45; 5-Wioletta Frankiewicz, POL 9:25.77; 6-Katarzyna Kowalska, POL 9:31.16; 7-Ancuta Bobocel, ROU 9:34.63; 8-Elizabeth Mueni, KEN 9:36.92; 9-Sophie Duarte, FRA 9:37.82; 10-Karoline Bjerkeli Grovdal, NOR 9:39.54; 11-Ulrika Johansson, SWE 9:53.63; 12-Sandra Eriksson, FIN 10:01.94. Dnf: Mardrea Hyman, JAM

Iberoamerican Champs
June 4, 2010
San Fernando, Spain
Automatic Timing
Results:
1-Rosa Morato Rodriguez, ESP 9:40.26; 2-Zulema Fuentes-Pila, ESP 9:53.75; 3-Sabine Leticia Heitling, BRA 9:56.02; 4-Carla Salome Rocha, POR 10:02.02; 5-Angela Maria Figueroa Palacios, COL 10:11.77; 6-Rocio Huillca Alvarez, PER 10:25.42. [Splits: 1000m 3:13.70, 2000m 6:31.00 -- both by winner]

Euro Cup Seniors Group B
May 30, 2010
Bern, Switzerland
Automatic Timing
Results:
1-Biljana Cvijanovi, BIH 10:48.54; 2-Meagal Atias, ISR 11:09.58; 3-Bryony Treston, IRL 11:24.99; 4-Hester Lingsma, NED 11:38.51; 5-Regina Sonderegger, SUI 11:40.63; 6-Caroline Tauson DEN 11:46.

Euro Cup A
May 29, 2010
Vila Real de Santo Antonio, Portugal
Automatic Timing
Results:
1-Marcela Lustigova, CZE 9:46.60; 2-Natalia Medvedeva, RUS 9:49.94; 3-Gulcan Mingir, TUR 10:02.19; 4-Diana Martin, ESP 10:13.50; 5-Clarisse Cruz, POR 10:32.83; 6-Valeria Roffino, ITA 10:46.56.

French Meeting
May 29, 2010
Penzenas, France
Automatic Timing
Results:
1-Marie Eliane Saholinirina, MAD 10:27.81; 2-Anne Cecile Thev-enot 10:31.91; 3-Hasna Tabboussi 10:40.26; 4-Elsa Delaunay 10:46.19; 5-Julie Langenove 11:42.62.

International Open Meeting
May 28, 2010
Taipei, Taipei
Automatic Timing
Results:
1-Wang Wen-Hsien (1992) 11:07.01 NGR; 2-Chen Chao-Chun (1992) 11:31.92; 3-Li Ting-Yu 11:39.66; 4-Liu Hsin-Tzu 12:22.83


Home  |  About Us

 

Steeple Chics Store:
Get cool stuff, promote the steeplechase






The Runner's Cookbook

Proceeds go to the Ryan Shay Memorial Fund & Jenny Crain "Make it Happen" Fund

Donate to the
Jenny Crain
Make It Happen Fund

http://www.jennycrain.net

Website Design & Creation: