Join our Mailing List     Follow SteepleChics on Twitter     Become a Fan on Facebook

Browse by Steeple Report:
Results from Steeple Report 516:
Results from Women's Steeplechase Report, a free newsletter sent to readers about 30 times each year.

Automatic Timing and 3000m race distance unless stated otherwise. Reported Age, Birthdate, or Birth Year included (in parentheses) of athletes eligible for age-based championships such as Under age 23, Juniors, Youth, or Masters.

DNF=Did Not Finish MR = Meet Record; NR=National Record PB = Personal Best; SB = Season Best


Continental Cup
September 5, 2010
Split, Croatia
Automatic Timing
Results:
1-Yuliya Zarudneva, Europe/RUS 9:25.46; 2-Milcah Chemos Cheywa, Africa/KEN 9:25.84; 3-Sofia Assefa, Africa/ETH 9:29.53; 4-Hanane Ouhaddou, Africa/MAR 9:39.39; 5-Lisa Aguilera, Americas/USA 9:41.48; 6-Korene Hinds, Americas/ JAM 9:45.08; 7-Hatti Dean, Europe/GBR 9:45.36; 8-Zhenzhu Li, Asia-Pacific/CHN 9:47.28; 9-Sophie Duarte, Europe/FRA 9:49.93; 10-Minori Hayakari, Asia-Pacific/JPN 10:04.97. Season-best marks by Ouhaddou and Li.[Zarudneva led 1km 3:10.31 and 2km 6:24.77]

Winter Series No. 9
September 3, 2010
Gold Coast, Australia
Automatic Timing
Results:
2000m SC 1-Natalie Dudkowski 6.56.41; 2-Olivia Lucas (15) 7.25.93; 3-Jess Pickles 7.34.48; 4-Natalie Vear (15) 7.34.99; 5-Jenna Fulton (16) 7.42.42; 6-Darcey Campbell (13) 7.44.04.

Swedish Club Champs
August 31, 2010
Stockholm, Sweden
Automatic Timing
Results:
1500m SC: 1-Lena Orn (1988) Sparvagen 4:53.81; 2-Maria Larsson (1994) Ullevi FK 5:22.20; 3-Elin Pollanen (1990) Hasselby SK 5:47.94; 4-Julia Schutzer (1995) IF Gota 5:52.61; 5-Rebecca Arnesson (1992) IFK Vaxjo 5:53.49; 6-Johanna Bromark (1993) Gefle IF 6:41.79.

Pallo dello Quercia
August 31, 2010
Rovereto, Italy
Automatic Timing
Results:
1-Mekdes Bekele, ETH 9:25.09; 2-Almaz Ayana, ETH 9:26.96; 3-Katarzyna Kowalska, POL 9:37.33: 4-Birtukan Fente, ETH 9:39.67; 5-Birtukan Adamu, ETH 9:42.23; 6-Valeriya Mara, UKR 9:47.60; 7-Oxsana Juravel, MDA 9:58.02; 8-Sara Hall, USA 10:00.20; 9-Michaela Bonessi, ITA 10:01.49; 10-Arlette Meier-Hunger, SUI 10:11.49; 11-Valeria Roffino, ITA 10:17.43. [Temperature 32 centigrade, Humidity 22 percent]

Czech Republic Meet
August 29, 2010
Breclav, Czech Republic
Automatic Timing
Results:
1-Petra Kubesova (1991) 10:50.73; 2-Michaela Drabkova (92) 11:11.59; 3-Helena Tlusta (93) 11:26.80; 4-Karolina Grohova (90) 11.37.29; 5-Barbora Jisova (92) 11:40.89; 6-Jana Javurkova (89) 12:11.59; 7-Ivana Kadrmanova (91) 12:14.17.

Finland vs. Sweden
August 28, 2010
Helsinki, Finland
Automatic Timing
Results:
1-Sandra Eriksson (89) FIN 9:55.37; 2-Janica Makela (86) FIN 10:12.45; 3-Minna Maria Kangas, FIN (83) 10:15.65; 4-Lena Orn (88) SWE 10:21.03; 5-Charlotta Fougberg (85) SWE 1:37.08.

BMC Grand Prix
August 28, 2010
Cardiff, Wales
Automatic Timing
Results:
1-Laura Parker 10:20.88; 2-Emma Raven 10:33.04; 3-Emily Brown 10:44.24; 4-Sarah Hood 10:55.13 [8th/ Last = 11:45.26]

Memorial van Damme
August 27, 2010
Bruxelles, Belgium
Automatic Timing
Results:
1-Sofia Assefa, ETH 9:20.72; 2-Milcah Chemos Cheywa, KEN 9:22.34; 3-Almaz Ayana , ETH 9:22.51; 4-Mekdes Bekele , ETH 9:24.17; 5-Lisa Galaviz , USA 9:24.84 PB; 6-Lydia Jebet Rotich, KEN 9:29.24; 7-Katarzyna Kowalska, POL 9:33.79; 8-Birtukan Adamu, ETH 9:45.06; 9-Korene Hinds, JAM 9:54.37. DNF - Sophie Duarte and Mardrea Hyman

National Junior Championships
August 25, 2010
Hanoi, Vietnam
Automatic Timing
Results:
2000m SC: 1-Nguyen Thi Hai (1993) 7:15.57; 2-Do Thi Hoai Tram (1991) 7:17.98; 3-Nguyen Thi Lien (1993) 7:18.69.

Athletik Meet
August 22, 2010
Schwabisch Gmund, Germany
Automatic Timing
Results:
1-Sarah Cornelessen (90) 10:36.44; 2-Tamara Stocker 11:21.03; 3-Melanie Apitzsch (92) 11:32.76.

Middle & High School Meet
August 22, 2010
Youngju, Korea
Automatic Timing
Results:
1-Shin Sa-Hyeun (1992) 11:03.23; 2-Hong Eun-Mi 11:12.18; 3-Park Chae-Yun 11:48.07; 4-Lee Kyu-Hee 12:22.23.

Norwegian Champs
August 21, 2010
Sandness, Norway
Automatic Timing
Results:
1-Karoline Bjerkeli Grovdal, NOR (90) 9:50.74; 2-Mari Haugen 11:15.98; 3-Bertine-Helene Faero 11:19.75. [Splits for Grovdal were 3:12.04 at 1000m and 6:32.04 at 2000m]

National Club Champs
August 18, 2010
Taebaek, Korea
Automatic Timing
Results:
1-Kim Mi-Young 11:14.43; 2-Lee Hyun-Ok 11:20.01; 3-Oh Jung-Hyun (1991) 11:27.14; 4-Yun Ji-Young 11:36.52; 5-Kim Jin-Hee (1991) 11:40.05; 6-Kang Young-Soon 12:02.35.

Deutsche Junioren
August 15, 2010
Regensburg, Germany
Automatic Timing
Results:
1-Jana Stefanie Hirschhauser (90) 10:22.69; 2-Jana Sussmann (90) 10:23.09; 3-Sarah Cornelsen (90) 10:38.81; 4-Julia Dobmeier (91) 11:05.77; 5-Regina Neumeyer (92) 11:14.25; 6-Jelena Tan-cic (91) 11:14.88; 7-Katrin Seeger (91) 11:18.63; 8-Julia Kick (90) 11:22.04; 9-Nicola Berz (88) 11:25.07; 10-Maria Heinrich (90) 11:32.36. [14 finish; Last = 12:54.44]

Spartakiada
August 14, 2010
Saransk, Russia
Automatic Timing
Results:
1-Yelena Arzhakova 9:49.05; 2-Aleksandra Kudryashova 10:21.25; 3-Natalya Aristarkhova 10:30.98; 4-Marina Gareyeva 10:44.02.

Germany vs Poland Youth
August 14, 2010
Borna, Germany
Automatic Timing
Results:
2000m SC 1-Johanna Schulz (1994) GER 6:56.94; 2-Ewelina Lubiejewska (1993) POL 7:03.32; 3-Cornelia Griesche (1993) GER 7:05.90; 4-Katarzyna Smakowska (1993) POL 7:33.70. [All athletes under age 18; the meet was held at Rudolf Harbig Stadium.]

Trafford Grand Prix
August 10, 2010
Stretford, Great Britain
Automatic Timing
Results:
2000m SC 1-Emma Raven (1983) 6:42.88; 2-Laura Riches (1993) 7:05.81; 2-Lara Thomas (91) 7:13.45; 4-Charlotte Arter (91) 7:28.86; 5-Jane Pidgeon (1964) 7:33.42; 6-Kate Spilsbury (86) 7:35.19; 7-Robyn Lancely (91) 7:47.21; 8-Natasha Hatswell (94) 7:48.72.

Copa de Clubs
August 3, 2010
Barcelona, Spain
Automatic Timing
Results:
1-Eva Arias 10:14.25; 2-Wanda Sanchez Garcia 10:51.40; 3-Barb- ara Ramon Salmana 10:57.69; 4-Marta Galimany Guasch 11:42.26.

Arab Schools Games
August 1, 2010
Beirut, Lebanon
Automatic Timing
Results:
2000m SC: 1-Heba Saad Ibrahim (1995) EGY 6:56.98; 2-Fatima Khanjari (1992) MAR 7:06.22; 3-Fazima Zahra Haman (1992) MAR 7:15.88; 4-Sujoud Al-Khutaba, JOR (1996) 7:28.49 / NJR.


Home  |  About Us

 

Steeple Chics Store:
Get cool stuff, promote the steeplechase






The Runner's Cookbook

Proceeds go to the Ryan Shay Memorial Fund & Jenny Crain "Make it Happen" Fund

Donate to the
Jenny Crain
Make It Happen Fund

http://www.jennycrain.net

Website Design & Creation: