Join our Mailing List     Follow SteepleChics on Twitter     Become a Fan on Facebook

Browse by Steeple Report:
Results from Steeple Report 510:
Results from Women's Steeplechase Report, a free newsletter sent to readers about 30 times each year.

Automatic Timing and 3000m race distance unless stated otherwise. Reported Age, Birthdate, or Birth Year included (in parentheses) of athletes eligible for age-based championships such as Under age 23, Juniors, Youth, or Masters.

DNF=Did Not Finish MR = Meet Record; NR=National Record PB = Personal Best; SB = Season Best


Prefontaine Classic
July 3, 2010
Eugene, Oregon, USA
Automatic Timing
Results:
Women steeplers from seven nations, including the first three finishers at 2009 World Championships, competed before a big crowd. Milcah Cheymos Cheywa of Kenya won this race in 9:26.70 the fastest ever time on USA soil just ahead of the 2009 World Champion, Marta Dominguez of Spain in 9:29.61.

3-Sofia Assefa, ETH 9:30.05; 4-Korene Hinds, JAM 9:32.20; 5-Bridget Franek, USA 9:32.35; 6-Barbara Parker, GBR 9:35.17; 7-Lisa Aguilera, USA 9:45.50; 8-Nicole Bush, USA 9:53.34; 9-Shayla Houlihan USA 9:57.11; 10-Kara June, USA 10:18.50
[Dnf: Mardrea Hyman, JAM; Yuliya Zarudneva, RUS]

World Youth Games
July 2, 2010
Goteborg, Sweden
Automatic Timing
Results:
1-Lena Orn (88) SWE 10:18.11; 2-Hanne Lyngstad (75) NOR 10:40.62; 3-Kristin Brondbo (88) NOR 10:55.08; 4-Cecilia Norrbom (88) SWE 11:15.85; 5-Emma Jansson (91) SWE 11:28.67; 6-Erika Svanborg (91) SWE 11:33.65; 7-Karina Klok (92) DEN 12:51.90.

1500m Steeple (under age 18) 1-Sofie Lovdahl (93) FIN 4:58.21; 2-Sarah Lahti (95) SWE 5:01.22; 3-Jenny Haland (93) SWE 5:03.85; 4-Julia Forsmark (93) SWE 5:11.93; 5-Viktoria Iting (93) SWE 5:12.80; 6-Maria Larsson (94) SWE, 5:13.11; 7-Caroline Tauson (94) DEN 5:17.85; 8-Johanna Nissen Karlsson (93) SWE 5:22.91 [16 finish]

Age-Group Champs
July 2, 2010
Szekesfehervar, Hungary
Automatic Timing
Results:
2000m Steeple: 1-Eniko Hudi (94) 7:32.84; 2-Kata Szilassy (93) 7:54.78; 3-Timea Valler (93) 7:58.22 [9 runners]

Italian National Champs
July 1, 2010
Grosseto, Italy
Automatic Timing
Results:
1-Valentina Costanza 9:56.78; 2-Micaela Bonessi 10:01.65; 3-Giula Martinelli 10:05.49; 4-Emma Quaglia 10:14.44; 5-Valeria Roffino 10:18.62; 6-Cecilia Sampietro 10:30.05; 7-Gloria Barale 10:36.55.

Asian Junior Champs
July 1, 2010
Hanoi, Vietnam
Automatic Timing
Results:
1-Zarina Mentayeva (92) KAZ 11:21.68; 2-Pathiranage Aranga Weerasinghe (91) SRI 11:38.02; 3-Nguyen Thi Thu Huong (91) VIE 12:01.11; 4-Nguyen Thi Thuy Diep (91) VIE 12:06.58; 5-Chen Chao-Chun (92) TPE 13:05.76; 6-Yvonne Lin Cui Wen (91) SIN 13:29.43 NR.

USATF Youth Championships
June 29, 2010
Lisle, Illinois, USA
Automatic Timing
Results:
"Young Women" 2000m Steeple: 1-Waverly Neer (92) 7:10.86; 2-Brooke Bierhaus (92) 7:41.41; 3-Emily Cotterman-Readinger (93) 8:19.60; 4-Alyssa Nales (91) 8:38.90; 5-Kelsey Choquette (92) 9:09.39; 6-Kai Bush (93) 9:21.26; 7-Elizabeth Lyons (92) 9:25.00.

"Intermediate Girls" 2000m Steeple: 1-Delaney FitzPatrick (95) 7:44.60; 2-Kathryn Pamperin (95) 7:52.87; 3-Caitlin Anson (95) 8:03.86; 4-Angel Farrell (94) 8:25.48; 5-Dana Hanrahan (95) 8:28.98; 6-Gabrielle Ware (95) 8:34.13; 7-Reeka Belton (94) 8:38.38; 8-Nicole Choquette (95) 8:56.81

Meeting Nationale
June 29, 2010
Metz, France
Automatic Timing
Results:
1-Olga Tarantinova, RUS 9:50.13; 2-Tebogo Masehla, RSA 9:58.98; 3-Eliane Saholinirina, MAD 10:02.84; 4-Miranda Boon-stra, NED 10:10.71; 5-Hasna Tabboussi, FRA 10:15.77; 6-Suzi Lutz, GER 10:23.03; 7-Yekaterina Shkodrina, RUS 10:34.03; 8-Mathilde Chachignon, FRA 10:38.97; 9-Jenny Leonard, FRA 11:04.36.

Sweden/Finland Meet
June 29, 2010
Stockholm, Sweden
Automatic Timing
Results:
1-Minna-Maria Kangas (1983) FIN 10:21.13; 2-Emma Jansson (1991) SWE 11:31.14; 3-Emma Dahl (1991) SWE 11:38.75; 4-Ylva Stenstrom (1992) SWE 11:59.20.

Kenyan National Champs
June 26, 2010
Nairobi, Kenya
Automatic Timing
Results:
1-Milcah Chemos Cheywa 9:34.28; 2-Lydia Rotich 9:50.44; 3-Mercy Wanjiku Njoroge 9:50.47; 4-Elizabeth Mueni 9:53.50; 5-Veronia Ngososei 10:01.98; 6-Cheruto Kiptum 10:02.01; 7-Regina Cherotich 10:06.07; 8-Vivian Kiplimo 10:14.09; 9-Gladys Yator 10:15.66; 10-Virginia Nyambura 10:28.19.

Korean KBS Cup Champs
June 25, 2010
Sangju, Korea
Automatic Timing
Results:
High School: Girls: 1-Lee Eun-Hae (92) 11:03.57; 2-Kim Mi-Sun 11:26.44; 3-Hong Eun-Mi 11:26.52; 4-Park Yae-Jin (92) 11:38.77; 5-Nam Cho-Rom (94) 11:48.62; 6-Park Choe-Yoon 12:00.79.


Home  |  About Us

 

Steeple Chics Store:
Get cool stuff, promote the steeplechase






The Runner's Cookbook

Proceeds go to the Ryan Shay Memorial Fund & Jenny Crain "Make it Happen" Fund

Donate to the
Jenny Crain
Make It Happen Fund

http://www.jennycrain.net

Website Design & Creation: