Join our Mailing List     Follow SteepleChics on Twitter     Become a Fan on Facebook

Browse by Steeple Report:
Results from Steeple Report 582:
Results from Women's Steeplechase Report, a free newsletter sent to readers about 30 times each year.

Automatic Timing and 3000m race distance unless stated otherwise. Reported Age, Birthdate, or Birth Year included (in parentheses) of athletes eligible for age-based championships such as Under age 23, Juniors, Youth, or Masters.

DNF=Did Not Finish MR = Meet Record; NR=National Record PB = Personal Best; SB = Season Best


National Championship
April 13, 2013
Sydney, Australia
Automatic Timing
Results:
1-Genevieve Lacaze, QAS 10:01.20; 2-Kate Spencer (1995) NSW 10:20.72; 3-Sarah McSweeney 10:38.00; 4-Tessa Potezny (1994) SA 10:44.34; 5-Elise Aplin, VIC 11:16.72; 6-Isobel Batt-Doyle (1995) SA 11:26.74. [11 finishers. 2 DNF; Last = 12:10.22]

Emilie Mondor Meet
April 13, 2013
Burnaby, British Columbia, Canada
Automatic Timing
Results:
1-Natasha Fraser, Prairie Inn Harriers 10:26.90 [3 finish, Last = 12;40.95]

Bison Outdoor Classic
April 13, 2013
Lewisburg, Pennsylvania, USA
Automatic Timing
Results:
1-Natalie Bower, Penn State 10:16.79; 2-Genna Hartung, Cornell 10:23.89; 3-Abbie Benson, Penn State 10:26.44; 4-Claire DeVoe, Cornell 10:27.18; 5-Emily Giannotti, Penn State 10:30.42; 6-Tori Gerlach, Penn State 10:32.69; 7-Victoria Davis, Bloomsburg 10:38.47; 8-Corey Dowe, Cornell 10:53.21; 9-Julie Quinn, Syra-cuse Chargers 10:54.75; 10-Leah Goeke, Bucknell 10:55.07.

Minuteman Invitational
April 13, 2013
Amherst, Massachusetts, USA
Automatic Timing
Results:
1-Bridget Dahlberg, Boston College 10:18.48; 2-Keri Lambert, Amherst 10:42.65. [13 finish; Last = 13:40.84]

McDonnell Invit
April 13, 2013
Fayetteville, Arkansas, USA
Automatic Timing
Results:
1-Jessica Kamilos, Arkansas 10:22.14; 2-Jacqueline Campos, Oklahoma State 10:43.71. [4 finishers, Last = 12:00.82]

Border Battle
April 13, 2013
Louisville, Kentucky, USA
Automatic Timing
Results:
1-Caitlin Engel, Indiana 10:27.27; 2-Benadate Cheruiyot, Louisville (from Kenya) 10:51.17. [4 finish, Last = 11:59.12]

Ole Miss Invit
April 13, 2013
Oxford, Mississippi, USA
Automatic Timing
Results:
1-Anne Threlkeld, Mississippi 10:39.91; 2-Kelsey Breathitt, Mississippi 10:45.35; 3-Erika Setzler, Central Arkansas 10:52.29 [10 finish; Last = 13:37.53]

George Mason Invit
April 13, 2013
Fairfax, Virginia, USA
Automatic Timing
Results:
1-Jackie Nicholas, Princeton 10:41.20; 3-Sarah Cotton, George-town 10:53.90; 3-Clare Gallagher, Princeton 10:59.57 .
[12 finish, 4 dnf. Last = 12:13.23]

All-Ohio Meet
April 12, 2013
Athens, Ohio, USA
Automatic Timing
Results:
1-Erica Howes, Miami-Ohio 10:40.85; 2-Tori Brink, Ohio State 10;50.92; 3-Ashley Waddington, Ohio University 10:54.92.
[20 finishers; Last = 13:15.42]

Sea Ray Relays
April 12, 2013
Knoxville, Tennessee, USA
Automatic Timing
Results:
1-Victoria Voronko, Eastern Michigan 10:23.23; 2-Ashley Beutler, Wisconsin 10:27.24; 3-Hannah Davidson, Tennessee 10:44.75; 4-Chelsea Clark, East Tennessee 10:59.05 [19 finishers; Last = 12:38.65.]
Voronko (15 May 1991) is from Russia.

Jim Duncan Invit.
April 12, 2013
Des Moines, Iowa, USA
Automatic Timing
Results:
1-Colleen Riley, Iowa State 10:42.71; 2-Andrea Toppin, Iowa State 10:49.03 [13 finish; Last = 12:58.51]

Mondo Challenge
April 11, 2013
Sacramento, California, USA
Automatic Timing
Results:
1-Heather Demorest, Montana State Univ 10:40.97; 2-Stephanie Burt, Utah State 10:57.82. [9 finish; Last = 11:54.75]

Athletics League Meet
April 7, 2013
Hong Kong, Hong Kong
Automatic Timing
Results:
1-Yiu Kit Ching 10:44.66 NR; 2-Mary Hui Kam Man (1994) 11:36.85; 3-Sarah Cheung Hoi Wah 12:07.09; 4-Hau Ka Yan 12:28.52; 5-Fan Ching Yee 12:43.37.

National Selection Trials
April 6, 2013
Colombo, Sri Lanka
Automatic Timing
Results:
1-Eranga Rasika Dulaksh 10:17.67; 2-H.W.N.Kumari 10:56.41; 3-U.K.Nilani Ratnayake 11:13.74.

South Africa Junior Champs
April 6, 2013
Prestoria, South Africa
Automatic Timing
Results:
3000m St under age 23: 1-Ashleigh Schnetler 11:14.51; 2-Leani Grimes 11:21.73; 3-Anneke Gildenhuys 11:56.58.

3000m St -- under age 20: 1-Thandeka Manzana 11:12.20; 2-Olivia LaBuschagne 11:21.83; 3-Alicia LaBuschagne 11:41.36.

2000m St under age 18: 1-Tiffani Bell 7:21.99; 2-Jeanette Bokadie 7:25.87; 3-Tharien Erasmus 7:28.25.

National Youth Champ
April 5, 2013
Jakarta, Indonesia
Automatic Timing
Results:
2000 m St 1-Tria Suryati Ningsih (1998) 7:57.91; 2-Ina Rotul Qarifah (1997) 7:58.32; 3-Pega Anggraeni (1997) 8:04.88.


Home  |  About Us

 

Steeple Chics Store:
Get cool stuff, promote the steeplechase






The Runner's Cookbook

Proceeds go to the Ryan Shay Memorial Fund & Jenny Crain "Make it Happen" Fund

Donate to the
Jenny Crain
Make It Happen Fund

http://www.jennycrain.net

Website Design & Creation: