Join our Mailing List     Follow SteepleChics on Twitter     Become a Fan on Facebook

Browse by Steeple Report:
Results from Steeple Report 525:
Results from Women's Steeplechase Report, a free newsletter sent to readers about 30 times each year.

Automatic Timing and 3000m race distance unless stated otherwise. Reported Age, Birthdate, or Birth Year included (in parentheses) of athletes eligible for age-based championships such as Under age 23, Juniors, Youth, or Masters.

DNF=Did Not Finish MR = Meet Record; NR=National Record PB = Personal Best; SB = Season Best


Round 2 Seniors League
April 3, 2011
Hong Kong, China
Automatic Timing
Results:
1-Yiu Kit Ching 10:59.14 National Record; 2-Kong Lai Ming 12:30.06; 3-Wong Ching Yee(1994) 13:18.78.

Round 2 Seniors League
April 3, 2011
Hong Kong, China
Automatic Timing
Results:
1-Yiu Kit Ching 10:59.14 National Record; 2-Kong Lai Ming 12:30.06; 3-Wong Ching Yee(1994) 13:18.78.

Collegiate Challenge
April 2, 2011
Toledo, Ohio, USA
Automatic Timing
Results:
2000 meter SC 1-Barbara Powers, Bowling Green 7:04.96; 2-Ashley Waddington, Ohio U. 7:28.09; 3-Lauren Fett, Ohio U. 7:31.27; 4-Denton, Emma Buffalo 7:31.28; 5-Hannah Brisson, Toledo 7:37.31; 6-Beth Zimpfer, Eastern Michigan 7:42.38; 7-Kelsey Fitzgerald, Buffalo 7:50.56; 8-Hannah Evans, Toledo 8:00.20.

Missouri Relays
April 2, 2011
Columbia, Missouri, USA
Automatic Timing
Results:
1-Anne Shadle, unattached 10:58.91 [5 finish; Last = 12:14.45]

Washington Univ Invitational
April 2, 2011
St. Louis, Missouri, USA
Automatic Timing
Results:
1-Meaghan Hudson, Missouri Baptist 10:59.56; 2-Mary Kate Beyer, Monmouth (Illinois) 11:02.95; 3-Lisa Lewis, unattached 11:14.54

[12 finish; Last = 14:14.32]

Oliver Nikoloff Open
April 2, 2011
Cincinnati, Ohio, USA
Automatic Timing
Results:
1-Maggie Bingham, Miami-Ohio 11:02.02; 2-Caitlin Thomas, Xavier-Ohio 11:07.72; 3-Kate Horan, Marquette 11:11.72; 4-Erin Calvelage, Findlay 11:13.65 [17 finish; Last = 12:31.79]

Mike Pohlein Invitational
April 2, 2011
W. Lafayette, Indiana, USA
Automatic Timing
Results:
1-Kyla Chapman, Purdue 11:07.66; 2-Shelbi Burnett, Butler 11:12.95; 3-Sarah Hutchings, IPFW 11:15.27 [14 finish; Last = 12:57.14]

Razorback Invitational
April 2, 2011
Fayetteville, Arkansas, USA
Automatic Timing
Results:
1-Natalie Becker, Kansas 11:09.09 [five others 12:15 or slower]

Jim Click Shootout
April 2, 2011
Tucson, Arizona, USA
Automatic Timing
Results:
1-Hannah Moen, Arizona 10:34.24; 2-Caroline Austin, Wash-ington State U 11:03.03; 3-Amanda Andrews, WSU 11:35.07.

Idaho Cup
April 2, 2011
Boise, Idaho, USA
Automatic Timing
Results:
1-Erica Richardson Idaho State 10:51.7; 2-Cydney Jacobsen, Idaho State 11:16.0h; 3-Jaclyn Puga, Northwest Nazarene 11:16.2 [Hand timing 8 finish; Last = 12:07.2]

Vance Butler Invitational
April 2, 2011
Sioux Falls, South Dakota, USA
Automatic Timing
Results:
1-Katie Conlon, Jamestown 10:51.86; 2-Danielle Thompson, Minnesota State 11:17.21; 3-Abi Bever, Black Hills 11:19.69; 4-Carol Miller, South Dakota 11:20.62; 5-Megan Zavorka, unattached 11:20.76.

Tercera Clasificatoria
April 2, 2011
Rio Pedras, Puerto Rico
Automatic Timing
Results:
1-Dayana Sarai Perez 10:51.92; 2-Rosneiry Medina 11:10.45; 3-Melinda Martinez 11:15.47; 4-Laura Cusaria 11:16.64 [15 finish; Last = 13:28.53]

Spartan Invitational
April 2, 2011
East Lansing, Michigan, USA
Automatic Timing
Results:
1-Madeline Ribbant, Central Michigan 10:57.40; 2-Kelly Crowley, Grand Valley 11:01.92; 3-Julia Otwell, unattached 11:08.22; 4-Hannah Osborn, unattached 11:09.68 [12 finish; Last = 12:56.69]

Haines Invitational
April 2, 2011
Cape Girardeau, Missouri, USA
Automatic Timing
Results:
1-Megan Hoelscher, Southern Illinois-Carbondale 10:57.90; 2-Chelsea Weaver, Arkansas St. 11:49.43
[6th /Last = 12:38.51]

Colonial Relays
April 1, 2011
Williamsburg, Virginia, USA
Automatic Timing
Results:
1-Alison Smith, Villanova 10:24.52; 2-Nicol Traynor, Richmond 10:32.16; 3-Sarah Morrison, Villanova 10:47.53; 4-Natalie Fin-nerty, Iona 10:54.39; 5-Siobhan Dwyer, Iona 10:56.11; 6-Victoria Szczawinski, Loyola-MD 10:57.65; 7-Meaghan Gregory, George-town 11:00.21; 8-Kelly Jemison, JMU 11:01.89; 9-Ashlyn Sin-clair, Maryland 11:03.78; 10-Allie Scalf, Vanderbilt 11:13.57

[18 finish; Last = 13:10.97]

Sam Howell Invitational
April 1, 2011
Princeton, New Jersey, USA
Automatic Timing
Results:
1-Heather Stephens, Syracuse 10:26.63; 2-Sydney Fitzpatrick, New Hampshire 10:33.32; 3-Rebekah MacKay, Syracuse 10:42.47; 4-Erin Hays, Columbia 10:42.75; 5-Julie Quinn, Columbia 10:44.73; 6-Mallory Anderson, Columbia 10:50.68; 7-Brittany Burns, Marist 10:59.64; 8-Kaitlin Zimmerly, Ohio Wesleyan 11:00.56

[1 DNF, 13 finish; Last = 11:32.57]

Collegiate Invitational
April 1, 2011
Tampa, Florida, USA
Automatic Timing
Results:
1-Nicole Rozario, South Florida 10:29.74; 2-Allie Prendergast, South Florida 10:56.45; 3-Allie Jagielo, Cornell College 11:48.10

Florida Relays
April 1, 2011
Gainesville, Florida, USA
Automatic Timing
Results:
1-Ecaterina Gheorghiu, North Florida 10:30.38; 2-Leslie Boo-zer, Georgia 10:33.51; 3-Ashley Beutler, Wisconsin 10:37.25; 4-Stephanie Buffo, Clemson 10:39.88; 5-Lindsey Graybill, Penn State 10:44.67; 6-Karlye Wolff, Wisconsin 10:46.24; 7-Kadi Whisnant, Nicholls 10:53.89; 8-Sarah Massey, Shorter 10:57.24.
[14 finishers; Last = 12:22.17]

UVU Collegiate Invitational
April 1, 2011
Orem, Utah, USA
Automatic Timing
Results:
1-Katy Andrews JR BYU 10:45.88; 2-Ruth Hilton SR Utah State 10:59.59; 3-Alicia Holt JR Utah State 11:22.52 [[10 finish, Last = 12:32.80]

Willamette Invitational
April 1, 2011
Salem, Oregon, USA
Automatic Timing
Results:
1-Tonya Turner, Whitworth 10:48.99; 2-Brittany Long, Portland State 11:58.58
[6 finish; Last 12:39.07]

New South Wales Champs
March 26, 2011
Sydney, Australia
Automatic Timing
Results:
1-Milly Clark (22) 10:26.87; 2-Lara Nicod (26) 10:43.73; 3-Corinne Fulford (18) 12:39.77

Secondary School Champ
March 19, 2011
Kaohsiung, Taiwan
Hand Timing
Results:
1-Li Ting-Yu (1994) 11:06.18; 2-Liu Hsin-Tzu 11:31.83; [other places not reported.]

Secondary School Champ
March 19, 2011
Kaohsiung, Taiwan
Hand Timing
Results:
1-Li Ting-Yu (1994) 11:06.18; 2-Liu Hsin-Tzu 11:31.83; [other places not reported.]


Home  |  About Us

 

Steeple Chics Store:
Get cool stuff, promote the steeplechase






The Runner's Cookbook

Proceeds go to the Ryan Shay Memorial Fund & Jenny Crain "Make it Happen" Fund

Donate to the
Jenny Crain
Make It Happen Fund

http://www.jennycrain.net

Website Design & Creation: